4 Ij i ZATERDAG 20 FEBRUARI 189T. No. 15. Nieuwstijdingen Zeven en twintigste Jaargang. f Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Ampsen, den laagsten inschrijver aan 1 a. b. 1 2 l\ |l Middelburg behouden. Y KUIPERS, FIRMA H BRANOENBURGH EN ZOON. TE WORKUM f 1213 - 1177 - 1172 - 1098 - 1098 - 1072 - 1024 f 3495 - 3458 - 3448 - 3398 - 2950 - 2835 - 2783 - het ontwerp zelf is a. s. het ontwerp tot J Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever te BoJsward, aan den laagsten inschrijver Naar de Java-Bode meldt, heeft de Alge* meene Rekenkamer voorgesteld om generaal Deykerhoff te belasten met de waarde der door hem aan Toekoe Oemar uitgereikte geweren. Naar men verneemt, zal de directie der Koninklijke Maatschappij Be. Schelde, te Vlissin gen, voorstellen over het afgeloopen boekjaar een dividend uit te keeren van 7 pCt. Aan de Marine werd aanbesteed: de levering van 600 stuks bontlinnen overtrekken voor matrassen en 600 stuks idem voor kussens. Ingekom'en 3 biljetten. Minste inschrijvers D. Jordan Zn., Haaks bergen, voor f 696. Geheel Europa is, gelukkig nog slechts in Parlementen en couranten, in rep en roer over Griekenland’s «stouticheyt” ten opzichte van Creta. Men maakt zich daarover bijzonder druk. Echter schijnt een vreedzame oplossing der quaestie, door middel van het bekende Concert Européen, nog niet uitgesloten. Dat zulk eene oplossing zeer in den smaak zou val len van de staatslieden, die tegenwoordig in Engeland aan het roer zitten, mag als vast staande worden aangenomen. Ook van de ove rige Kabinetten mag eene gelijke gezindheid worden verwacht. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende f ranco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Sneek en zulks met uitgebracht op Baron van lib. De Tweede Kamer kwam deze week in Toegelaten werden leden De Bieberstein en De Kamer stelde hare eener Consistoriekamer voor de Doopsgezinde De Staten van Gelderland hebben ge kozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal Mr. G. W. Baron Brantsen van de Zijp, oud-lid der Tweede Kamer voor ’t district 32 stemmen tegen 27 Nagell van openbare zitting samen, de nieuw gekozen Quarles van Ufford. afdeelingen opnieuw samen hoogst waarschijn lijk voor het laatst, en deze kozen tot voorzitters de h.h. Vos de Wael, van Delden, Rutgers, Bastert en Vermeulen en tot onder voorzitters de hh. De Beaufort (A.) Schepel, Van Alphen, Michiels van Verduijnen en Vee- gens. Het is het voornemen der Kamer om heden, Donderdag, wederom eene openbare samenkomst te houden. Alsdan zijn de ont werpen nopens de verdeeling der provinciën in kiesdistricten en de wijzigingen van pro vinciale en gemeente-wetten, op het stuk van ’t kiesrecht, zoomede de instelling van Kamers van arbeid, aan de orde. Er wacht ons ook nog eene interpellatie van den heer De Sa- vornin Lohman tot den Minister van Binnen- landsche Zaken over de ontslag-aanvrage dr. Bredius, directeur van het Mauritshuis. Bij do behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der provinciale kiesdistricten werd met 59 tegen 19 stemmen als amendement toegelaten een voorstel van de heeren ’t Hooft en Rethaan Macaré, om het kiesdistrict Haarlem anders te regelen en het platteland van de stad af te scheiden. Door den heer Lucasse is voorts een amendement voorgesteld, om en Vlissingen als één district te De heer Willinge berust in de splitsing van Drente in vier districten. De Minister acht de amendementen buiten het kader van het ontwerp, maar de Kamer is vrij. Het amend.-’t Hooft-Macaré werd aangenomen met 63 tegen 15 stemmen. Het amend.-Lucasse werd verworpen met 73 tegen 5 stemmen. De eindstemming over aangehouden tot Dinsdag i Bij de behandeling van hot ontwerp tot wijziging der provinciale kieswet heeft de heer Kuyper nog amendementen voorgesteld. Personeele Belasting. Door den minister van financiën is vastgesteld het model aanslag biljet voor de personeele belasting naar de nieuwe wet. Daaiuit blijkt dat de aanslagen voor een vol jaar ook in het vervolg in 10 termijnen betaalbaar zijn. Die termijnen ver vallen op den laatsten dag der maanden Februari tot en met November van het belastingjaar. De belastingkantoren zullen gesloten zijn op den laatsten werkdag der maand, den Nieuw en de algemeen erkende Christelijke De uitvaart van Friedrich Mitterwurzer getuigde te Weenen van de groote deelneming, die zijn plotseling overlijden allerwegen heeft gevonden. Vele kransen waren gezonden door de voornaamste Duitsche theaters. Zijn lijk is naar Gotba overgebracht om daar, overeenkom stig zijne uiterste wilsbeschikking, verbrand te worden. De sectie heeft den artsen de overtuiging geschonken, dat Mitterwurzer’s dood het gevolg is van onvoorzichtig gebruik van chloorkali tegen veelvuldige keelpijn. Naar het Vad. verneemt, zullen afgevaar digden van liberale kiesvereenigingen en andere daarvoor uitgenoodigde belangstellenden, die zich met het program der Liberale Unie niet kunnen vereenigen, Zondag a s. te ’s-Gravenhage bijeenkomen, om te spreken over de houding, bij de aanstaande verkiezingen aan te nemen. WORKUM. Als vergoeding voor uit- en afgestelde hardrijderijen en prijsuitdeelingen, hebben we in deze en de vorige maand vol doende afwisseling en avondpartijen en festivi teiten. Dinsdagavond gaf de gymnastiek-vereeniging nBrinio”, onder leiding van den heerH. Reitsma, eene uitvoering op de bovenzaal van het hotel »De Wijnberg”. De uitvoering moet zeer goed geweest zijn, en de tooneelstukjes tot afwisseling vielen ook zeer in den smaak van het talrijk publiek. Donderdagavond gaf het fanfare corps Con cordia” wederom eene uitvoering van hetzelfde programma dat de vorige week op de sociëteit «Harmonie” gegeven is. Nu geschiedde het op de bovenzaal van «De Wijnberg”. De stukken werden weer flink afgespeeld en door voordrachten afgewisseld, zeer tot genoegen van het publiek dat zich uitstekend vermaakte. WORKUM. Onze vroegere stadgenoote, mejuffrouw A. A. Verweyde, thans aan de kweekschool te Arnhem, is geslaagd te Breda voor het examen in de nuttige handwerken. WORKUM. De uitslag van de aanbesteding Gemeente is als volgt: D. Visser te Workum, J. de Jong te Koudum, S. Zeilstra te Workum, Tj. Bekema S. Dijkstra H. Stuur J. Kemker Raming f 1030. Het werk is gegund. WORKUM. Donderdagavond zeven uur was er een ongewone drukte op de straat, en wie niet wist wat dat beteekende hoorde alras dat aan onze burgemeester, de heer R. J. Visser, eene serenade bij fakkellicht zou worden ge bracht. Z.E.A. mocht zijn zeventigsten verjaardag vierengaf dit feit reeds meer dan gewone belangstelling, de omstandigheid dat hij na langdurige ongesteldheid voor de gemeente be houden mocht blijven, en doen het goede wat zijne hand vond te doen, bracht velen ia eene dankbare stemming over de gebeurtenis van den dag. Een mooi gezicht was het voor het huis van den burgemeester, honderden menschen door fakkellicht beschenen, en in het midden daarvan, hoog uitstekend, zag men de vaandels van de fanfare-corpsen Crescendo” en y> Con cordia” van de Schippers-vereeniging, van de Werklieden-vereeniging Helpt Elkander” en van de Gymnastiek-vereeniging vBrinio”. Vroolijk bliezen de fanfaristen er op los en onze burgemeester scheen getroffen door deze uiting van algemeene belangstelling. BOLSWARD, 18 Februari ’97. Bij de gisteren ten huize van den heer G. Mulder, »café centraal” gehouden aanbesteding van het afbreken van «het halve Maantje” en het op nieuw stichten van een café aldaar, waren de volgende briefjes ingekomen J. Jorritsma J. Vos L. J. de Jong G. Dijkstra Sz. L. Klaversma H. B. de Jong F. R. Feenstra Het werk is gegund. Door het dijksbestuur van Wonseradeels Zuiderzeedijken had de aanbesteding plaats van de volgende leveranties 480 grenen palen 500 500 als vaste regel zou zijn aangenomen ambtenaren, die den 60 jarigen leeftijd hebben bereikt, op pensioen te stellen. Niet op 60 jarigen maar op 65-jarigen leeftijd zal de pensionneering plaats hebben. De commissaris-generaal voor Nederland voor de Parijsche Tentoonstelling in 1900, de heer J. T. Cremer, heeft zich naar Parijs be geven. Het noodzakelijk kwaad. Men herinnert zich uit ons Persoverzicht, aldus schrijft de Amst. Ct., hoe de heer Plate in zijn brochure een lans breekt voor het particulier initiatief. Dit punt aanroerend, schrijft de Arnh. Ct. De Rotterdamsche afgevaardigde heeft meer vertrouwen op het particulier initiatief tot weg neming van onrechtmatigheden en tot het aan brengen van hervormingen in sociale toestanden dan wij. Daar hij redeneert op gronden van waarnemingen in eigen omgeving, kan hij vol komen gelijk hebben wat die omgeving betreft, en dan zeggen wij dat ’t alleen te wenschen ware, dat alle oorden in Nederland te dezen aanzien Rotterdam evenaardden. Ook in onze oogen is Staatsinmenging, niet alleen in de theorie maar ook met het oog op de practische gevolgen, waarvoor wij evenmin blind zijn als de heer Plate, een kwaad, maar helaas een noodzakelijk kwaad. Wij zien waarlijk geen kans om zonder dwingende wetsbepalingen, alleen door de macht van de humanitaire be ginselen en van het goede voorbeeld van Rot terdam, de sociale verhoudingen in ons land onder de heerschappij van rechtvaardigheid en billijkheid te houden en den afhankelijken staat van de economisch zwakkeren tegen elke over macht gevrijwaard te zien. Wij citeeren deze woorden met ingenomenheid. In een tijd als dezen, waarin door zoo velen alles en alles van vader Staat wordt verwacht, is het goed, als ook «vooruitstrevenden” het uitspreken, dat inmenging van overheidswege een kwaad is, zij het in hun oogen een nood zakelijk kwaad. Van hen, die zoo oordeelen, mag men dus verwachten meewerking tot alles wat aan het particulier initiatief ten goede kan komen en groote omzichtigheid waar het xnood- zakelijk kwaad” als heilzaam vergif moet worden aangewend. In beide richtingen hopen wij de Arnh. Ct. meermalen te ontmoeten. Volgens een bericht uit New-York, heeft Mac Kinley de influenza. Een gepast antwoord. Ds. C. Hattink, predikant bij de Ned. Herv. kerk te Apeldoorn, heeft op een uitnoodiging om op een socialisten vergadering te komen debatteeren, het volgende geantwoord: «Naar aanleiding van uw schrijven, waardoor ik namens de afdeeling Apeldoorn van den Soc. Bond wordt uitgenoodigd om a. s. Zaterdagavond in het Volkshuis van gedachten te wisselen met den heer F. Domela Nieuwenbuis, waar deze zal spreken over «christendom en socialisme,” moet ik u berichten, dat ik voor deze nitnoo- diging beleefdelijk bedank. Eiken Zondag staat voor ieder de gelegen heid open, onder mijn gehoor te komen en in de kerk te vernemen welke de zegeningen zijn, die het christendom geeft en welke de eischen zijn, die het stelt. Ik noodig bij deze u en uwe medeleden uit, door geregelde bijwoning van de prediking des Woords, daarvan nader kennis te komen nemen.” a 62 decimeter, a 53 35| Gegund aan de wed. C. Sleeswijk te Lemmer voor f 6338. 30 zware, 25 lichte en 40 ondermaatsche eiken gordingen. Gegund aan G. J. Boesveld te Brummen voor f 635.40. c. 100 stère grint. Gegund aan J. Wee ner Azn. te Hasselt voor f 2.64 per stère. Fr. ZUIDWESTHOEK, 18 Febr. Met de nieuwe kieswet en de verkiezingen maakt men het zich in dezen rustigen hoek niet druk. Terwijl overal in den lande politieke lezingen worden gehouden, en de macht van het levende woord zich doet gelden, moet men zich hier tevreden stellen met de voorlichtingen der cou ranten. jaarsdag feestdagen. In de provincie Groningen vervoegde zich aan een der gemeenten iemand die kiezer wilde worden. »’k Wol wèl kiezer worden,” zeide de man. «Op welken grond,” werd hem gevraagd. En heel ernstig antwoordde hij«Op bouwgrond.” De N. Rott. Ct. verbetert haar bericht, dat thans ook bij de posterijen en telegraphic V 1 min ihii riiiisfi vi. nu iis- n iiminmii? 1 1 UITGEVER: r D V 'I t

Friso nl | 1897 | | pagina 1