WOENSDAG 24 FEBRUARI 189Ï. No. 16. 7 Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG van aan H. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prijs der ADVERTENTIES van 1—5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM H. de Bok te Koudum om strookje grond behoorende Vrijdag is Cecil Rhodes voor de tweede maal voor de parlementaire commissie in Londen verschenen. Publiek was niet toegelaten, maar de prins van Wales en vele leden van Hooger- en Lagerhuis waren wel tegenwoordig. Aan Rhodes werd weer de vraag gesteld, waarop hij in de vorige zitting het antwoord schuldig bleef, nl. wie bedoeld werd met het woord «president”, dat voorkwam in zeker telegram, dat door kolonel Rhodes werd gezonden aan de Chartered Company te Kaapstad op 21 December 1895. Het telegram luidde, dat de menscben in Johannesburg er op aandrongen dat Cecil Rhodes en de «president” overeenkomstig hun belofte naar Johannesburg zouden komen op den dag van het uitbreken der revolutie. Rhodes antwoordde nu, dat met den «presi dent” zeker bedoeld was sir Hercules Robinson, gouverneur van de Kaapkolonie, maar dat dit nog niet insloot, dat deze van den inval afwist. Hij was alleen bekend met de positie van de menschen te Johannesburg. Op de verschillende vragen antwoordde Rhodes verder, dat hij inderdaad had meegewerkt aan den inval van Jameson, maar dat hij in het laatste oogenblik dien had willen tegenhouden. DUITSCHLAND. Naar aanleiding van lord Salisbury’s antwoord op Duitschland’s blokkade- voorstel verneemt de Norddeutsche, dat Duitsch- land tot onderhandelingen over Creta’s toekomst bereid is, wanneer ten eerste inlijving bij Grie kenland, welke geenerlei waarborg tot herstel van de orde zou opleveren en daarentegen een gevaarlijk precedent voor de Balkanvolkeren stelh n zou, wordt uitgesloten en ten tweede aan de met het volkenrecht strijdige handeling I 7. onderscheidene gevallen van dien aard voor komen. De menschen willen ’t niet allen weten, omdat ze bevreesd zijn door hunne opgaven ook in de termen te vallen van den hoofdelijken omslag maar niettemin blijft het feit bestaan. Een ander geval. Een paar luidjes hebben altijd met God en eere hun brood verdiend en geploeterd en gespaard om tegen den ouden dag verzorgd te zijn. Eindelijk is het hun gelukt zich in het een of andere gesticht te koopen, b.v. in het Sint-Anthony-gasthuis te Leeuwarden. Onafhankelijk eten de oudjes hun eigen brood, aan belastingbetalen doen ze natuurlijk niet mede. Hoe komt nu dit vadertje op de kiezerslijst, als hij geen spaarbankboekje of eenig certificaat der Nederlandsche Werkelijke Schuld bezit Er zullen zich wel meer leemten voordoen, ’t Is goed, ze dadelijk te noteeren, opdat ze zoo spoedig mogelijk kunnen aangevuld worden en alzoo het beginsel der wet op ruime schaal toepassing erlange. Griekenland, welke een toenemend oorlogs gevaar veroorzaakt, een einde wordt gemaakt. Het Pruisische Heerenhuis heeft de wet tot verbetering van de jaarwedden der lagere onderwijzers, waarover verleden jaar zooveel te doen is geweest, goedgekeurd. Het verleden jaar door de Regeering ingediende en in het Een schrede Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsont werp leed in het Heerenhuis schipbreuk op de In 1885 bedroeg de meerderheid der conservatieven 1838 stemmen (45892751) en in 1892 en 1895 werd de conservatief zonder verzet gekozen. overleg des Nederlandschen volks, wat dan een weerslag moge vinden in het gemeenschappelijk overleg tusschen Regeering en Volksvertegen woordiging. Afdoening van zaken verdient de voorkeur boven de zoo hooggeroemde politieke zetten. Het belang des Vaderlands eischt eene andere studie dan die van het spel op ’t schaak bord. Dit begrip sta boven aan. In dien geest dan doorgewerkt en de tijd, die ons nog van de Juni-verkiezingen scheidt, aangewend tot onderlinge gedachtenwisseling in welwillenden en welmeenenden zin en het einde zal goed zijn. bepalingen, die de steden financieel in ongun stiger conditie brachten. Aan de daarbij geuite bezwaren was de Regeering voor een deel te gemoet gekomen, doch de vertegenwoordigers der groote steden in het Heerenhuis toonden zich nog niet tevreden. Ditmaal echter bleven zij in de minderheid. Zij beweren thans, dat hunne belangen aan politieke partij berekeningen zijn opgeofferd. FRANKRIJK. Men begint zich in Frank rijk meer en meer voor Grieken en Gretensers warm te maken. Vooral in de studentenwijk te Parijs moet groote opgewondenheid beginnen te heerschen en er is een comité benoemd om stelselmatig manifestatiën op touw te zetten, hetwelk eene proclamatie in koffiehuizen enz. heeft doen aanplakken en daarmee het vuurtje aardig schijnt te hebben aangestookt. Vrijdag avond zijn een 1500 studenten rondom het standbeeld van Danton vergaderd en voorts naar een lokaal getrokken, waar de socialist Jaurès een verhandeling over de Cretenser quaestie hield. Zij zongen de Marseillaise en hieven kreten aan ter eere van Griekenland en tegen de Turken. De politie dreef hen uiteen, zoodat slechts een klein aantal bedoeld lokaal bereikten en een honderdtal werd in hechtenis genomen. Ook te Lyon hebben ongeveer 500 studenten eene Philhelleenscbe demonstratie gehouden. ENGELAND. In het district Chertsey beeft weer een bij-verkiezing van het Parlement plaats gehad met een veelbeteekenenden uitslag. Daar is namelijk de conservatieve candidaat met 4845 gekozen tegen den liberaal, die 3977 stemmen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. VI Singel te Koudum voor aan f e. a. te Koudum. VII. Verzoek van aankoop van een de gemeente. Koudum, den 22 Februari 1897. De Burgemeester, H. M. TROMP. Arbeid, leemten, plannen. 15 Februari is reeds eenige dagen achter den rug. De verschillende opgaven, noodig voor de samenstelling der kiezerslijst zijn dus verstrekt. Van onderscheidene gemeenten komen mede- deelingen der voorloopige uitkomsten. Die uitkomsten zijn zeer verschillenddit valt nu reeds te constateeren de percentage der uit breiding is voor alle gemeenten niet gelijk. Is deze voor sommige gering, voor andere overtreft het de honderd zelfs aanzienlijk. Een overzicht van het geheel is nog niet te geven. Al had men ook de opgaven van al de gemeen ten, dan ware dit voorshands nog onmogelijk, aangezien het te verwachten valt, dat onder scheidene personen abusief zijn aangebracht en dus verwijderd dienen te worden anderen x daarentegen nog niet op de lijst voorkomen, die er wel op moesten staan. Er wacht den verschillenden gemeente-besturen, speciaal de heeren burgemeesters, dus nog een belangrijken arbeid, voor al de zaakjes in orde zijn. Nu er is nog tijd en intusschen wenschen we de edel achtbare heeren een’ pleizierigen arbeid ’t Spreekt als van zelve, dat bij de invoering van een nieuw systeem, altijd leemten worden ontdekt. Zoo ook hier. Op een tweetal dezer vestigen wij de aandacht. Daar zijn er kleine bazen, luidjés, die voor eigen rekening handelen, visschers en andere. Zij staan bij niemand in dienstbetrekking en mogen toch gerekend worden wel het bij de wet bedoelde minimum te verdienen. Hoe komen deze nu op de kiezerslijsten Belastbare eigendommen bezitten ze niet, ook brengt de huurwaarde van de door hen bewoonde perceelen het kiesrecht niet mede. Waren ze bij een ander in dienstbetrekking, zij zouden klaar zijn nu echter niet. Wij weten ’t, reeds in de Kamers is op deze aangelegenheid de aandacht gevestigd doch de Minister was van oordeel, dat zulke omstandigheden zich wel hoogst zelden zouden voordoen. Dat wij er evenwel ook op wijzen, heeft zijn grond in de omstandigheid, dat onder onze visschers langs de Zuiderzee, geregeerd worden. Dit is bij ons eene waarheid als eene koe. Het kabinet Mackay-Keuchenius heeft genoeg tot leering gegeven. De onmacht tot besturen bleek direct toen de firmanten na slooping, op hunne manier zouden bouwen. Onderlinge jalouzie sleepte spoedige ontbinding na zich. En zoo zou ’t weer gebeuren. achterwaarts en dan, ja dan? wederom drukte om alles weder in de plooien te krijgen en een jaar drie, vier verloren, een beschei den stuk van ons aardsche zijn, zonder vrucht, zonder zegen. Niet alzoo. Wij binden het allen vrijzinnigen in den lande, onverschillig van welk kerkgenootschap zij zijn, op het hart, om eenstemmig te zijn en eene wijze keuze te doen. Daar wordt van verschillende zijden geroepen om medemerking tot oplossing van zoovele soci ale quaestien, tot bevrediging van een dito tal sociale nooden. Die roepstemmen verdienen een geopend oor. Al is er reeds in dien geest gewerkt er is nog veel onafgedaan gebleven. Onder sociaal verstaan wij algemeen. Niet uitsluitend het belang van den Nederlandschen werkman, maar dit met en benevens dat van ieder ander. Klassen of standen mogen en willen we niet erkennen: de leden der Staten Generaal vertegenwoordigen bet geheele Neder landsche volk. En dan komen daar honderden personen van allerlei richting aandringen om ook bij de aanstaande verkiezingen een geopend oog te hebben voor de behartiging der land bouwbelangen in hunnen ruimsten omvang. Arbeiders, boeren, zullen schippers, kooplieden, visschers en anderen achterblijven Dat ze mede spreken, want deze materie is, volgens onze bescheiden meening van heel wat wijderen omvang, dan de slingeringen der zoogenaamde politiek, gewoonlijk een speelgoed van sommige hooggeleerden. Waar de wet het kiesrecht heeft uitgebreid, trede ook meer en meer elke kiezer, of elke groep van gelijkgezinde kiezers, zelve op, om door woord of geschrift, zijne verwierfmeerderheid 868. wenschen te doen blijken. Waar deze billijk worden bevonden, mag immers gehoopt worden op bevrediging. Dit mag heeten het onderling VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 27 Februari 1897, des voormiddags te 9| ure. Punten van behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Resolutie van Gedeputeerde Staten houdende op- en aanmerkingen over de politie-verordening. III. Aanbieding en vaststelling van de plannen van scboolbouw te Molkwerum. IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om dispensatie te vragen, van de invoering van vak j van art. 2 der wet op het lager onderwijs. V. Idem om aan den gemeente-veldwachter W. Bootsma eene gratificatie te verleenen. Voorstel van den heer Salverda om den rekening der gemeente te koopen, met adres van J. J. van der Veer Middelerwijl maken de verschillende partijen in den lande zich op en trachten recruten te werven, hunne gelederen te versterken en bij onderscheidene programma’s hun willen en bedoelen te formuleeren. Scherpe lijnen, als ’t u blieft en - - eigen candidaten ’t Zal er van langs gaan. Ziet, bij zoo’n eerste stemming door een uitgebreid, een verdubbeld korps, moet men precies zijne krachten meten. Naderhand bij herstemming, kan men weten, wat tot zijn vrede dient en met wie men zal samengaan. Zoo ongeveer klinkt het krijgs- geschreeuw langs alle liniën. Wordt er gelet op de werkelijke belangen van het gemeene Vaderland Welzeker, welzeker, immers dat wordt be hartigd door elke partij, volgens hare richting. De goede lieden zeggen ’t zelve en dan moet het wel waar zijn. Maar ziet ge, een spiegel gevecht vooraf mag daarbij geen kwaad. Als we er niet komen, dan gaan we met anderen mee en ja dan is het belang, het vader- landsche belang wel wat gewijzigd, maar zoo nauw’ moet men ’t niet nemen enfin men heeft dan toch dat belang op ’t oog Een fraaie redeneering, niet waar Bij al die drukte zal men een groot aantal candidaten te voorschijn zien komen en zullen zich vele verrassingen voordoen. Maar, wat geene verrassing zal zijn, het te verwachten feit, dat bij de herstemmingen de verschillende kerkelijke partijen weder de handen ineen slaan en de meerderheid zullen wegdragen. En ziet, dat zouden we een ramp achten voor het Vaderland. Men versta ons wel wij willen niemand buiten eenig regeerings-lichaam sluiten ter wille van zijn geloof. Een orthodox protestant zoowel als een degelijk katholiek kunnen brave, liberale menschen zijn, die de algemeene belangen naar plicht en geweten doorloopend behartigen maar we willen geene opzettelijke keuze van orthodoxen en katholieken, juist en alleen, omdat ze orthodox of katholiek zijn. Een algemeen regeerings-college is geen bijzondere kerkeraad. Een beperkt godsdienstig program kan voor het geheel niet gelden, juist ter wille van de handhaving der vrijheid van godsdienst. Herhaalde malen hebben we ’t aangetoond Nederland kan niet anders dan in liberalen zin MEI MS- n IIIVEKTEVTIE UITGEVERS 1 FRISO. nun iiimi raisinn.

Friso nl | 1897 | | pagina 1