WOENSDAG 3 MAART 1897. No. 18. 1 Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG d t Naar aanleiding van een ingekomen stuk. 20.000 zieken door professoren behan- Het terrein is reeds door hem de plannen zijn gereed. De tweemaal zoo groot worden als ms ir- en »g> 11 Het onop- afbreken kost den massa gelds en leidt eene waarheid, a! heel wat wetten de Departementen Laten we niet-politieke. Y- KUIPERS, FIRMA H- 8RANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM krijgen nieuwe kiezers, minstens We zullen dus De BURGEMEESTER der gemeente WORKUM maakt bekend, dat de verkoowsïanstBrhnflranïin’tkleln, die na 1 Mei 1897hun beroep wenschen voort te zetten, hiervan uiterlijk vóór 1 April schriftelijk op ongezegeld papier, aan het College van Burgemeester en Wethouders behooren kennis te geven, ten einde geen stoornis in hun beroep te ondervinden. Workum, den 1 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, R. J. VISSER. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oents Voor eiken regel meer 7| oent. Bij abonnement Is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever van verkiezen zou zijn, dat er zoo zoetjes komen op ’t gebied is men van en dan wacht van het lid der Kamer, den heer Pijttersen. Maar arbeid en nijverheid verschillen nu niet zoo hemelsbreed en fabrieken gaan er ook al mede, terwijl we Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. DUITSCHLAND. De Keizer heeft een toe spraak gehouden aan het gehouden feestmaal van den Brandenburgschen Landdag. Hij hul digde daarin zijn grootvader als den man, die de eenheid des Rijks had tot stand gebracht. Het aandenken aan Wilhelm den Groote, zeide bij, maande tot vervulling van de grootscbe taak, den Umsturz met alle middelen te bestrijden. Een partij, die de grondslagen van den Staat den arbeid en thans aantastte, tegen ,den godsdienst opstond en zelfs j opstand der Matabelen uitgezonden bereden den persoon van den Keizer niet ontzag, moest I overwonnen worden. Een buitengewoon zware brand heeft Don- derdag te Frankfort a M. gewoed, in een grooten bazar. Met ongelooflijke snelheid verspreidde het vuur zich door het geheele gebouw, dat tot infanterie zullen vervangen. ITALIË. Een telegram uit Rome gewaagt van een bericht uit Asmara, volgens hetwelk het bekende machtige Abyssijnsch opperhoofd Aloela den 15den Febr. te Abba Garima is overleden. reeds hebben Kamers van Koophandel en Fa brieken, die niet zoo bepaald op de algemeene belangstelling mogen roemen. Dan is er meer, dat we tegenwoordig wel gerust buiten de politiek mogen stellen de behartiging van het volksonderwijs, na de pacificatie, in zijn ruimsten omvang, de regeling der brievenposterij en der telegrafie, en goed beschouwd ook, de zaak onzer lands verdediging te water en te lande, houdelijke opbouwen en belastingschuldigen eene tot niets. Ziet, we dubbel zooveel als er waren, ook nieuwe Kamers, Staten en Raden krijgen, alles wel. Maar laten we dan ook eene andere indeeling van de Departementen van Algemeen Bestuur bedoelen. Laten we ze splitsen in politieke en niet-politieke. De vriendelijke lezer vergunne ons deze benamingen, we hebben er op ’t oogenblik geene betere voor. Laten b.v. Buiten- en Binnenlandsche Zaken, Justitie, Koloniën en Financiën de politieke uitmaken en Waterstaat, Handel, Nijverheid, Landbouw, Oorlog, Marine (alleen voor ons land, de belangen van Indië bij Koloniën.) Onderwijs, Post- en Telegrafie en wellicht anderen zooge naamd stille departementen zijn, die ieder voor zich, zeg maar door een Directeur worden ver tegenwoordigd, met recht om voor zijne afdee ling óp te treden in den Ministerraad en in de Staten-Generaal, dan zouden we verdienstelijke mannen, die goede bouwstoffen hebben verza meld en op 't punt staan deze in ferme voor drachten te belichamen, niet zoo spoedig ter wille der wufte politiek als sneeuw voor de zon zien verdwijnen. Met het vandaag komen en morgen gaan zijn de belangen van den landbouw even weinig gebaat als die van alle andere opgenoemde aangelegenheden. En waarlijk, al moge ons vaderland vroeger eene belangrijke rol in de wereldgeschiedenis hebben gespeeld, die rol zal van geene mindere beteekenis worden, als zijne bewoners hunne werkelijke belangen begrijpen en rustig arbeiden om het eigen huis in te richten tot een woonplaats van vlijt, vrede en orde, waardoor welvaart wordt geboren. Men kan veel door onderlinge welgezindheid en ver draagzaamheid, door zich te stellen in de wer kelijke positie en allerlei eerzuchtige droomen af te sterven. Dan zal opnieuw het oud devies: «In eendracht macht” zelfs heel de wereld het noodige respect inboezemen. H. den nok was gevuld met licht brandbare stoffen. Er waren ongeveer honderd menschen in het brandende huis, die zich nog bijtijds konden redden. De brand sloeg over naar een naburig huis aan het Zeil, waar in zeer korten tijd de trappen onbegaanbaar waren. Twaalf bewoners van dit huis konden slechts met moeite langs ladders en met springzeilen worden gered. Dank zij het feit dat de brand midden op den dag uitbrak en dus hulp spoedig en in ruime mate was te verkrijgen, zijn geen menschenlevens te betreuren. Twee reusacbtige gebouwen zijn totaal uitgebrand in den tijd van anderhalf uur. FRANKRIJK. Een der bekendste personen te Parijs, de oudste commissaris van politie Clément, is overleden. Hij was in 1836 gebo ren en is bij vele belangrijke zaken betrokken geweest, als de inhechtenisneming van Prins Pierre Bonaparte in 1869, de uitbanning van den Graaf van Parijs, de inhechtenisneming van Prins Jéróme Napoleon, den oud-minister Baïhaut, Charles de Lesseps enz. Hij had "Woensdagochtend bij eene huiszoeking koude gevat. Te Marseille en te Rijsel hebben Donderdag avond manifestatiën van studenten ter eere van Griekenland en tegen Turkije plaats gehad, bestaande in vergaderingen, redevoeringen en motiën, gevolgd door zang en getier op straat. Op beide plaatsen kwam de politie tusscben- beide en dreef de manifestanten uiteen. Te Marseille verscheen de vice consul op det balkon en bedankte de jongelieden Toen zij naar het Turksche consulaat wilden trekken, werd hun dit door bereden gendarmes belet. Vrijdag zou de Regeering een wetsontwerp indienen strekkende om het maximum gewicht der postpakketten te brengen op 10 kilogr. en de afmeting op 1,50 M. De vracht zou bepaald worden op 1 fr. 25, postzegel ingesloten. ENGELAND. Behalve het vermelde omtrent de Donderdag gehouden vergadering van het Lagerhuis dient nog te worden aangestipt, dat de algemeene beraadslagingen over het ontwerp tot ondersteuning van «vrije scholen” teneinde gebracht zijn en besloten is tot de artikelsge- wijze behandeling er van over te gaan. Een voorstel, om het debat te verdagen, was met eene meerderheid van 150 stemmen verworpen. Sir J. Blundell Maple, lid van het Lagerhuis en stichter van vermaarde meubel-magazijnen te Londen, heeft ter eere van de zestig jarige regeering van Koningin Victoria 102.000 p. st. geschonken voor nieuwe gebouwen ten behoeve van het University-College-hospitaal, waar jaar lijks een deld worden, aangekocht en inrichting zou de tegenwoordige. Londensche bladen berichten, dat het eerste bataljon van het Suffolksche regiment, thans te Alderskot, bevel heeft gekregen om zich onver wijld naar Zuid-Afrika in te schepen, welk bericht nader wordt bevestigd. Er wordt bij gevoegd, dat bedoelde troepen de tijdens den Voor eenige dagen hebben we reeds gemeld, dat ook door onze Redactie werd ontvangen een stuk van onderscheidene heeren uit de verschillende provinciën van ons Vaderland, lieden van allerlei politieke en godsdienstige richting, waarin zij opwekken om bij de aanstaande verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de belangen van den Landbouw in zijn vollen omvang (d. i. dus veeteelt, akker-, tuin- en boschbouw) meer op den voorgrond te doen treden, dan tot nog toe is geschied. Tot heden lieten we dit stuk onbesproken. Thans willen we er eenige regelen aan wijden. De heeren geven eene lange lijst van wenschen, welke volgens onze bescheiden meening alle voor inwilliging vatbaar zijn. Zij geven deze, aangezien de landbouw in hoofdzaak staat buiten de eigenlijke politiek, zij meenen, dat de landbouwbelangen voor verreweg het grootste gedeelte kunnen besproken worden, onafhankelijk van de richting van het bewind, dat men aan het hoofd van ’s lands zaken wenscht te zien geplaatst. Bij de bespreking van de keuze der candidaten in de verschillende deelen des lands, kunnen daarom mannen van allerlei politieke kleur samengaan bij zeer veel van hetgeen zij wenschelijk achten, ter bevor dering van de ontwikkeling van onzen landbouw. Daarom hebben ze met opzet één punt weggelaten, namelijk dat der beschermende rechten, waarover in de verschillende deelen des lands de tneeningen te zeer uiteenloopen, dan dat men te dezen opzichte eenige eenstem migheid zoude kunnen verkrijgen. Wat ons aangaat, de heeren hadden gerust kunnen aangeven: «beschermende rechten zijn als regel volstrekt niet in ’t belang van ’t algemeen te achtenmaar, als gezegd is, ze hebben deze quaestie met opzet in ’t midden gelaten. Wat nog tot aanbeveling dient, is de be merking aan het slot, dat de aangeboden lijst niet bepaald beschouwd moet worden als een verkiézingsprogram, niet als een credo, waaraan zich de candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer onvoorwaardelijk zouden hebben te onderwerpen, maar als een leiddraad voor hen, die bij de aanstaande verkiezingen, ook de landbouwbelangen wenschen te maken tot een punt van bespreking. Daar zijn er in den lande, die meenen, dat men met een bepaald program den afgevaar digden bepaalde eiscben kan stellen. Deze heeren zouden alszoodanig Kamerwaarts gaan I met bepaalde lastgeving en dus geheel in strijd handelen met het gebiedend voorschrift der Grondwet, dat van geene lastgeving, zelfs niet van ruggespraak met de kiezers wil weten. I De onderteekenaars der circulaire wijzen hier den rechten weg men formuleert zijne wenschen en kiest dienovereenkomstig een persoon, van wien men ten volle vertrouwt, dat hij daarmede instemt. Verklaart hij dat zelve bovendien, zooveel te beter. Men weet dan, wat men doet. Dit is overeenkomstig de Grondwet. En deze wijze van doen hadden we met ons artikel van heden voor 14 dagen ook op ’t oog, Dat sommigen dit verkeerd begrepen hebben, is niet onze schuld. Er zijn er lieden, die de woorden soms wonderlijk kunnen verdraaien, als dit in hunne kraam te pas komt. Wij voor ons blijven evenwel op het standpunt der Grondwet; aan revolutie doen we niet mee. Om echter tot het bedoelde stuk terug te komen, de vele onderteekenaren eiscben in de eerste plaats de instelling van een Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid en zeggen in hunne toelichting: «De zorg voor de belangen der drie groote bronnen van volkswelvaart, landbouw, handel en nijverheid, die zoo nauw met elkander zijn verbonden en in zoo menig opzicht samen gaan, worde, afgescheiden van alle andere bemoeiingen, toevertrouwd aan een afzonderlijk Minister, welke aan deze hoogst gewichtige taak al zjjne krachten zal kunnen wijden. De Staatszorg voor den landbouw, bedoeld in den meest uitgebreiden zin, thans over verschillende departementen van algemeen bestuur verdeeld, worde daarbij gelegd in ééne hand, en opgedragen aan één verantwoordelijk persoon, die niet alleen van alle landbouw belangen in hunnen vollen omvang zijne studie zal kunnen maken, maar die. als hoofd van een departement, tevens geroepen is, deze voor te staan en te verdedigen in den Ministerraad en in de vergaderingen der Staten-Generaal.” Men bemerkt, dat het tegenwoordige depar tement, dat heet Waterstaat, Handel en Nijver heid, dan wijziging zou moeten ondergaan, in den zin, dat Waterstaat gaat verhuizen (zeer waarschijnlijk wel naar Binnenlandsche Zaken, waarbij ’t vroeger ook was gevoegd), om plaats te maken voor Landbouw. Nu zal er wel niemand zijn, die er tegen zal hebben, om de behartiging der landbouw belangen niet aan een enkelen verantwoordelijken persoon toevertrouwd te zien, maar het mag zeer de vraag zijn of deze persoon nu wel een Minister moet zijn in den zin. zooals die tot heden, aan zoodanig «Staatsman” werd toege dacht. Een Minister staat of valt met de beslissing der wufte politiek. En dan slingeren de land bouwbelangen met-een. Wij wenschen meerdere stabiliteit, meerdere vastheid. En deze niet slechts op ’t gebied der landbouwbelangen alleen. Bedriegen wij ons niet, dan heeft Dr. Kuyper als zijne meening gezegd, dat een Ministerie Arbeid nog boven dat van Landbouw te Nu. ’t is aan van weder bezig met de behandeling hit ontwerp Kamers van Arbeid daar ook nog de Bakkerswet den heer Pijttersen. 1 FR «LUIlllllllFIIIESL Uil. «tuis FF IIIIEBTEITIE- Q 1 IS r” UITGEVER:

Friso nl | 1897 | | pagina 1