ZATERDAG 13 MAART 1897. I Zeven en twintigste Jaargang. No. 21. t Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Dat is I 1 t UITGEVEBs Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM 1 Prijs per kwartaal 70 cent franco per po»t 86 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever van een nauwer, inniger Den 3en April vertrekt van naar C helmina een detachement aanvullingstroepen ter het wetsontwerp omtrent het uitleveringsverdrag tusschen Duitschland en Nederland. In het Kon. besl. betreffende het aantal lessenaars volgens de nieuwe kieswet in stem bureaux vereiscbt, zal een verandering worden gebrachtin plaats van 4 lessenaar op de volle honderd kiezers zal 1 lessenaar op de twee honderd kiezers worden voorgeschreven, derhalve 5 op elk duizendtal, het wettehjk maximum- kiezers voor één stemdistrict. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Urania gesteld. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. schoener Zeehond onder bevel van den kapitein-luit. t. z. I. van den Bosch, den lOden dezer van Chesme naar Smyrna vertrokken. Een zestal boeren uit Leusden hebben voor de rechtbank te Utrecht terecht gestaan I wegens mishandeling van en verzet tegen eenige nachtwachts te Amersfoort. Tegen drie be klaagden werd 48 maanden gevangenisstraf voor ieder geëischt en tegen de drie anderen elk een jaar. Door drie mariniers zal in het najaar aan de huishoudschool te Amsterdam een cursus worden gevolgd in het bereiden van spijzen. Hierdoor zullen bekwame koks voor de afdee- lingen mariniers aan den wal worden verkregen. Het op Rijkswerf te Amsterdam liggende pantserschip Guinea zal weldra in publieke Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. nauwelijks kunnende loopen, een afgeleefd mensch en nog slechts 44 jaren, dus in de kracht van het leven. Maar wat een leven Na een te zeggen de ontwerpen regelende de Kamers straffeloozen militairen dienst van 2 jaren, heeft j de man ruim 20 jaren naar behooren op de groote vaart gediend, toen door een ongelukkig toeval zijne beide voeten tusschen eene machine bekneld geraken en hij, als verder ongeschikt, ontslagen wordt met eene kleine som geld, te gering voor de kosten van geneeskundige behandeling. De Workum en 1 bij het armbestuur, doch zonder succes. pleegde de man de feiten, om opgenomen te I worden. Uitspraak over 8 dagen. Benoemd tot directeur der Rijkskweek- school voor onderwijzers te Nijmegen, Joh. A. Leopold, te Middelburg, aan wien eervol ontslag is verleend uit zijn betrekking van directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middel burg. De oefeningen met de adelborsten van het Kon. Instituut voor de marine te Willems oord, op de Zuiderzee, zullen in de eerste dagen van Mei aanvangen, tot welk doel Hr. Ms. op 2 Mei a.s. in dienst zal worden Met de kas op den loop. De huismees ter van het Trappistenklooster van Bonne Combe, bij Rodez (Aveyron) heeft zijn zwijgende orde broeders verlaten en is er stil van doorgegaan met de kas, een bedrag van 55000 francs. INHOUD van No. 3 van bet Maandblad uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwak zalverij BerichtenHet verspreiden van kleine blaad jes vanwege de Vereeniging. Schiffmann nog altijd aan ’t werk. Kwakzalvers advertenties in den Staats almanak. Een klompenmaker- kwakzalver. Weer een toovergeschiedenis. Een advertentie van Roman Weissmann. Een doelmatig voorstel in België. Optreden tegen Schiffmann in Hamburg. Cursus voor artsen. Sigarenaech tegen waterzucht. Examen voor likdoornsnijders. Belasting op geheimmiddelen in Groot-Brittanië. Grootere artikelenGenezing van tering door het Instituut Drouet. Chaulmougra. Anti- Nausea-Pfennig. Kwakzalverij in Duitschland. Het Hagenaartje, een nieuw weekblad. De fistelpot van Klaas Ursem. RechtszakenEen doctors bul verloren door Sjoerdje V. van Blesdijke. Een navolger van Klaas Ursem. Ter overnemingAloë houdende pillen. Gort espondentie. Herhaalde waarschuwingen Middel tegen be roerte van Roman Weissmann. Het Volta- kruis. Volgens de Harnb. Nachrichten, het orgaan van Von Bismarck, is de gezondheid van den oud-kanselier niet zooals het behoort. Het onbestendige weer heeft zijn aangezichtspijn weer doen toenemen en daarvan is slapeloosheid het gevolg terwijl hij ook moeilijk spreekt. Bismarck ziet daarom wel een beetje tegen het vieren van zijn geboortedag op, den len April. Hij wil echter den fakkeloptocht van zijn Hamburgsche vrienden niet laten afzeggen en zal dien denkelijk zittend bijwonen. Als het weer te slecht is, zal hij misschien geen rede houden, in elk geval geen lange. De koning van Siam is voornemens in Juli en Augustus aanstaande een bezoek aan Engeland te brengen. Naar men verneemt, zal Z. M. dan ook ons land bezoeken. Tot directeur der Rotterdamsche Dier gaarde is benoemd de heer dr. J. Büttikofer, conservator aan ’s Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. De heer Büttikofer is Zwitser van geboorte, in 1878 kwam hij te Leiden om daar werk zaam te zijn aan het museum van natuurlijke historie onder den toemaligen directeur prof. Schlegel en werd door dezen in 1879 naar West-Afrika gezonden om in het gebied der negerrepubliek Liberia zoölogische onderzoekin gen te verrichten, waar hij tot 1882 vertoefde. In 1884 werd hij benoemd tot conservator aan genoemd museum; van 1886 tot ’87 maakte hij een tweede reis naar Liberia; in de jaren ’93 en ’94 nam hij deel aan de we tenschappelijke expeditie naar Midden Borneo. De ’s Gravelandsche-Tramwegmaatschappij keert een dividend van f 40 per aandeel uit. Modderen in de dakgoot. ’t Was in de Vijzelstraat te Amsterdam, ’t Had geregend vanmorgen en kort daarop begon het bij mijn beer in de kamer te lekken. Zeker de dakgoot verstopt, dacht mijnheer, en zijn jas uittrekkend van en zij derhalve in het algemeen belang verdienen behouden te blijven, ’t Mag echter de vraag bracht worden. zijn of zulke voorwerpen met tegen behoorlijke vergoeding aan het Rijk in eigendom moesten overgaan, om eene plaats te erlangen, b. v. in ’t Rijks-Museum of eene dergelijke gelegenheid. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan W. D., 44 jaren, blikslager, geboren te Workum, zonder vaste woonplaats, thans in hechtenis, terzake dat hij te Sneek gebedeld en uit een winkel een kistje sigaren en uit een anderen winkel een fleschje bier gestolen beeft om, zoo bij zegt, opgenomen te worden. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. G. van Sonsbeeck, oordeelde dat de wensch van beklaag de overeenstemde met die der maatschappij, om ontslagen te worden van iemand, die in zoo’n staat van vervuiling verkeert, en vorderde zijne veroordeeling tot tweemaal 3 dagen hech tenis, 1 maand gevangenisstraf en plaatsing in een rjjkswerkinrichting voor den tijd van 3 jaren. De verdediger, mr. J. W. Zijlstra te Bolsward, deelde mee dat, toen hij beklaagde in het huis van bewaring bezocht, de cipier hem reeds zei: »U hebt hier een ongelukkige patient.” Dat was waar. Hij vond een zwak, ziekelijk man, Nieuwstijdingen. De Tweede Kamer vordert snel. van Arbeid en dat over de nadere regeling van het recht van successie en van overgang I bij overlijden zijn afgedaan evenals een aantal andere van mindere beteekenis, waaronder toch nog dat rakende de uitkeering aan Indië inzake de bedrijfsbelasting. Maar bij al die snelheid pruttelde de Voorzitter over den langzamen gang van zaken, voortspruitende uit onvolledige sectie arbeid. Blijkbaar waren daar de zaken niet algemeen en naar eisch behandeld, want in de openbare vergaderingen werden meermalen 1 zulke diep-ingrijpende amendementen voorgesteld, dat op nieuw een onderzoek wenschelijk werd geacht, ’t Laat zich dan ook aanzien, dat de Kamer na Paschen weder zal samenkomen. Op zich zelve beteekent dat wel niet veel, immers de heeren hebben vacantie genoeg, maar nu met het oog op de aanstaande uitspraak der stembus wil men liefst het noodzakelijke afdoen en dan uitscheiden. Tot dit noodzakelijke behoort vooral het ontwerp regelendedegemeente- financiën. Intusschen geeft de ontevredenheid van den Voorzitter aanleiding de aandacht der kiezers te vestigen niet alleen op de handelingen der gekozenen in openbare vergaderingen, maar ook op hun zijn en doen in de samenkomsten der sectiën, die in vele gevallen van grooter belang zijn dan de openbare vergaderingen, waar zoo voor als na louter spiegelgevechten worden geleverd, noodzakelijk voor de kiezers. Veie mag zijn prachtigen beker, geschenk van Keizer Maximiliaan niet verkoopen en Franeker mag dit zelfde niet doen met den beker, den globe beker, der stad ten jare 4607 vereerd door de gezamenlijke huurders der stadslanderijen op ’t Bildt (St. Jacob) en doelende op de standvastige verdediging van Franeker (4500) onder Hendrik van Saksen, enz. De Hooge Regeering is tusschenbeide gekomen en heeft besluiten tot afstand of verkoop ver nietigd, niet omdat zij zooveel van bekers houdt, maar omdat deze voorwerpen getuigen velerlei op 't gebied van kennis en kunst kosten man zwerft rond, komt te i klopt als lidmaat der kerk aan t r - Toen van t Algemeen bericht, dat geen depar tement zich verklaard heeft tegen het voorstel van het hodTd bestuur, om de algemeene ver gadering der Maatschappij dit jaar te houden op Woensdag 24 April a. s. en op zoovele volgende dagen als de werkzaamheden zullen vereischen. Diensvolgens is de vergadering op genoemden datum vastgesteld. Men schrijft aan de N. R. Ct.Bij de directiën van bijna alle suikerfabrieken komen van de agenten uit Zeeland dag op dag tijdingen in, dat zij er niet in kunnen slagen op de gestelde voorwaarden contracten te sluiten. Binnenkort zal een vergadering worden ge houden van den Bond van Nederlandsche Suiker- fabrikanten. Wij vernemen dat verschillende leden zullen voorstellen de voorwaarden voor de levering van bieten zoodanig te wijzigen, dat de landbouwers zich voor het sluiten van contracten bereid zullen verklaren. De liberale kiesvereeniging te Sappemeer zal zich van de Liberale Unie afscheiden. Op het verzoek om bij de officieren van de zeemacht, evenals bij de officieren der land- I macht uit Indië, hetzij bij non-activiteit of verlof hier te lande (mits in uniform zijnde) op de spoorwegen het militair-tarief toe te passen, is door de Staats-spoorwegmaatschappij afwijzend beschikt. Als een hoogst merkwaardig doch even zeer treurig feit meldt men aan de Telegr. uit Almkerk, dat zich daar het geval heeft voor gedaan, dat een heel gezin, uit vader, moeder en drie zoons bestaande, in den loop van enkele dagen krankzinnig is geworden. De toestand van de zoons is de laatste dagen van dien aard geworden, dat ze 1.1. Zondag alle drie naar het Amsterdam gesticht «Bloemendaal” te Loosduinen zijn ge- Oost Indië per stoomschip Koningin Wil- bracht. De vader, wiens toestand ook veel - .zorg vereischt, wordt echter nog in zijn eigen sterkte aan 4 onderoff. en 80 minderen, onder woning verpleegd, evenals de moeder, die meer bevel van den van verlof terugkeerenden kapt, malende dan wel bepaald krankzinnig is. der genie O. I. leger J. W. C. van Steeden en A. L. C. Grosse en den 2e luit, der inf. L. nog een derde boot in de vaart gebracht, alle E. F. Weijergang, die eveneens 1 verlof terugkeeren. De spiegelfabriek De Atlas te Amsterdam beeft van den Sultan van Siak 22 reusachtige spiegels besteld gekregen in Moorsehen stijl en bestemd voor het nieuwe paleis van den Sultan. - Koningin Victoria in Frankrijk. Het onderhoud tusschen Koningin Victoria en pre- sident Faure heeft Donderdagnamiddag zes uur geweld worden gescheiden, doch tevens dringt te Noisy-le-Sec plaats gehad. De Koningin die zeer slecht ter been is, bleef in haar waggon. Het zeer vriendschappelijk onderhoud duurde ruim een kwartier. Duitschland en Nederland. De Bondsraad heeft Donderdag goedgekeurd het rapport van de commissie, belast met het onderzoek van genie O. I. leger J. W. C. van Steeden Tusschen Harlingen en Londen is, naast onder medegeleide van den 4e luit, der inf. de reeds dienstdoende twee stoombooten, ook beiden van door dezelfde onderneming, waaruit volgt dat niet concurrentie, maar druk transport tot deze uitbreiding heeft geleid. President Kruger kwam Dinsdagavond in Bloemfontein aan en werd er hartelijk ontvan gen. In antwoord op een adres, dat hem door den Afrikaander Bond werd aangeboden, zeide hijDe beide republieken kunnen niet met bij aan op het sluiten verbond. Te Berlijn zal op 4 April een vergade ring van het internationaal tarief-comité worden gehouden inzake het goederen-verkeer tusschen Oostenrijk-Hongarije, Duitschland, Luxemburg, België en Nederland. 5 r mm mon iiiiimnn. Ill1IIS- El IIIIEIITEVIIE- t i i k L 3 S FRISO. te uv uuiriL.pvu ivgvivuuv uc lïamcin rievirtiriu ccu uciaijucmvin aauvuiuugonuvuvu wi o o u o

Friso nl | 1897 | | pagina 1