i ZATERDAG 20 MAART 1897. Zeven en twintigste Jaargang. No. 23. Op verzoek datum verlengd. Nieuwstijdingen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG DEN UITGEVER. Den 6den Februari i Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM f 172 - 174 e e e i- e e e Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever was aangetast door een Haar geneesheer deed - 170 - 145 den laagsten inschrijver Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. van een dag kan worden Uitsluitend voor de Abonné’s op dit blad of zij die zich daarop abonneeren heeft de uitgever tot 1 April 1897 de tot den laatsten tijd bijgewerkte LANDKAART VAN NEDER LAND, waarop alle plaatsen en gehuchten voorkomen, benevens het plan tot Droogmaking van de Zuiderzee, verkrijgbaar gesteld tegen den geringen prijs van slechts 30 cents. Voor niet abonné’s is de prijs dezer Land kaart f 1,50. De Landkaart is groot 85 bij 71 cM. Abonné’s die de Landkaart verlangen, ge lieven de Bon op de laatste pagina uit te knippen en duidelijk ingevuld met naam en woonplaats aan het Bureau in te zenden. Zij die de Courant per post ontvangen zenden de ingevulde Bon met 35 cents aan postzegels aan Reuter seint uit Pretoria, dat de heer Leyds in verband met den toestand, die door het overlijden van jhr. mr. Beelaerts van Blok land is ontstaan, 31 Maart a.s. per stoomschip Scot naar Europa zal vertrekken en onmiddel lijk naar ’s Gravenhage doorreizen zal. Naar de N. R. Cl. verneemt, heeft de Italiaansche Regeering zich tot de Nederlandsche Regeering gewend met verzoek om in het bezit te worden gesteld van gegevens over de ver houding der Nederlandsche spoorwegen tot hun personeel. Visscherij. De afdeeling Leeuwarden van de Vereeniging ter bevordering der zoetwater- visscherij in Friesland heeft zich tot de Staten onzer provincie gewend met een adres, strek kende om- lo. het visschen met de zegen bij nacht te verbieden; 2o. het opstellen van deze soort visscherij te beperken tot de maanden October, November en December; 3o. hun invloed te willen laten gelden tot het verkrijgen van wettelijke bepalingen, waarbij het vervoer van de zegen in gesloten vischtijd wordt ver boden, anders dan gedekt door eene vergunning, afgegeven door den burgemeester der gemeente van herkomst4o. dat de visscherij met de zegen niet anders plaats hebben dan in de groote plassen en wateren, met name op de akte te vermelden5o. er op aan te dringen, dat er beter toezicht op de visscherij, in het algemeen, worde uitgeoefend in ons gewest. Door de conservatieve kiesvereeniging Vaderland en Koning te ’s-Gravenhage is voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Z.-Holland candidaat gesteld jhr. mr. E. ha(] 00k ^ij zijn 8Chjp verlaten, ongetwijfeld ware er van komen, sta vast maar schip noch lading iets terecht ge- Doch de kapitein was een man van Hij bleef op zijn schip niet alleen, toonde zooveel zeemanschap, dat bij de Ceres den lOden Februari behouden te IJmuiden binnenbracht. De assuradeuren der lading, wien door dit flinke optreden van kapitein Bülow groote schade is bespaard, hebben gemeend den wakkeren zeeman van hun bewondering en erkentelijkheid te moeten doen blijken, en hem Zaterdag j.l. eene gratificatie van 1000 Mark toegekend, die inderdaad alleszins verdiend is. Een zonderlinge prijsvraag. De volgende zonderlinge prijsvraag is door het Rott. Nbl uitgeschreven »Is het gewenscht, dat, in afwijking met den tot heden gevolgden regel, een jonge dame een jonkman een huwelijks-aanzoek doet?” Elke dame, oud of jong, getrouwd of onge trouwd, onder wier oogen deze vraag komt, verzoeken wij een antwoord te geven. Doch niet een eenvoudig ja of neen, wij willen gaarne vernemen waarom de dame dit ja of dit neen uitspreekt. Antwoorden moeten dus zijn uitgewerkt, met redenen omkleed. De antwoorden mogen, om opgenomen te worden, niet grooter zijn dan vijftig woorden. Een commissie, waarin ook dames zitting hebben, zal de ingekomen antwoorden beoor- deelen en voor twee van de inzendsters, wier antwoord de commissie het best acht, hoe dit ook luiden mocht, worden door de redactie van het Nieuwsblad beloofd twee prijzen, zijnde twee kunstvoorwerpen ter waarde van f 50, naar keuze van de winnaressen. Willen zij liever den prijs in geld ontvangen, ter bestemming zich in Europa bevond en naar aanleiding daar van met verschillende regeeringen in aanraking kwam. Met den heer Beelaerts heeft hij her haaldelijk geconfereerd. Het vermoeden van de Fr. Z. is natuurlijk nog niet meer dan een gissing. De Minister van Marine heeft bepaald, dat de zeemiliciens der lichting van 1895 voor den tijd van 5 weken in werkelijken dienst zullen worden opgeroepen, en heeft de data voor die opkomst bepaald op Donderdag 1, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 April, naar gelang der schepen aan boord, waarvan zij zullen wor den geoefend, en voorts dat de miliciens zich, elk op den bij nadere oproeping voor hem te bepalen dag, te 12 uur, of zoo spoedig moge lijk na dit uur, behooren aan te melden bij den commandant van het schip aan boord waarvan zij zullen worden geoefend, met dien verstande, dat zij hiertoe slechts dan den vorigen dag op reis behoeven te gaan, wanneer de plaats bestemming niet binnen bereikt. Een flink zeeman. j. 1. kwam het Duitsche barkschip Ceres, van Gorontalo naar Hamburg, met het vuurschip van Zuid-Goodwin in aanraking. De aanvaring was zoo heftig, dat het vuurschip van zijn ankers werd geslagen. Ook de Ceres was danig gehavend en scheen zoozeer gevaar te loopen van te zinken, dat een gedeelte der bemanning op het vuurschip oversprong. Ware de kapitein der Ceres, de heer H. Bülow, een minder cordaat zeeman geweest en voor een goed doel, dan wordt dit gaarne toe gestaan. De antwoorden moeten zijn onderteekend en daarbij de opgave gehuwd of ongehuwd, gesloten in een enveloppe, waarop de vermelding prijs vraag” en deze aan het bureau bezorgd zijn vóór of op Donderdag 25 Maart aanstaande. Als de dames-winnaressen daartegen bezwaar hebben, wordt haar naam niet in de krant vermeld, mits zij een boekhandelaar of een bekend tusschen-persoon opgeven, door wiens bemiddeling zij de prijzen in ontvangst wenschen te nemen. De ramp op het Russische oorlogsschip bij Kreta. Omtrent het ongeluk op de Sisso Weliky, het Russische oorlogsschip voor Kreta, wordt thans nog bericht: De Sisso Weliky was aan het proefschieten tusschen Retimo en Soedabaai en juist zou het laatste schot worden afgegeven, toen het pro jectiel ontplofte. Het bovendeel van den ge schutstoren, dat zesduizend K.G. weegt, werd van de fondamenten gescheurd. De helft van den toren viel in zee, de rest werd over de brug geslingerd en stortte met een donderend geraas op het dek neder. Vijftien man, waar onder naar men zegt negen officieren, werden gedoodvijftien anderen gekwetst. De oorlogs schepen in de nabijheid zonden onmiddellijk geneeskundige hulp. Een besmettelijk hippodrome. Een leelijk geval heeft zich voorgedaan in Mechelen. Een meisje, dat een rit had gedaan op een der kameelen in het hippodrome, bemerkte eenige dagen later, dat zij besmettelijke ziekte. aangifte bij de politie, die de dieren der inrichting liet onderzoeken, waarbij bleek, dat alle paarden, kameelen lijdende waren aan een ziekte. Het hippodrome is gesloten en een kameel is afgemaakt. Intusschen lijden meer dan 100 personen aan de ziekte. Enfant terrible. Een klein meisje keek met alle attentie naar den nieuwen hoed van eene dame, die haar moeder kwam bezoeken. Bevalt hij je, liefje? vroeg de dame glimlachend. Ja, antwoordde het kind in haar onschuld mama en tante Marie zeiden, dat het een monster was, maar ik ben er toch niemendal bang voor. WORKUM, 17 Maart 1897. Bij de heden gehouden aanbesteding van het herstellen van het door ijsschuiving beschadigde aan het havenhoofd en de Noorderpalage, was ingeschre ven door H. van Mekeren te Hindeloopen met Anne Zijlstra te Workum met Sj. G. Kupeerus en J. Bruinsma te Workum met Jobs. Groenhof te Workum met Het werk is aan gegund. BOLSWARD, 18 Maart ’97. Door eenige veehouders, koemelkers enz., is bij den Raad dezer gemeente een verzoek ingediend om art. 37 der Algemeene Politieverordening te wijzigen. Bij dat artikel wordt bepaald, dat het vervoer over den openbaren weg van mest, ier, modder, asch, vuilnis, bloed en afval, anders dan in van alle zijden gesloten vervoermiddelen, is verboden. Adressanten beweren, dat deze be paling voor hun bedrijf zeer lastig en tevens Z.-Holland candidaat gesteld jhr. mr. E. N. de Brauw. Bij dr. E. Laurillard is ten bate van de Protestantsche melaatschen-verpleging in Surina me een gift van f 2000 ingekomen. Scbellingwoude heeft Donderdag gevlagd Het was 25 jaar geleden dat de Oranjesluizen geopend werden, die door de Kanaalmaatschappij gebouwd, in het jaar 1884 door den Staat wer den overgenomen. Nog altijd zijn de sluizen van bet hoogste belang voor onzen handel. Gemiddeld varen er jaarlijksch 80.000 schepen doorheen; het grootste aantal, dat in één jaar de sluizen pas seerde, was pl.m. 107.000. De eerste boeier, die vóór 25 jaar geleden van de werken gebruik maakte, bestaat nog het is de Volhouder. Het zilveren feest van de Oranjesluizen zal tevens dat zijn van een vijf-tal wakkere em- ployé’s, die vanaf de opening daarbij in dienst zijn. Het zijnde ondersluismeester Chr. Kesting en de sluisbedienden H. Hoogerwerff, F. Stapers, J. van Veen en J. van Lieshout. In weerwil van hun langen diensttijd bestaat helaas de kans, dat men voor pensioen-bereke- ning alleen de jaren na 1884 zal tellen. De werklieden koesteren echter de hoop, dat ook de jaren, in dienst van de Kanaal-maatschappij doorgebracht zullen meegerekend worden. De Frankfurter Zeitung acht het wel waarschijnlijk, dat dr. Leyds, de tegenwoordige staatssecretaris der Zuid-Afrikaansche Republiek, tot opvolger van den heer Beelaerts van Blok land als vertegenwoordiger van de Transvaal bij de Europeesche hoven zal worden benoemd. Men zal zich herinneren, dat dr. Leyds ruim een jaar geleden, toen Jameson zjjn inval deed, TWEEDE KAMER. In de Zitting van Donderdag werden de be raadslagingen betreffende bet wetsontwerp tot regeling van de gemeente-financiën voortgezet. De heer Bablman, zijn rede van Woensdag vervolgend, verklaart over bet 2de deel van het ontwerp nu tevreden te zijn. De uitbreiding van het belasting-gebied acht hij echter onvol doende. De heer Van Dedem vindt de vergoeding voor njksuitgaven te gering; het zou het best zijn, ais de gemeenten op alle rijksbelastingen opcenten heffen mochten; hoewel het hem spijt, kan hij aan dit ontwerp zijn stem niet geven. De heer Heemskerk veroordeelt het stelsel der Rijks-uitkeering, als zullende dit leiden tot beperking der gemeentelijke autonomie en als zijnde beginselloos. De Minister van Financiën verklaart, dat de regeering met dit ontwerp alleen beoogt uitvoe ring te geven aan de wet van 1885, d. i. een herziening van het stelsel der uitkeeringen in zijn uitwerking, zoodat een billijke regeling ver kregen wordt. De Minister wijst op het beginsel, bij de berekening der uitkeeringen toegepast, doch waarschuwt er tegen aan de uitwerking geen or-^ogelijke eischen te stellen. De bedoeling is alleen om vergoeding te krijgen wegens uitgaven, gedaan in het algemeen belang. Overigens weerlegt hij de denkbeelden door verschillende sprekers tegenover de zijne ontwikkeld. Minister van Houten merkt op, dat de auto nomie der gemeenten, door verschillende sprekers op den voorgrond gesteld, altijd aan het algemeen belang ondergeschikt moet zijn. De verkeersvrijheid, in ons land verkregen door de afschaffing der accijnzen, is een bron van welvaart. Bij de verruiming van het belastinggebied is de Regeering te rade gegaan met de billijke pogingen door gemeentebesturen gedaan, o.a. met de belasting op de forensen en de inwonende eigenaren. Deze laatste belasting is gerechtvaardigd door wat ten bate der uitwonenden gedaan wordt op kosten der inwonenden. Voorts verdedigt hij de beperking der progressie. ilLIl) WOU HIILSIIMI MMS- O III)WWIE- UITGEVER: r r r 1

Friso nl | 1897 | | pagina 1