WOENSDAG 24 MAART 189T. No. 24. Een stem van de overzijde. Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Zeven en twintigste Jaargang. i Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG H. het kohier van schoolgeld over Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM En dat zullen alle voorstanders van de vooruitgang eens zijn en daarom en onderzocht was of het averij Met al de schepen ter reede een goed werk gedaan door alle vrijzinnigen tot eenstemmig handelen op te wekken en wij meenen dat met hem te doen, door ook aan dezen kant in denzelfden geest te handelen. De zoogenaamde puntjes op de ï’s geven niets, die puntjes zijn voor de bedillaars, een verstandigmensch houdt liever de i als een geheel. het een boven het ander in de en burgerlijke aangelegenheden. van de reeds verkregen godsdienst voor elk en ieder lid Gaarne zouden we met de Conatus, een klein stukje politiek schrijvende in de jongste Enkhuizer Courant, meer speciaal voor bet hoofdkiesdistrict Enkhuizenzegt omtrent de vraag: aansluiten aan de Liberale Unie ja! En hij gaat daar verder voort: «Ofschoon wij, als liberaal, met geloofsfor- mules weinig op hebben, onverschillig van welken aard die zijn mogen, meenen wij toch dat het ja dat we daar uitspraken met onzen tegenzin jegens formules niet in strijd is, maar ’t alleen de vraag geldt of wij willen mede- sturen in de richting van de L. Unie. En dat achten we noodzakelijk, als iets van uitnemend practisch belang. »Het zal toch wel geen betoog behoeven, dat de nieuwe kiezers dien kant uit willen. Vooruitstrevend liberaal, vooral op economisch gebied doet hen zich met de liberalen vereeni- gen: blijft ons liberalisme echter zijne conser vatieve tint behouden, dan sluiten velen hunner zich aan bij de socialen of radicalen. En nu wijzen de partij verhoudingen, ook en niet het minst in ons district er op, dat wij liberalen een eenheidsprogram noodig hebben, willen wij voor komen, dat bet district voor ons hoofdbeginsel verloren gaat. De BURGEMEESTER der gemeente WORKUM maakt bekend, dat de ï8rkoojmmst8rl[8iiMiii1ö8iii, die na 1 Mei 1897, hun beroep wenschen voort te zetten, hiervan uiterlijk vóór 1 April schriftelijk op ongezegeld papier, aan het College van Burgemeester en Wethouders behooren kennis te geven, ten einde geen stoornis in hun beroep te ondervinden. Workum, den 1 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, R. J. VISSER. uitroep lachen, die nalacht lacht het best. Iemand, die werkelijk democraat is geworden, heeft opgehouden anti-revolutionair of katholiek Wij hebben gemeend dit kalme, bezadigde woord van Conatus, geschreven aan de overzijde der Zuiderzee, ook aan deze zijde onder de aandacht onzer lezers te moeten brengen. Co natus wil meegaan, met het program der Libe rale Unie, evenwel niet als gebiedend voor schrift, maar als richtsnoer voor de naaste toe komst met vrijheid van handelen naar bevind van staatkundige Handhaving alzoo vrijheid van van den Staat Kerk ook de School geheel buiten alle politieke bemoeiingen willen houden. We hebben daar omtrent vroeger reeds onze meening uiteengezet. Het medegaan met het program der Liberale Unie moet niet anders zijn dan een daad van overtuiging. En dan ligt daarin tevens opge sloten, dat men mee kan gaan met alles, wat ook van andere zijde werkelijk goeds wordt aangeboden. Een geloof in de alleenzaligmakende kracht der Liberale Unie is niet liberaal. Wat zij voor goeds meent te kunnen geven moet onder oogen worden gezien en in den smeltkroes der openbare meening gelouterd worden, even als alle andere wenschen of voorstellen van andere zijde afkomstig. Dit is naar onze meening altijd het goede standpunt geweest waardoor en waarmee de liberalen krachtig waren, en dit standpunt blijven wij handhaven Het schijnt een buit- een jachtmakerij op de nieuwe kiezers te zijn om deze voor zijne meeningen of belangen te winnen. Een leelijk ding. Glad in strijd met de werkelijke volksbelangen en daardoor gevaarlijk. Conatus, ofschoon nog wel man, die volop meegaat met de Liberale Unie, ge voelt dit ook. Hij wekt daarom tot eendracht op. Wij hebben dit met hem gedaan en ten antwoord ontvangen, dat het beter ware met lieden van anti-revolutionaire of zelfs katholieke democraten mee te gaan, dan met oud- liberalen. Alsof er anti-revolutionaire en katho lieke democraten bestaan I Men mag om dezen VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelumer 0i.de- PHAERT EN NOORDWOLDE op Zaterdag den 27 Maart 1897 des voormiddags te 9| ure. Punten van Behandeling Ingekomen stukken en mededeelingen Voorstel tot wijziging der gemeente-begroo- FRANKRIJK. Zaterdagochtend halftwaalf is de Auvergne van Toulon met 450 man mariniers naar Creta vertrokken, na een paar dagen opgehouden te zijn doordien Woensdag avond de kapitein een te ondiep vaarwater koos om de haven te verlaten, zoodat het schip aan den grond raakte en de pas ingescheepte troepen weêr naar hun kazerne moesten terug- keeren, in afwachting dat het schip vlot ge maakt werd geleden had. werden hoera’s gewisseld. De verjaardag der Parijsche Commune is Donderdag op de gewone wijze met redevoe ringen, banketten en dansen gevierd. Het enthusiasme was echter niet groot. ENGELAND. Zondag 20 Juni zal in het geheele Vereenigd Koninkrijk als een algemeene dankdag, ter herdenking van de zestigjarige regeering der Koningin, worden gevierd en de daarop volgende Dinsdag zal beschouwd wor den als een «Bank Holiday”. Aangaande de vraag ih hoever Cecil Rhodes in de Kaapkolonie nog onder de Hollandsche bevolking steun kan vinden, zegt de bericht gever der Times te Kaapstad, dat de Afri- kaander Bond, welke zich tegen hem verklaard heeft, in de laatste twee of drie jaar veel leden en invloed verloren heeft. Het lidmaat schap van dien heer in ’t Parlement is hem in elk geval verzekerd, zegt de berichtgever, want de Kaapstad zou, indien hij zich daar candidaat wil stellen, hem met overweldigende meerderheid verkiezen en ’t zelfde geldt van verscheidene andere districten. In ’t Engelsche Lagerhuis heeft Zaterdag de minister Chamberlain eene dien ochtend aan gekomen depêche medegedeeld van den En- gelachen agent in de Transvaal, bijzonderheden bevattende omtrent den eisch tot schadever goeding wegens Jameson’s inval. De eisch, zeide de minister, zou aan de Gecharterde Maatschappij en aan rechtsgeleerden ten on derzoek worden verwezen, waarna de Regee ring dien zou overwegen, om vervolgens met II. ting, dienst 1896 III. Vaststelling van ontwerp-besluiten tot af- en overschrijving op posten der begrooting, dienst 1896; IV. Idem der rekening van de armen-gelden over 1896/97; V. Idem van het le kwartaal 1897 VI. Voorstel om verlaging van het maximum te verzoeken voor deze gemeente van het bij de drankwet vastgestelde cijfer van het aantal te ver leenen vergunningen; VIL Adres van Mej. W van der Zee om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwij zeres aan de openbare lagere school te Warns; VIII. Idem van M. Bokma om ontslag uit zijne betrekking van concierge in het gemeentehuis te Koudum IX. Vaststelling eener verordening ter uitvoe ring van art. 65 der kieswet. Koudum, den 22 Maart 1897. De Burgemeester, H M. TROMP. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. dier partijen luiden. De democratie, onderdeel n het liberalisme, telt slechts ééne voorwaarde: bevordering der volksbelangen de democratie in engeren zin, het liberalisme daarentegen is wijder strekking, bet kan allen omvatten zonder onderscheid van geloof, rang of stand, het kent alleen burgers van den Nederlandschen Staat en daardoor de behartiging van de belangen «Wij noemden daar ons hoofdbeginsel, en naar wij meenen terecht. Dat beginsel is toch het j vrije liberale, dat staatkundige, maatschappelijke en burgerlijke aangelegenheden van het kerke- j lijke afscheidt, terwijl wij aan de kerk de taak toevertrouwen, niet om over de genoemde be langen, in het voordeel der kerk, te heerschen, maar de menschen op te voeden door hen voor alles wat goed is te winnen, zóó dat er goed wordt geregeerd, bestuurd en geleefd, vast overtuigd dat de invloed der kerk alleen in dien zin de maatschappij tot zegen zijn kan. »En als wij nu weten, dat de inspanning groot is omdat, voor de maatschappij eenig gewenschte principe, van kracht te berooven, zouden wij ons dan niet gaarne allen scharen om dezelfde vlag, onverschillig of wij geneigd zijn naar voren te dringen of ons, wat ons eigen principe be treft, meer in de achterhoede te plaatsen? En die vlag is noodigen het noodzakelijke dat al de liberalen er zich om heen scharen behoeft geen nader betoog. «Wij moeten een Afgevaardigde hebben die niet zweert of belooft: ik wil en zal dit en dat, de practijk zou hem toch beschaamd doen uitkomen, maar toch een, die genegen is om mede te werken aan alles wat in vooruitstre- venden liberalen zin in de praktijk der politiek kan bereikt worden. «Maar nu moge niemand meenen, dat wij, ter bereiking van dit doel aansluiting aan de L. Unie volstrekt noodzakelijk of boven alles wenschelijk achten. Hebben wij onze meening ook al doen kennen, wij hebben geleerd, om die meening als het, zooals hier, een bijzaak betreft, niet zoo zeer voorop te zetten, dat wij het welslagen der zaak ervan afhankelijk achten. «Voor alles moet de eendracht bewaard blijven en bij ons, liberalen, die niet door anderen maar Het streven telkens meer in democratische richting te sturen is duidelijk en tal van goede wetten zijn daar van het gevolg. Of ze nog niet beter konden wel volkomen met ons zijn, voorzeker. Doch bij vooruitgang te prut- heeft Conatus aan de overzijde der Zuiderzee telen is een ondankbaar werk niet alleen, maar ook een onzinnig iets. Vooral als dit komt uit de eigen gelederen. De bedaarden, die nog medewerkten, worden er door ontzet en den bepaalden tegenstanders worden wapenen in handen gespeeld, die meer kwaads dan goeds kunnen uitrichten. Dat men dit toch in zijn blinden ijver bedenke Het sturen op ’t kompas der Liberale Unie moet zich evenwel niet gronden op de vrees, dat velen der nieuwe kiezers zich zullen aan sluiten bij sociale of radicale partijen. Vrees is altijd een slechte raadgeefster geweest. Wij, liberalen, dienen vertrouwen in onze beginselen te stellen, en als we dat niet meer kunnen, ze vierkant over boord te gooien, met de ronde beteekenis: we hebben ’t verloren, we zijn mis geweest en hebben gedwaald. Maar zoover is het gelukkig nog niet. Liberaal beteekent eerlijk en oprecht, elk kerkgenootschap eerbiedigend en daarom geene overheersching door eigen overtuiging gedreven worden, duldend kan men dit niet bereiken zonder dat de een dit en een ander weer in wat anders iets van een meening of wensch vallen laat. «Wordt dat vallenlaten van onze zijde geëischt of vereischt, welnu, het zou de eerste maal niet zijn, dat wij niet bereiken konden wat wij wen schelijk achten. «De tijd baart rozen en dat zijn veeltijds dezulken waarvan de scherpste punten der doornen zijn afgesleten. «De beweging in de politiek nu is van dien aard, dat zij nog al scherpe punten te voelen geeft, veroorzaakt door de nieuwe kieswet en de vermeerdering van het aantal kiezers. Daarom komt bij ons de vraag op, of het, bij de meer dere of mindere opwinding waaraan thans de politieke gemoederen lijden, maar niet beter zijn zou om de scherpste puntjes door den tijd te laten afstompen en de vraag: aansluiting aan de L. Unie ja of neen, in alle kalmte te be handelen na afloop der verkiezingen. «Iemand moet niet schrijven als hij zich driftig heeft gemaakt en in gevallen of zaken waarvoor wij hier staan, niet besluiten als de gemoederen eenigszins geagiteerd zijn.” van zaken voor en door den Afgevaardigde. Precies het standpunt, dat ook wij telkens hebben voorgestaan. Een afgevaardigde mag niet naar ’s Gravenhage trekken met een bepaalden last- te zijn in den zin als de bijzondere programma’s brief. Dit is in strijd met de grondwet niet alleen, maar ook met dat van het welbegrepen van belang der maatschappij. Dit laatste is boven reeds aangetoond. Er is veel geklaagd, en Conatus schijnt 1 van daaraan ook nog te hechten, over de conser vatieve tint van het liberalisme. Als we echter de talrijke vruëhten, vooral in de laatste jaren I van zijn optreden zien, dan bemerken we van van allen zonder onderscheid. Een ander program die tint al bitter weinig. Het streven om dan het woord liberaal is dan ook niet nood zakelijk, op het handelen komt het aan. Ill,III lllllll FIIIESLIH. iras- ei miiinitviie 5 t I B5SS

Friso nl | 1897 | | pagina 1