t ZATERDAG 2T MAART 189T. No. 25. Nieuwstijdingen Zeven en twintigste Jaargang. I Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ff iiliii mini FiiiEsini), Dit Blad, versohfjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG ngen 3 iw) j die I Prjjs per kwartaal 70 cent franco per poet 86 oent. Prys der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement Is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever UITGEVER: V ra ie n v ?ier cand. cand. sis te van van v d e Pijl- mke ben far- uke sringa tnond; burg; naar Vin- icher- Sarst- naar en jr g 8 'aar den. ’em. oofd 9 uur A. ke Iri na. en pel len, rtje rik >en loog de te n.; >ven; ?um rs o. a. 8, ig :e :e v er te ilerck ijn te 3 Ka- Bus- sld te RISO MEI U X EN WÏERTENTIE- een kwart miljoen pond sterling. De rechter schortte voorloopig bet vonnis op. ’t Is echter zeer de vraag, of de eigenaars der Elbe, ook al wordt hun eisch toegewezen, wel veel zullen krijgen, want het fonds bezit maar 8000 pond In zijn omgeving van en o.a. het grasplaveisel Het gras, dat gebruikt, is dat, hetwelk langs den Atlantischen Oceaan groeit Men drenkt mengel wordt onze gewone straatsteenen en zij reeds ongeveer f 8000 ontvangen, maar eischt Lord Salisbury is weer hersteld, en is reeds naar Nizza vertrokken. Is dat een bewijs, dat de Oostersche quaestie niet zoo ernstig is als ze lijkt, of wel dat de premier zijn politiek niet langer ingang kan doen vinden bij den ministerraad De stand der nieuwe Kamer in Italië zal zijn: 332 ministeriëeie, van welke 143 tot de rechterzijde, 146 tot de linkerzijde en 43 tot het centrum behooren de oppositie zal 149 afgevaardigden tellen9 rechter-, 46 linkerzijde, 20 centrum en 74 uiterste linkerzijde. Uit Weimar wordt gemeld, dat, alhoewel de Groothertogin sedert eenige dagen ongesteld was, deze afloop geheel onverwacht kwam. De Groothertog kwam nog des nachts met den Erfgroothertog en hertogin Johann Albrecht van Mecklenburg per extra trein uit Berlijnde schoonzoon, de Hertog van Mecklenburg, arri veerde des middags. Prinses Marie von Reusz, die op reis is naar Italië, zou waarschijnlijk het overlijdensbericht van haar Moeder te Rome ontvangen en kan pas Vrijdag te Weimar ver wacht worden. Als dag voor de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot der overledene Groothertogin is Maandag 29 Maart vastgesteld. Van alle kanten kwamen reeds betuigingen van deelneming in, zoo van de vreemde Hoven, verder van vele particulieren, corporaties en gestichten. Behalve de allernaaste bloedverwanten worden tegen den begrafenisdag te Weimar verwacht de Duitsche Keizer, de Koning van Saksen en van Wurtemberg. Verschillende letterkundige en wetenschappe lijke vereenigingen, o.a. de Schiller-Verein en het Goethe-Gesellschaft zullen bij de uitvaart vertegenwoordigd zijn. De ’s Gravenhaagsche Wasch- en Bad inrichting keert over het afgeloopen jaar een dividend van 2 pet. uit. Naar men uit Haarlem bericht, heeft de rechtbank daar gister Jan Koeman, beschuldigd gepoogd te hebben den heer Calkoen, burge meester van Edam, van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, overeenkomstig den eisch van het O. M, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 5 jaar. De handelsbeweging in Delagoa baai breidt zich voortdurend uit. In Januari en Februari kwamen er 85 koopvaardijschepen met 92.000 ton koopwaren de haven binnen. De offlciëele ontvangsten bedragen meer dan 128 contos de reis, of ongeveer f 375.000. Voor de Londensche rechtbank, afdeeling «Zeezaken,” is de eisch van de eigenaars van de vergane Elbe tegen die der Crathie nog eens weer behandeld. De Norddeutsche Lloyd heeft Uit Weimar kwam Woensdag de treurige tijding, dat H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar Dins dagavond om half negen plotseling aan een beroerte is overleden. Met droefheid zal hier te lande de dood vernomen worden van deze edele vrouw, de eenige zuster van Koning Willem III, die, ofschoon sedert het jaar 1842 gehuwd met den Groothertog van Saksen-Weimar, steeds eene Neder- landsche Vorstin is gebleven en op allerlei wijze van hare gehechtheid aan haren geboortegrond deed blijken. Daarbij werd zij gesteund door haren Gemaal, die van zijn kant alles deed om de door zijn huwelijk met ons land aangeknoopte betrekking te bestendigen. Wederkeerig genoot dit vorstelijk echtpaar de sympathie van het Neder- landsche volk, waarvan o. a. de deel neming getuigde die ook hier te lande werd betoond bij gelegenheid van de in 1892 te Weimar gevierde gouden bruiloft, waarbij ook onze Koninginnen tegenwoordig waren. Prinses Wilhelmina Maria Sophie Louise, de dochter van Koning Willem II en Prinses Anna Paulowna, Groot vorstin van Rusland, werd den 8stea April 1824 te ’s Gravenhage geborenen had dus bijna haar 73ste jaar bereikt. hiermede geëindigd; beide achter elkander naar om geneeskundige hulp dempt het geraas der wielen sterling. In Rusland schijnt Althans er zal In de zitting der Tweede Kamer van Donderdag zijn door de afdeelingen in de com missie voor een adres van rouwbeklag aan Z. K. H. den Groothertog van Saksen- Wi imar Eisenach benoemd de heeren Van Dedem, Van Bijlandt (Apeldoorn), Van Karnebeek, Michiels van Verduinen en Vermeulen. Het adres zal Vrijdag in de afdeelingen onderzocht worden. Ofschoon we reeds eene nieuwe kieswet bezitten, die met 1 Januari in werking is getreden, moeten er toch nog volgens het oude systeem een paar kamerverkiezingen worden gehouden in de districten Breukelen en Delft en Rooijaards Blokland, uitgediend. De Eerste Kamer der Staten Generaal is bijeengeroepen tegen Maandag, 5 April, ’s avonds half negen. De heer Leyds is benoemd tot opvolger van den heer Beelaerts van Blokland. Hij vertrekt reeds de volgende week naar Europa. De heer Fischer, van den Oranje-Vrijstaat, wordt genoemd als opvolger van den heer Leyds. Mr. A. P. de Lange, lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Alkmaar, waar hij in 1894 gekozen werd na het optreden van mr. Van der Kaay als minister van justitie, is Dinsdagavond, na een ongesteldheid van eenige dagen, waarvan hij de kiemen had opgedaan in Indië, waarheen hij zich kort na zijn benoe ming tot lid der Kamer begaf en na een operatie ondergaan te hebben, overleden. zulks tengevolge het overlijden van de heeren van den Ham en Beelaerts van Na 15 Mei heeft de oude kieswet Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco ^an dit adres uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Een gesprongen kanon. De vijanden van Griekenland hebben nog al eens onge- lukkeneerst het ongeluk met het Russische schip voor Kanea, nu is er weer een kanon gesprongen van de Turken. Het gebeurde in EJasson, een officier en acht manschappen zijn I er bij omgekomen. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. fregat Tromp, onder bevel van den kapt.-luit. t. z. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborg, 24 dezer van Port Said vertrokken. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den heer J. H. Bonnema, leeraar in de natuur lijke historie aan het gymnasium daar, die voor zijn benoeming te Kampen bedankt heeft, een personeele jaarlijksche toelage van f 500 verleend. De 52ste algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap zal ge houden worden op 26, 27 en 28 Juli a.s. in de Buiten-Sociëteit te Kampen Naar men verneemt, heeft de Koninklijke Militaire Kapel (grenadiers en jagers) een uit- noodiging ontvangen tot het geven van con certen tijdens de internationale tentoonstelling dit jaar in Brussel te houden. In de omstreken van Haarlem staan de crocussen reeds in vollen bloeials het weer gunstig blijft, zullen de hyacinten over een paar weken met hun heerlijke kleuren en geuren menigeen verkwikken. Met de Paasch- dagen kunnen velen van den bloemenschat ge nieten. Te Tilburg is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een blok van vier woningen afgebrand. De geheele inboedels werden een prooi der vlammen. Dinsdagavond is te Randwijk een boeren hofstede benevens een nabijstaande schuur af gebrand van den inboedel werd niets gered. Alles was verzekerd. Dezer dagen kregen te Helle twee huur lieden twist. De een wilde met een kruiwagen mest rijden over het land van den ander. Bij twisten bleef het nietweldra werden zij hand gemeen. De een bracht zijn aanvaller met een mes een groote wonde toe aan den hals, waar van veel bloedverlies het gevolg was; den ander werd met een stok de onderarm afge slagen. Het gevecht was kwamen daarna kort Aardenburg geloopen, in te roepen. Een nieuwtje uit Amerika. Plaveisel van gras, dat is h et allernieuwste aan de over zijde van den Atlantischen Oceaan. In ver schillende steden der Nieuwe Wereld moeten proefnemingen zijn gedaan en moet wondergoed bevallen, men er voor de kust van en dat met zout is bezwangerd, het met olie, teer en harst, het daarop samengeperst tot vierkante blokken, ter grootte van worden verbonden door ijzeren haken. Het nieuwe grasplaveisel is elastisch, onverslijtbaar, beweert men, en van rijtuigen. Een Cbineesche krant zou ten onzent zeker weinig lezers vinden, en in een van onze naburige landen ook niet, dat echter anders te wezen. voortaan een Chineesch dagblad verschijnen te St.-Petersburg. Men denkt daardoor de be trekkingen tusschen Rusland en China te ver sterken. Het blad wordt gedrukt in het Russisch en het ChineeBch. en daarbuiten gaf hij blijk groote vrijzinnigheid en door zijn kennis redenaarsgaven blonk hij in vele kringen, in landbouw-vergaderingen, uit. In het parlement had hij nog weinig gelegenheid ge vonden zich te onderscheiden. De cavalerie manoeuvres zullen dit jaar van 1 tot 10 September plaats hebben tusschen Apeldoorn en Amersfoort onder leiding van den generaal majoor W. J. H. Römer, inspecteur der cavaleriehieraan wordt deelgenomen door de veld-escadrons van het le en 3e regiment huzaren. Meindert K., 28 jaren, koopman te Sneek, en zijn neef Tjeerd K., 26 jaren, koopman te Bolsward, kwamen den 13 Febr. 1.1. met negotie aan eene boerderij te Oosterend, waar zij aan de meid Tjaltje Nawijn en den knecht S. Sietsma vroegen, of zij het spel met den riem wel kenden, een soort weddenschap. Ze hadden een langen smallen riem bij zich, dien zij dubbel gevouwen stijf oprolden en dan moesten de getuigen met een pen in een der in dien riem aanwezige gaatjes steken. Kon daarna de riem geheel afgerold worden, dan hadden de getuigen het verloren, bleef het afrollen haken dan hadden ze het gewonnen. Ze moesten op eenig voorwerp geld zetten, wonnen zij, dan kregen ze het voorwerp en het geld, verloren zij dan waren ze het geld kwijt. Zoo had Sietsma 5 centen op een horloge ketting gezet en gewonnen, daarna 20 cent op een tabaksdoos en ook gewonnen Toen kreeg Tjaltje lust om haar geluk eens te beproeven op een theepot met onderstel, maar moest daarvoor f 5 stellen. Zooveel had ze niet, zij had slechts een rijksdaalder en twee guldens. Nu, daarmee werd genoegen genomen. Zij legde het geld er neer, de riem werd opgerold, 1 zij stak er met de pen inèn won. Maar toen pakte Meindert de f 4.50, waarop Sietsma de theepot met onderstel nam, doch Tjeerd rukte hem die weer af, waarop zij beiden wegliepen. Daarvoor hebben zij voor de Rechtbank te Leeuwarden moeten terecht staan. Zij beweerden, dat beide getuigen een val- schen eed hebben afgelegd en trachtten aan de Rechtbank duidelijk te maken, dat die meid nooit de pen zoo kon steken dat ze het won. En toen hen werd opgemerkt, dat de knecht toch tweemalen gewonnen had, stemden ze dit toemaar ze konden den riem verschillend oprollen, zóó dat winnen mogelijk was, maar ook zóó dat dit onmogelijk was. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. G. Sonsbeeck, vond dit een echt staaltje Bauernfangerei. Toen de 2e getuige kleine bedragen zette op voorwerpen van geringe waarde, won bij en werden hem de voorwerpen ter hand gesteld, maar toen de le getuige al het geld wat ze had op een kostbaarder voorwerp zette en zeker tegen verwachting van de beklaagden won hebben zij geld en voorwerpen genomen en zich verwijderd. Dat is een diefstal op gemeene manier uitgevoerd, en het gemeenste is nog dat zij die dienstmeid ai baar geld ontnamen. Ze hebben bovendien al geene gunstige reputatie, de eerste is hier en te Heerenveen al veroordeeld, zoo voor diefstal als anderszins. Spreker vordert, dat zij wegens diefstal ieder tot 6 weken gevan genisstraf zullen veroordeeld worden. Uitspraak Woensdag a.s. de en an m. te 4 k- >s-

Friso nl | 1897 | | pagina 1