I R ZATERDAG 3 APRIL 1897. No. 27. Tentoonstelling Dordrecht. Nieuwstijdingen Zeven en twintigste Jaargang. Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ii. FRISO Ds. BLAD VOOR FRIESLAND. MEIWS- RN ADVERTENTIE- )s. en Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG kanaal- e Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: e a nds !id- Ds. lur Kanaal en Bruggelden. Zooals men zich herinneren zal werd in het r i i ur A. Os. an er er r- rs te 9 ■om J. s- e- te hebben gewenscht met zijn 79en verjaardag, ^egen dergelijke geruchten spreekt. Naar het Berliner Tageblatt beweert, zou het testament van Prinses Sophie geopend zijn Haar nalatenschap zou 84 miljoen mark bedragen. Daarvan zou de Vorstin veertig miljoen ver maakt hebben aan den Groothertog, 20 miljoen aan den Erfgroothertog, en aan Haar dochters Marie en Elisabeth elk 5 miljoen, terwijl prins Bernhard eveneens 5 miljoen zou ontvangen. De rest zou besteed zijn aan legaten. Voorts zou de Groothertogin bepaald hebben, dat de Groothertog uit het hem toegevallen erfdeel in denzelfden geest en in gelijken omvang als zij zelve het deed, instellingen van algemeen nut zal ondersteunen en de liefdadigheid zal betrachten. De Berlijnsebe correspondent der N. R. Ct. meent echter deze meedeelingen slechts onder voorbehoud te moeten weergeven uit Weimar had hij nog geen bevestiging van haar juistheid. De keizerin-weduwe van Rusland is te Kopenhagen aangekomen. Een zeldzaam bezoek. In afwijking van de gewoonte dat kunstschilders zelfs bezoeken brengen aan runderen, hetzij op stal of in de weide, scheen Woensdagochtend te Dordrecht een koe in den kop te zijn gekomen eens een visite te gaan maken in een schildersatelier. Van vier koeien, die van de Rotterdamsche markt waren gekomen en naar stal werden gebracht, wipte er onverhoeds een de gang in van een huis aan de Wijnstraat en de trap op naar de verdieping waar de kunstschilder R. Lary zijn werkplaats heeft. De slagersknechts bleken daarmede echter niet ingenomen, mis schien ook omdat het al tegen het middaguur boerderij van dert flink. In Oud Dordt komt al wat orde in den chaos; slanke torentjes en rijzige trap of tuitgeveltjes beginnen het hoofd te verheffenhet stadhuis met zijn gekantelden trans en hangende hoek torentjes is in de hoofdlijnen reeds goed ken baar. En al is het nu nog een stad van gladde planken, men kan toch al nagaan, hoe aardig het er uit zal zien, als het kleurige bekleedsel met papier Maché kleur en relief aan het geheel zal hebben verschaft. Het beeft H. M. de Koningin-Regentes be haagd, 'oor Dordrecht (afdeeling Oude Nijverheid en tijdelijk af te staan eene serie Delftsche maand- borden, eene serie Delftsche wapenborden en en twee zilveren candelabers stijl Lodewijk XVI. De toezeggingen voor deze afdeeling van verschillende zijden ontvangen, maken het waar schijnljjk dat de collectie Oude Nijverheid en Kunst een der belangrijkste van de geheele Tentoonstelling zal worden. Door bet overlijden van H. K. 11. de Hertogin van Saksen, Prinses Sophie der Neder landen, eenige dochter van Koning Willem II, is weder een der weinig overgeblevenen uit het huis van Oranje Nassau heengegaan. Thans zijn nog alleen Koningin Wilhelmina en Prinses Marie, de dochter van nu wijlen Prins Frederik en gemalin van den Prins Von Wied, over. Volgens de Grondwet was Prinses Sophie, bij ontstentenis van nakomelingen van Koning Willem III, ’t eerst tot de kroon geroepen, met hare afstammelingen. Haar eenige zoon, de Erfprins van Sak sen-Wei mar, is in 1894 50 jaar oud overleden. Deze Erfprins was gehuwd met zijn nicht Pauline, kleindochter van den bekenden Hertog Bernhard van Saksen- Weimar, die als generaal in 1831 den veldtocht in België medemaakte en in 1848 opperbevel hebber der Nederlandsche troepen op Java was. Uit dat huwelijk zijn twee zoons geboren. De oudste, Erfgroothertog Willem Ernst, is 20 jaar oud en thans in de rechten van zjjn moeder Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. excursion-tickets van Londen naar Amsterdam (via Utrecht en Rotterdam) en Rotterdam wor den uitgegeven tegen den prijs der enkele reis, geldig per dagboot (via Vlissingen) en gedurende 8 dagen. Gedurende de maanden April en October zullen dergelijke biljetten naar de stations Rot terdam en Amsterdam, via Utrecht, ook worden afgegeven aan de houders van excursion tickets van Noord-Engelsche stations naar Londen. Te Hoorn is een vrijzinnige Kiesvereeni- ging opgericht onder den naam Vooruitgang terstond traden meer dan 400 leden toe. De Am sterdam fche Omnibus Maatschappij vervoerde gedurende het le kwartaal van dit jaar 4,585,490 passagiers, tegen 4,484,989 in hetzelfde tijdvak van 1896. Het blijkt nu toch, dat het verlof van den Duitschen Minister van Marine Hollmann slechts een voorlooper zal zijn van zijn ontslag. Reeds wordt als zijn opvolger genoemd admiraal von Tirpitz. Deze laatste is een der jongste, maar reeds een der meest beteekenende admi ralen der Dnitsche vloot. Men heeft zijn naam herbaaldelijk genoemd in verband met de nieuwe plannen voor de vloot. Hij gaat door voor de vertegenwoordiger van bet beginsel eener groote Duitsche slagvaardige vloot met zoo groot mogelijke eenheid van type. Nu het zoo goed als zeker is dat Hollmann aftreedt, bestaat de mogelijkheid dat er ook weer geruchten gaan loopen over eene crisis wat het Rijkskanselierscbap betreft; ofschoon de hartelijkheid, waarmede de Keizer en de getreden, wat de Nederlandsche kroon betreft, welke echter niet te gelijk met die van een ander land mag worden gedragen. De tweede zoon, prins Bernhard Hendrik, is 18 jaar. Prinses Sophie heeft verder twee dochters, van welke de oudste met den Vorst Hendrik VII van Reuss-Schleiz is gehuwd en de jongste met Hertog Jan Albrecht van Mecklenburg. Na de Weimars komen de afstammelingen van Prinses Marianne der Nederlanden (zuster van Koning Willem II), die met Prins Albrecht van Pruisen (den jongsten broeder van Keizer Willem I) is gehuwd geweest. Die afstamme lingen zijn Prins Albrecht van Pruisen (de Regent van Brunswijk) en zijn drie zoons, de afstam melingen van nu wijlen Prinses Alexandra, kinderlooze weduwe van Hertog Willem van Mecklenburg-Schwerin. Vervolgens worden geroepen de afstammelin gen van Prins Frederik. De oudste van diens beide dochters (overleden in 1878) is met Karei de XV van Zweden gehuwd geweest en haar eenige dochter is de gemalin van den Kroon prins van Denemarken (8 kinderen). De jongste dochter van Prins Frederik, Prinses Von Wied, de eenige nog levende Prinses van Oranje-Nassau behalve Koningin Wilhelmina, heeft 5 kinderen. Ten slotte kunnen nog de mannelijke afstam melingen van Prinses Caroline van Oranje een zuster van Koning Willem I, tot den troon worden geroepen. Den 16 October 1896 zijn de machinist en stuurman van de Hunzeboot, kapitein P. van Dijk, op reis van Amsterdam naar Gronin gen op de Meersloof onder Garijp in het water gevallen en is de stuurman verdronken. De justitie heeft een onderzoek ingesteld, doch heeft geen zekerheid verkregen omtrent bet iu. ue lYuu.i.g.u-iiegvuicB u«- gebeurde. Alleen achtte zij bewezen dat de de Nationale-Tentoonstelling te machinist dronken is geweest en nu heeft het Kunst) kantongerecht te Bergum hem een geldboete van f 10 subsidiair 4 dagen hechtenis opgelegd terzake dat hij, terwijl hij in staat van dronken schap verkeerde, eenige handeling heeft ver richt waarbij, tot voorkoming van gevaar voor leven of gezondheid van derden, bijzondere voorzichtigheid of voorzorgen worden vereischt. De machinist, die zijne betrekking bedreigd ziet als hij wegens eene daad in dronkenschap veroordeeld blijft, is in hooger beroep geko men, en nu hebben de rijksveldwachter K. Hoekstra en de gemeenteveldwachter E. v. d. Wal, die direct na het ongeval aan boord der Hunze zijn gekomen, voor de Rechtbank te Leeuwarden verklaard, dat de machinist erg dronken was, zoo erg dat, teen de boot naar Bergumerdam stoomde, Hoekstra den kapitein waarschuwde, dat de machinist niet vertrouwd was. Daarentegen verklaarden de kapitein en zijne vrouw, dat de man niet dronken was en nog nooit dronken aan boord is geweest. In dien stand van zaken is een nieuw getuigen verhoor gelast op 21 April a. s. De heer J. v/d. Veen, plaatsvervangend hoofd eener school te Sneek, herdacht 1 April j.l. onder zeer vele blijken van belang stelling den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijn betrek king als onderwijzer aan de jongensschool aldaar aanvaardde. Bij die gelegenheid was ’t schoollokaal keurig versierd en ontving de jubelaris vele prachtige cadeau x. begin des vorigen jaars de vereischte goed keuring onthouden aan de in 1895 door de Prov. Staten van Friesland genomen besluiten tot vaststelling van tarieven van heffing van en bruggelden op onderscheidene ka nalen, zoomede aan de reglementen op de invordering dezer gelden. De bezwaren waren, evenals die in onderscheiden adressen van Kamers van koophandel, inzonderheid gericht tegen de heffingen op het kanaal Harlingen Leeuwarden, de FranekerSneeker zeilvaart en de vaart van Schenkeschans op Sneek. Om aan de bezwaren tegemoet te komen, werden in de jongste winterzitting der Prov. Staten de kanaalgelden op de vaart Harlingen Leeuwarden niet onbelangrijk verlaagd en de heffingen op de beide andere vaarten niet weder in de besluiten opgenomen. Toch waren de vroegere adressanten nog niet tevreden en werden daarom aan den minister van binnenlandsche zaken opnieuw adressen ingediend, met verzoek te bevorderen, dat ook de nieuwe besluiten niet door de Koningin-Regentes werden goedgekeurd. In een adres uit Harlingen werd zelfs gevraagd afschaffing van alle dergelijke provinciale hef fingen. De adresbeweging heeft thans echter niet geholpen. Al de vastgestelde heffingen zijn eenige dagen geleden door de Koningin Re gentes goedgekeurd. Waarschijnlijk zal nu ook wel de vereischte bekrachtiging bij de wet volgen. Naar gemeld wordt, is bij de familie te Breda bericht ingekomen, dat de heer B. G. Keizerin Woensdag prins Hohenlohe geluk Versélewel de Witt Hamer, oud-officier van het leger hier te lande, thans mijncommissaris in Transvaal, is gekozen tot lid van den 2en Volksraad. Hij neemt zitting 1 Mei a.s. en wel als vertegenwoordiger der bevolking van de Kaapgoudvelden nabij Barberton. Dit is de eerste Nederlander, die in bovengenoemd lichaam zitting neemt. Tot lid der Provinciale Staten van Utrecht is voor het district Breukelen gekozen de heer Huydekoper. Het adres aan den burgemeester van Haarlem, waarin geprotesteerd wordt tegen de toepassing der Zondagswet, is door 907 winke liers en andere neringdoenden geteekend. De burgemeester is van zijn buitenlandsch verlof teruggekeerd. Op 24 Maart 1.1. heeft te Parijs de onder- teekening plaats gehad der verklaring tot ver lenging der op 27 Decemb'r 1890 aldaar tusschen Nederland, België en Frankrijk gesloten Telegraaf-conventie. Het Panopticum te Amsterdam werd in 1896 bezocht door pl. m. 72,000 personen; na afschrijving wordt aan aandeelhouders f 25 per aandeel uitgekeerd. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. Pantserschip Piet Hein, onder bevel van den kapt, ter zee H. R. J. J. Thorbecke, den 29en dezer van Smyrna vertrokken ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland. Aan de commissie voor bet te Nijmegen te houden kegelconcours zijn van wege de Koningin-Regentes toegezegd een zilveren en een groote bronzen medalje. Van 15 tot en met 19 April a.s. zullen Teneinde het publiek, ongeduldig als altijd, in de gelegenheid te stellen, zich te overtuigen van de snelle vordering der werkzaamheden, had het Tentoonstellings-bestuur j.l. Zondag het terrein tegen een kleine entrée voor iedereen toegankelijk gesteld. Het Dordrechtsch Fanfarecorps (kapelmeester de heer Dresselaers) gaf bij die gelegenheid een promenade concert en voerde daarbij o. a. uit de aan het Hoofdbestuur opgedragen Ten- toonstellingsmarsch gecomponeerd door den heer Léonce Serruijs. Door ruim 2000 bezoekers werd van deze gelegenheid om een kijkje op het terrein te nemen gebruik gemaakt. Het hoofdgebouw, met zijn hoefijzer-vortnig front dat in bet midden een voorsprong maakt, begint zich al duidelijk af te teekenen. De galerij die een gedeelte van het gevel- front uitmaakt is zóó geprojecteerd, dat zij zich in het water van de vijvers, die er onmiddelijk langs loopen zal weerspiegelen, hetgeen een aardig effect zal opleveren. Ook de zuivel- de landbouw-Mij. Nederland vor-

Friso nl | 1897 | | pagina 1