J Nieuwstijdingen. ZATERDAG 10 APRIL 1897. Toen kwam H. Dit Blad veraohijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAQ Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM als hoofdkussen en sliep totdat het tijd om wéér op te rukken, zonder dat iemand behoefde te wekken. Hoe dikwijls men ook op de proef stelde, nooit verloor hij en sliep dadelijk weer in. marine. Doeree, moet hem overtroffen hebben. zoo in zijn en naar zijn huis gebracht, naar zijn Maar dit middel kan gevaarlijk wor- Onlangs heeft een Republiek bestaande tractaat I handel 10 uur ’s morgens is de oorlogsbodem Koningin schrijven f’ de mooie vruchten uit de le Staten zullen worden gezonden tot aan den nieuwen oogst der Europeesche vruchten. I ’t heeft daar zwart gestaan menschen. vooral tegen 2 uur i uur van aankomst vermeld maar er kwam niets. Napoleon I had den slaap macht, dat hij slapen kon, wanneer hij maar Dikwijls gebeurde het, dat hij wel tien- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. geduwd »kast.” den, naar thans is gebleken. men zulk een groote hoeveelheid opium drinker gegeven, tot deze er aan stierf. De Japansche correspondent van het N. v. d. D. schrijft uit Yokohama: »25 Febr. Door den sultan van Zanzibar is een besluit uitgevaardigd, dat de slavernij is afge- schaft. De Regeering der Dominicaansche Re publiek heeft het tusschen Nederland en die van vriendschap, en scheepvaart van 24 Juli 1856 bij i van Haren minister-resident, d.d. 12 Wilhelmina hier gearriveerd. Het schip maakt Maart 11., doen opzeggen. Dientengevolge zal genoemd tractaat 12 Maart 1898 buiten wer king treden. Nansen en de Duitsche keizer. Het vol gende wordt verteld in Duitsche bladen; indien het waar is, strekt het Keizer Wilhelm tot even groote eer als Nansen. Tijdens zijn bezoek aan Berlijn werd dr. Nansen ook voorgesteld aan de keizerlijke prinsen. Bij deze gelegen heid zeide Keizer Wilhelm »Geef dezen man de hand en ziet hem goed aan, opdat ge later als ge ouder zijt en zijn werk zult begrijpen, zult kunnen zeggen: Wij hebben Nansen ge zien.” Tevens betuigde de Keizer zijn spijt over de afwezigheid van den Kroonprins. - Naar de Politiken meedeelt, zal het inter nationaal Journalistencongres te Stockholm ge houden worden van 25 tot 28 Juni. Inhoudsopgave van No. 9 van het Maand blad tegen de Vervalschingen. Verscherping van de boterwet. Onderzoe kingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam Directeuren Dr. van Hamel Roos en Harmens. Contrdle Onderzoekingen: (Azijn. Beschuit. Boter. Brood en Meel. wilde. maal in een nacht wakker geroepen werd; dan antwoordde hij, op wat men hem vroeg, gaf de noodige bevelen Zijn minister van daarin echter nog overtroffen hebben. Deze sliep niet alleen op commando, maar werd ook altijd wakker, wanneer bij het zich had voor genomen. Op veldtochten, op reis, als men soms dag en nacht in beweging was, vroeg hij bijvoorbeeld: »Hpe lang nemen we hier rust?” Eén of twee uur,” was dan het antwoord, en dadelijk ging hij liggen, waar hij maar een hoekje vond, dikwijls met niet anders dan zijn valies was hem hem zijne macht over den slaap. De Europeesche appels vinden in de paar laatste jaren sterke concurrentie in de Ameri- kaansche, die vooral den vorigen herfst in groote naar Europa werden gezonden. r"’ uit Berlijn bericht, dat daar nieuwe Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkies district Rotterdam, ter voorziening in de vacature ontstaan door de benoeming van mr. J. van Gennep tot lid van den Raad van State, is bepaald op Dinsdag 27 April; herstemming zoo noodig 11 Mei d, a. v. Aan de leden der coöperatieve winkel- vereeniging van het district ’s Gravenhage der vereeniging Eigen Hulp zal 16 pCt. van het bedrag van hun waren-verbruik worden uitge keerd. »Heel mooi, en laten die winkeliers maar ophoepelen” zeggen vele Haagsche ambtenaren en gepensioneerden. Het restant, groot vier millioen gulden, van de 3 pCts. leening, groot twaalf millioen gulden, tot het uitgeven waarvan de directie der H. IJ. S. M. gemachtigd werd op 5 April 1892, wordt thans uitgegeven tot den koers van 94 pCt. Tot opvolger van wijlen dr. Schols is tot hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft benoemd de heer C. Lely, lid der Tweede Kamer. Gearresteerd. Te Groningen is een agent in assurantiën gearresteerd, verdacht van ver duistering van gouden en zilveren voorwerpen, ten nadeele van eenige goud- en zilversmeden daar ter stede, op naum van een niet bestaande sportcom missie. De gearresteerde, de heer B. S., is een in sportkringen zeer bekende persoonlijkheid en de zoon van een lid der Provinciale Staten. Hr. Ms. raderstoomschip Buijskes is van Hellevoetsluis via IJmuiden aangekomen hij ’s Rijkswerf te Amsterdam om eerstdaags een begin te maken met de opneming van vaar waters in de Zuiderzee. Naar aan het Dagblad gemeldt wordt, heeft de Koningin-Regentes gunstig beschikt op het adres van den gewezen predikant Thijm om vermindering van diens straftijd. Een geluksvogel. Voor eenige jaren pachtte een visscher uit Tholen bij een openbare verpachting van zoogenaamde mosselplaatsen geschikte kweekplaatsen voor schelpdieren in de Zeeuwsche stroomen een perceel voor onge veer 200 gulden. Destijds werd door alle visschers deze prijs veel te hoog genoemdook de pachter zelf zou gaarne »rouwkoop” gegeven hebben, zijn pogingen om iemand tot compagnon te krijgen, mislukten dan ook deerlijk sniemand was zoo gek.” Wat is echter het geval geweest? Weldra blijkt dat het perceel, waarvan men zulke geringe verwachtingen had, »wil” zoodat thans de pachter, die er eigenlijk ingeloopen was, door de overvloed van opbrengst, een man in »bonis” is, die schepen en landerijen koopt en tot de hoogst aangeslagenen in de gemeente behoort. Intusschen kan hij voor bovengenoemde geringe som nog een aantal jaren over het gepachte beschikken. Zeden onder Duitsche studenten. Berlijnsche studenten hebben een i ontdekt om gezworen drinkers, die willen ophouden met bier te verslinden, de gevolgen daarvan te behoeden. van een gelijk porto voor geheel Duitschland, van de briefkaarten en postwissels en door de stichting van de internationale postunie heeft hij zich blijvenden roem verschaft. Niemand heeft meer gedaan dan hij om het verkeer te vergemakkelijken en te bespoedigen. Ook was hij algemeen bemind om zijn beminnelijke persoonlijke eigenschappen. Dr. Von Stephan is 66 jaar oud geworden. Den 2 Maart 1. 1. vroeg de arbeider Tj. van Balen, van Wijtgaard, aan het loket in het station te Leeuwarden een retourkaartje 3e kl. naar Franeker en legde daarvoor 70 cents neer op het schuifplankje. er een onbekend zeeman, die een kaartje enkele reis naar Harlingen vroeg en begon het geld daarvoor neer te leggen; doch de beambte op het kantoor, die het loket be diende, trok het schuifplankje naar zich toe, nam de 70 cents van v. Balen er af, legde er een retourkaartje Franeker neer, liet de 40 cents welke de zeeman reeds had neergelegd liggen en schoof het plankje weer aan v. Balen toe. Maar voor dat deze het kaartje opge nomen had, streek de zeeman het kaartje en de 40 cents naar zich toe en liep er mee naar het perron. Van Balen liep hem na en wilde zijn kaartje terug hebben, de zeeman zei dat het zijn kaartje was, dan moesten ze naar den chef, daar stelde de beambte van het loket v. Balen in ’t gelijk en een politie-agent, die een en ander gehoord had, nam den zee man mee naar het politie-bureau. De Subst. Off. van Justitie bij de Rechtbank te Leeuwarden, heeft thans gevorderd dat die zeeman R. II. genaamd, 28 jaren, doch zonder bek< nde woonplaats, wegens diefstal zal ver oordeeld worden tot 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak Woensdag a.s. Begrijpelijk. Onze burgemeester, zegt de Amsterdamsche Courant van heden Vrijdag, heeft gisteravond op de vraag van den heer Nolting om als scheidsrechter op te treden in de geschillen, die tusschen patroons en werk lieden in Int diamantvak bier ter stede voort durend aan de orde zijn, een weigerend ant woord gegeven, omdat bij meende, dat dit niet op zijn weg lag Begrijpelijk, indien men ziet op welke wijze door den Bond de strijd gestreden wordt. Volgens de gister vermelde aanplakbiljetten, doen de werklieden het voorkomen alsof alle schuld aan de zijde van de patroons is, en worden dezen publiek aan de kaak gesteld, als staande schuldig aan het doen hongeren van 5,000 mannen, vrouwen en kinderen. Waar met zulke wapens gestreden wordt, is het begrijpelijk, dat de burgemeester zich niet waagt aan een échec. Trouwens, dan had bij bij andere werk stakingen, waarbij de patroons deerlijk in het gedrang kwamen, ook moeten optreden. Dat zou natuurlijk van zekere zijde zeer zijn ge wraakt, evenals het van die zelfde zijde zal misprezen worden en aan harteloosheid toe geschreven, dat hij de werkstakers, die zich vastgewerkt hebben, niet uit bun benarde positie redt. Door alle drie bij de Liberale Unie aangesloten Kiesvereenigingen in het district Alkmaar is mr. E. Fokker te Middelburg, oud-lid der Tweede Kamer, voor de Tweede Kamer candidaat gesteld. M. de Koningin-Weduwe Regentes, heeft op 5 April 1897 in plechtig gehoor ontvangen graaf Alexander Zanniniter over handiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmacbt minister van Z. M. den Koning van Italië bij het Nederlandsche Hof. een allerpuikst figuur ter zijde van de Russische en Engelsche oorlogsschepen. Onze vlag is hier in 23 jaar niet gezien, maar nu zijn we flink voor den dag gekomen, des te beter.” Touwtjespringen. Nu voor de meisjes weer de tijd van 't touwtjespringen is aange broken, kan het zeker geen kwaad, er op te wijzen, hoe gevaarlijk het is, om lang achtereen te springen. Voor een paar dagen sprong een schoolgaand meisje te Groningen zoo lang, dat ze bewusteloos neerzeeg. Eene hersenschudding was wellicht het gevolg, want het arme kind is steeds buiten kennis geweest en nu reeds overleden. Op den eersten April, Stuurt men gekken waar men wil, zegt het rijmpje. Men heeft er dit jaar hier en daar weer eens gebruik van gemaakt. De Prov Gr. Crt. heeft een buitengewoon vernuftige uitvinding gepubliceerd die op niets uitdraaide, voor de Dordtsche tentoonstelling werden dol fijnen toegezegd die niet zuilen komen, en ’t Kamper publiek is in de Kamp. Crt. belust gemaakt op een wedstrijd met water velocipèdes, die van Zwolle naar Kampen en terug zou worden gehouden, met een keerpunt bij de IJsselbrug te Kampen, ’t Zou j.l. Zondag ge beuren en ’t heeft daar zwart gestaan van de als vermoedelijk Cacao. Cognac. Geëmailleerde pannen. -- -1 Gerstebier. Honden-vleeschbrood. Jenever, Spiritus, Elixer. Normale Kinder- melk. Levertraan. Melk. Plantenvet. Servies voor koffie- en theebereiding. Vermicelli. Vleeschmeel. Zachte Kroon- zeep.) Uittreksel uit het rapport inzake het onderzoek van levensmiddelen en gebruiksarti kelen te Maastricht. De Zeepvervalschingen. Vervalsching van mosterd. Bestrijding der vervalschingen in Engeland. Beoordee- ling van melk. Korte Berichten. Hygiëne en Industrie: (Een insect als verspreider der pest. Het onderhoud der tanden. Ge vaarlijke verfsoorten. Australisch bevroren vleesch. Conserveering van visch en vleesch in ijskamers. Tegen schipbreuken. Con gressen te Madrid en Brussel.) Feuilleton: Bloemen als spijzen. Te Berlijn is, na tweemaal geopereerd te zijn, tamelijk onverwacht overleden de bekende minister van posterijen en telegrafie dr. Von Stephan. De dood van dezen buitengewoon werkzamen en verdienstelijken Minister is een groot verlies. Sinds 1870 stond hij aan het hoofd van den postdienst in Duitschlanddoor de invoering i massa naar Europa werden gezonden. Thans j De wordt uit Berlijn bericht, dat daar nieuwe nieuw middel bezendingen dezer appelen aankomen in groote maar niet menigte. Ze worden daar verkocht voor 60 voor pfennige of 36 ets. de 5 pond. De mooiste Zij werpen j kosten anderhalf mark (90 ets.) de 5 pond. I in de glazen dezer kameraden tinctuur van Men denkt, dat opium! De drinker valt in slaap en wordt in Vereenigd De verkiezing van een lid van de Tweede dezen bewusteloozen toestand in een rijtuig Zeven en twintigste Jaargang. e e nun iwii i’iiiesi. nn nuns- n Im 11'. 11:\11 r I ïïn .u i.'i 9 e 1 ---J-- e e

Friso nl | 1897 | | pagina 1