Bericht! I Aaneensluiten WOENSDAG 14 APRIL 1897. No. 30. Buitenlandsch Nieuws. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG e r H. .1 i Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever UITGËVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Het aantal der onderteekenaren, en vooral hunne kwaliteit en hun eervol verleden, is meer dan voldoende om deze opwekking de aandacht H Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. 1 Wegens den „GOEDEN VRIJDAG” zal het a.s. Z AT ERD A G NOMMER niet verschijnen. DE UITGEVER. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft aan de weduwe van den Duitschen minister Von Stephan het volgende telegram gezonden „Zoo is dan de bange vrees, dat God de Heer aan het dierbaar leven van uw gemaal te midden van zijn volle werkkracht een einde zou maken, droevige zekerheid geworden. Wat gij en de uwen in den ontslapene hebt verloren, gevoelt gij zelve het diepst. Maar het moge u tot troost strekken, dat met u om den over ledene treuren uw Keizer en Koninghet vaderland en de geheele wereld. Gelijk de geschiedenis de herinnering zal bewaren aan zijn geniale scheppingskracht, zullen mij voor te verleenen, die zij verdient. Ware het stuk van stad tot dorp rondgezonden, het had dui zenden namen gedragen. Aaneensluiten In eendracht macht! Dat is immer ons standpunt geweest en daarop staan we nog, niettegenstaande men ons wil betitelen met den naam oud-liberaal. Die naam is ons goed, is zelfs onze eeretitel. De liberalen hebben veel gedaan voor de behartiging van de algemeene belangen. In het woord ter opwekking worden hunne verdiensten, we zijn dit geheel met de N. Rott. Ct. eens, wel wat schriel uitgemeten, maar die houding dwingt des te meer eerbied af. Oud, ondertusschen, is niet verouderd. Wij kunnen het jongeren betrekkelijk niet kwalijk nemen, dat ze bij hun optreden direct hard van stapel willen loopen. Maar hardloop is dikwerf doodloopdie ondervinding hebben ze nog niet. Maar wat hun wel als kwaad mag worden aangerekend is dit, dat ze reeds bij aanvang het renegaten (overloopers) pak aantrekken en zeggen zóó en zóó precies en anders gaan we onzen gang op eigen houtje! En kunnen eenigen medegaan, op den duur echter zullen ze zich bekeeren. Als daar in overmoed wordt geroepenliever bij her stemming met een anti-revolutionair of katholiek democraat dan meteen oud-liberaal!” dan teekent dit reeds de onbezonnenheid in optima forma en de zwakheid van beginsel. Bovendien is een zoodanig uittreden onmannelijk al moge het een daad van moed schijnen en bovendien eene groote dwaasheid. De vrijzinnige partij in den lande laat onder hare leden veel ruimte toe. Daarin behooren voor vechters zoowel als minder hollenden, opdat het groote centrum, aangespoord ter eenre, tot bedachtzaamheid geprikkeld ter andere zijde in goeden gemoede en met vollen ernst den besten weg kan betreden. Zóó en in dit licht beschouwd bestaat één heid ook nog bij verschil van gevoelen. Zóó ook kan het program der Liberale Unie niet dienen als gebiedend voorschrift ter wille eener fractie, eene afdeeling, der partij, maar alleen als aanwijzende de richting, in welke ze in haar geheel kan koersen. Verbrokkelen, uit ééngaan, wegloopen, leidt tot niets anders dan tot ondergang, overloopen is zelfs misdadig. De vrienden van den vooruitgang zullen ’t bij de stembus kwaad genoeg hebben zich te hand haven. Met vollen ernst zij dan ook de waarschuwing herhaald: A.aneeiisluiiten reiken zij, bij ernstigen wil, elkander ge makkelijk de hand en nemen de verschillen veel kleinere afmetingen aan dan uiteenloopende theoriën deden onderstellen. Vurig wenschen de ondergeteekenden, dat alsnog door de hervormingsgezinden maatregelen worden beraamd om tot overeenstemming te geraken vóór het te laat is. Slechts aaneengesloten kunnen zij overwinnen en hunne eenheid aan hunne afgevaardigden voorhouden tot voorbeeld, dat dezen nopen moet met vereende krachten te arbeiden aan het tot stand brengen der hervormingen, die het land behoeft. Mr. S. J. Fockema Andreae, Leiden; H. J. Ankersmit, Deventer; dr. H G. v. d. Sande Bakhuyzen, Leiden; H. A. van Beuningen, Utrecht; mr. H. Binnerts, Heerenveen: mr. A. Bloembergen Ezn., Leeuwarden: W. J. Blijdenstein, Enschedé; mr. P. L. F. Blussé, 's-Gravenhage; W. J. Boelken, Hoogeveen; mr. C. H. B. Boot, Rotterdam; P. A. Bos, Gorinchem; dr. J. Bosscha, Haarlem; M. J. van Bosse, ’s-Gravenhage; mr. A. J. Dijck meester, Deventer; G. A. van Driel, Puttershoek; J. Drost, Rotterdam; Jacob Duijvis, Utrecht; J. M. Elshout, Gorinchem; W. A. baron v. d. Feltz, Assen; mr. R. A. Fockema, Leeuwarden; W. J. Droogleever Fortuyn, Rotterdam; mr. J. H. Geertsema Cz., ’s-Gravenhage; mr. 8. Gratama, Zwolle; mr. I. de Greve, Zwolle; mr. H. B. Greven, Leiden; T. R. Haan, Gro ningen; Jules van Hasselt, Kampen; G. J. van Heek, Enschedé; mr. J. Linthorst Homan, Assen; mr. A. Pijnacker Hordijk, Tiel; dr. R. Horst, Leiden; J. Hudig, Rotterdam; E. Jan- nink Az., Goor; G. J. Jannink, Goor; A. F. W. Jordaan, Zwolle; mr. H. G. Jordens, Zwolle; H. C. Jutta, Leiden; H. Kanis, Kampen; mr. H. Karsten, Arnhem; J. Knegtmans, Rot terdam, mr. J. Knottenbelt, Rotterdam; C. J. de Bruyn Kops, Deventer; J. 8. Korteweg, Heen vliet; mr. P. A. van der Lith, Leiden, mr. J. de Louter, Utrecht mr. W. K. S. van der Mandele, Delft; mr. H. R. van Marie, Deventer; J. B. Meerkerk, Kampen; mr. J. W. Alting Mees, Rotterdam; R. A de Monchij, Hengelo; mr. J. Oppenheim, Leiden; H. M. L. Oudendijk, Kampen; mr. L. J. H. Philips, Tiel; mr. N. G. Pierson, ’s-Gravenhage; mr. A. A. de Pinto, ’s Gravenhage; W. F. Pop, Delft; dr. 0. G. von Reeken, Haarlem; mr. Th. Reepmaker, Rotterdam; jhr. mr. L. A.S. J. de Milly van Heiden Reinestein, Zuidlaren; mr. E. E. van Riemsdijk, Goor; J. W. Hein van Rockanje, Nieuw Helvoet; mr. I. Roessingh, Assen; mr. E. Romkes, Groningen; mr. J. C. Roosenburg, Zwolle; mr. I. A. van Royen, Zwolle; dr. C. L. Rümke, Leiden; mr. Th. Ruys J.Pz., Kampen; H. W. J. Sannes, Hoorn; L. Sanson, Rotterdam; J. Schiltbuis Wz„ Groningen; A. van Schouwen, Goedereede; jhr. mr. W. Six, ’s Gravenhage; J. J. Slis, Middelharnis; D. W. Stork, Hengelo; jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen, Groningen; mr. P. Roetert Tak, Kampen; mr. J. W. Telting, Zwolle; mr. J. Tonckens, Norg; mr. A. C. Visser, Gorinchem; mr. A. J. C. van Weel, Ooltgensplaat; mr. J. de Clercq van Weel. Haarlem; G. Wouters Jr., Groningen; W. Zaalberg, Deventer. Om den plicht der medewerking tot hand having van ’s lands onafhankelijkheid voor allen gelijk te maken. Om op verdere billijke verdeeling van den belastingdruk bedacht te zijn. Om met vaste hand, en bezield door den ernstigen wil tot overwinning van de daaraan verbonden moeiehjkheden, in wetgeving en be stuur de hervormingen tot stand te brengen, die een nieuwe tijd en veranderde toestanden onverbiddelijk aan de overweging opdringen en die opruiming van stuitende rechtstoestanden, vooral in betrekking tot vrouwen en kinderen, en de zedelijke verheffing en de verhooging der oeconomische onafhankelijkheid van den werkmansstand beoogen in de voorname plaats. Wat dit laatste punt aangaat: ernstig hebben de ondergeteekenden zich afgevraagd, of onder de hervormingsgezinden een zoo diepgaand ver schil van inzicht heerscht ten aanzien van de roeping van den staat en van zijn standpunt tegenover de sociale belangen, dat hierop de aaneensluiting moet afstuiten, ondanks al het gemeenschappelijke in uitgangspunt en begin selen, ondanks de wenscbelijkheid tot samengaan, die zoo krachtig spreekt. Hun antwoord is ontkennend geweest. Het ware onoprecht het verschil weg te cijferen of te bemantelen, dat bij de overweging van dit belangrijk onderdeel der toekomstige liberale staatstaak in de kringen der hervormings gezinden aan den dag treedt. Naast velen, die vol vertrouwen en zonder aarzeling op dit gebied den arbeid willen voortzetten, worden vele anderen aangetroffen, die den nadruk leggen op de omzichtigheid die hier wordt vereiscbt terwijl velen bepaald aangewezen voorzieningen of instellingen voor onverwijlde toepassing of vestiging rijp achten, rekenen anderen het tijdvak van onderzoek en overweging nog niet afgesloten, Maar grond tot uiteengaan behoeft dit allerminst op te leveren voor wie eenstemmig erkennen, dat de sociale toestanden dringend verbetering behoeven en even eenstemmig, dat de staat hier niet kan volstaan met het in de hand werken van de vrije krachtsontwikkeling en de individueele energie, maar dat het evenzeer plicht voor hem is, zelf door wetgevende maat regelen in het belang der misdeelden in te grijpen De ondergeteekenden zouden het diep be treuren, zoo verschillen, die de liberale begin selen niet raken, de samenwerking der her- vormingsgezinden aan de stembus tegenhielden en starre eigenzinnigheid, rechts of links, op het beslissend oogenblik tot afscheiding leidde. Het liberalisme is ruim genoeg om schakeering te gedoogen. Uiteenloopende inzichten over de orde en zelfs den aard der maatregelen, waarin zich de vrijzinnige beginselen behooren te uiten, hebben in elk tijdvak van liberaal bestuur zich geopenbaard, zonder dat dit aan zegenrijke hervorming in den weg stond, als de kloekheid aanwezig was, die tot het treffen van maat regelen aanspoort en de diepe overtuiging der noodzakelijkheid, die hun tot stand komen verhaast. Vereenigd alleen zijn de voorzichtigen en de vurige betrouwbare hervormers, en worden de eersten voor stilstand, de laatsten voor over ijlde stappen bewaard. In de practische staatkunde het is bij sociale- en belastinghervormingen, in de laatste jaren tot stand gebracht, herhaaldelijk gebleken Met instemming plaatsen wij de ons toege zonden hier volgende opwekking tot aaneen sluiting Doordrongen van de wenschelijkheid, dat in het staatsbestuur de liberale beginselen toepassing vinden, en overtuigd, dat voor hunne zegepraal in den naderenden verkiezingsstrijd eendrachtige samenwerking van alle hervormingsgezinden de onmisbare voorwaarde is, komen de ondergetee kenden tot hunne geestverwanten met de ernstige opwekking zich aaneen te sluiten, opdat niet, door onderlinge verdeeldheid, de kansen op de overwinning in gevaar worden gebracht. Ongerustheid over verschijnselen, die op tweespalt wijzen, is voor de ondergeteekenden de aanleiding tot hunne opwekking. Haar goed recht gronden zij op het verleden der liberale staatkunde en de beloften daarin besloten. Zeker in dit verleden zijn tekortkomingen aan te wijzen, tijdperken waarin de scheppings kracht gering was of schier afwezig. Maar toch: Altijd is der liberale partij de vrijheid van het individu, vrijheid van gedachte en geloof, van handel en wandel, heilig geweest. De heerschappij van het algemeen belang, niet van bet belang van een stand of van bevoorrechte klassen, heeft onveranderd hare staatkunde bestuurd. Aan kerkelijk stelsel en theologisch dogma qeeft zij steeds het recht ontzegd der staats- werkzaamheid haren weg voor te schrijven. Onderwijs en beschaving heeft zij in alle kringen verspreid. De onbelemmerde beweging van nijverheid en handel heeft zij telkens meer en meer ver zekerd. Den belastingdruk voor de mingegoeden heeft zij telkens meer verlicht In bet bestuur der koloniën en bezittingen in andere werelddeelen heeft zij rechtvaardigheid voor willekeur in de plaats gesteld. Voor de eischen, door nieuwe tijden en be hoeften geboren, heeft zij het oog niet gesloten gehouden. Uit zulk verleden, er moge ook op schaduw zijden te wijzen zijn, spreken beloften, die alle hervormingsgezinden met vertrouwen vervullen mogen. De belofte om onverzwakt op de bres te staan voor de handhaving der verkregen rechten en vrijheden. Om de gelegenheid tot het verkrijgen, op lager en hooger trap, van goed en goedkoop onderwijs, als algemeen middel van beschaving en tot bekwaming voor ambacht of beroep, te blijven bieden in de ruimste mate. Om onverzettelijk te blijven tegenover elke poging tot aantasting van het vrije ruilverkeer en duurmaking van het brood, maar zich aan de bevordering van den bloei van landbouw en nijverheid ernstig gelegen te laten liggen. Om afdoende waarborgen in het leven te roepen tegen verkeerde of partijdige wetstoe passing door hooger of lager bestuur. FRISO mui i»ii itii'm'i smis- n tini ui i:\ m 3 V V 3

Friso nl | 1897 | | pagina 1