WOENSDAG 21 APRIL 1S97. No. 31. Buitenlandsch Nieuws. Na Paschen. Officieel gedeelte. Zeven en twintigste Jaargang. Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. 9 NIEUWS- EN WIERTENTIE- IILW VOOR FIÏIESLO. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG 0 r Gewoonlijk wordt de men c Al moge de zet- «Elk heeft zoo zijn tijd! Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: mede in overeenstemming is daarop wijzende, zegt: «De eeuwen getuigen *t: God is getrouw!” ook mogen vallen, de wereld gaat Al moge men iemand niet het onverbrekelijke orga- btstaat, beschermt. geworden en op hunne verkregen rechten en dankbaar waar- deerende het feit, dat ze niet meer uit het diensthuis der slavernij behoefden geleid te worden, evenmin als uit de doode politieke onmondigheid opgewekt, zullen erkennen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. logie. aan na verdrukking komt verblijden en bemoedigt tevens om We hebben de zoogenaamde stille week of de week der gebeden weder achter den rug ’t is Goede Vrijdag geweest en Paschen is ge volgd. Voorbij zijn al die dagen van voorbe reiding en van feestviering. Hebben ze een indruk ten goede achtergelaten? Dat is nu maar de vraag. Wij betreden hier niet bet gebied der theo logie. Voor ons i„ het U dcr.kcL ook door hunne stemmen, het goede stelsel ook voor hunne belangen onophoudelijk door in toepassing gebracht, waardoor ze zijn geworden, wat ze zijn. Het politieke Paschen brenge nieuw leven, het kan dit niet anders dan in den geest, die de geheele geschiedenis doorloopt, den geest der vrijzinnigen, zooals die door de groote en machtige partij der liberalen in daden is om gezet. Zulk een Paschen bij de stembus zou eene waardige vrucht van het verleden zijn en tevens een goed zaad bevatten voor het vervolg H. van de waarheid FRANKRIJK. De Communards in den Parijschen Gemeenteraad hebben dit jaar op de gewone kerkhofmanifestatiën hunner geest verwanten in de «bloedige week” van Mei vooruitgeloopen en den prefect van politie geïn terpelleerd over hetgeen hij dienaangaande dacht te doen. De prefect verklaarde zeer onbewimpeld, dat hij ook ditmaal den «revolutionairen van beroep” beletten zou de orde te storen. Na eenige discussie, waarbij tegen de uitingen des prefects druk geprotesteerd werd, stelde men voor, eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag. Met 39 tegen 23 stemmen werd dit verworpen en daarentegen eene motie aan genomen, den prefect uitnoodigende om geen politiemacht te ontwikkelen, ten einde de vreed zame manifestation op de verschillende begraaf plaatsen te verhinderen. De prefect heeft, schijnt het, daarop niet meer geantwoord. ENGELAND Van verschillende kanten wordt gemeld, dat de Regeering de Scilly- eilanden voor het land wil aankoopen, om er een kolenstation en vereenigingspunt van te maken, vanwaar de vloot den ingang van het Kanaal zou kunnen beheerschen. Genoemde eilanden vormen een groep van zes en de be volking is ongeveer 2400 sterk. Er behooren nog een 134 eilandjes of rotsen bij. RUSLAND De Petersburger studenten, die de vorige maand opgeteekend werden als deel- i nemers aan de demonstratie ter eere van de «Alles, wat we ons zien omringen, In den schouwburg der natuur, Toont ons vorm-veranderingen, Wanklen stand en korten duur.” Zoo is ’t. Maar eene eeuwige waarheid is ’t ook, dat welke vormen zich ook mogen wijzigen, de kern, het wezen der zaken en dingen blijft bestaan, onafhankelijk van den tands des tijds. Wij menschen zijn niet op ’t zelfde uur ge boren, wij gaan ook niet gelijktijdig benen. Menseben zijn er geweest en menschen zullen er blijven. Sterven en geboren worden gaat als ’t ware elk oogenblik samen in de kiem der ontbinding ligt weder de eerste kracht tot nieuw leven. Wie er er even goed om door. Ook in de menschenmaatschappij ruw en haatdragend lid van de sterke sekse door de zachtheid en tederheid eener vrouw overwonnen. «Lief is de Lente, Vriend’lijk haar aanblik, Schoon haar gelaat!” Al wat jong is, is lief en teder en schoon! Het voorjaar stemt tot vreugde, tot blijmoe digheid, tot hoop. En ongetwijfeld zouden we dat alles niet zoo diep gevoelen, als daaraan niet een bar getij was voorbijgegaan. Gezonden weten den schat der gezondheid niet te waardeeren, de zieken wel. Hoe gelukkig gevoelen ze zich na trowa, zijn, op enkele aanvoerders na, vrijge komen met vier dagen arrest. Die naar Russische uit het oog i begrippen uiterst zachte straf moeten zij aan eene rechtstreeksche tusschenkomst van den Czaar te danken hebben. TURKIJE en GRIEKENLAND. UitWeenen werd dezer dagen telegrafisch het bericht ver- l spreid onder de bladen in Westelijk Europa: «In diplomatieke kringen hier beschouwt men den oorlog als onvermijdelijk.” Totnogtoe waren, hoe vreemd dit moge schijnen na de gebeurtenissen op Kreta, de diplomatieke be trekkingen tusschen Griekenland en Turkije niet afgebroken wel heeft reeds sedert eenigen tijd de gezant der Porte Athene verlaten, maar dat heette wegens gezondheidsredenen, en de ambassadeur dineerde ten afscheid bij koning George. Thans echter gaat de Grieksche gezant Kon- stantinopel ook verlaten reeds moeten er, naar aan een Parijsch blad werd getelegrafeerd, plaatsen voor hem en zijn gezin en voor de leden der legatie besproken zijn op een stoomboot die naar den Piraeus zou vertrekken. Men denkt dan ook algemeen, dat men nooit De winter, de lange en bange winter, gaat Hoe doodsch hij alles maakte, hoe Daaraan valt niets te veranderen en al moge dit besef vooral werkzamen in den lande bij het klimmen hunner jaren soms tot somberheid stemmen, vader Cats, nu reeds zelve langen tijd ter ziele, laat als uit zijn graf zijn stem nog hooren «Wat niet te mijden is, Dat moet men willig dragen!” En overigens, te weten dat men niet volstrekt onmisbaar is, dat jongere krachten weder gereed staan om oudere te vervangen, doet voortgaan op den goeden weg, bij de heilige zekerheid, inwendig tast- en voelbaar, dat er niettegen staande een schakel van duizend dooden een altijddurend leven bestaat, eene ontwikkeling zonder grenzen! Is deze Paschen voorbijeene nieuwe wacht ons, een van meer prozaïschen aard en wel die bij de stembus van Juni, voor de Kamer verkiezingen. Daarom is zij niet minder gewichtig. Want, hoezeer men zich ook stelt tegenover de zoogenaamde politiek, ieder burger van den Staat heeft er mee te maken en dit ter wille van zijn eigen belang. Het geldt hier zijn buis, zijn gezin, zijn bedrijf, in ’t kort zijn maatschappelijk belang. daarover weinige bekommering gevonden. We leven hier goed, neen, zegd, de leuze. en de dichter VERGADERING «an den RAAD der gemeente Hemei.umer Oldephaert en Noordwolde op Zaterdag 24 April 1897 des voormiddags te 9| ure Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur te Koudum en te Oudega. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school te Nijega. 4. Vaststelling der instructie voor den te be noemen concierge in het gemeentehuis. 5. Benoeming van een concierge in het ge meentehuis. 6. Adres van A. de Vries om verhooging van tractement als telephonist of verhooging van be- stelloon voor de telegrammen. 7. Voorstel om een geëxamineerdan veearts aan te stellen in vereeniging met de gemeenten Workum en Gaasterland. 8. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1896. 9. Verzoek van R. de Vries om zijne toelage voor de exploitatie der dorps-reiniging te Koudum en te Molkwerum te verhoogen. 10. Voorstel betreffende de exploitatie van dorps-reiniging te Koudum en te Molkwerum. Koudum, den 17 April 1897. De Burgemeester, H. M. TROMP. zoo wordt niet ge- we. moeten ’t beter hebben, dat is Precies als de gezonden, die de gezondheid niet weten te waardeeren. Jaren, tientallen jaren, hebben we vrede in den lande; ieder, die iets bezit, weet van zijn eigendom te spreken en hij zoowel als degene, die niets bezit, kent zijn recht. Vol vertrouwen doet en handelt men, vol vertrouwen gaat men ongewapend uit of in: men weet, de Wet Die bescherming is reeds gewoonte vindt daarom geene waardeering. En toch ligt het feit voor oogen, dat, niet tegenstaande allerlei politieke en ook gods dienstige stroomingen, die vroeger de lieden in vuur en vlam zetten, die zaken thans hun kalm en daardoor waardig verloop hebben. Deze uitkomst vooral is de zegenrijke vrucht van het groote beginsel der liberalenhet be ginsel der verdraagzaamheid, dat nooit of nimmer mag worden aangerand. Dit beginsel, belichaamd in de openbare school mag ten allen tijde, als het eenig goede, de werkelijke samenleving in vrije ontwikkeling stijvend, fier omhoog ge houden worden. Men vergete het niet! ’t Zou snoode ondankbaarheid verraden de vrucht te nuttigen, zonder den boom der voortbrenging te kennen en te erkennen. De politieke Paschen dan wacht ons bij de stembus. Men moge al het voorgaande dood hebben gewaand en nu van het verdubbelde kiesrecht het afdoende heil v< rwachten, nemers aan ue uemomrraue ter eere van ue nieuw leven mag geen kwaad integendeel het (in de gevangenis omgekomen) studente Wje- is gewenscht Mits men nisme, dat rondom verliest Mits i werk i te brengen Mits m< u voor niet uit pedante betweterij het I zijner voorgangeren in discrediet tracht j it en heilig en zeker overtuigd is van het voor allen heilzame en goede te bedoelen. De Staat omvat allen. Sneuvelen er velen, dan wordt de Paaschvreugde getemperd. Door onheilig wroeten en berekenend spel gaat de glans verloren. Als daar straks het stembus-klokje klinkt om ter bedevaart te gaan, dan kome ieder in en onder het besef, dat bij niet zijne eigene belangen op den voorgrond heeft te stellen, maar die van het algemeen te bevorderen. Wij vertrouwen, dat alle Nederlanders, die van in het begin van de lente. ting zich ook gronden op, althans indertijd rekening gehouden hebben met - - de feest j iets van de geschiedenis weten, prat zullen zijn viering der oude Germaansche heidenen, een feest in overeenstemming met de ontwik keling der natuur, een feest van uitredding, van opstanding ten nieuwen leven, krijgt dub- bele waarde, als het geheel rondom ons daar- Hoe gelukkig gevoelen hunne herstelling. «Dat dan geen donker oogenblik ’t Kleinmoedig hart vervuil’ met schrik, Geen onheil ons doe wijken!” ’t Is goed gezien van de christenheid en onmisbaar noemen, als hij gemist wordt, herstelt ook van de joden het Paschen te vieren zich de breuk en schikt men zich al spoedig weder in den nieuwen toestand. Een Willem van Oranje viel«de regeering was radeloos, het volk redeloos, het land reddeloos!” en een Maurits, gesteund door Oldenbarneveld, traden op en brachten weer redding uit den nood. «In de kiem der ontbinding ligt weder de eerste kracht tot nieuw leven!” zeiden we zoo straks. Iedereen kan zich dezer stelling overtuigen. ’t Is de tijd van zaaien. Men neemt het zaad, vrucht van een vorig jaar en vertrouwt het den omgespitten of omgeploegden grond. Daar blijft het zich niet gelijk. In het stille, in het verborgen, ondergaat het eene geweldige verandering. Het gaat zich ontbinden, zwelt op en berst los, om spoedig daarna wortels en kiemen te schieten en als plant boven den grond te komen. Begrijpt ge het groote wonder niet en wilt ge u met eigen oogen overtuigen, leg het zaad, b.v. spinazie zaad in water en sla de veranderingen van dag tot dag gade. Uw reukorgaan kan bij de ontbinding ook al dienst doen. Na eenige dagen zult ge de kiemen des nieuwen levens ontdekken. Zoo hier, zoo met andere zaden. Het zaad ontbindt, ontkiemt, doet een plant geboren worden, die vruchten geeft en deze leveren weder zaden voor het volgend jaar met hetzelfde vermogen. I We zien als ’t ware de eeuwigheid altijd rond ons. Voor ons is het voldoende te denken het ópstaan uit den dooden, aan de uitredding voorbij. En dan weten we ’t: na lijden hij den grond als tot ijzer verhardde, de strenge Die wetenschap schenkt hoop moest het tegen de tederheid verliezen, de den levensstrijd met lente won. kloeke volharding tot een goed einde te brengen, werd menig

Friso nl | 1897 | | pagina 1