I PI R fl 1 l Binnenlandsche Berichten. O l Gemengde Berichten. Marktberichten. - I f tot wi vai eff etc en F» hu, Br za d< vt M bi va VV th V ti te 3 (e al sc s g 6 P b n 12 April 12 12 12 13 14 14 14 15 15 15 15 I Ditmaal hebben velijk tot Men schrijft de «Oxford-press” en en Groote teleurstel op gevlast hadden n I B keu bi ei I ei Z( k ei SI Lemmer, JOURE Kampen, Steenwijk Sneer, Gorredijk, Balk, Wolvega, Langweer Bolsward. Meppel, Workum, Leeuwarden, 15 Heerenveen, 17 aftreding, doch werd met bijna algemeene stemmen als bestuurslid herbenoemd. De heer H. J. de Visser wenschte, om zijne vele bezig heden, het secretariaat liever neer te leggen, wat daarom welwillend door den heer Banning Ons werd toegezonden No. 1 van Out- Dordrecht's, Nieu-Maere, een blad dat gedurende de tentoonstelling tweemaal ’s weeks zal ver- van 10 cents per den geheelen tijd Tot nu toe werden de lessen der bijzondere normaalschool alhier steeds gegeven in de open bare lagere school, daartoe welwillend door het D. B. dezer gemeente afgestaan. De minister heeft echter op een vraag van den arr. school- opz. in het arr. Bolsward, aan dezen ambtenaar bericht, dat het door een gemeente in gebruik geven van lokalen eener openb. school ten behoeve van bijzondere normaallessen is onder steuning in den zin van art. 3 al. 3 der wet van het lager onderwijs, waarom de vergunning van B. en W. is ingetrokken. ze eens niet op zich laten wachten: de ansjo- te Dordrecht onder presidium van den nieuwen i voorzitter, generaal F. A. van Braam Houck- geest, zijn verschillende belangrijke mededeelin- gen gedaan. Zoo bleek o.a. dat de Maatschappij Auer’s gloelicht 60 apparaten ter verlichting gratis disponibel heeft gestelddat het vendel van Oud-Dordrecht gevolg zal geven aan de uit- noodiging van den burgemeester van Hanau om in die stal tijdens het bezoek van keizer Wilhelm exercitiën uit te voeren, dat het ter rein door electriciteit verlicht zal worden, waartoe 1 ketel met 2 machines en 3 dijnamo’s in werking zal worden gesteld, en dat besloten is, aan de schoolkinderen die onder geleide van hunne onderwijzers de Tentoonstelling willen bezoeken, toegang te verleenen tegen 5 ets. per kind en per geleider. Uit de rapporten der verschillende Commissies vernam men o.a. het volgende Als reelame-middel zullen weldra geïllustreerde Ter vervulling der buitengewone vacature in het college van heeren Weesvoogden, ont staan door het tusschentijds bedanken van den I heer H. C. de Haas, zijn door heeren Wees- Verbetering der kiezerslijsten. J.l. Don derdag, 15 April, was de termijn verstreken, gedurende welken ieder bevoegd was bij het gemeentebestuur verbetering van de kiezerslijst te vragen »op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt.” Daartoe heeft de kiezerslijst van 23 Maart af ten ge- meentehuize voor ieder ter inzage gelegen. Wie op de lijst reeds is gebracht behoeft niet te vreezen, dat hij zonder zijn voorkennis daarvan kan worden verwijderd. De burgemees ter is namelijk gehouden, indien het verzoek om verbetering niet den verzoeker zelf betreft, den belanghebbende daarvan binnen 24 uur schriftelijk (bij aangeteekenden brief) mededee- ling te doen. De verzoeken om verbetering (vrijgesteld van zegelrecht) worden, met de bijgevoegde bewijs stukken, dadelijk en tot en met 21 April voor een ieder ten Raadhuize ter inzage gelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijg baar gesteld. Een ieder, dus ook anderen dan de belanghebbende, is tot tegenspraak bevoegd en wel tot uiterlijk 23 April. Die tegenspraak moet ook schriftelijk (ongezegeld) worden inge diend bij het gemeentebestuur. Tusschen 23 April en 15 Mei neemt dan het gemeentebestuur een beslissing, die met redenen moet, zijn omkleed en ter Secretarie voor ieder ter inzage wordt nedergelegd. Be richt daarvan wordt aan den belanghebbende of den verzoeker gegeven, die dan binnen 5 dagen beroep heeft op den kantonrechter, van wiens uitspraak cassatie kan worden gevraagd bij den Hoogen Raad. Het „personeel." Men schrijft aan de N. R. Ct.: Naar het zich voorloopig laat aan zien, zal tengevolge van de nieuwe wet op de personeele belasting, de opbrengst van dit middel ten plattelande aanzienlijk dalen. Voor een groot deel vindt dit zijne oorzaak in de groote vermindering van aanslag, bepaald voor grootere gezinnen. Als een gevolg daarvan zullen talrijke aan slagen bestaan, die slechts over eenige centen loopen. Zoo wordt b.v. een perceel van f 30 huur- dichter voor een Ovnug m v/vmcu uco» gestaan dan op dit oogenblik. Dat hij niet reeds is uitgebarsten, ligt alleen daaraan, dat Griekenland zoowel als Turkije schromen den aanval te beginnen. In dat opzicht heeft de laatste nota der mogendheden dat zij zich nl. zouden keeren tegen den aanvaller haar nut gedaan om den krijg eenige dagen uit te stellen. De taktiek van Griekenland en ook die van Turkije, naar het schijnt, is thans de tegenpartij te verleiden tot een onvoorzichtig heid, tot een daad van geweld door de ge regelde troepen in het vijandelijk gebied. De mogendheden schijnen thans nog haar best te willen doen om den oorlog te vermijden, door van de beide Balkanstaten te eischen, dat zij hun legers terugtrekken van de grenzen. Maar dat wil noch Griekenland, noch Turkije, en terwijl zoo Europa zijn best doet om den krijg tegen te gaan, bespoedigt het dien misschien juist. Aan de grenzen worden steeds nieuwe benden gevormd, naar men bericht. Brieven van Mace donische hoofden komen aan in het Grieksche hoofdkwartier te Larissa en melden, dat zij sterke posities bezet houden. Daarentegen verzamelt zich te Grevena een sterke Turksche legermacht om de opstandelingen en de Grieksche benden tegen te houden zoodoende komt er aan de grenzen steeds meer brandstof bijeen, en wij hebben ons niet te verwonderen, indien een dezer dagen de vlam hoog uitslaat. De diplomatie schijnt hier vrijwel machteloos. Berichten van Zaterdag melden het volgende Door den nieuwen inval der Grieken i s d e oorlog uitgebarsten. Geregelde Grieksche troepen hebben de Turksche stellingen aangevallen, maar werden na een gevecht van U" Berichten van Maandag luiden zeer oorlog zuchtig, Grieksche forten worden genomen en Turksche batterijen vernield. Beide volkeren zijn met een doodelijken I haat jegens elkander bezield, geen wonder dat er van beide kanten en met plezier op los wordt getrokken. Men wordt niet veel wijzer over den loop van den strijd. Het valt in het oog dat Turken en Grieken steeds dezelfde gevechten winnen Uit Athene komen voortdurend berichten omtrent overwinningen van bet Grieksche leger, uit het Turksche kamp meldt men voortdurend dat de Turken de baas zijn. schijnen tegen den prijs nummer, en 3 gulden voor van verschijning. Het komt ons voor dat de redactie aan uitstekende handen is toevertrouwd, een paar staaltjes mogen daarvan getuigen. AUTHORISATIE. Bestierderen van de Vaderlantsche Te-Prijck- Stellinghe tot Dordrecht in den jaere mdcccxcvii doen bij deese kondt ende te weeten alle luy- den die ’t aengaet dat sij (de bestierderen voor noemt) hebben geoctroyeerd ende ghemaghtigt, gelijk sij octroyeeren en magbtigen bij deesen 1 CORNELIS MORKS Coenraedszoon en PIETER JAN GEUZE Emmericuszoon druckers aen "de Groenmerkt recht over ’t buys den Gulden Os, om te drucken ende te venten een courant, genaemt OUT-DORDRECHT’S NIEU-MAERE, sullende deese Nieu-Maere d’opreghte stadts- courant van Out-Dordrecht seyn: Bestierderen voornoemt: F. A. van Braam Houckgeest. Adr. H. Nebbens Sterling. vijf uren terug geslagen, n/tao- Inirlon 9üur r»Arlnnr_ boekjes met kijkjes van Dordt en de Tentoon stelling, in drie talen gratis verspreid worden Ook wordt onderhandeld over de uitgifte van I gecombineerde reis- en entree biljetten. Uit het verslag der verhuurcommissie bleek, dat het voor sommige onderdeelen geteekende bedrag reeds de raming overschrijdt. Van de talrijke winkels der winkelgalerij zijn er nog maar 4 over, ook Oud Dordt is voor een groot gedeelte reeds verhuurd. De afd. Oude Kunst belooft zeer belangrijk te worden, de waarde der inzendingen in deze afdeeling beloopt circa 4 millioen gulden. Van verschillende zijden werden bewijzen van sym pathie ondervonden, waarbij H. M. de Koningin Regentes in de eerste plaats mag genoemd worden. Ook gemeentebesturen en musea bleven niet achter, zoo zullen b.v. de musea te Assen, Deventer, Maastricht, Hoorn, Alkmaar, Amster dam en Middelburg e. a. een deel hunner kunst schatten voor deze afdeeling afstaan, desgelijks de gemeentebesturen van Gorinchem, Hasselt, Monnikendam, Hoorn. Oudewater, Enkhuizen, Tiel, Zierikzee, Zutfen, Vlaardingen en Schoon hoven e. a. Tot zoover de mededeelingen. Van de besluiten vermelden wij o a. dat naast de doorloopende entreékaarten a f 12 50, ook bijkaarten voor huisgenooten a f 10 ver krijgbaar zullen worden gesteld. De vergadering benoemde tot eereleden de ministers van Marine en Oorlog. vis. Vrijdagmorgen werden hier de eerste exemplaren aan wal gebracht, ’n goede honderd stuks en Zaterdagmorgen bedroeg de vangst voor enkele visschers reeds 1000. Alle vis- schers zijn nu druk in de weer de netten te water te laten, waardoor alhier en in de an dere kustplaatsen eene groote bedrijvigheid heerscht. GA ASTERLAND, 19 April. Onderscheidene landbouwers in onze gemeente hebben reeds weder jongvee in de weide. Hoewel de koude voor de arme beesten wel wat lastig is, kunnen ze voedsel genoeg vinden. Onze landerijen toch liggen evenals de roggeakkers. over ’t geheel naar wensch. Druk is men hier thans bezig met het planten van aardappelen enz. De boscharbeid is spoedig gedaan. WITMARSUM, 15 April ’97. In de gister avond gehouden vergadering van het Nuts depar tement «Witmarsum Pingjum” werd herbenoemd tot lid van het Bestuur de heer Joh. Hilarides I zorgvuldig geheim houden, oorlog in het Oosten heeft waarde alleen naar den len grondslag de i huurwaarde belast. Van die huurwaarde wordt bovendien f 10 als onbelastbaar afgetrokken; 1 van het resteerende ad f 20 wordt 8 pct. be lasting geheven, dus f 1.60 zijn in dit gezin 8 kinderen beneden den leeftijd van 20 jaar, werd overgenomen, dan wordt deze aanslag verminderd met 8 maal 12 pet. is 96 petdus met f 1.534 en bedraagt j alzoo het verschuldigde in de hoofdsom f 0 06^ worden in die gemeente geheven 60 opcenten I op de hoofdsom, dan wordt de aanslag tien en VOogden op de voordracht geplaatst, de heeren een halve cent. De eerste belastingstermijn kan in dit geval worden voldaan met I4 cent, de volgende telkens met 1 cent. Waarschijnlijk zullen de kosten om tot den aanslag te komen, in deze gevallen niet door het bedrag van den aanslag worden gedekt. In de gisteren gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Nationale Tentoonstelling PROCLAMATIE. Bestierderen van de Vaderlantse Te Prijck- Stellinghe overwoghen hebbende dat seboone en treffelijeke saecken te sien ende te beschouen tot grooter leeringhe van de jonekheyt strecken kan, hebben goet ghevonden en verstaen dat scholieren, mids geleyt werdende door bunlieder schoolmeesteren ’t sij dan komende van verre of van naebij voir één stuyver per hooft tot de Te-Prijck-Stellinghe sullen werden toeghe- laeten, hebbende sij hun deftigh ende ingeto- ghen te gedraghen, ende in alles te ghe^oer- saemen aen hunlieder schoolmeesteren d’welcke over hen gestelt sijn. Bestierderen voornoemt: F. A. van Braam Houckgv^st. Adr. H. Nebbens Sterling. Bijbeldrukken. Reeds vier eeuwen geleden werd aan de Hoogeschool te Oxford het recht verleend tot het drukken van den bijbel in het Engelsch. De oudste dezer uit gaven dateert van 1478. De volgende bijzon derheden omtrent die drukkerij deelt het A. v. d. B. mede: In de tegenwoordige Oxford Universiteits- drukkerij, een kolossaal gebouw, omgeven door een park, zijn twee afdeelingen, de «learned press” en de «biblepress,” en eene lettergieterij, waar de karakters van alle talen der wereld in voorraad liggen. Zoo is het o.a. mogelijk geweest, in de wetenschappelijke afdeeling ter perse te leggen eene brochure in het Pechito- Syrisch, met welker samenstelling, uit meer dan 1000 teekens, waarvan soms 6 tot 10 voor het vormen van één ideogram, zich een dertig tal personen hebben bezig gehouden. De Oxford- press gebruikt uitsluitend zelf gemaakten druk inkt en papier. Het bekende «India-paper,” waarop de Oxford bijbels gedrukt worden, om aan de boeken zoo min mogelijk volumen te geven, is een fabricaat dat de directeuren zorgvuldig geheim houden, en ook zij slechts kennen want de arbeid in de Wolvercotemolens is zóó verdeeld, dat niet één der werklieden meer van de bereiding wete, dan wat hij ver richt. Een oud-leerling van de Hoogeschool kwam in 1842 uit Vóór-Indië te Oxford terug en toonde aan de directie der drukkerij een Oostersche papiersoort, dat tegelijk dun en stevig was. In het zelfde jaar werd hiermee de proef genomen voor den bijbeldruk. Zij slaagde in die mate, dat terstond tot het onder zoek naar de grondstoffen werd overgegaan. Doch eerst na 30 jaren gelukte het den heer Frowde met de samenstelling aan alle eischen te voldoen. Sedert 1874 wordt de Engelsche bijbel op «Oxford India-paper” gedrukt. Zoodra eene nieuwe uitgaaf gereed is, beloven de druk kers een guinje voor elke zetfout, die men ontdekt. Het is eens gebeurd, dat, in eene oplaag van 50.000 ex., ongemerkt twee letters uit een zin waren weggevallen, waardoor, in plaats van «Christ teaching in the temple”, gelezen werd «Christ aching in the temple”. Om dit «lijden” te verhelpen, besloot de uit gever de ettelijke duizend ex., welke reeds onder de boekhandelaars verspreid waren, terug te vragen en met een handstempel de letters t e vóór de a af te drukken. ling bij de menschen, die er 2 guinjes te verdienen In het jaar 1896 zijn van uitgegaan 2.906,977 ex. bijbels, gezangen gebedenboeken een jaar te voren 2,622,807 ex. Van volledige bijbels is de omzet circa 20,000 ex. per week (1896); twintig jaren vroeger pl. m. de helft. BOTERPRIJZEN. f 35.00. f 35 00. f 41.00. f 37 00. 1 36 00. f 35 00 f 35 50 f 36 00. f 36 00. f 35.50. f 40.00. t 36 00. 36 50. f 37.00 VERSCHILLENDE ARTIKELEN. Granen en Ooft. Garst winter 60 kg. f3 25 a f 0.ld. mindere 60 kg. f 0.a f 0.ld. zomer 60 kg f 3 50 a f 3 60. Haver kortevoer 50 kg. f 3 30 a f 0. ld. Probstejjer 50 kg. f3.25 a 0Paardeboonen f 4.30 a f4 50. Duive boonen f 5.25 a f 5 75. Platte boonen f 5.a f 6 50. De Prov. Friesche Bakkei s vereenigiag noteert den prys der Rogge f 126 van hot Brood f 0.17. Wegens de feestdagen moet een deel der markt berichten en de effecten-noteering achterwege bljjven Namens de Commissie voor Pers en Reclame, Th. M. GRANS. Adm. WORKUM. Bij het examen tot toelating aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers, te Haarlem, is o.a. geslaagd onze stadgenoot A. Reitsma, kweekeling van den heer B. Jonk mans. BOLSWARD, 19 April. Op de eerste al gemeene vergadering, die de ten vorigen jare opgeriebte vereeniging «Charitas” hield, waren van de 77 leden slechts 16 opgekomen. De rekening van den penningmeester werd met een woord van warme hulde en erkentelijken dank goedgekeurd. In 1896 werd aan 27 gezinnen hulp verleend en wel aan 17 tot een bedrag beneden de f 10, aan 7 tot een bedrag tusschen de f 10 en f 20 en aan 3 respectie- een bedrag van f 28, f 30 en f 40.755. Daarvoor werden in hoofdzaak versterkende middelen aan zieken, herstellenden en zwakken verstrekt. Toen in de maand November van het vorige jaar eene tentoonstelling met daaraan verbonden verloting werd georganiseerd, kon een batig saldo van f 462 17 in de kas der Vereeniging gestort worden, terwijl op bet 8t. Nicolaasfeest door «Charitas” aan ruim 400 kinderen eene verrassing bereid werd, waardoor de burgerij voor een groot deel verschoond bleef van het sedert jaren lastige bedelen aan de deuren. De heer A. Banning was aan de beurt van A. Faber en P. de Jong. Krachtens art. 11 van het reglement op het beheer van het Weeshuis, zijn door B. en W. aan deze voor dracht toegevoegd, de heeren Mr. J. A. Hingst en R. J. Vos. STAVOREN, 19 April. te Pingjum. Tot Commissarissen van de Leesbibliotheken voor Witmarsum en Pingjum gekozen de hr. Luxwolda en Heidstra. Benoemd tot afgevaardigden naar de jaarver- j gadering van de Spaarbank te Arum de hr Dr. Kremer te Witmarsum, Zeidstra te Pingjum en Schaap te Zurich. Naar aanleiding van eene motie, ingediend door een lid van het Departement en betrekking hebbende op het bestuur van de Spaarbank, werd besloten, in Mei weder te vergaderen, teneinde dan deze motie te behandelen. De benoeming van de aftredende Commissarissen der Spaarbank werd tevens tot die vergadering uitgesteld. Nog werd besloten geen afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam te zenden.

Friso nl | 1897 | | pagina 2