WOENSDAG 28 APRIL 189T. No. 33. Buitenlandsch Nieuws. Liberaal zijn. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Hij laat ieder vrij Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM De afge- ofschoon de van standvastige meening hier nogmaals herhaald «Nederland kan niet anders dan in liberalen geest bestuurd worden 1” Derhalve hebben anti revolutionaire zoowel als katholieke kiesvereenigingen in ons oog geen recht van bestaan en hebben we dus met deze afgedaan. De verhoudingen komen nu buiten alle geloof om dan treffen we besproken en of geene bescherming. De behandeling dit onderwerp stellen we tot een volgend uit. Voorbands willen we een liberaal geen vriend staand jubelfeest van Koningin Victoria aan leiding geeft is ook deze, dat men aan rijke Amerikanen en anderen photographieën zendt van huizen waar de stoet langs moet komen met aanbieding van vensters tegen redelijke prijzen. Gegadigden moeten vooraf eene som deponeeren. Verschillende personen hebben dit gedaan, maar van achteren bleek dat de eigenaars er niets van wisten en van de toezenders der photo graphieën is geen spoor te vinden. De nieuwe Amerikaansche ambassadeur, John Hay, is Woensdag te Southampton aangekomen en door den mayor hartelijk verwelkomd, die hem ook eene schilderij aanbood, voorstellende het vertrek van den Mayflower, bijna drie eeuwen geleden. Blijkens nadere berichten zijn niet vijf, maar twee Engelschen op Nieuw-Guinea vermoord. De oorzaak van den opstand der inboorlingen is nog steeds onzeker. RUSLAND. Een telegram uit Petersburg aan de Politische Correspondent zegt, dat het rondschrijven van graaf Murawiew slechts slaat op den invloed, welken de oorlog zou kunnen hebben op de wijze, waarop voortaan de quaestie van Kreta zal worden behandeld, welk eiland onder de bescherming van het Europeesch concert moet blijven. De inhoud van het rond schrijven is thans door al de mogendheden aanvaard. ITALIË. tot de maatschappelijke. En in de eerste plaats het veel- veelomvattend onderwerp van al van no. wel verzekeren, dat van bescherming is. H. De opgewondenheid te Rome, naar aanleiding van den moordaanslag op Koning Umberto, duurde Donderdag den geheelen avond voort. In de schouwburgen hadden demon straties ter eere van den Koning plaats en de dagbladen, welke beschrijvingen van het voor gevallene gaven, werden druk gekocht. Natuur lijk veroordeelden zij den aanslag in krachtige bewoordingen, de koelbloedige onverschrokken heid des Konings prijzende. Geen koningsgezinde zegt de socialistische Avanti, had de belangen der monarchie meer goed kunnen doen dan de smidsgezel Acciarito. Deze laatste schijnt reeds den dag te voren te hebben gezegd, dat hij seen voornaam per soon” zou dooden en werd door de politie in het oog gehouden. Zijn dolk, 30 centimeters lang, had hij zelf gemaakt. Werkelijk schijnt de politiek aan de zaak vreemd te zijn. Bijzondere belangstelling ver dient Acciarito voor het overige niet. Sedert een jaar ging hij om met eene publieke vrouw. Hij was aangenomen als vrijwilliger voor Grie kenland, maar het Philhelleensch comité had geen reisgeld voor hem. Zaterdagochtend zijn te Rome een kameraad van Acciarito, zekere Collabona en de svrien din” van eerstgenoemde, Pasqua Venaruba, in hechtenis genomen. De kroonprins is op het bericht van den aanslag terstond van Florence naar Rome ver trokken, waar hij Vrijdagochtend in de vroegte aankwam. Te elf uur heeft de Koningin in de Suderio-Kerk, behoorende aan bet Koninklijk Huis, een Te Deum doen uitvoeren, hetwelk door haar en haren gemaal en verdere leden van het Koninklijk Huis werd bijgewoond. Bij het verlaten van de kerk werden HH. MM. opgewonden toegejuicht. De straten zagen zwart van menschen en voor de vensters der huizen wuifden dames hare zakdoeken. Het was Donderdag juist de 29ste jaardag van haar huwlijk. SPANJE. Volgens de dagbladen moet er sprake zijn van eene leening voor de Philip- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Zoo zoetjes aan nadert de dag der verkiezing voor de nieuwe Tweede Kamer der Staten- Generaal, de eigenlijke Volksvertegenwoordiging. Alom in den lande houdt men zich bezig met het werk der voorbereiding. Dit is thans van buitengewone beteekenis aangezien zoo straks minstens een verdubbeld aantal kiezers ter stembus zal trekken. Hoe de uitslag zal zijn, welke partij in den lande de meerderheid zal halen? men verdiept zich in gissingen en maakt berekeningendoch weet er niets, niemendal van. Intusschen is de zaak eene zeer ernstige, dewijl ze ons allen aangaat en ons kan treffen in ons bestaan, in onze beurs, in ons gezin in ons doen en laten, kortom omdat ze onze meerdere of mindere vrijheid zal bepalen, Het moge vroeger het denkbeeld van den kleinen burger of werkman geweest zijn, dat de «heeren in Den Haag” het maar moesten weten, thans is het een ander liedje. Ja, die heeren moeten ’t nog weten, maar de kleine man heeft ook een woordje mee te praten door zijn stembiljet. Hij kan kiezen, wien hij wil. En de meerderheid beslist, vaardigde fer Tweede Kamer, - zonder lastgeving of ruggespraak met zijne kiezers gekozen, is in’s Lands Vergaderzaal als ’t ware de verpersoonlijking van het district. Dat men dit bedenke Het is bij eene uitbreiding van het kiesrecht een gevoon verschijnsel, dat de verschillende partijen elk heur beste beentje voorzetten en volksvrienden bij uitnemendheid willen heeten. Dat liedje hebben we vroeger ook al hooren zingen en we meenen derhalve gerechtigd te zijn de belanghebbenden een 1 zichtigheid aan te raden. Schijn bedriegt en ’t is alles geen goud, wat blinkt. Er zijn ware en ook valsche volksvrienden 1 Men doet daarom verstandig niet naar het zoogenaamde marktgeschreeuw te hooren, maar leuk-weg zelve door te denken en daarna een eigen oordeel te vellen. Als men dit nu doet, dan vindt men voor eerst, dat de zaak der verkiezingen in geenerlei opzicht met eenigen godsdienst te maken heeft. De Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Nederlandsche Volk, zegt de Grondwet. Derhave wie gekozen wordt, hij zij Jood of Christen, of onder beide recht- of vrijzinnig, of onder een kruis of een dubbel kruis, het doet er niet aan toede gekozene moet het geheele volk vertegenwoordigen, ook overeen komstig zijne af te leggen eeden of beloften. Hoe er dan ook anti revolutionaire of katholieke kiesvereenigingen kunnen bestaan om candi- daten in haren geest, den geest van uitsluiting, van beperking, voor te staan, verklaren we eenvoudig niet te begrijpen. Zij staan op den grondslag van een bijzonder kerkelijk inzicht, wat vierkant in strijd is met het zoo even aangehaalde uit de Grondwet. Juist de vrijheid van godsdienst, allen in den lande gewaarborgd, eischt, dat niemand zich op een dergelijk bij zonder standpunt plaatst. De verkiezingen moeten buiten elke kerke lijke geloofs belijdenis blijven. Dit kan ieder eenvoudig mensch gemakkelijk begrijpen. We hebben vrijheid van godsdienst en we behouden dit voorrecht ondanks de verkiezingen. Deze staan daar geheel buiten. De verkiezingen betreffen uitsluitend onze nationale huishouding. Wie gekozen wordt, Jood of Heiden, Protestant of Katholiek, ’t doet er niet aan toe, de eerste vraag is maar of hij een goed mensch is, die kennis van zaken heeft en het hart op de rechte plaats draagt. Wanneer men u dan nadert om uwe stem op dezen of genen can- didaat uit te brengen, alleen omdat hij een geloofsgenoot van u is, kiezer, weiger dan vol standig aan die uitnoodiging gehoor te geven. Het staatsbelang eischt iets meer dan dat. Maar hooren we ons toefluisteren, geen anti-revolutionair, geen katholiek, niet waar, dan een liberaal, een democraat of een sociaal? Och, wat een geharrewar over namen I Wij zijn liberaal en daarvoor kleeden we ons. Democraat zijn we ook in den zin dat we den werkman gaarne een goed bestaan gunnen en sociaal evenzeer, dewijl we de be langen van allen gaarne behartigd zien. Van oproer of revolutie zijn we afkeerig en wij achten ieder orthodox of vrijzinnig protestant of katholiek, die zijne kerkelijke plichten ge trouw waarneemt, maar wij noemen liberaal ieder die boven geloofsverdeeldheid is verheven, ieder, die wil medewerken tot het algemeen belang ook zonder aanzien van rang of stand en kennen derhalve geene democraten of soci alen. Voor ons beeft het begrip liberaal zijn eene ruime opvatting, het wil zeggen: mensch zijn onder menschen. Wat gij wilt, dat u geschiede, alzoo ook uwen broederen. Dit is volgens onze heilige overtuiging de ongeschreven Grondwet, die in de harten van allen gestalte moet hebben aangenomen, zal het in een zelfde land wel gaan. Broeders, eens van zin en eens van doel. Daar kunnen predikers komen ook van mo dernen kant, die om welke redenen ook, weinigje voor- tegen zulk eene algemeene verbroedering i_.j_.-__i. 0pk0ineD) wij moeten er niets van hebben. En orthodox, èn katholiek, èn modern geleuter, dat alles doet niets ter zakede preekstoel is geen stembus. Een liberaal heeft met dat alles niets te maken. Hij laat ieder vrij en kiest, wien hij wil. Een katholiek? Waarom niet? Was niet de heer Cremers, om maar één voorbeeld te noemen, een ka tholiek en werd hij niet door ’t Groningsche district Zuid horn ter Kamer afgevaardigd Nog meer, werd diezelfde heer niet telkens weder door de liberale meerderheid tot eersten can didaat voor het Voorzitterschap der Tweede Kamer den Koning voorgedragen? De katholieke heer Cremers was liberaal in merg en been, zooals vele andere, vooral Limburgsche afge vaardigden dit ook geweest zijn. En hoe zal naderhand de geschiedenis over een man als dr. Schaepman oordeelen? En anti revolutionair Beginnen we met dr. Kuyper, bij betoont zich volksvriend in de Kamer en ’t zou jammer zijn, zoo hij van daar verdween. Eminente menschen behooren in de Kamer, daar is hunne plaats. Minister Van Bruggen, de anti-revolutionair, bezorgde ons het zoo bekende art. 23 (nu 33) der onderwijswet«opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden,” en ’t kabinet- Mackay bracht de pacificatie op schoolgebied. Bewijzen te over, dat geen eenzijdig gekleurd kerkelijk Kabinet iets kan doen in ons goede Vaderland. De Regeering moet boven alle partijen verheven staan en daarom zij onze DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft op zijn terugreis uit Weenen te Dresden vertoefd om den Koning van Saksen op zijn 69sten jaardag geluk te wenschen. Het verblijf des Duitschen Keizers te Weenen, hoe kort ook, heeft zich als bij vorige gelegen heden gekenmerkt door de hartelijkheid der ontvangst. Eene politieke bedoeling had dit reeds lang voor het uitbreken van den Grieksch- Turkschen oorlog aangekondigde bezoek niet. Niettemin heeft het in de gegeven omstandig heden meer dan anders de aandacht getrokken, ook in verband met het aanstaande bezoek van Keizer Frans Jozef te Petersburg. Men ziet in een en ander een bewijs van de eenstemmig heid der drie Keizers, die op het oogenblik voor den Europeeschen vrede niet anders dan van het hoogste belang kan zijn. Zoolang Rusland en Oostenrijk Hongarije in de Oostersche quaestie ééne lijn trekken, behoeft men voor verwikkelingen op het Balkan-Schiereiland niet te vreezen. FRANKRIJK. Toen President Faure Don derdag te Saint-Nazaire aankwam is de regen eindelijk opgehouden en zelfs een weinig zonne schijn doorgebroken. De bevolking ontving hem veel koeler dan te Nanteser zijn veel socialisten, zelfs moeten er anarchisten zijn, en des ochtends had men een viertal personen aangehouden, die bedreigingen tegen den Presi dent hadden geuit. Voor het overige hebben de receptiën, de bezoeken aan hospitaal en werkplaatsen, het banket (waaraan de zes socia listische Raadsleden geen deelnamen) enz., niets bijzonders opgeleverd. Den nacht bracht de President door aan boord van de Dupuy de Lome, waarmee hij zijne reis naar Sables-d’ Olonne en Rochefort heeft voortgezet, en ministers van Binnenlandsche Zaken en Marine aan boord van de Bouvines. Vrijdagochtend is in eene zaal van de school voor rechtsgeleerdheid te Parijs een eerste Con gres van leeraars bij ’t middelbaar onderwijs bijeengekomen. Er waren 220 opgekomen, van wie omtrent 160 door vereenigingen waren afgevaardigd. Meer dan honderd lijceën enz. waren alzoo vertegenwoordigd. De heer Lacroix, «professeur honoraire” van ’t lyceum te Bord eaux, werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Men zou handelen over gewestelijke studiever- eenigingen, eene algemeene vereeniging van onderlingen onderstand en ’t vbaccalauréat.” ENGELAND. Den 28en April vertrekt koningin Victoria uit de Riviera naar Engeland. Denzelfden dag keert ook lord Salisbury naar zijn land terug. Onder de bedriegerijen tot welke het aan FRI iiLiii mini rniEsi.ni). ■IHI8- EI WIERTEVTIE-

Friso nl | 1897 | | pagina 1