ZATERDAG 1 MEI 189T. No. 34. Nieuwstijdingen Zeven en twintigste Jaargang. 1 I Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM Rede in onderscheidene plaatsen van het hoofdkies district HARLINGEN uitgesproken door den heer A. BOUMAN, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor dat district. FBI Mil V>\ EHIIlEHTEtflE- IILIII llillll Tlllf.SII Vi. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG e r ■i UI T G E V E B: Prijs per kwartaal 70 oent franco per poel 85 cent. Prys der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever partij. vergadering revolutionaire Ofschoon we mogen aannemen, dat deze Rede bij velen reeds bekend is, veronderstellen we, dat meerderen haar niet hebben gehoord en ’t is daarom dat we haar eene eerste plaats in ons blad geven om het goede woord zooveel mogelijk tot allen te brengen. Zij, die het gesprokene hebben gehoord, zullen het met genoegen nalezen en ook in andere districten zal het bekend mogen worden, want de behan delde zaken raken het algemeen belang. H. van de. Amsterdam, heeft H. M. de Ro den kerkeraad der Ned. Herv. ge der gemeente Opsterland meegedeeld, dat zij, met het oog op de geringe belooning, voor hun betrekking bedankten. Na langdurige dis cussie werd op voorstel van den heer Van Zinderen Bakker besloten, dat B. en W. met de armvoogden zullen vergaderen om, zoo mo gelijk, hen te bewegen de benoeming alsnog aan te nemen. puiten trekken daarop onze aandacht. Ik spreek nu niet van het speciaal katholieke ver langen het herstel der Nederlandsche missie bij den Pauselijken stoel, en het herstel der Pauselijke wereldlijke macht. Ik ga dit voorbij, en wat dit laatste betreft te meer, omdat zuiver katholieke landen als Spanje, Frankrijk, Belgie en Oostenrijk, die dan toch vóór allen herstel van dat wereldlijk gezag zouden moeten eischen, zich bij den loop der gebeurtenissen hebben neergelegd, althans uiterlijk daarin schijnen te berusten. De twee punten die echter in sterke mate op de clericale programmata mijne aan dacht trokken zijn 1 0de heropening van den schoolstrijd, en 2°. de protectie. Deze twee punten zijn m. i. van zeer groot belang. Wat het eerste, de schoolstrijd betreft, ik zal daar van thans niet veel zeggen, doch wil U slechts in herinnering roepen hoe die kwestie onze geheele politiek destijds beheerschte, zoodat de aandacht van schier ieder ander onderwerp, werd afgetrokken om zich op die vraag te vestigen. Evenals toen het kiesrecht-vraagstuk nog in zijne volheid aan de orde was, het altijd heetteeerst het kiesrecht, en dan andere her vormingen, evenzoo ging het ten tijde van den schoolstrijd. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. M.! Wederom staan wij aan den vooravond van belangrijke gebeurtenissen op staatkundig gebied. En belangrijk in meer dan een opzicht. Niet alleen toch dat in de aanstaande Juni maand de geheele Tweede Kamer moet ver nieuwd worden, zoodat daardoor voor de eerst volgende vier jaren zal worden beslist in welke richting het schip van Staat zal worden gestuurd, maar bovendien wordt ditmaal voor het eerst deelgenomen aan het verkiezingswerk door een breeden zoom der bevolking, waaraan reeds te lang het kiesrecht werd onthouden. Dit laatste feit M. 11. is zeker niet minder gewichtig dan het eerste, en het past mij zeker daarop als een heuchelijk feit te wijzen, te meer nu ik mij zelf de eer mag toerekenen daartoe te hebben meegewerkt. En ik wensch het hier nog openlijk te be tuigen het doet mij genoegen te hebben mee gewerkt aan het tot stand brengen der kieswet. Ik heb daarvan geen oogenblik berouw. Ik wil daarmede volstrekt niet beweeren dat dit nu het ideaal eener regeling is. Maar wel mag er op gewezen worden dat, indien ook deze poging mislukt was, er een 300,000 per sonen zouden zijn die thans wederom bij deze verkiezing, die ons wacht van het kiesrecht verstoken zouden zijn geweest, terwijl wij boven dien in dat geval thans voor hetzelfde kiesrecht vraagstuk zouden hebben gestaan, inplaats van zooals nu te kunnen beginnen met het maken van regelingen op sociaal gebied, welke toch zoo dringend voorziening eischen. Terecht zei Dr. Schaepman in de zitting der Tweede Kamer tot de oppositie tegen de thans aangenomen kieswet: Ik wensch bij de aan staande verkiezing met andere vragen dan het kiesrechtvraagstuk voor de kiezers te verschijnen. Wel mag men dus zeggen dat de aanstaande Junimaand uit een dubbel oogpunt gewichtige gebeurtenissen op politiek gebied zal hebben te boekstaven. Terwijl men bij eene gewone periodieke verkiezing - - behoudens enkele twijfelachtige districten in het algemeen met het oog op de vorige verkiezing, vrij wel zou kunnen voorstellen hoe de nieuwe Tweede Kamer er zou uitzien, is er, nu het kiezerskorps ongeveer verdubbeld is, daaromtrent thans met zekerheid niets te zeggen. Dit echter weten wij allen, dat de kerkelijke partijen, zoowel de roomsch katholieke als de anti-revolutionaire, uitstekend georganiseerd zijn. Misschien is nooit zoo zeer als thans aansluiting der liberale partij noodzakelijk. Kom straks als de ver kiezing daar is, als één man te velde. Indien er strijd of verschil van opinie onder U mocht bestaan, maak die verschillen in Uwe vergade ringen onderling uit. Maar schaart U, als de meerderheid Uwer zich omtrent den te stellen candidaat der liberale partij, wie hij ook moge zijn, zal hebben uitgesproken, als één man om de liberale vaan. Want voor het geval dat gij Uwe onderlinge geschillen ook naar buiten zoudt laten blijken, wees dan verzekerd dat gij daardoor den zetel van het district Harlingen den clericaal in handen speelt. De geduchte macht die de clericale partijen in hare geestelijke leiders bezit missen wij ten eenenmale. Het begripliberaal, vrijzinnig, brengt mede dat ieder zich slechts uit vrijen zin, uit vrijen wil, bij ons aansluit. Deze om standigheid, in mijne oogen, voor de liberale partij haar schoonste sieraad, kan echter tegelij kertijd oorzaak zijn van haren, zij het ook tijdelijken, ondergang. Ik zegtijdelijken ondergang, want op den duur moet de zucht naar vrijheid, die het Nederlandsche volk in het bloed zit, wel weer boven komen. Zal nu bij de aanstaande verkiezing speciaal in het district Harlingen, blijken dat de meerderheid clericaal is of niet? Ik weet het niet; maar dit weet ik wel, dat indien de vrijzinnigen niet allen als één man opkomen, en onderlinge verschillen vergeten, er groote kans bestaat dat de zetel van dit district door een clericaal zal worden ingenomen. Laat mij nog op één punt wijzen. Gij moet niet meenen dat verschillen van gevoelen alleen in de liberale partij bestaan! O, neen, bij de clericale partijen bestaan die zeker niet minder dan bij ons. Om U hiervan te overtuigen behoeft gij slechts de handelingen der Tweede Kamer te lezen. Gij zult dan ontwaren dat de clericale heeren elkander niet zelden vrij kras de les weten te lezen. Maar waar ik U op wilde wijzen is dit: in den verkiezingsstrijd zijn die verschillen verdwenen. Reeds nu zijn er voorteekenen dat de linker en rechter zijde der anti-revolutionairen tot een wapenstilstand zullen komen, ja zelfs dat het oude Monster-verbond weer tijdelijk zal te voor, schijn treden, om Rome en Dordt weer samen te doen gaan om den liberaal te bestrijden. Als Uw afgevaardigde, meende ik bij wijze van inleiding, de waarschuwing om tegen de clericale partij op uwe hoede te zijn, tot U te mogen richten, en ik haast mij nu om een mogelijk verkeerden indruk weg te nemen, en daardoor het verwijt te voorkomen: is dan uwe liberaliteit eenvoudig het negatief clericalisme Ik antwoord hierop: neen en ja! Neen, in zoover dit zal blijken uit de punten van regee- ringsbeleid die ik meen dat in het volgend vier-jarig tijdperk aan de orde dienen te komen, en die ik mij voorstel straks kortelijk toe te lichten ja, in zoover wij door de clericalen te weerstaan, moeten zorgen geen terrein te ver liezen, en dus te voorkomen dat door onze partij ingevoerde maatregelen, welke meest al na langen en moeilijken strijd zijn genomen, weer te zien vernietigd. Wij hebben dus bij deze verkiezing op twee punten te letten Wij moeten zorgen dat be houden wordt wat in onze oogen goed is, en tevens dat in het volgend 4 jarig tijdperk zal worden verkregen wat wij noodig achten. Wat het eerste betreft, moet ik U wijzen op het groote belang daarvan. Gij hebt de pro gramma's der clericale partjjen gelezen. Twee Concept-program der anti revolutionaire Gister Donderdag werd te Utrecht de van het centraal comité van anti- kiesvereenigingen te Utrecht gehouden. Naar de Stand, meldt is het concept program thans definitief vastgesteld, gelijk het aan de deputaten-vergadering zal worden voor gelegd. Het verschilt van het ontwerp, ingevolge de opmerkingen der kiesvereenigingen, met name daarin, dat thans ook is opgenomen: lo. Zondagrust; 2o. maatregelen tegen de prostitutie en tegen bet Neo-Malthusianisme, en 3o. de strijd tegen het alcoholisme; terwijl in de con cept- resolution, insgelijks ingevolge de opmerkin gen der kiesvereenigingen, twee wijzigingen zijn aangebracht lo. om in de 3e resolutie ook instemming met het program van beginselen, en in de 6e resolutie mogelijke exceptie op dien regel bij herstemming op te nemen. Van de 467 kiesvereenigingen, die zijn aan gesloten, hebben zich slechts zestien tegen de invoering van graanrechten verklaard. Voor tegemoetkoming aan de vlasindustrie was in elf kiesvereenigingen gepleit; maar het centraal-comité oordeelde, dat deze industrie vanzelf van den ondergang zou gered worden, indien het invoerrecht op garens op voet van meerdere gelijkheid met dat van bijna alle andere landen gebracht werd. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht,” 1 Mei 1897. Simen en Jan Althuysen, Waling Dykstra, lenhus, M. Miedema. Wolfangers, A —a. Op in Gouden Brilloft, G. F. De Gymnastyk- pantoffels, O. N. Foarjiers-joun, Roel Hylkes. To jong, Z. De bitsjoende poppen (met plaat jes, D. H. Z. Briefwiksel. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der Maatschappij tot exploitatie van de onderneming Krasnapolsky is het dividend op 9 pCt. vastgesteld De heer mr. H. P. Berlage werd als commissaris herkozen. Het dividend der vennootschap Petrus Regout en Co. te Maastricht over 1896 is vastgesteld op 5^ pet. De rijwielen, die bij wijze van proef voor de telegrambestelling werden gebezigd, zijn thans definitief bij den telegraafdienst ingevoerd. Uit Tanger wordt gemeld, dat de op roerige stammen in Zus zich hebben onder worpen aan den Sultan van Marokko. Fransche bladen weten mee te deelen, dat te Algiers het gerucht loopt als zouden de oproerige stammen aan de Marokkaansche grens tot den gouverneur-generaal van Algerie het verzoek hebben gericht, hen onder Fransch protectoraat te stellen. De correspondent van de Times te Jo hannesburg seint, dat veel menseben vandaar naar Boeloewajo vertrekken. Alle diligences zijn ovorvol. Er zijn personen onder, die hun onrlr.ro» oiin Ulnrvoionrl m>knmon Wordt vervolgd. Mr H. J Smidt, oud-minister van Ju stitie. te 's Gravenhage, heeft bedankt voor de hem door de Liberale Kiesvereeniging te Leeuwarden aangeboden candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. H.H. M M. zullen heden ochtend 9.15 (stadstijd) per extra trein van Amsterdam ver trekken naar het buitenland. Het parcours AmsterdamEmmerik zal zonder oponthoud worden doorloopen. Aankomst te Emmerik te 11 uur vm. Zooals men weet, zullen H H. M M. na een oponthoud van twee dagen te Stuttgart, alwaar H.H. M M. streng incognito onder den naam van gravinnen van Buren, familiebezoek brengen, en een verblijf van 10 a 12 dagen te Weenen, verblijf houden te Alt an See in het Salzkammergut en omstreeks half Juni in het vaderland terugkeeren. Tot lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Rotterdam is gekozen mr. E. E. van Raalte met 1455 van de 1514 geldige stemmen. De heer Ph. W van der Sleijden. Mi nister van Waterstaat, is sinds eenige dagen lijdende. Hij moest Dinsdag per rijtuig naar de Eerste Kamer gaan en werkt niet aan zijn Departement. Naar men verneemt, zal de groothertog van Saksen Weimar wegens het droevig ver lies, dat hem getroffen heeft, dit jaar niet te Scheveningen komen verblijf houden. In verband met het vertrek Wieten naar ningin aan meente te Apeldoorn doen weten, dat zij van baar recht gebruik zal maken om dit college een voordracht van 6-tal predikanten aan te bieden, ten einde daaruit een keuze te doen. De nieuw benoemde armvoogden van de dorpen Lippenhuizen, Wijnjeterp, Siegerswoud, Ureterp, Kortezwaag, Gorredijk, Langezwaag, I betrekking te Johannesburg verloren hebben Bakkeveen en Lunwolde hebben aan den raad anderen zijn uit Engeland gekomen,

Friso nl | 1897 | | pagina 1