ZATERDAG 8 MEI 1897. No. 36. Nieuwstijdingen. Zeven en twintigste Jaargang. i. Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Met het kapitein ter zee van Hr. Ms. de Koningin in de ranglijst bevordering tot den rang inneemt, wordt die Hoofd-officier met den 15e Mei a.s. het bevel opgedragen over Hr. Ms. Pantserschip Piet Hein en tevens belast met het bevel over eene divisie voor binnenlandscben dienst, bestaande uit de Pantserschepen Piet Hein, Evertsen en Kortenaer. uii11s- ei nu11;iniii mui iiiim nu eslh'i. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r De soldaat werd aan de enz. W. J. Derx, 5 dezer I Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: In ’t begin van der bekendste en recht; 11. v. I den ouderdom van oog op het nummer dat de P. Zegers Veeckens, adjudant voor van Schout bij Nacht FRISO. gelegenheid van de Koningin een belang der krankzinnigen verpleging. Het fonds zal den naam dragen van Wilhel- ininafonds Volgens een te Haarlem ontvangen tele gram is de heer G. W. C. baron van Höevell, laatstelijk resident van Ambon, en onlangs van verlof naar Indië teruggekeerd, benoemd tot resident van de Lampongsche districten. De Tentoonstelling van Fotografische Kunst, uitgeschreven door het Hoofdbestuur der Dordtsche Tentoonstelling, zal gehouden worden van 15 Juni tot 1 September. Het reglement onderscheidt 4 afdeelingen één voor amateurs, één voor vak-fotografen, één voor wetenschappelijke fotografie (X-stralen microscopie etc.) en kleuren-fotografie, en één voor handelaren in fotografie artikelen. Aan amateurs wordt geen wandvlakte in rekening gebracht, vak fotografen en handelaren volgens tarief. De inzendingen moeten omlijst of op behoorlijk carton geplakt zijn. Ongemonteerde foto’s wor den niet aangenomen. Onder-verdeeling naar de genres heeft niet plaats. Als bekroningen zijn door het Hoofdbestuur uitgeloofd voor alle toegelaten inzendingen het diploma der vereeniging, en voorts in elke afdeeling 2 medailles, een zilveren en een bronzen, totaal 8 medailles. Bovendien stelde het fotografisch tijdschrift Lux een »Lux medaille” beschikbaar loor de beste inzending op het gebied der genrebeelden in de afd. voor ama teurs, en het weekblad voor Fotografie twee medailles met nader te omschrijven bestemming. De Jury voor de bekroningen bestaat uit de heerenC F. Bendorp en Piet Bos. kunst schilders te Dordrecht, G. J. Engelberts, pres, der G. A. F. V. te Arnhem, Frans Huijsser, pres, der H. A. F. C. te Haarlem. C. E. Mögle en H. J. Tollens, fotografen resp. te Rotterdam en Dordrecht, W. H. de Witt, bibliothecaris der A. F. V. te Amsterdam. De Jury voor de toelating uit de heeren H. J. Tollens, fotograaf, E. Erdelman, amateur- fotograaf en C. L. v. Balen, journalist, Dord- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Het geneeskundig staatstoezicht in Duitsch- land heeft in het vorig jaar 903 zeelieden onderzocht omtrent kleurenblindheid. Daarbij bleek, dat er 10 onder waren, die volkomen blind waren voor kleuren en 4 die geen groen konden onderscheiden. Blijkens een bericht, ontvangen van de Spaansche Regeering, is de provincie Valencia verklaard besmet te zijn door de druifluis. Rijk bezoek. Onder de vreemdelingen, die naar Londen komen, ter gelegenheid van het regeeringsjubilé der koningin, is ook de Australische millionair James Tyson, wiens vermogen wordt geschat op twaalf millioen pd. st. of f 144,000,000. De rijke man moet zeer gierig zijn, en toen men hoorde van zijn reisplan, dacht men, dat hij als tussebendekspassagier zou gaan. Maar tot ieders verbazing bleek, dat hij le klasse ging, met een secretaris en 12 bedienden en dat hij zes kajuiten voor zich alleen had be sproken. Voorts moet de Australische Harpagon, die het er nu eens van nemen wil, te Londen voor twee maanden, tegen een prijs van f 30,000, een huis in Park-lane gehuurd hebben, dat aan een Pair van Engeland toebehoort. De aardappel als reinigingsmiddel. De afval van rauwe aardappelen, de schil, wordt in kleine stukken gesneden; vermengd met water geeft dit een waschmiddel voor karaffen, dat zelfs verouderde vlekken uit het glas bijt. De rauwe, geraspte aardappel, na gewasschen te zijn, en niet geschild, levert een uitstekend preparaat om gekleurde wollen stoffen en tapijt werk te wasschen. die na tweemaal doorgehaald te zijn, met een weinigje azijn er aan toege voegd, gespoeld worden. Om blik en tin te Dinsdagavond schuren, geeft aardappelschil, uitgeloogd in water, een bijtmiddel, niet ongelijk aan een oplossing van potasch. Dat messen met een doorgesneden aardappel schoongem iakt en stalen pennen, door ze in een aardappel te steken, uitmuntend gereinigd worden, is van algemeene bekendheid. BOLSWARD, 6 Mei. In de heden avond gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werden de voorstellen der Commissie voor de strafverordeningentot wijziging van enkele artikelen der algemeene politieverorde ning, aangenomen met algemeene stemmen. Volgens die wijzigingen zal het derhalve voortaan geoorloofd zijn, verzamelingen, uit sluitend van zuivere stalmest te houden van October tot 15 Mei. Vroeger van November tot Mei. Het zal verboden zijn de voor schaatsenrijders aangelegde of aangewezen ijsbanen te berijden met door dieren getrokken arresleden, op straffe van eene geldboete van hoogstens f 10. Verder is bepaald dat de onbestrate gedeel ten van den openbaren weg in deze gemeente uitsluitend voor voetgangers bestemd zijn. Deze bepaling is gemaakt, omdat gebleken was, dat de onbestrate gedeelten van den stadswal, maar al te dikwerf door rij- en voertuigen werden gebezigd, waarvan sommige niet zelden zwaar beladen waren. Tengevolge het ontslag nemen van den beer H. C. de Haas als Voogd van het Wees huis, waren door heeren Voogden, ter vervul ling dezer buitengewone vacature op de voor baan reed, met de tram in aanraking gekomen. De man was dadelijk dood, het hoofd was hem bijna geheel van den romp gescheiden. Aanranding. De schildwacht, die eer- gisternacht te Maastricht op post stond voor het kleedingmagazijn, werd door drie onbekende personen aangerand. Hij zag zich genoodzaakt van zijn geweer ter zelfverdediging gebruik te maken en schoot op de aanranders, die daarna het hazenpad kozen, hand verwond. De afmonsteringspapieren, strafregisters van het detachement koloniale troepen, Dinsdagochtend per Merapi gerepatrieerd, zijn te Marseille zoek geraakt. De ontscheping van het detachement is voorloopig verboden, en om de opsporing van de papieren is per telegraaf verzocht. Een verrassing. Een jong paartje te Vriezenveen, dat de vorige week in het huwelijk was getreden, viel een aardige verrassing ten deel. Bij het maken van eenige herstellingen vond de jonge man op zij van de vuurplaat onder den grond, een pot, waarin zich iets blinkends bevond. Bij nader onderzoek bleek deze pot aan guldens en rijksdaalders bijna 400 gulden te bevatten. Een botsing op zee. heeft op de Noordzee, dicht bij Aberdeen, een botsing plaats gehad tusschen twee schepen, de Collinie en de Giringoa. De Collinie is bijna onmiddellijk gezonken. De vrouw van den kapitein, diens beide kinderen en acht man der equipage zijn verdronken. De Giringoa die sterke averij had bekomen, wist niettemin de haven van Aberdeen te bereiken, na den kapitein van het gezonken schip te hebben gered. Een goed burger. Maart stierf te Adelaide een uitstekendste kolonisten, Sir Thomas Elder, in 79 jaar. Hij behoorde tot de stichters der kolonie Zuid-Australië en is als weinig anderen, bezig geweest tot haar bloei en opkomst. Ontelbare sommen gaf hij uit voor ontwikkeling van het mijnwezen en voornamelijk voor veeteelt; wanneer het gold, pracht-exemplaren voor de verbetering van het inheemsche ras te krijgen was hem geen som te hoog. In ’t bijzonder interesseerde hij zich voor ontdekkingsreizen in zijn aangenomen va derland en de, zijn naam dragende, door hem alleen uitgeruste expeditie (onder Lindsay’s aanvoering van 1891 93) was de belangrijkste welke ooit een reis door de woestijn deed. Een blijvend gedenkteeken in de geschiedenis der kolonie heeft hij zich verder opgericht door zijn onlangs geopend testament; bijna 1| miljoen gulden heeft hij bestemd voor wetenschappelijke inrichtingen (een half miljoen ruim voor de met zijn medewerking opgerichte universiteit) en weldadigheids-inrichtingen van allerlei soort. Geheel Australië treurt om hem. de regelings commissie uit de heeren d Masch Spakler. hoofdredacteur van het fotografisch tijdschrift Lux te Amsterdam, G. B. Wijnhoff, Adr. Schotel en C. L. v. Balen te Dordrecht. INHOUD van het Friesche Tijdschrift ,,Sljucht en Rjucht,” 8 Mei 1897 It tortellen fen aide Snypsnaren, J. B. Sche pers. Simen en Jan Althuysen, Waling Dykstra. Bygelove, J. P. A. Oppasse, v. L. ’t Is maitiid, v. L. Plaatje. Aan een particulier schrijven ontleent het N. v. d. D. de stellige verzekering, dat de Sultan van Siak, het rijk ter Oostkust van Sumatra, reeds toebereidselen maakt om in het volgende jaar een reis te doen naar Nederland, ter gelegenheid van de inhuldiging De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der provinciën verzocht te willen mededeelen in welke ge meenten verorderingen op- of strafbepalingen tegen het venten of luid uitroepen of aanbe velen van gedrukte en geschreven stukken bestaan, terwijl gelijke handelingen met be trekking tot andere voorwerpen niet zijn ge regeld of strafbaar gesteld. De maatschappij Zeebad Scheveningen zal evenals het vorige jaar, het Kurhaus 1 Juni openen. Het philharmonisch orkest treedt weer op onder leiding van professor F. Man- staedtop Zondagen zal de stafmuziek der schutterij op het terras spelen. De abonnements voorwaarden zijn onveranderd gebleven. De raad der gemeente Achtkarspelen heeft concessie verleend tot het aanleggen van een paardentram van het spoorwegstation Buitenpost naar Surhuisterveen. Aan het Rijkskleedermagazijn werd Woens dag aanbesteedde levering van diverse ar tikelen. Minste inschrijvers waren 400 trom snaren, W. Hoven Zn. ’s Hage, f 0.20; 600 paar tromstokken, idem, f 0.90 per paar; 100 tromhaken, W. Hibbeln, Amsterdam f 0.51 60 tromketels, idem, f3.40; 100 mondstukken tot hoorns, G. de Koning Zn., Amsterdam, f 0 34; 500 slagvellen. F. M. van Grinsoen, ’s Bosch, f 0.98; 1000 snaarvellen, idem, f 0.98 per stuk Blijkens bij het Departement van Marine ingekomen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden onder bevel van den kapt. t. z. te Manilla aangekomen. De heer jhr. mr. J. 2E. van Panhuijs, oud-vice-president van den Raad van State, thans op het buitengoed Nienoord te De Leek woonachtig, is volgens eigen aangifte op het kohier van den hoofdelijken omslag geplaatst naar een jaarlijksch inkomen van f 90.000. Een gevangene, die van Groningen naar Medemblik werd vervoerd, is onderweg op de stoomboot der lijn Stavoren—Enkhuizen plotse ling krankzinnig geworden en overboord ge sprongen. Hij werd echter door een Urker visschersboot opgepikt. Zeldzame bruiloft. Als een bijzonder heid mag worden vermelddat iemand te Vinkeveen zijn 25-jarige echtvereeniging her dacht met zijn vierde echtgenoote. Overreden. Bij Rouveen is een land bouwer die met paard en wagen langs de tram Uit Weenen meldt men Wegens den dood van de hertogin van Alencon vervalt het diner der Koninginnen bij de Keizerin te Lainz en waarschijnlijk ook die bij de leden der keizerlijke familie. Het ver blijf der Koninginnen hier wordt daardoor van nog eenvoudiger aard; H.H. M.M. leven als private personen. De Koninginnen brachten een bezoek aan de kroonprinses Stefanie en aan prinses Gisela. Ook bezochten zij Schönbrunn en het museum van natuurlijke historie. Er bestaat ook plan tot een bezoek aan den Hof burg en de keizer lijke rijschool. Reuter seinde ’s Middags begaven de Koninginnen en de prinses van Waldeck-Pyrmont zich naar het slot te Lainz om de Keizerin haar deelneming te betuigen. Een later Reuter-telegram luidde: De Koninginnen bezochten het museum voor kunstgeschiedenis en maakten daarna een rijtoer. Hierna dineerden zij bij aartshertog en aarts hertogin Rainer. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal er ter de troonbestijging van H. M, fonds worden gesticht in het

Friso nl | 1897 | | pagina 1