j WOENSDAG 12 MEI 1897. No. 37. Binnenlandsche Berichten. Zeven twintigste Jaargang. en Dr. Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl nt Rede in onderscheidene plaatsen van het hoofdkies district HARLINGEN uitgesproken door den heer A. BOUMAN, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor dat district ri i« ia ij e—g ita eia iai.av i>. mms- h immvnE- iii.in mini mu si i\n Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG L nu vragen liet onteigeningsrecht on- ssel H. UITGEVER; is- ïen ize len □or onnatuurlijke in Duitschland van wegnemen, den Staat al het ske nz. oe- )je. tie. lel- ng- “D in men kunnen zoo spraken. Er zijn slechts 30 fabrieken, bouwboer gegeven een bond. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Ik heb bij de bescherming lang stil gestaan van groot belang acht, en zoo verleidelijk kun- voorstellen. Zeker wanneer eene enkele industrie beschermd wordt, zal in die industrie welvaaart komen, maar dit is altijd ten koste van anderen, en daarin ligt het gevaar. Laat ons thans nog een blik slaan op de toekomst, en zien wat al zoo aan de orde dient gesteld te worden. Het best schijnt mij het program der Liberale Unie ten grondslag te dat herhalingsonderwijs hebben te volgen, ten einde dit rnogelijk te maken. Zoo zal het vakonderwijs uitgebreid moeten worden, hetzij door dien de overheid het parti cuiier initiatief door geldelijke uitkeering steunt, hetzij zelf de zaak ter hand neemt. Zoo eischt de rechtstoestand der gehuwde vrouw dringend voorziening. in dezen zin dat zij zelf de beschikking moet houden over wat door haar arbeid is verkregen. Immers zooals de wetgeving nu is. kunnen ergerlijke toestanden zich hierbij voordoen. Zoo is uitbreiding van dringend noodig,, voornamelijk in het belang der arbeidende klassen. De woningtoestanden in sommige plaatsen eischen ingrijpende ver anderingen. Inderdaad dient de overheid ruimer bevoegdheid te hebben om sommige woningen onbewoonbaar te verklaren, althans van die bevoegdheid meer gebruik te maken, en zoo kan het onteigeningsrecht dienstbaar worden gemaakt tot verkrijging van gronden, geschikt tot het bebouwen met arbeiderswoningen. Eene regeling tengevolge waarvan toezicht op volksvoeding en tegengaan van i van levensmiddelen wordt verordend, mij een warm voorstander vinden, en ik dan ook ten zeerste toegejuicht de poging der Regeering om door subsidie aan kookscholen, jjy zaj zjjn belofte betere denkbeelden omtrent de voedzaamheid der verschillende spijzen, en de toebereiding daarvan, onder het volk te verspreiden. Hoewel op het gebied van het arbeidscontract ik de werking der Kamers van Arbeid, en de door die lichamen uit te brengen verslagen zou willen afwachten, zoo komt toch beperking van overmatigen arbeid en een stelsel van verplichte verzekering tegen ongevallen ziekte, invaliditeit Slot. In hoofdtrekken komt de nieuwe regeling hier op neer: Daar het niet aanging om eene industrie die van haar ontstaan af protectie genoten had (door de zoogenaamde overponden,) die in eens te ontnemen, werd door den minister eene uitkee ring voorgesteld aan de gezamenlijke fabriekan ten van f2.300.000 per jaar en de gezamenlijke raffinadeurs van f 500.000, met dien verstande dat deze uitkeering jaarlijks met f 100.000 en f 50 000 zou verminderen totdat zij was geko men aan f 1.500.000 en f 250 000. Wat het eerste betreft alzoo op het cijfer waarvan de wet van 1892 uitging. Groot was de beweging in het land. De belangen van den landbouw kwamen in gevaar. Merkwaardig was het hierbij dat de suikerfabrikanten zich vrij kalm hielden. Zij lieten den landbouw voor hen huilen. En het moet gezegd worden deze deed het gewil lig. De kwestie was: Geef die goede suiker- fabriekanten toch wat hoogere premie dan kun nen de stakkers ons (landbouwers) wat meer voor de bieten betalenDat de suikorfabrie- kanten dit nog zelf zeiden, zou begrijpen, doch dat de boeren Evenwel wanneer de protectionisten aan het woord zijn, hoort men vreemde dingenIk zal hier de debatten niet herhalen die destijds Nadat de graanrechten daar de klachten gevoerd zijn, doch wil slechts wijzen op de rede j den landbouw niet hebben kunnen is er ernstig over gedacht om graan te doen opkoopen om het voor een vast- gestelden prijs weer in het klein te verkoopen. De Grieksche minister van buitenlandsche zaken heeft aan de gezanten der mogendheden te Athene een nota van het Grieksche ministerie overhandigd waarin de gezanten worlon ver zocht stappen te doen om de bemiddeling der mogendheden te verkrijgen. De gezanten gaven kennis van de ontvangst der nota en beloofden aan het verzoek te zullen voldoen. Alleen de Duitsche gezant nam een meer gereserveerde houding aan. Hij bepaalde zich tot de kennisgeving van de ontvangst en voegde er bij dat hij instructies afwacht Men gelooft dat hem zonder verwijl instructies gezonden zullen worden, Tengevolge van de stappen tot bemiddeling heeft de Porte zich geneigd verklaard om de pogingen der mogendheden te steunen. Zij is bereid om in onderhandelingen te treden, maar zal niet toestemmen in een wapenstilstand, die Griekenland in de gelegenheid zou stellen om 1 zijn leger te hervormen. Ook de diplomaten zijn van oordeel, dat de voortzetting der vijan- vervaisching (lelijkheden het zekerste middel J zou in zoo heb De leden van de Eerste Kamer der meer premie aan ben wordt uitgekeerd, ho- j meer de landbouwer voor zijne bieten zal krijgen. Wat mij betreft ik geloof dat de meening van 1893 juister is Deze vormen een bond. De prijs der bieten wordt door hen bepaald. Iemand die gelooft dat die heeren dien prijs een cent hooger zullen stellen dan de laagst mogelijke prijs, die heeft dunkt mij een denkbeeld van naastenliefde van de fabriekanten voor de landbouwers, waar •voor m.i. geen grond is. Zij geven den laagst mogelijken prijs, d i net zooveel dat de boer nog i contracteeren. De zaak is dat zij belang er bij hebben om den landbouwer over te halen j te beschermen? bieten te zaaien, daar anders hunne fabrieken zouden moeten stilstaan bij gebrek aan grond stof. Wanneer de boeren zich aaneen sluiten, omdat ik dit punt en tegenover de fabrikanten zich schrap zetten, de protectionisten de zaak dan geloof ik dat zij meer van hen gedaan i nen krijgen, dan wanneer zij vertrouwen op hunne naastenliefde. Zoo staat de zaak nu30 suikerfabrieken en 6 raffinaderijen krijgen het eerste jaar 3 millioen gulden uit de schatkist! Het voorstel des ministers is nog met 2 ton verhoogd. En met dat al is het verbruik van suiker per hoofd in Nederland ongeveer 9>, kilo per jaar, waar Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. nemen. I opstellers van dit program liggen om in het nu volgend 4-jarig tijdperk al de daarin ge noemde maatregelen in te voeren, daar dit ónmogelijk is. Zoo komt het mij voor dat de maatregelen waarin thans bij de wet is voorzien, kunnen blijven rusten. En zoo dunkt mij dat het kiesrecht en de Kamers van Arbeid voor eerst niet weer aan de orde moeten komen, doch eerst de ervaring zal hebben uitspraak te doen in hoe verre de getroffen regelingen van die aangelegenheden aanvulling behoeven. Een groot voorstander verklaar ik mij van die maatregelen, welke zonder het persoonlijke verantwoordelijkheidsgevoel der arbeidende klasse te verzwakken of weg te nemen, kunnen strekken tot verbetering van de maatschappelijke positie der arbeiders Daarom trekt mij het meest aan de verbetering der volksopvoeding in den ruimsten zin. En om te beginnen met het begin, acht ik maatregelen in het belang van verwaarloosde kinderen dringend noodig. Bij die ongelukkigen is de kiem van maat schappelijk bederf aanwezig, en waar sommigen hoog doen klinken het recht der ouders op hunne kinderen, daar zou ik niet aarzelen om het recht der gemeenschap daarboven te stellen en onwaardige ouders de macht over hunne kinderen te ontnemen. Zoo zal invoering van leerplicht een machtig middel zijn om het individu in staat te stellen later in de maatschappij op eigen beenen te staan en in eigen onderhoud te voorzien. Doch wil dit onderwijs eenige vruchten dragen, dan dient herhalings-onderwijs daarbij te worden jn debat te brengen, of wel mij opheldering te ingevoerd, waarmede dus rekening te houden vragen over mijn beleid in de 2e Kamer ge- is bij de arbeidswet betreffende personen die durende den tijd dat ik daarin zitting had. Want dit is het vreemde: dat ook in landen waar de landbouw flink beschermd wordt, Duitschland, Frankrijk enz. de landbouw niet minder klaagt dan hier. Een andere moeilijkheid der bescherming is dat men niet weet waar men eindigt; dat als om bescher ming vraagt. En dan is er voor den wetgever geen reden om den een te onthouden wat de ander heeft. Indien graanrechten voor den i worden, waarom dan de veenderijen niet beschermd tegen den vrijen invoer van steenkolen. Maar als die beschermd worden waar moet bet dan heen met de indu strie? En zoo kan men aan bet vragen blijven. Inderdaad de wetgever begaat een onbillijk heid wanneer hij het een beschermd en het -n prijs, d. i. ander artikel aan de vrije concurrentie overlaat met ben wil Maar wanneer dan alles beschermd moet wor den, is het dan maar niet eenvoudiger om niets is om te voor komen, dat de onderhandelingen worden gerekt. Naar luid van inlichtingen uit goede bron zal de Sultan zich verzoeningsgezind toonen. s van het verleenen van autonomie aan Kreta houden en geen buiten sporige oorlogsschatting eischen. Hij zal verder slechts een geringe wijziging van de Thessalische grenslijn verlangen, ten einde den bergrug in bezit te krijgen. Het zal wel niet in de bedoeling der of ouderdom van den arbeider mij gewenscht voor. Wat dit laatste betreft is een wetsont werp voor sommige bedrijven ingediend, op welken weg geleidelijk dient te worden voort gebouwd. Bij beperking van overmatigen arbeid is zeker in acht te nemen de waarborg zoo veel mogelijk van één rustdag p. week, liefst den Zondag, een maatregel die m. i. kan strekken tot het geestelijk en lichamelijk welzijn van den arbeider. Ziedaar reeds een geheele verlanglijst. Zal ik nog spreken over de reeds dikwijls beloofde afschaffing van tollen op land en waterwegen, in het belang van den landbouw? door uitbreiding van landbouw-onderwijs? over de belastingen, waar die nog kunnen hervormd worden, ter meerdere ontheffing van den kleinen burger? Wat dit laatste betreft, geloof ik dat op belastinggebied genoeg gedaan werd, indien ons volk verlost kan worden van den suiker- accijns. En de volksvoeding, èn de landbouw, en handel en industrie zouden er bij winnen. Dat ik gaarne tot dien maatregel zou meewerken zal ik wel niet behoeven te verzekeren, doch ik mag daarbij niet verzwijgen dat de kans daarop niet zeer groot is. Ik zal nu niet meer spreken van den per soonlijken dienstplicht en de administratieve rechtspraak, twee punten die de liberale partij reeds lang op haar programma heeft, doch liever nu voorstellen een oogenblik pauze te nemen, ten einde hen die daartoe aanleiding hebben, gelegenheid te geven enkele punten dit in Engeland 35 a 40 kilo per hoofd is. Tengevolge van het onzinnige beschermen der suiker industrie, zoowel bij ons als in de rest van Europa wordt het Engclsche volk, ’t welk aan die bescherming niet meedoet, jaarlijks, naar men berekent, een 40 a 45 millioen gul den cadeau gedaan, in den vorm van te goed- koope suiker. De suiker kost te Londen minder dan zij kost 1 Dit klinkt vreemd maar toch is het zoo. Voor iedere 100 kilo die een fabrikant uitvoert, krijgt hij premie uit de schatkist. Die premie is zoo hoog, dat hij zijn suiker voor minder dan den prijs die ze hem kost kan leveren. En nu wordt Engeland zoo overstroomd met goedkoope suiker, dat ze daar zelfs als veevoeder gebruikt wordtEn dat is geen phrase maar waarheid, zooals blijkt uit het stuk van Peelen in de Economist van Mei 1893. Zoo betaalt Nederland 3 millioen om mee te werken dat toch vooral de Engelschman niet alleen zich zelf maar ook zijn vee kan mesten met suiker, terwijl de Nederlandsche werkman, misschien wel door belastingen aan die drie millioen mee betaalt, maar van de suiker de handen moet afhouden. Want suiker kost hier drie maal meer dan ze van nature behoefde te kosten. Een kilogram kost dooreen niet meer dan 14 cent, en met de accijns van 27 cent komt dat op 41 centEn dat terwijl suiker een zoc belangrijk voedings-artikel is. Ziedaar een gevolg van het beschermende stelsel. Trouwens zoodra men op dit gebied tegen de natuur wil ingaan krijgt men toestanden. Wat ziet men gevoerd zijn, doch wil slechts wijzen op de rede van den heer de Boer afgevaardigde van Zaan dam in de zitting van 31 December 1896 gehouden, waaruit blijkt dat het landbouw- comité in 1893 een rekest aan de Kamer indiende, ’t welk met de beweging door dat comité in 1896 gevoerd nog al merkwaardige punten van verschil oplevert. Waar in 1893 duidelijk bleek dat het comité van oordeel was dat de fabriekanten slechts hun eigen belang in het oog houden, beet het in 1896 dat hoe de een beschermd is, de ander ook rm nrn m ir» non n/An Iir/Arrl 4- m f rvAlrn/iwd V» zxt .1J

Friso nl | 1897 | | pagina 1