ZATERDAG 15 MEI 1897. No. 38. N ieu wsf i j di ngen Zeven en twintigste Jaargang. M Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM min mini imivi. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG van van tusschen Griekenland f Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: \lll US II IDimWlE- Tengevolge van het steeds stijgend aantal en het vormen van a. voor scheepvaart en de Nederlandschen Boek-, I’laat- voor Fotografie, etc.) die WORKUM. Miedetna, privaat leerling van Onze stadgenoot, de heer A. den heer B. Y. Wielinga, alhier, is bij het op 12 Mei 1.1. te Leeuwarden gehouden onderwijzers examen eer vol geslaagd. WORKUM. Bij de gister gehouden exa mens te Rotterdam is de acte voor 2e stuur man. groote Zeilvaart en Stoomvaart, benevens de acte voor de Engelsche taal, behaald door onze stadgenoot, de heer E. J. Tjeerde. te BerichtenDe vordering aan Poncelet ont zegd. Geneesheeren bij kwakzalvers. Grootere artikelen De breukzalf van pastoor f 100 s maands, Beek. Middel tegen asthma uit de Löwen- Brieven en Berichten, de Redactie betrefiende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. BOLSWARD, 13 Mei. Het Bestuur der «Vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid” alhier, heeft zich het lot der schip pers aangetrokken en een adres gezonden aan de Provinciale Staten van ons gewest, waarin wordt aangedrongen op wijziging in de veror dening, regelende het sleepen van vaartuigen achter stoombooten. De afstand tusschen boot en vaartuig in die verordening bepaald, is in de meeste vaarten met bare vele bochten on mogelijk na te komen, waarom dan ook onder schipperij en stoom bootpersoneel herhaaldelijk klachten opgingen. ten bedrage van f 500b. vrijen overtocht naar Batavia als Gouvernementspassagier der eerste klasse, c. q. ook voor hun wettig gezin; c. eén voorloopig tractement van f ingaande met den dag van aankomst te Batavia. apOtheek te Goch. Nanning’s kinadruppels De miliciens verlofgangers der lichting 1894 van het 2e reg. veld-artillerie, in gar nizoen te ’s-Hage en Leiden, worden voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst op geroepen als volgt: die van de ie, 4e en 5e batterij van 21 Juli tot 24 Aug., en die van de 2e, 3e en 6e batterij van 25 Aug. tot 28 Sept. 1897. Het flottielj’evaartuig Serdang, in aanbouw bij de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlis singen, voor rekening van de Ned.-Ind. Marine, zal Zaterdag 15 dezer, des namiddags te 3 uur, te water worden gelaten. Veendam telt onder de bewoners aan het beneden verlaat eene zeer beruchte familie, Slor genaamd, die het nu en dan noodig schijnt te achten eens van zich te doen spreken. Zondagavond hoerschte wederom in dit gezin kanen op weg zijn gegaan naar Europa met een ware revolutie. De zoon sloeg zijn moeder, de moeder haar man en de man zijn schoon zuster stokken en klompen waren niet voldoende maar messen werden getrokken, doch gelukkig niet gebruikt. Maandagmiddag kregen eenige barer leden bet te kwaad met een politie agent. Zij vielen den agent aan, waarbij een hunner met een groot mes zwaaide en op den agent afkwam. Deze, niet benauwd, kreeg zijn aan valler te pakken en gaf hem zoo’n geduchte rammeling, dat hij het raadzaam achtte de vlucht te nemen. Intusscben waren ook andere agenten toegesneld, die de overige woestelingen naar hunne woning dreven. Men meldt uit ’s Gravenhage: «Het Grieksche Roode Kruis bericht geen behoefte te hebben aan geneesheeren en ander hospitaalpersoneel. waardoor het hulp verleenen door bet Nederlandsche Roode Kruis in den gestaakten Grieksch-Turkschen oorlog onnoodig wordt.” -- Op den Dam te Amsterdam kwam een vrouw tot de ontdekking, dat de zuigeling, die zij op haar arm droeg, gestikt was, tengevolge van een al te sterke inbakering. INHOUD van het Friesche Tijdschrift .ySljucht en Bjucht” 15 Mei 1897 Bygelove, J. P. A. -Barsang op ’n bril- loft, B - Op in secbtichjierrige brilloft, G. P. Pier mei de hearrings, J. Gylstra. In goede faem, J. B. Schepers. Lytse Jan. Z. Aid Lammoei, Z. Briefwiksel. Plaatje Jeugdige strijders. Te Elten, bij Em merik, zijn twee jongens van 16 jaren uit Ottweiler gevat, die met revolvers, patronen en dolken gewapend en in bet bezit van 300 mark waren. Zij waren van hunne ouders wegge- loopen en wilden aan den oorlog der Grieken tegen de Turken gaan deelnemen. Een duur adres. Het telegrafisch adres uit Soerabaya aan de Regentes inzake de water voorziening van die stad, heeft dertien honderd gulden gekost. INHOUD van no. 5 van het Maandblad uitgegeven door de vereeniging tegen de Kwak zalverij lloofdartikelDe niet-officieele geneeskunst. aan het paleis der Porte diT mogendheden afge- voorgesteld, met het oog op de vredesonderhandelingen, de vijandelijk heden tusschen Griekenland en Turkije te staken van Dr. de Vrij. Een Nederlandsch apotheker en de Kneipp’sche geneesmiddelen. Waar schuwing der Italiaanscbe regeering tegen ge- heimmiddelen. Advertenties van doctoren. Misbruik van namen. De helper van Windelincx. Chaulmougra. Ingezonden Over Windelincx en de controle op zijn gesticht. Een staaltje van de han delwijze van Windelincx. Ter overneming: Pastoor Martin Beck’s breukzalf. Varia. Correspondentie. Herhaalde Waarschuwingen Dr. Spranger’s Maagdroppels. Pain Expeller. Amerikanen in Europa. Uit New-York wordt bericht, dat daar Maandag 2000 Ameri- hebben wij, die wij allen eeren en dienen, wijl zij gesproten is uit het heerlijk Oranjehuis. De rede werd luide toegejuicht. Uitgaven door de nieuwe kieswet. De i voornemens de gemeente- Mr. N. G. Pierson te Hengelo. Eergisteravond te Hengelo, waar hij candi- u<«/ura> «yv daat gesteld is, sprekend, verklaarde mr. N. hooge regeering is - o G. Pierson over de. liberale beginselen op staat- besturen tegemoet te komen in de aanzienlijke Liberalen u*tgaven die de nieuwe kieswet voor hen mee- j brengt; de minister van binnenlandsche zaken zijn (politiek-) liberalen, die althans heeft gedep. staten verzocht de gemeente- behoudend zijn op godsdienstig gebied, besturen uit te noodigen ZEx. opgave te doen P en gelijk- van de onkosten die in dit jaar voor hunne stelling der'godsdiensten heTboudt rekening gemeente zullen zijn voortgevloeid uit de toe- met Hervormingsgezind zijn de liberalen den grondslag van de bestaande wetgeving willen zij daarin wijzigingen overeenkomstig de eiseben des levens. Uitvoerig ging daarop de spr. na, welke hervormingen door liberalen tot stand gebracht zijn kiesrecht uitbreiding, belasting-hervorming, uitgaande van het be ginselbelasting naar draagkrachttoepassing van het beginsel der vrijheid ten aanzien van het onderwijs; de meest mogelijke vrijheid voor handel en nijverheid (bij de bespreking waarvan de heer Pierson, die reeds bij de be lasting over graanrechten gesproken had, nog een en ander over protectie zie.) Bij de opsomming van wat door de liberale partij gedaan was, wees de spr. van tijd tot tijd op tekortkomingen in de toepassing der gestelde beginsels, maar, zei spr., ik ben hier niet gekomen om een lofrede te houden op de liberale partij, maar een pleidooi te leveren voor de liberale beginselen. Die beginselen kan spr. niet hoog genoeg roemen, maar de menschen hebben dikwijls gefaald; zij hebben gemeend dat de rechtsstaat genoeg was, terwijl het nieuwe beginsel leert dat de Staat levens gemeenschap, behoort te zijn. Wat kan de 8taat doen om als levensgemeenschap zich te doen gelden Spr. weet niet in twee woorden te zeggen, waarheen de nieuwe gedachte ons zal leiden. Er zijn wel van die verbazend knappe koppen, die u dat in 5 minuten weten .te vertellen. Maar als men dat ook van spr verwacht, dan moet men in ’s hemels naam hena met afvaardigen. Er zijn veel quaesties, waarvan hij de oplossing niet kan aangeven. Bijv, wat moet er voor oude werklieden ge daan worden Spr. heeft daarover nog geen gevestigde meening; hij wacht het rapport der Staatscommissie af. Welke wetten dus noodig zijn ter uitvoering van het beginselde Staat levensgemeenschap,” weet spr. niet ineens te zeggen. Wetten, die meer kwaad dan goed doen, wil hij niet. Sociale wetten kunnen ook kwaad doen. Het is even onjuist op sociaal terrein den Staat voor onmachtig als voor almachtig te houden. In het daarop volgend debat zei mr. Pierson nog; de liberale partij heeft niet door haar tekortkomingen het vertrouwen verbeurd, zij deed meer dan eenige andere politieke partij in ons land. De koloniale politiek van Keuchenius was gebouwd op liberale beginselen. Bestrijding van drankmisbruik ligt op den -weg van alle partijen. Leerplicht is een beginsel van menschelijkheidhoe kan men ouders gunnen dat zij hun kinders onderwijs onthouden Zonder persoonlijken dienstplicht kan van rechtsgelijkheid geen sprake zijn. Spr. eindigde met den wenk dat, boven wat ons scheidt iets staat, dat ons bijeenhoudt ■svp zijn broeders van één land dezelfde Vorstin verschillende stoombootlijnen. De meesten om Brussel, Parijs, Stockholm te bezoeken en vooral om de Londensche jubileumfeesten bij te wonen. Men denkt, dat er in deze en in het begin der volgende maand minstens 80,000 Amerikanen naar Europa zullen komen en dat zij hier 375 miljoen gulden zullen verteren. Zóó’n vergadering is nog eens aardig. In een dorp in het gebied van Bern werd voor korten tijd een kiesvergadering in een schuur gehouden, daar een ander lokaal niet te vinden was. Daar werd de spreker, de candidaat, bij de optelling zijner aanbevelingen plotseling door het geloei van een koe onderbroken. Nadat de vroolijkheid van de toehoorders wat bedaard was. merkte de redenaar op: «Mijne Heeren, op deze interruptie van mijn tegenstander was ik volstrekt niet voorbereid Woensdag is een collectieve nota geven, waarin wordt kundig gebied te willen handelen, zoo zei hij, zijn geen tegenstanders godsdienster zeer I Maar het liberalisme wil vrijstelling en de verscheidenheid in godsdienstig denken, passing van het 2de lid van art. 50 der kieswet, op omvangrijke inzendingen nieuwe afdeelingen (o. visscherij, voor en Kunsthandel, voor Fotografie, etc.) die een groote plaatsruimte zullen innemen, is het hoofdgebouw' der Dordtsche Tentoonstelling te klein geworden voor hetgeen verwacht wordt. Daar de aanvragen om nog ruimte in het hoofdgebouw te huren steeds aanhouden, beeft het hoofdbestuur besloten een nieuwen vleugel te doen bijbouwen, waarvan de aanbesteding de volgende week zal plaats hebben. Schipbreuken. Te Terschelling zijn twee blazerschepen bij het binnenkomen van de haven omgeslagen, waarbij de bemanning omgekomen is. Zes personen hebben hnn dood in de golven gevonden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op de Zuiderzee een Bunschoter botter vergaan. De drie opvarenden zijn verdronken. In den Hortus Botanicus te Utrecht bloeit thans een uit Midden Amerika afkomstige orchidee met niet minder dan 600 fraaie ge- teekende. sierlijk gevormde bloemen. Gewestelijke Vereeniging Friesland” het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap. De jaarlijksche vergadering der Gewestelijke Ver eeniging «Friesland” van het Nederl. Onder- wijzers-Genootscbap wordt dit jaar te Leeuwarden gehouden op Woensdag 16 Juni. In deze vergadering zal o. a. door den heer I. Visser van Leeuwarden worden ingeleid het vraagstuk »In hoever is het mogelijk en noodig, dat het hoofd der school als klasse-onderwijzer optreedt?” en zal hij de stellingen verdedigen: le. Zonder nadeel voor het onderwijs kan aan elke school het hoofd klasse-onderwijzer zijn2e. In het belang van het onderwijs moet het hoofd der school klasse-onderwijzer zijn. Verder zal in deze vergadering als spreker optreden de heer dr. P. H. Ritter van Amsterdam. Ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld twaalf onderwijzers, om te worden be noemd tot onderwijzer der 3e klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijkgestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij die in bet bezit zijn der hoofdacte en daar enboven van een acte voor de Franscbe taal, dan wel voor eenig ander vak (middelbaar of j lager onderwijs). Acten voor gymnastiek, vrije- en orde-oefen in gen der gymnastiek en teekenen zijn hieronder niet begrepen, doch strekken tot aanbeveling wanneer zij gepaard gaan met de acten welker bezit een vereischte is. Zij die ter beschikking van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch-Indië worden gesteld, ontvangena. een gratificatie voor uitrusting

Friso nl | 1897 | | pagina 1