den heer A. Bonman, aftredend lid. 1. Radicale tactiek. Liberaal zijn. WOENSDAG 19 MEI 1897. Zeven No. 39. 1 Buitenlandsch Nieuws. J Verkiezing van een lid der Tweede Kamer in "t hoofd kiesdistrict Harlingen. >0 IS n, Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM n. MMS- Uil I', ffllil IILIII Mil I1IIISI.IW, Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r zoo ja, op wier 9 3- 1 3 1 UITGEVER: 3. staat daar voor allen. ligt ook de verklaring een minister meer dan het verschil in houding als Kamerlid aangenomen of uitgesproken. ie i. A- e s. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever niet waar? kan houden en elke onbevoor- toestemmen, dat ze niets geeft, oppervlakkigheid in optima ~(IL)~ De Vaderlander van 8 dezer bewijst ons de eer ons hoofdartikel y>Liberaal zijn" te bespre ken en daarop eenige kantteekeningen te geven. Als men weet, betoogden wij in ons artikel dat de politiek niets met den godsdienst heeft te maken. Dat we hier met godsdienst bepaalde godsdienstige leerstellingen bedoelden, spreekt als ’t ware van zelve. Ook uit het verband onzer redeneering de Staten-Generaal vertegen woordigen het geheele Nederlandsche volk, roomseb en on roomsch, geloovig en ongeloovig. Dit is eenvoudig het gebiedend voorschrift der grond wet, dat we nimmer anders zouden wenschen. Als nu De Vaderlander meent, dat de gods dienst t< n allen tijde invloed op de politiek heeft gehad, dan spreekt dit blad wellicht in bet bijzondere. En juist dat keuren wij af. In het algemeen is het zeker waar. Huis, school kerk, maatschappij, omstandigheden, ziet daar zoovele factoren, die het product opvoe ding, zedelijke en maatschappelijke beide, voort brengen. Zij alle geven den mensch zijne over tuiging op het punt of tijdstip der handeling. Dat is buiten kijf en verdenken van oneerlijk heid op zulk een oogenblik doen we niemand. Maar we vragen eenvoudig of het goed en grondwettig is, als men daar, gewapend met zijn stembiljet, zijne keuze uitbrengt op een persoon, uitsluitend omdat hij een geloofsgenoot van den kiezer is Tegen zulk eene opvatting hebben we gewaarschuwd en we meenen nog altijd daaraan wel gedaan te hebben. De kie zers kunnen zoo godsdienstig zijn, als ze maar willen, dat doet er niet toe. De verschillende namen van personen, die we noemden, en die we met een aantal anderen zouden kunnen aanvullen, zijn zoovele bewijzen, dat men roomsch of orthodox gereformeerd kan zijn en toch warm liberaal. Wil De Vaderlander zoeken, ze be ginne maar aan de onderscheidene minister tafels. Daar vooral moet men wezen om de waarheid van het door ons beweerde te vinden Zal daar een doopsgezind minister, een jood, een katholiek, een rechtzinnig of vrijzinnig hervormde en wie en wat ook meer, die uitsluitend zijner kerkelijke genooten wil gedenken, aan het roer kunnen blijven Hij zou onmiddellijk op de vingers worden getikt en terecht ook. Een minister begrijpt zijne verantwoordelijkheid hij In deze omstandigheid van het verschijnsel, dat eens gewezen werd op en meening vroeger DUITSCHLAND. In den Pruisischen Land dag is een wetsontwerp op het recht van ver- eeniging ingediend, hetwelk reeds lang door den Rijkskanselier was beloofd, en waarnaar verlangd werd door de liberalen en de leden der linkerzijde. Of de liberalen er nu wel heel blij mede zullen zjjn, is echter de vraag. Wij maar daarover spreken de heeren niet en willen ze niet spreken, zij meten hunne tekortkomingen liever in den breede uit. De tekortkomingen der liberalen Is er tekort gekomen en rekening dient dit gesteld? In onderscheidene bladen kan men lezen wat alzoo sedert 1848 door de liberale partij in ons land werd gewrocht. De lijst zou geheele kolommen vullen. En men bedenke bet wel, daartoe leenden de zoogenaamde kerkelijke partijen slechts in zeer buitengewone gevallen de hand. Bijna immer door was er van die kanten verzet. En hulp van de radicalen? Want uitloopers zijn er altijd geweest, hulp van de radicalen mocht men zoeken met het lantaarntje van Diogenes. Zij traden buiten het verband en heulden daarom met de tegen standers van den vooruitgang. Zoo ook thans. Men ziet ze optreden alsof de liberalen niet hunne geestverwanten maar hunne bepaalde tegenstanders zijn, en toch blijven ze liberale allures behouden. Wij zouden geneigd zijn dezen heeren toe te roepen: «maskers af!” Geen radicalen, maar socialenEn dan is de breuke met de liberalen volkomen. De radicale tactiek herinnert ons aan die van den heer Domela Nieuwenhuis, die ook tijdens de Kamerverkiezingen het gesprokene voorbijging en het niet-gesprokene besprak. Dat was nu wel weer wat meer nieuw en frisch, maar toch niet het warewat voet bij stuk pleegt te houden. De tactiek der radicale heeren is derhalve volstrekt niet nieuw. En sierlijk is ze evenmin als oprecht. Gesteld b.v. een prediker heeft gesproken over een tekst uit Maleachi. Een ander heeft het er nu een maal op gezet den man te dwarsboomen en vaart door met de bewering: ja, je Maleachi was nu wel goed en wel, het kon er zoo wat op door, maar mij is je preek nu heelemaal niet bevallen, want zie je, ik had haar uit Jesaija verwacht En nu krijgt Jesaija een beurt, even groot, zoo niet grooter dan Maleachi Zulk een tactiek ieder er wel op na oordeelde zal Zij verraadt de forma. Handelen is beter. Willen de vrijzinnigen, ook de meest-vrijzinnigen iets goeds uitwerken, dan is hun de weg daartoe als aangewezen. En als men jubelt in eigen kracht die ont worsteling heeft gewrocht en een drijven op eigen wieken, dan is daarmede reeds bet bewijs geleverd in eigen persoon, dat de liberalen veel hebben gedaan door de zelfstandigheid van het individu te bevorderen. Zulk eene zelfstandigheid echter wordt ont sierd door ondankbaarheid, als men de bron van herkomst niet alleen verloochent, maar ook smaalt en scheldt. Een edel mensch pleegt van beter allooi te zijn. H. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Alszoodanig wezen we dan ook op het mi nisterieMackay en constateerden dat dit, hoe clericaal ook samengesteld, toch niets vermocht dan eene pacificatie op schoolgebied te brengen door aan de bijzondere scholen subsidiën te verleenen uit de Schatkist des Rijks. Wij meenen duidelijk genoeg geweest te zijn in onze toelichting tot ons beweren«Nederland kan niet anders dan in liberalen zin geregeerd worden. In de voornaamste plaats wil dit zeggen buiten den engen kring der verschillende gods- dienstmeeningen om, door personen, die aan die allen vrijheid latende, den blik daarover heen wenden en letten op de werkelijke maat schappelijke belangen van die allen. Zou zulk eene houding ongodsdienstig zijn Den broeder, ook den Samaritaan lief hebben, ook onder zijn naasten te rekenen De Vaderlander moge ons geschrijf oppervlakkig noemen, wij oordeelen dat er groote diepte in zit, wellicht voor schrift geleerden niet te vatten. En of de liberalen nu altijd in dien geest hebben gehandeld Voor ’t grooter deel zeker. Wij zelve hebben meer dan eens de candidatuur van een katho liek voor een zetel in den gemeenteraad ge steund, evenzeer onze stem geschonken aan een orthodox protestant, omdat we ze brave, bekwame en geschikte menschen vonden. En wat de liberalen in het algemeen betreft, De Vaderlander leze het verslag van de schoone en opwekkende rede door den heer mr. J. A. Levy te Amsterdam uitgesproken, waarin hij duidelijk aantoont, dat de liberalen, wat men hen dan ook verder moge verwijten, steeds getoond hebben de vrijheid van godsdienst ten I allen tijde te hebben bevorderd nevens de zucht tot ontwikkeling en bevordering van den maat- schappelijken welstand van den minder bedeelde. Twee gewichtige punten en godsdienstig van top tot teen. En is ten slotte niet het optreden van den Chr. Historischen Kiezersbond in den grond der zaak geheel in overeenstemming met het door ons beweerde? Kerkelijk vrij, staatkundig voor uitstrevend in de richting der bevordering van de belangen van allen? ’t Moge wellicht aan onze oppervlakkigheid liggen, maar wij kunnen niet anders zien. Voorbands meenen we nog, dat het niemand tot oneer zal strekken als hij toont liberaal te zijn. H. De Centrale Vergadering van Liberale Kies- vereenigingen in de gemeenten Barradeel Harlingen, Wonseradeel, Bolsward, Workum en Hindeloopen, heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld Diens herkiezing wordt dan ook ten zeerste aanbevolen. «Mijn oom was een beste, brave kerel, hij deed eene massa goeds, maar toch deugde de vent niemendal. Mijne tante evenzeer; mijn grootvader, mijn vader, och ik zal er geen kwaad van zeggen, ze hebben wel zoo ’t een en ander voor me gedaan, maar daar over spreek ik nu niet, ik let alleen op wat ze hebben nagelaten en dan hebben ze niet gezorgd, dat ik bij hun verscheiden zoo ongeveer een twintig- a dertigduizend gulden in mijn zak kreeg en ziet, daarom deugen ze geen van allen.” «Ik heb tranen geschreid, toen ze van mij gingen, of liever ik heb dit gedaan omdat ik mij hunner nagedachtenis moest ontworstelen, maar nu ook, lettende op hunne groote fout, gevoel ik mij vrij en sterk om op eigen wieken vooruit te snellen en zelfstandig te oordeelen.” In het bovenstaande ligt vrij wel de tactiek der tegenwoordige radicalen opgesloten. Ja, de liberalen hebben wel wat goeds gedaan, gelooven het niet. En sommige liberale Duitsche bladen gelooven het evenmin. De loss. Zeit. zegt zelfs, dat men ten onrechte aan Bismarck vroeger de strengste aller socialisten-wetten heeft verweten, Von Hohenlohe overtreft hem nog. Want deze wet op de vereeniging en vergadering is een verkapte socialisten-wet. Nieuw in dit ontwerp is en daarom werd er ook naar verlangd, dat bet verbod in de thans be staande wet voor politieke vereenigingen om onderling in verband te treden, is opgeheven, met deze uitzondering echter, dat politieke ver eenigingen in Pruisen, zonder verlof des ministers van binnenlandsche zaken, zich niet met ver eenigingen buiten Duitschland in verbinding mogen stellen. Nieuw is ook in dit ontwerp, dat minderjarigen niet mogen deelnemen aan politieke vergaderingen en geen lid mogen zijn van politieke vereenigingen. FRANKRIJK. Gedurende de afgeloopen vier maanden des jaars heeft de invoer 1,363,565,000, de uitvoer 1,173,192,000 fres. bedragen, tegen 1,370,442,000 en 1,157,639,000 verleden jaar in hetzelfde tijdperk. In- en uitvoer beide zijn vermeerderd ten aanzien van ruwe stoffen. Uit tal van Fransche departementen komen berichten van schade, door de vorst der laatste dagen aangeriebt. Voor Yonne alleen wordt die op 20 millioen frs. geraamd. Nog een millioen is, en wel ter gedachtenis van hare moeder mevr. Gould, door de gravin De Gastel lane geschonken voor den aankoop van grond en een daarop te zetten gebouw, uitsluitend bestemd voor bazaars, concerten, conférences enz. tot liefdadige doeleinden, welke aldus zullen verwezenlijkt kunnen worden zonder de soms groote kosten voor lokaalhuur en wat dies meer zij en zonder de gevaren, aan houten hulpgebouwen verbonden. De Figaro heeft bekend gemaakt, dat de door baar geopende inschrijving, fr. 1,137,432,94 beloopende, onherroepelijk gesloten is. De baron Van Zuylen van Nijevelt dringt in een brief aan genoemd blad er op aan, dat op het terrein van den brand een gedenkteeken worde opgericht, waarvoor hij voor zich 10,000 fres beschikbaar stelt. ENGELAND. Onder gejuich is Donderdag in het Lagerhuis op voorstel des ministers van Koophandel Ritchie het, overeenkomstig eene voor twee jaar aangenomen resolutie, en vooral ten bate der matten- en borstelmakers ingediende, ontwerp, strekkende tot wering van iu buiten- landsche gevangenissen gemaakte voorwerpen, voor de tweede maal gelezen, nadat een voorstel om de tweede lezing een half jaar uit te stel len met 221 tegen 90 stemmen verworpen was. De Minister erkende, dat het niet gemakkelijk gaan zou de noodige bewijzen omtrent de her komst der goederen te verkrijgen, maar ver trouwde dat de aanneming van eene wet daar tegen reeds strekken zou om den invoer tegen te gaan. Bij baar optreden had, herinnerde de heer Ritchie, de Regeering tevergeefs bij Nederland, België, Frankrijk en Duitschland stappen gedaan om tot eene onderlinge schik king op dit punt te komen. Vruchteloos betoogden de tegenstanders het nuttelooze van het ontwerp en deden zij op merken, dat eene vanwege ’s ministers depar tement benoemde commissie zelve er zich tegen bad verklaard. Koningin Victoria zal ter gelegenheid van haar regeeringefeest den 23sten Juni eene revue houden over 10000 Londensche schoolkinderen. EN TWINTIGSTE JAARGANG.

Friso nl | 1897 | | pagina 1