ZATERDAG 22 MEI 1897. No. 40. Zeven en twintigste Jaargang. Verkiezing van een lid der Tweede Kamer in ’f waarin hoofdkiesdistrict Harlingen. N ieuwstij dingen 1 Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Vlootrevue Tuinfeest op Buckingham. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. van de Koningin, de keizerin- enz. MOEDERLIEFDE. Een klein meisje bleef eens staan voor de woning van een oud werkman die altijd vriende- SCHARL, 20 Mei. De begreiding van het bekende Roode Klif alhier wordt, na de vol tooiing der egalisatiewerken, ook dit jaar voort gezet. Verleden jaar werd gras- en klaver zaad op den rug uitgezaaid; thans is de bui tenvoet aan de beurt. De stroo-kramming daar is weggenomen, om plaats te maken voor eene dikke laag teelaarde, welke van het nabij gelegen bouwland wordt aangevoerd. De Centrale Vergadering van vereenigingen in de gemeenten Barradeel Harlingen, Wonseradeel, Bolsward, Workum en Hindeloopen, heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld den heer A. Bonman, aftredend lid. Diens herkiezing wordt dan ook ten zeerste aanbevolen. Gearresteerd. Te Wildervank is de landbouwer K. gearresteerd, verdacht van ver- van gelden en meineed in een suc- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. AdvertentiSn Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. De gebouwen van Oud-Dordt zijn aan de vóór en achterzijde toegankelijk. Het stadhuis waarin eene verzameling kostbaarheden van circa een half millioen gulden gerangschikt wordt, staat geheel vrij en is met plaatijzer beslagen. Op het marktplein is een brandkraan Liberale Kies- aangeiegdt terwijl de brandweer naast het stad huj8 dag en nacht verblijf houdt. Nog zijn vier bliksemafleiders opgesteld en tal van Ex- tincteurs en Parafeus in de Afdeeling aanwezig. Bij eene zoodanige inrichting is het gevaar voor brand en de gevolgen daarvan tot een minimum terug gebracht. De opening der Nationale Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst, uitgeschreven door de Vereeniging «Voor Vak en Kunst” te Dord recht in de maanden Juni, Juli en Augustus is thans vastgesteld op Donderdag 3 Juni. De officiëele plechtigheden en de feestelijke inwij ding worden voorbereid door het Uitvoerend Comité, dat spoedig het Programma zal doen publiceeren. INHOUD van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Bjucht,” 22 Mei 1897. Ut de lange winter fen ’44 op ’45, B. S. Hylkema. Kloek en kloek is twa, M. G. S. Foar de rjuchtbank, Z. Om de frede to biwarjen, Waling Dykstra. Foarsichtich, T. J. B. In frjeonlik wird, v. L. Lakers- Les, T. J. B. Net oan to rieden, D. «Sljucht en rjucht,” Ennan. Soarten v. L. 't Is simmer, (met plaatje) v. L. Te Sappemeer is de koude Meimaand aanleiding geworden tot het verlies menschenleven. F had hare kachel reeds op zolder gezet, maar vond het toch te koud in baar kamertje; daarom plaatste zij ’s middags vier testen met kolen in het vertrek, om dat te verwarmen. Tegen den avond bemerkten de buren, dat de thee nog onaangeroerd op tafel stond. Er werd een onderzoek ingesteld, en nu bleek, dat de be jaarde vrouw bedwelmd was geworden en in haren val de deuren van ’t vertrek een weinig had opengestooten. Ofschoon de weduwe weder bijkwam, is zij toch aan de gevolgen van het ongeval bezweken. In De Telegraaf lazen wij een vermake lijk staaltje op verkiezings-gebied Iemand, die behoefte had, van ’t geen hij wist aan anderen mee te deelen vertelde mij dezer dagen, dat de secretaris van ’t gemeen tehuis hem had uitgelegd hoe ’t bij de verkie zing voortaan zou toegaan. In de vaste ver onderstelling, dat ik den secretaris nog niet gesproken had, gaf hij mij het volgende ver slag. »Je krijgt een papiertje en daar staan een stuk of wat nullen op, onder mekaar. Iedere nul heeft zijn eigen naam en die naam staat er achter, bijv, zoode bovenste nul beteekent de Christelijk Historische, de tweede nul is de doleerende, de derde nul is de roomsche, de vierde nul is de liberale, en zoo een heele rij. De nul, die je nu hebben wil, maak je zwart met potlood, en die gaat, als ie *t wint, naar de Tweede Kamer, dat is te zeggen, de naam die er achter staat, of eigenlijk de man dan. ’t Is heel eenvoudig voorzoover als ik het begrijp, vooral omdat de namen vlak achter de nullen staan. Anders zou het nog al lastig uit elkaar te houden zijn, want de nullen zijn allemaal even groot. Van het instructie-bataljon te Kampen zijn 19 korporaals-titulair naar de regimenten infanterie vertrokken om daarbij in den effec tieven graad van korporaal over te gaan In verband daarmede zijn ongeveer 25 jongelieden ter dienstneming als volontair opgeroepen. Onder de Maandagavond te Rotterdam per stoomschip Lawoe gerepatrieerde Indische mi litairen bevond zich de 22-jarige fuselier Pieter Tolstra, geboortig uit Wijmbritseradeel, die door een vijandelijk schot blind geschoten is aan beide oogen. De invalide werd door kapt. Walpot toegesproken, die hem namens het comité van het Roode Kruis een bedrag van f 25 ter hand stelde. De ongelukkige werd door zijn vader, die hier ter stede Wagenaarstr. no. 93 woont, opgewacht; de ontmoeting was hartroerend. Tolstra was bij de reconvalescenten-afdeeling ingedeeldde minister heeft hem machtiging verleend dadelijk met verlof te gaan, in af wacbting van zijn pensioen. Gearresteerd. De weduwe uit Baarn, betrokken in de flesschentrekkerij op groote schaal te ’s Gravenhage, is in hechtenis genomen. Tot directeur der zeevaartschool te Gro ningen is benoemd de heer G. P. Posthuma, gepens. luit. t. z. 1ste kl thans leeraar aan die inrichting en waarnemend directeur. Het noordelijk Ev. Zendingsfeest wordt Woensdag 14 Juli a.s. in het Oranjewoud ge houden het jaarfeest van den Frieschen Jonge- lingsbond Woensdag 11 Aug., in het bosch van den heer Andrese te Kollum. Met het oog op het ongeluk te Parijs is het voor bezoekers van de Tentoonstelling te Dordrecht van belang te weten, dat aldaar tegen brandgevaar en de gevolgen van een paniek de volgende maatregelen zijn genomen. Op het terrein is in de onmiddelijke nabijheid van het hoofdgebouw een brandspuithuis met het noodige materieel geplaatst, waarvan de bediening is opgedragen aan een vast brand weercorps gehuisvest in een der gebouwen op Oud-Dordrecht. Behalve de waterpartijen op het terrein levert de stedelijke hoogdrukwater- leiding overvloedigen toevoer voor de spuiten. In elke vleugel van het hoofdgebouw zijn brand kranen terwijl men er twee gewone en drie nooduitgangen aantreft De Feestzaal is om geven door een brandgang van 4 Meter breedte en heeft zestien uitgangen benevens brandkra nen in de zaal en op het tooneel. duistering cessiezaak. De ouders G. K. en vrouw, stierven in 1895 spoedig na elkander. Van de 5 kinderen werd de oudste, die meerderjarig was, voogd over de 4 minderjarigen. Twee zusters gingen trouwen en vroegen hun aandeel der erfenis. Het antwoord verwees naar de memorie van successie. Volgens geruchten blijkt dat er f 128,000 niet is aangegeven en een der ge trouwde zusters daarvan f 60,000 heeft weten te bemachtigendie zuster, wonende in het Oldambt, is reeds in verhoor geweest. De vorstelijke gever. Men zoekt in Parijs nog altijd naar den schenker van de vorstelijke gift aan het comité van den wel- dadigheidsbazaar. De Eclair beweert thans dat het niemand anders zou wezen dan de baron De Mackau zelf, president van dat comité. Men maakt dat op uit twee feiten. Vooreerst schijnt hij wel een beetje schuld er aan te hebben, dat de ramp zulk een uit breiding heeft gekregen, daar hij niet spoedig genoeg bevel gaf tot het ontruimen der lokalen, en ten tweede is hij juist door het ongeluk erfgenaam geworden van zijn schatrijke schoon zuster, gravin de Vatimesnil, die er bij veron gelukt is. Ook zal de som eerst later worden betaald wanneer het testament uitgevoerd wordt. Het programma van de jubileumfeesten in Londen is thans bekend geworden. De i van Zondag 20 Juni tot Dinsdag 29 Juni, en omvatten het volgende: Dienst in St. Paul’s. Komst van de Koningin te lijk voor haar was, en haar nu ook vroeg om in huis te komen. Maar toen zij vreemde gezichten in de kamer zag bleef ze aarzelend staan en vroeg, terwijl ze haar lief kopje naar hem ophief >Is er ook eene moeder hier in huis? »Zeker, mijn lief kind, er is hier een moeder in huis.” »O, dan durf ik wel binnen gaan, want ik ben niet bang als daar een moeder is.” Haar kinderljjke ervaring had baar reeds geleerd op moederliefde vast te vertrouwen. Een thuis moge zijn klein en gering, maar als het is het heiligdom van de liefde eener moeder dan is het een gelukkiger plaats dan zelfs een paleis kan zijn zonder die gezegende tegenwoordigheid. een naar het beeld van Karei den Groote, op een brug over den Main geplaatst. Zij wierpen daarbij het zwaard stuk, dat de beroemde krijgs man in de hand hield. Deze baldadigheid kwam ieder hunner te staan op een jaar ge vangenisstraf. (Quanah Tribune.) BOLSWARD, 20 Mei. «Al dien tijd was hij een toonbeeld van vlijt, eerlijkheid en nauw gezette plichtsbetrachting.” »A1 dien tijd” wil zeggen een tijdperk van vijftig achtereenvolgende jaren, lezer! En wie die «hij” is van wien dit getuigenis gisteren werd afgelegd ’t Is geen hooggeplaatste geen aanzienlijke naar geboorte of afkomst, ook niet iemand van aanzienlijken rang, neen, dan immers dat zijn we zoo gewoon wordt reeds weken en maanden de trompet gestoken, neen, ’t is een eenvoudige in den lande, een nijver werkman, ’t is Pieter Elberts, gruttersknecht bij den heer J. v/d. Werf al hier. Vijftig jaar geleden trad hij bij diens vader, den heer E. v/d. Werf, in dienst, en die dag, dat tijdperk werd gisteren herdacht. Zijn patroon getuigde van hem, wat we boven neerschreven en voorzeker, dat was wel de meest eervolle onderscheiding, die den jubilaris ten deel kon vallen. Maar ook op andere wijze werd hij niet vergeten. De plaats, waar hij den meesten tijd van die 50 jaren had doorgebracht, de werkplaats, de grutterij, was thans receptiezaal en van 12 2 uur, ontving de feestvierende van verschillende zijden de ondubbelzinnigste blijken van sympathie en waardeering, in woord en in daad. Ook aan stoffelijke bewijzen van genegenheid ontbrak het niet. 1847-1897. Nog eens: «vijftig jaar was hij een toonbeeld van vlijt, eerlijkheid en nauwgezette plichts betrachting En al behoort hij dan ook tot de eenvoudigen in den lande, hij deed, wat zijne band vond om te doen, van hem geldt: «In vorstenhuis of tempel Te schitt’ren zij hem niet vergund De rang is maar de stempel De mensch, het goud der munt!” En ook: «Het schoonste schild der aarde, Al schittere ’t niet het allermeest, Is innerlijke waarde, Een edele, wakkere geest!” ’t Ga Pieter Eiberts tot in lengte van dagen i van een De weduwe I. Kuiper aldaar feesten duren Zondag 20. Maandag 21. Komst van Londenontvangst van de vorstelijke gasten op bet Buckingham-paleis; ’s avonds banket. Dinsdag 22. Optocht; banket op Bucking ham; illuminatie. Woensdag 23. Aanbieding van de adressen van Hooger- en Lagerhuis aan de Koningin; ’s middags audiëntie van lord mayors en mayors. Donderdag 24. Fakkeloptocht van de leer lingen van Eton College naar het kasteel van Windsor, waar de Koningin zal zijn; te Londen bal op Buckingham. Vrijdag 25? Zaterdag 26. Vlootrevue voor Spithead. De Koningin zal hierbij vertegenwoordigd zijn door den prins van Wales, den hertog van Koburg en den hertog van York (welke laatste den 22en Juni tot schout bij nacht wordt be vorderd). Maandag 28. Dinsdag 29. Legerrevue te Aidershot, in tegenwoordigheid weduwe Friedrich Gestraft vandalisme. Voor eenige dagen vermaakten te Frankfort eenige jollemannen in boot op den Main zich met steenen te werpen met de zijnen wel FRISO MEDVS-EN ADVERTENTIE BLAD VOOR FRIESLAND. n pn t

Friso nl | 1897 | | pagina 1