m. den heer A. Bonman, aftredend lid. n es 1. No. 41. Zeven r, u- WOENSDAG 26 MEI 1897. I Verkiezing van een lid der Tweede Kamer in ’t hoofd kiesdistrict Harlingen. Het telegram van 1300. Officiéél gedeelte. I m, 1 J. H. Is de bron nog zeker? t -L- - Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM eze- >ken Is <erk eelt 9 US 60 lie sn. ke F FRISO Ulf 8- FA ADVERTEiWlE- IIUD VOOR FRIESLAND. Dit Blad veraohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG ON, de ;e- gedane opofferingen voor een nobel heeft beiden gemaakt.” S. UITGEVER: n Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever en Vlissingen. De Nederlandsche Minister verklaarde onom aan het rijmpje van We lezen in het jongste no. der Banier: »Uit goede bron vernemen wij, dat de heer Mr. R. van Veen, candidaat van den Bond Chr. Volksbelang, district Harlingen, Vrijdag e.k. te Workum voor de kiezers hoopt op te treden. In volgende dagen op andere plaatsen in bet district Maar nu verklaart wel wat laat naar ’t ons voorkomt, de heer Van Veen bij advertentie in de Leeuwarder Courant van Maandag j.l. zelve, dat hij tot de fractie Lohman der antirevolutionaire partij behoort en in van wege den voornoemden Bond geplaatste ad- De Centrale Vergadering van Liberale Kies- vereenigingen in Harlingen, Wonseradeel, Bolsward, Workum en Hindeloopen, heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld Diens herkiezing wordt dan ook ten zeerste aanbevolen. -- - hoeften van zichzelven en de hunnen te voor- Vruchten van het liberalisme. de rekeningen van ct. per M3., een Voor eenige dagen werd in onderscheidene organen der Nederlandsche pers den inhoud medegedeeld van een telegram door belang hebbenden te Soerabaia aan H. M. de Koningin- Regentes gericht inzake eene spoedige totstand koming eener drinkwaterleiding (drinkwater voorziening) aldaar. Even later werd mede gedeeld, dat dit telegram f 1300 had gekost. Dit laatste zal wel waar zijn. Elk woord van hier naar Indië geseind, of omgekeerd, kost zoowat f 2.25 a f 2.50, en als men dan de woorden telt, kan men door eene eenvoudige vermenigvuldiging gemakkelijk de kosten be palen. Als nu de vermelding van het kosten- bedrag moet dienen om te vragen, ziet eens is zulk een cijfer niet verbazend en zijn er wel ooit duurder telegrammen geweest? dan is dit een bewijs, dat men nog in de groote wereld weinig is ingedrongen. Er zijn er bladen (couranten) in de wereld, die voor sommige telegrammen veel grootere sommen hebben besteed en dat niet eene enkele maal, maar soms bij herhaling. De pers vooral heeft in dit opzicht groote uitgaven te doen, die door de lezers niet altijd op waarde worden geschat. Maar afgescheiden van het kostenbedrag, dat in elk geval aanzienlek is, is de wensch van de belanghebbenden te Soerabaia om eene goede watervoorziening te verkrijgen, van dien aard, dat hij eene ernstige overweging niet alleen dubbel waard is, maar ook behartiging verdient. Soerabaia. een der eerste steden van Java, een klein Rotterdam, heeft behoefte aan goed drinkwater. Herhaalde malen doen zich daar gevallen van cholera en andere ziekten voor, hoofdzakelijk als gevolg van het gemis van goed drinkwater en het is daarom eene zaak van belang op de meest dringende wijze voorziening te vragen. En dit te meer omdat die voorziening niet is eene vraag van het oogenblik. Reeds sedert jaren is op hare vervulling aangedrongen. Wij hebben voor ons liggen eene brochure van den ook in Friesland niet onbekenden heer F. H. Eydman, getiteldDrinkwatervoorziening te Soerabaia, uitgave van de Gebroeders Van Cleeff, te ’s-Gravenhage, 1896, waaraan we ’t onderstaande in hoofdzaak ontleenen. De schrijver heeft de eerste onderhandelingen over het »Oemboelanplan” met de Regeering in Nederlandsch-Indië en in Nederland gevoerd. In 1888 schreef de Regeering de voorwaarden uit, tegen welke zij genegen was concessie te verleenen voor de drinkwatervoorziening van Soerabaia en gaf daarmede aan de zaak eenen stoot, die ten langen leste wel tot hare ver wezenlijking zal leiden. Dat is derhalve nu reeds negen a tien jaren geleden, en het ten-lange-leste wordt blijkens het telegram wel aardig in uitzicht gesteld. De uitschrijving werd beantwoord. Er kwa men aanvragen in voor gezuiverd rivierwater en een van den voornoemden schrijver om het pelijken zin. De heer W. heeft dus alle reden om op goede, degelijke vruchten te wijzen, maar dit zou tegen zijne bedoeling zijn. Hij wil het liberalisme bestrijden en, al het goede voorbij ziende, let hij eenvoudig op de gebreken en misstanden in de maatschappij en verklaart die alle als vrucht van het liberalisme. Waarach tig, een handig goochelaar zou dit een «tour d’ adresse” noemen. Enfin, dit is voor reke ning van den man, die wijsheid schijnt te heb ben boven zoovele eminente mannen, waarop bijna gansch Nederland trotsch was of nog is. Laat hij het beter maken! Een leuk boertje vertelde onlangs toen er over de Staatsloterij gesproken werd dat hem haar al of niet voortbestaan persoonlijk niet deerde, hij had er nog geen cent aan verloren. De man bad nl. nooit een lot of gedeelte van een lot genomen. Op dit standpunt staat de heer W. ook ta melijk wel. Immers zijne vrienden hebben op staatkundig gebied tot heden nog zoo goed als niets gedaan wel afgebroken of de invoering van goede maatregelen tegen gehouden, maar ting wilde brengen voor het opgegeven doel. En zoo is het gekomen, dat de zaak slepende is gebleven. Verder bespreekt de heer Eydman andere plannen zoowel van de Regeering als van anderen en vergelijkt hij die met het Oemboelan- plan, waarbij dit laatste steeds in het voordeel blijft. Hij eindigt als volgt »Het wordt tijd, dat de Regeering omtrent dat schoone, hygiënische, technisch en finantieël volkomen uitvoerbare plan eene beslissing neme en de zaak zal aangevat worden met eenen spoed, die zich waardig zal aansluiten aan de door ons werk onder niet-alledaagsche beproeving van ons geduld.” Het bovenstaande kan strekken tot betere beoordeeling van het bekende telegram. H. zien.” Zou men nu uit deze vooropstellingen niet de slotsom mogen trekken»het is de wil des Heeren, dat er armen zijn en blijven en dat deze uitsluitend geroepen zijn te arbeiden Doch de heer W. schijnt bij de ontwikkeling daarvan zoodanig in de war te geraken, dat hij tot eene slotsom komt vrijwel gelijk met het oordeel»Het is de wil der liberalen, enz. Hoe kan een mensch verdwalen door partij- De schrijver had eene aanleiding i den kiezers toe te roepen »Hola, De heer W. in De Banier schijnt voornemens te zijn onder dezen titel eene reeks artikelen te schrijven. Als hij ’t maar eerlijk doet, mag *t geen kwaad. En dan kunnen we hem als goede bron wijzen op het tal van beknopte, doch kernaebtige artikeltjes, voorkomende in verschillende no.’s van Het Nieuws van den Dag onder den titel: Wat de Liberale Partij sedert Een groot aantal wetten, digheid noodig, om asjeblieft, kiest toch geen liberaal, maar ga bij ons ter markt: hier is alles puike waar, zonder eenige fout Intusschen bedenke ieder de waarheid van het gezegde, dat het de slechtste vruchten niet zijn, waaraan de wespen knagen. Wij voor ons achten nog immer de keuze van den can didaat der liberalen de meest gewenschte. Wij hebben meermalen uitvoerig en naar we meenen afdoende, aangetoond, dat ons Vaderland in het belang der werkelijke vrijheid en maatschappe lijke ontwikkeling tevens, niet anders kan ge regeerd worden dan in liberalen zin. En »De armen inzonderheid worden, als niet bezittenden of weinig-bezittenden, geroepen tot arbeid, om daardoor allereerst in de levensbe- Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 29 Mei 1897, des voormiddags te 9| ure. Punten van behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Verzoeken om afschrijving van hoofdelijken omslag, dienst 1897. III. Aanbieding van Burgerlijke Armbesturen, dienst 1896. IV. Staten van oninbare posten van den hoofdelijken omslag, belasting op de honden en het schoolgeld, dienst 1896 V. Verzoek van Mej. C. Prins om eervol ont slag als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Koudum. VI. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere scholen te Koudum, Warns, He- melum en Nijega (Heidenschap.) VII. Benoeming van armvoogden bij de Bur gerlijke Armbesturen te Koudum en te Scharl. VIII Idem van een boekhouder bij het Burgerlijk Armbestuur te Koudum. IX. Benoeming van Stembureau. Koudum, den ?4 Mei 1897. De Burgemeester, H. M. TROMP. 1848 verrichtte. de lijst is te lang om die hier over te nemen, werden door haar tot stand gebracht, meest flinke, ferme wetten, waarvan geheel het Ne derlandsche volk, en dus ook de heer W., (laat de man het dankbaar erkennen) pro fiteert. Voorts worde de schrijver verwezen naar de voortreffelijke rede van den heer mr. J. A. Levy, onlangs te Amsterdam uitgesproken en waarbij deze geachte Spreker wees op de beide hoofdbeginselen immer door de liberale partij met toenemende kracht behartigdvrijheid van godsdienst met bevordering van onderlinge verdraagzaamheid en daarbij verheffing van de lagere volksklassen in zedelijken en maatschap- daarom achten we het dan ook in het welbe grepen belang van iederen kiezer zijne stem uit te brengen op de candidaten der liberale partij. Voor ’t district Harlingen alzoo op den heer A. BOUMAN, te ’s Gravenbage, (aftr. lid,) en voor ’t district Sneek op mr. J. A. VAN GILSE te Rotterdam. per M3., een prijs belangrijk lager dan in zelve gebouwd, och niets, niemendal. Hoe Den Haag, te Delft, te Leeuwarden, Middelburg kan er dan van fouten sprake zijn Geen on Vlissintron wonder, dat men zich alzoo rein waant en zich gelijk stelt met menig spreker, die onder een wonden dat hij geen ton ’s jaars op de begroo- massa motieven van »zij moesten dit veranderen en dat veranderen” tot de conclusie komt »als ik ereis was, ik zou ’t hun wel zeggen Wie denkt hierbij niet den verwoeden Piet >Ziet, daar balt hij bei zijn vuisten En hij knijpt een vliegje dood Akelig naar, hé En eene droeve geschie denis tevens. Zoo ook met die ellendige libe ralen, die nu maar niet zorgen voor werk en brood, alhoewel de schrijver in het begin van zijn betoog zegt Armen zijn er altijd geweest en dat is, op zich zelve, volstrekt niet het ongeluk der wereld. »Als christenen weten en gelooven wij, dat »armen en rijken ontmoeten elkander de Heer de gemeenten Barradeel rl /-»y. I DI r. r, z-vMlwim 9 drinkwater te leveren uit de bron Oemboelan, op 74 kilometer (p.m. 12 a 13 uren gaans) van Soerabaia gelegen. Geen der plannen werd goedgekeurd. Er werd geoordeeld dat de Regeering de zaak zelve in eigen handen moest nemen, maar zij deinsde naderhand terug, blijkbaar om de kosten van ongeveer twee millioen. Minister Keuchenius wilde bij den slechten staat der geldmiddelen den eigen aanleg niet. Zijn opvolger Mackay evenmin de heer Eydman, zich verstaande met andere heeren. vormde een consortium, dat in 1891 van de Indische Re geering voorrang van concessie boven anderen voor onbepaalden tijd verkreeg. Voor dezen voorrang moest het consortium een waarborgsom storten van f 10,000, welke som geheel ver loren zoude zijn, zoo niet aan de gestelde eischen werd voldaan. Dit consortium heeft nog altijd toezegging van concessie en voorrang boven anderen. Het heeft ongeveer 50 mille voor zijne plannen uitgegeven, en die plannen zijn goed gekeurd door de Regeering. Het waarborgfonds is het teruggegeven. En toch is van de zaak zelve niets gekomen. Waarom niet? Is het plan onuitvoerbaar? In geenen deele. De zaak is van financieelen aard. De concessionaris verlangt een subsidie (van Regeeringswege natuurlijk) van f 100,000 ’s jaars. En daar tegen ziet de Regeering op en meent de onder nemer, dat zij dit noch kan, noch mag op grond van de door haar gestelde voorwaarden. Immers het verlangde subsidie van f 100,000 per jaar, is slechts een zoogenaamd subsidie. Ten behoeve toch der inlanders te Soerabaia eischt de Re geering 1900 M3 water daags voor niet. En als hiermede rekening wordt gehouden, dan verkrijgt de Regeering het water tegen 14.4 EN TWINTIGSTE JAARGANG.

Friso nl | 1897 | | pagina 1