den heer A. Bonman, aftredend lid. 1 /I ZATERDAG 29 MEI 1897. No. 42. Verkiezing van een lid der Tweede Kamer in 4 hoofdkiesdistrict Harlingen. N ieuwstij dingen Zeven en twintigste Jaargang. I Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. ir J 1 1 nun won Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Th en Prijs per kwartaal 70 cent franco per poet 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement ie de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: au en en tje le- id. :er ‘je >ot iet >r- ap iet ra rd ns iet an 38. ke im er. ke an id. en iet an 3k. ke el- let ler ng ird an ird an iet a. i- )r t- 8. li jf IS. er ‘je ik- an ,rd Is. jn an 38. tje us an tje ra v sn ik je de je d. na le- n- 5 V •d Bt. □3. na en sn P- ia 27 .r* ra u- rd ia te tr- jr m er aa en 27 lis n. iel en an 25 rd ze te De Centrale Vergadering van Liberale Kies- vereenigingen in de gemeenten Barradeel Harlingen, Wonseradeel, Bolsward, Workum en Hindeloopen, heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld Diens herkiezing wordt dan ook ten zeerste aanbevolen. Hartogh contra Gleichman. Er is in de woorden, door mr. Hartogh Dinsdagavond in Vooruitgang III gesproken, en in zijn houding ten aanzien zijner candidatuur iets nobels, dat weldadig aandoet. Gecandideerd van Unionistisch- radicale zijde in VI heeft hij daarvoor onmiddelijk bedankt niet omdat ik van die zijde niet gesteld wilde worden ik ben uit volle overtuiging de beginselen der Liberale Unie toegedaan; ook niet, omdat ik in bet algemeen bezwaren zou hebben tegen een beslist oud-liberaal mij te doen stellen, maar alleen omdat ik allerminst in district IV, tegenover den voorzitter der Tweede Kamer, et n candidatuur wilde aanvaarden, wiens verkiezing door een der districten van de hoofd stad ik acht in ’s lands belang. Ziehier een volbloed-Unie-man, die rondweg verklaart: ik acht in ’s lands belang dat deze niet-Unie-man worde verkozen. Woorden, die wij met instemming begroeten. Mr. Hartogh toont daardoor te verstaan, dat ’s lands belang niet alleen en niet allereerst en allermeest vordert verkiezing van geestverwanten. Waar van de rechterzijde iemand gesteld wordt, die de hoogachting van heel de Kamer geniet om zijn kunde, zijn onpartijdigheid, zijn nauw gezetheid, daar wijkt de linker-liberaal «in ’s lands belang.” Over de nieuwe Tweede Kamer schrijvend merkten wij op, dat in zekeren zin boven partij belang staat de zorg dat van alle politieke schakeering de uitnemendsten naar het Binnenhof afgevaardigd worden. Die gedachte bij mr. Hartogh weer te vinden, verheugt ons meer nug dat zij hem leidde tot een lofwaardige daad. Amsterdamsche Courant. Bij resolutie van den minister van finan ciën zijn met aanvang van de 355e Staatsloterij benoemd tot collecteurs der staatsloterij te ’s Gravenhage W. A. K. F. H. de Leeuw en I. Cohen daar, en Ch. J. A. A. Ch. Canter Cremers, te Harlingen. Voor de Tentoonstelling van Fotografische kunst op de Nationale Tentoonstelling te Dord recht zijn behalve de vroeger vermelde, de volgende medailles toegezegd. Een zilveren medaille voor de afdeeling wetenschappelijke en kleuren fotografie door Dr. Insinger te Parijs; een medaille in de afdeeling vakfotografen, voor de beste inzending handelsportretwerk, zooals dat dagelijks door den vakman wordt afgele verd, en één in de afdeeling amateurs voor het beste landschap, beide door het weekblad I I FRISO ■m- i:\ uiniiiniii is er voor fotografie (uitgave Laurens Hansma) te Apeldoorn benevens een zilveren en een bron zen medaille, geslagen op den stempel van de stad Oud-Dordrecht, disponibel gesteld door den Heer Hidde Nijland, burgemeester van Oud-Dordt. De termijn van inschrijving is in verband met deze toezeggingen verschoven tot 6 Juni en de termijn van inzending tot 12 Juni. In eene Donderdagavond te Leeuwarden gehouden vergadering der Soc. Dem. Arbei derspartij besprak de heer mr. P. J. Troelstra, van Utrecht, de belangen en vooruitzichten van die partij. Men maakt niet op een gegeven oogenblik eene partij, zij moet worden door groeien en ontwikkelen, tot ze op een oogen blik ver genoeg ontwikkeld is om als zelf standige partij op te treden in den klassenstrijd. De tegenwoordige uitbreiding van kiesrecht is een stap in die richting, en als deze partij in het Parlement vertegenwoordigd zal zijn, moet zij propaganda maken voor algemeen kies- en stemrecht. Wel zijn er verschillende vereeni- gingen als het Ned. Werkl. Verbond, de R. C. Volksbond, e a. waarin vele arbeiders leden zijn, maar deze binden niet den klassenstrijd aan; wel willen de liberale Unie mannen en en Radicalen verbeteringen aanbrengen in de economische toestanden maar zij moeten de baas blijven en de arbeider moet voor hen werken. Vooral maakte Spreker er de Radi calen een grief van, dat deze niet staan aan de zijde der arbeiderspartij. Hoe klein de partij echter nog zij, haar te Arnhem namens 4600 arbeiders vastgesteld program heeft het gevolg reeds gehad, dat in 28 districten eigen candidaten der arbeiderspartij optreden. Na de pauze besprak hij dit program meer in bijzonderheden. Omstreeks 250 personen woonden de verga dering bij. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nautilus, tijdelijk onder bevel van den luit, ter zee le kl. H. van Praag, den 24sten dezer van Santa Cruz (Teneriffe) vertrokken. Zaak-Hoogerhuis. Het bericht, als zou de minister van Justitie in de bekende zaak van gebroeders Hoogerhuis een afwijzende be schikking genomen hebben, is volgens het N. v. d. D. voorbarig. Het onderzoek is nog niet afgeloopen, zoodat de minister nog geen beslis sing kan hebben genomen. In de Maand April jl. werden bij het leger 17 militairen met een briefje van ontslag weggezonden, die niet meer mogen worden aan genomen. Treurige dood. Te Den Helder is een jong torpedist, die eerst sedert kort in dienst was, te water geraakt en verdronken. Zijn lijk werd later gevonden. De vingerlooze man. Heel veel nieuws in deze zaak niet te vermelden. Van Exter leeft nog, maar is er zeer erg aan toe. Zeker zal hij zijn beide armen moeten missen, en of hij in zijn ellendigen toestand een zoo zware operatie zal kunnen doorstaan is zeer de vraag. De man ligt geheel in windsels; alleen voor den mond is een kleine opening gelaten, waardoor hem voedsel wordt toegediend. De zaak is nu in handen van den rechter commissaris. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. klank veranderd. Het is in alle gevallen een eerste proef en men ziet den tijd komen, dat stoommachines alle gevorderde waarschuwings- seinen in dergelijke spraak kunnen geven. Zoo tenminste melden Amerikaansche dagbla den. Een onderscheiding voor een koning. De faculteit der wijsbegeerte der universiteit te Weenen heeft aan koning Oscar van Zweden den graad der doktor honoris causa toegekend. Vreeselijk, als 't waar is! Uit Rome wordt aan de Frank. Zeit. geseind, dat daar een proces op touw wordt gezet, dat, naar men zegt, vrij wat schandalen aan het licht zal brengen. Een onderzoek moet uitgewezen hebben dat in een asyl voor kinderen in de laatste twee jaren daar bijna 900 kinderen waren gestorven. Volgens het Napelsche blad Don Marzio zou de dagelijksche sterfte 85 pet. zijnZelfs in tijden van epidemie sterven de kinderen niet zoo snel op natuurlijke wijze. Men denkt daar om aan misdaden. WORKUM. Bij de nationale bakkerij-ten- toonstelling Dinsdag j.l. te Amsterdam geopend, zijn o.a. bekroond onze stadgenooten Th. Brink- sma en K. J. de Vries. De Bakkers-Bondscourant van Donderdag 27 Mei deelt daaromtrent het volgende mede: Groep I. Klasse I. Brood, Beschuit en Klein Brood met melk gebakken. Diploma voor Bronzen Medaille: Brinksma te Workum, voor Beschuit. Groep I. Klasse III. Roggebrood, Gebuild en Ongebuild. Eere-Diploma: K. J. de Vries te Wor kum, met Zilveren Medaille, uitgeloofd door den heer G. de Jonge te Amsterdam, als Eereprijs. BOLSWARD, 27 Mei. Ook door de kaats- vereeniging «Bolsward” werd van de zuster vereniging «Jan Bogtstra” te Franeker een schrijven ontvangen tot oprichting van een Frieschen Kaatsbond. Door het bestuur onzer kaatsvereeniging werd voorgesteld, als lid van dien bond toe te treden. In de buitengewone vergadering, ter behandeling van dit voorstel gehouden, werd na eenige discussie omtrent enkele bepalingen in de concept-statuten, tot die toetreding besloten en werd het bestuur gemachtigd een tweetal afgevaardigden aan te wijzen voor de algemeene vergadering op Pink stermaandag te Franeker te houden, ten einde het reglement vast te stellen. Een minder aangename mededeeling van de bestuurstafel was wel deze, dat de heer J. v/d. Werf als bestuurslid bad bedankt. Een poging door twee zijner medebestuurders aangewend, om hem op zijn besluit te doen terug komen had niet het gewenschte succes gehad, zoodat eene nieuwe benoeming noodzakelijk was. Ge kozen werd de heer Sj. Meijer, die de benoe ming aannam, ’t Moet gezegd worden dat de heer v/d. Werf de vereeniging zeer gewichtige diensten bewees en dat ze in hem een wakker bestuurslid verliest. Een postduif kwam hier op het terrein der fabriek «Hollandia” aanvliegen en ’t scheen wel, dat het dier een lange reis achter den rug had, althans het was zeer vermoeid en hongerig en ’t voedsel, dat aangeboden werd, pikte het gretig uit de hand. Op de linker vleugel was zij gemerkt «Simplex”, aan dep lin- Een goede belooning. Dooreen 12-jarigen schippersjongen te Amsterdam is een bedrag van f 300 aan bankpapier gevonden, welk fonds bij de politie gedeponeerd werd. De eigenaar, een bewoner van de O. Z. Achter burgwal, had reeds van zijn verlies kennis ge geven, zoodat het verlorene weer spoedig in zijn bezit gesteld kon worden. De jongen kreeg zestig gulden ten geschenke voor zijn betoonde eerlijkheid. Koning Leopold van België reist thans weer in Groot-Brittanje. Hij is Donderdag morgen te Aberdeen aangekomen en heeft een bezoek gebracht aan koningin Victoria op Balmoral. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht.” 29 Mei 1897. Kleijers ha gjin need, P. W. For Plezier üt, T. J. B. Gau holpen. D. Ut de lange winter fen ’44 op ’45, B. S. Hylkema. Sa giet it, v. L. Kleare, v. L. Noardfryske sprekwirden. Net bislein Z. In binaud hoartsje (met plaatje.) Briefwiksel. In Parijs is begonnen de zaak-Grégoize, bet proces nl. tegen den vader en diens mai tresse van het ongelukkige drie-jarige knaapje, dat indertijd stervend op straat werd gevonden te Parijs, en welke zaak toen zooveel sensatie wekte en bekend stond alsl'affaire du bébé martyr, de zaak van het gemarteld kind. Dat deze beide menschen schuldig zijn aan vreeselijke mishandelingen van den kleine, is iedereen duidelijk, en anders hebben de man en zijn maitresse, die elkander waardig zijn in boosheid en ondeugd, het wel duidelijk gemaakt getuigen toch waren er bijna niet noodig, zulke beschuldigingen wierpen zij elkaar naar het hoofd. De vrouw inzonderheid, een madame Deshayes, eenige jaren ouder dan haar minnaar, doet al baar best om de schuld van zich zelf af en op haar man en diens moeder te werpen. Maar deze beiden op hun beurt beschuldigen weer madame Deshayes, dat zij het kind dood wilde hebben. Ijselijke bijzonderheden komen in dit verhoor aan den dag, vreeselijke martelingen, die het arme kind heeft ondergaanhet werd met hamers op het hoofd geslagen, met de punt van een mes gestoken op verschillende plaatsen in zijn lichaam, met zijn hand gehouden tegen een gloeiende kachel, enz. De zaak schijnt dadelijk nog niet te zullen afloopen. De schuld van het drietal staat evenwel vrij vast, zou men zeggen. De Turksche administratie meldt dat tot nader order particuliere telegrammen naar Creta uitsluitend in verstaanbare taal, hetzij Turksch of Fransch gesteld moeten zijn. Sprekende locomotieven. De nieuwste uitvinding is de sprekende in plaats van de fluitende locomotief; natuurlijk komt zij weer van gene zijde van den oceaan. Zulk een locomotief zal inderdaad inplaats van oorver scheurende tonen beter gearticuleerde klanken laten hooren en wel door phonographische inrichtingen. De eerste proeven in New-York schijnen voortreffelijk te zijn uitgevallen. De sprekende locomotief riep van zelf in tamelijk duidelijk Engelsch«Halt” «ver trekken” «uitstappen” «Versperring” en andere korte technische woorden. De tonen worden door de stoompijp voortgebracht en slechts door den daar aangebrachten phonograaf van

Friso nl | 1897 | | pagina 1