den heer A. Bonman, aftredend lid. WOENSDAG 2 JUNI 189T. Zeven No. 43. Verkiezing van een lid der Tweede Kamer in ’t hoofdkiesdistrict Harlingen. Buitenlandsch Nieuws. I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r l H. Uit Parijs komen de vol der Israëlieten. In een door een der wethou Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM 1 I e e Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. De Centrale Vergadering van Liberale Kies- vereenigingen in de gemeenten Barradeel Harlingen, Wonseradeel, Bolsward, Workum en Hindeloopen, heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld Diens herkiezing wordt dan ook ten zeerste aanbevolen. en zich steeds voordoen. Maar nu ellendig genoeg, begint de boel te draaien. En dan is men geen oogenblik zeker van zijne zaak. Daar heeft b.v. Dr. Kuyper op zijn program de vervulling van den persoonlijken dienstplicht en Dr. Schaepman, die weet, dat vele Lim- burgsche en Noord Brabantsche broertjes daar een duitje aan verdienen, is daartegen. Naar verluid klappen beide de handen ineen en zeggen het geschilpunt voorloopig in ruste te laten om allereerst den gemeenschappelijken vijand te bevechten Wij vragen eenvoudig: verraadt zulk eene houding grootheid van ziel? Met beginselen schippert men niet. En nu voor zulk soort van «politieke nietigheden?” Vergun ons deze uitdrukking, want ze schijnt door een kameraadschappelijk overleg gewettigd. De «groote heeren” kunnen klein zijn. En dat is treurig. Zoo b.v. de katholiek, als hij beweert: «ja, de liberalen zijn wel eerlijk en ik zal daaraan niets te kort doen, maar voor ons, katholieken is het toch wel zoo verstandig een katholiek te kiezen, omdat het eens mogelijk zou kunnen zijn, dat de liberalen ons verschillende betrekkingen zouden kunnen onthoudenEllen dige motieven toch Grooten mannen onwaardig Kiezers, toont meer grootheid van ziel als de stemmingsdag daar is en kiest als zelfstandig persoon met bet oog op de belangen van het Vaderland. doet het er DUITSCHLAND. Het Huis van Afgevaar digden heeft na een levendig debat het eerste artikel verworpen van eene novelle op de wet betreffende vereenigingenwaarbij bepaald wordt, dat vergaderingen kunnen ontbonden worden, die de veiligheid van den Staat of de openbare orde in gevaar brengen. Met 203 tegen 193 stemmen is het voorstel der vrij-conservatieven verworpendat het eerste artikel alleen tegen sociaal democraten en anarchisten gericht wilde doen zijn. De uitslag werd door de linkerzijde met gejuich, door de rechterzijde met gesis begroet. Het overige gedeelte van de novelle op de wet betreffende vereenigingen werd met de daarin door de commissie aangebracbte wijzi gingen aangenomen. Prins Bismarck’s gezondhei'd is blijkbaar weder beter dan in het afgeloopen voorjaar. Hij is namelijk voornemens eerstdaags een bezoek te brengen aan de tuinbouw-tentoon- stelling te Hamburg. Deze werd door onge veer 400 leden van den Rijksdag met hunne dames bezocht. FRANKRIJK. gende berichten Volgens een gerucht gaat de hertog van Alencon in een klooster. De toestand van den prins erger. Met Meilhac gaat het beter; het gevaar schijnt geweken. Vrijdag heeft de Gemeenteraad van Oran, geheel uit anti semieten bestaande, eenstemmig eene resolutie aangenomen om te protesteeren tegen het aanplakken van de wet tegen samen scholingen op last der prefects en zich ver klaard voor intrekking van bet naar wijlen Ter opheldering en betrachting. Wanneer dit no. de pers verlaat, is bet Dinsdag, 1 Juni, ’t Is dan de zoogenaamde verkiezingsdag voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, ’t Is ons gebleken, dat er bij tal van kiezers nog bij lange na geen hel derheid van gedachte bestaat, omtrent de han deling, die nu over het wel of wee van het gemeenschappelijk Vaderland voor het eerste vier jarig tijdperk moet beslissen. Laat ons dan, der meening toegedaan dat de pers ook ter voorlichting van het publiek daar is, nog eenmaal eene poging wagen om het noodige licht aan te brengen, waar het nog mocht ont breken. Daar is veel geroepen, dat de uitbrei ding van het kiesrecht een dringende eisch des tijds was van het dringende is men wel zeer terug gekomen en het noodzakelijke blijkt niet, als men na zoovele ophelderingen de zoo be geerde kieswet nog zoo weinig begrijpt. Geene enkele gemeente heeft met den ver kiezingsdag van i Juni iets uit te staan, dan alleen die, welke de hoofdzetel van het district uitmaken. Voor Friesland hebben dus de bur gemeesters van Leeuwarden, Franeker, Harlin gen, Dokkum, Tietjerksteradeel, Sneek, Scho- terland en West-Stellingwerf eenige drukte. Zij hebben de lijsten der candidaten te ontvan gen. Minstens een veertigtal kiezers is noodig, om een candidaat aan te wijzen. Besluit zulk een groep tot aanbeveling van eenig heer, dan is de burgemeester verplicht, dien heer der kiezers voor te stellen. Gesteld nu daar komt slechts één zoodanige lijst in, dan is er geene verkiezing noodig, de voorgedragene is dadelijk gekozen. Zulk iets kan b v. gebeuren in een paar onzer zuidelijke provinciën, maar hier in het noorden zullen er wel een drie-, vier a vijftal candidaten worden voorgedragen en heeft men dus keuze genoeg. Altijd met dien ver stande, dat men uit de voorgedragenen moet kiezen, want wil men naderhand nog een ander nemen, dan is de stem vierkant van onwaarde. De candidaten-lijst wordt in alpha betische orde opgesteld. Men krijgt daarvan thuis kennis en bewaart eenvoudig dit gedrukte papiertje zonder er iets op te zetten. Op den aangewe zen stemmingsdag gaat men daarmede naar het stemlokaal, geeft bet papiertje de kennis geving over en ontvangt daarvoor in ruil een stemkaart. Op die stemkaart nu komt bet aan. Daar staan alweder in alphabetische orde de namen op der voorgedragen candidaten en nu heeft de kiezer niets anders te doen dan de candidaat, dien hij wil kiezen, aan te duiden door een wit gelaten puntje zoo zwart mogelijk van Sagan wordt EN TWINTIGSTE JAARGANG. ders voorgelezen rapport over de laatste troe belen werd te verstaan gegeven, dat die wel eens door bezoldigde handlangers der Joden zelven konden zijn aangestookt. Het lid Irr, te Mostanagem gekwetst, bracht de Raad een ware ovatie. ENGELAND. In het Lagerhuis sprak Za terdag bij de begrootings discussiën de lersche afgevaardigde John Redmond over de weder- zijdsche positie van Engeland en Ierland in verband met een artikel, waarbij zulks, naar het oordeel des Voorzitters, niet behoorde. Daar hij echter hardnekkig bleef doorspreken werd hij met 238 tegen 52 stemmen «ge schorst” (d. w. z. gedurende een week van het bijwonen der zitting uitgesloten). Toen daarop twee andere Ieren, de heeren William Redmond en Clancy, over hetzelfde onderwerp wilden doorspreken, werd hun bevolen de zaal te ver laten en daar zij hieraan niet vrijwillig gevolg gaven, werden zij door den «serjeant-at-arms” verwijderd. Een vierde lersche afgevaardigde, Field, het voorbeeld der anderen volgende, onderwierp zich echter aan het ook hem ge geven bevel om heen te gaan. Het was den heeren er om te doen, te pro testeeren tegen het onrecht, volgens hen bij de verdeeling der geldelijke lasten nog altijd Ierland aangedaan. In een vervolgens gehouden bijeenkomst der lersche Parlementsleden werd eene motie aan genomen, lerlands grieven opsommende, en besloten aan het regeeringsfeest der Koningin geen deel te nemen. De heer Gladstone heeft bij een val den rechterarm gekwetst, maar men verwacht er geenerlei slechte gevolgen van. OOSTENRIJK. Het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden heeft Vrijdag wederom het tooneel van een Poolschen Landdag opgeleverd nu reeds voor de derde maal in ééne week. De zitting duurde 9.) uur, waarin wederom niets werd afgedaan, en eindigde met eene uitdaging van een lid der linkerzijde door het jongste lid der rechterzijde, hiertoe door deze aangewezen. ITALIË. Generaal Albertone, na een jaar gevangenschap onlangs in Italië wedergekeerd, heeft Woensdag een langdurig onderhoud met den minister van Oorlog gehad, na afloop waarvan hij zeer ontroerd scheen. Trouwens de minister moet hem medegedeeld hebben, dat hij wegens zijn aandeel aan den slag van Abba-Garima voor een commissie van onderzoek zou worden gedaagd, beschuldigd van door onbesuisde voortvarendheid oorzaak te zijn ge weest dat zijn colonne in de pan werd gebakt. In RUSLAND zal weder een zeer bijzondere wet worden afgekondigd, een Acte van Navigatie, zooals Engeland er in de 17e eeuw had. Bij deze wet is alle handel over zee in vreemde schepen en onder andere dan Russische vlag tusschen alle Russische havens van de Oostzee, de Zwarte Zee en den Stillen Oceaan verboden. De wet zal eerst in 1900 in werking treden. Er is vermoedelijk zoolang tevoren gewaarschuwd met het oog op bestaande verbintenissen be treffende het vervoer van staatsspoorwegmateriaal naar Wladiwostok in vreemde schepen. NOORWEGEN. Het Noorweegsche stadje Lewanger is verleden Woensdag bijna geheel in de asch gelegd. Meer dan 1000 menschen moesten in de omliggende dorpen onder dak den heer Cremieux genoemde decreet ten gunste gebracht worden. Uit Drontheim werden tenten en levensmiddelen gezonden. Hei was lang te maken. Eigenlijk een leelijke trek om den man van zijn vertrouwen zoo aan de kaak te stellen, maar enfin, dat is nu maar eenmaal zoo volgens de wet. Trouwens de heeren der Tweede Kamer worden meermalen zwart genoeg geteekend. De stemmingsdag is dus hier voor het noor den de ware. Wij wachten geduldig na dezen eersten Junidag op de kennisgevingen onzer burgemeesters, welke candidaten zijn aanbevolen. En na ontvangst van die kennisgevingen komt eerst de verkiezings drukte. Tot beden bleek daarvan weinig. De cou ranten lijden er schade bij. Geene enkele advertentie ter aanbeveling werd nog geplaatst. Wel werd mededeeling gedaan van allerlei gestelde candidaten, ongeveer zoo’n duizend, waar er honderd moeten wezen, ’t Gaat er mee als met zoovele andere wedstrijden, bij eersten ommegang vallen de meesten af. Maar na 1 Juni komt de drukte en dan zullen we weer heel wat te slikken krijgen, rijp en groen. En dat is ditmaal van groot gewicht. Immers er zullen zoo ongeveer een dubbel aantal manschappen in ’t geweer komen en de kiezers beslissen. Waar men nu als bij wijze van proefneming, mocht ver wachten, dat elke partij zelve met een eigen candidaat in het krijt zou verschijnen, daar heeft men eene misrekening gemaakt, al mocht men ook die vooronderstelling vooropzetten. Het bedroevend verschijnsel herhaalt zich in 1897, n.l. dit dat groote mannen klein worden. Naar het ons voorkomt, is het bij de aanstaande stembus niet te doen om de zegepraal van eenig groot beginsel, maar wel om partijbelang. Het heet, dat de sociale vraagstukken voorop gaan, maar in werkelijkheid staan ze geheel op den achtergrond. Rome en Dordt slaan de handen wederom ineen. En dit is een feit van beteekenis. Ofschoon we niets tegen ge- loovige Roomschen of Gereformeerd-Orthodoxen hebben, persoonlijk betuigden we het meer dan eens, toch kunnen we met hun bedoe len niet meegaan, omdat dit schade zou doen aan het belang van allen. Zij zelve kunnen ’t ook niet, en daarom vinden we de handel wijze van hunne raadgevers dwaas en dom. Rome en Dordt samen, in wording is dit begrip reeds een onding, boe zou het samengaan in het vervolg? Neen, heel de staatkunde moet buiten elk bepaald kerkelijk program omgaan, dan is bet juist het ware. Wat doet het er nu toe, of een candidaat verklaart te belijden deze of gene leer, wat toe, als bij daar in de Kamer zich een man betoont, die daar kan zijn en de belangen van allen op waardige wijze weet te behartigen? Als hij niet valt in den geest der meerderheid, dan wordt hij eenvoudig «ge knikkerd” en daarmede uit. Daarmede is dan ’s mans heele-zijn dood-gedaan. En dood terwijl hij dacht te leven! Ja, zoo zijn de treurige vruchten van ons parlementair bestaan. Voorbeelden? Zij zijn er te over. Maar groote mannen kunnen klein worden. Laat ons er nog even over spreken. Wij voor ons hechten er groote waarde aan, dat mannen als Dr. Kuyper, Dr. Schaepman. en ook b.v. Domela Nieuwenhuis in de Tweede Kamer zitting hebben. Zij kunnen daar officieel hunne meening zeggen en dan doen ze minder kwaad dan buiten de Kamer, omdat ze daar binnen hunne wederpartij hebben. Maar dan ook wenschen we de lui zoo als ze zjjn FRISO linn wil rimsi iMi UilII' II Illi EIITEITIE- -f 9 UITGEVER» 3- n i.

Friso nl | 1897 | | pagina 1