Bericht! den heer A. Bonman, aftredend lid. Zeven bn twintigste Jaargang. No. 44. Verkiezing van een lid der Tweede Kamer in ’t hoofdkiesdistrict Harlingen. N ieu wsti j dingen Marktberichten. ZATERDAG 5 JUNI 189T. DE UITGEVER. fl Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Wegens de Pinksterdagen zal het volgend nummer van „FRISO” een dag later verschijnen. RUU lllllll Fill t.SI t\H. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG 0 r i 75 kilo Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: de een van de trom deuntje, 3.35 0.— 0.- 3.40 f 5.25 a f 5 90 - 5.25 a - 5.75 Iedereen breekt zich »De trom is er toch zij er zien, maakten een aardigen indruk en de oefeningen, vooral het zwenken, de marschen zwenkingen, de schietoefeningen, het afwe de Iedereen heeft bij zijn intrede in de wereld een boek medegebracht en dit boek is het ge weten. Het dient vlijtig bestudeerd te worden, want van onze geheele bibliotheek nemen wij geen ander werk mede naar de eeuwigheid. AFGEWEERD. Hij. Ik droom van u dag en nacht. Zij. Ziet u er daarom zoo slaperig uit? BOL8WARD, 3 Juni. »Dat geeft een bur ger moed!” Een aangename verrassing was uii iis- Ei imiiiin in Zomer Witte Haver Prob. hage, en H. Nieukerke, hoofd eener bijzondere school te ’s-Gravenhage. Reservekader. Aangezien het toelatings examen tot het reservekader slechts éénmaal per jaar plaats vindt, wordt de aandacht er bij deze nog eens op gevestigd, dat zij, die dit jaar aan genoemd examen wenschen deel te nemen, vóór den 21en Juni a.s. ten bureele van den hoofdofficier voor het reservekader, te Leiden, moeten hebben ingezonden een kennis geving model A met bijbehoorende stukken, van welke bescheiden de formulieren op aan vrage zijn te bekomen ten bureele van den hoofdofficier voornoemd. De groote trom. Dat men ook in andere plaatsen van ons land «Kamperuien” verkoopt, bewijst de volgende geschiedenis uit Wehl aan de Zutph. Ct. gemeld. In een flink dorp ten Z. W. van Wehl, zou men voor ’t muziekcorps een groote trom koopen. Twee korpsleden, een deskundige en een dwarskijker, togen, heel netjes aangedaan, naar Arnhem om trommen te bezichtigen. De dwarskijker, die tegen den langen tocht opzag, zei tot zijn makker: »Zeg Thijs, jij bent de deskundige, je kon dat zaakje alleen wel af.” »Mij goed,” hernam de andere. Toen onze Thijs alleen was, dacht hij: »Die f 400 van de trom kon ikzelf wel verdienen.” Hij dacht en dacht zoolang, tot hij een mooi plannetje gereed had. Hij komt in de stad bij den trom menfabrikant scharrelt daar wat in den winkel rond, vraagt en biedt en weet onopgemerkt de maat van de grootste trom te nemen. Nu naar huis. Thijs, heb je de trom niet?” >Ben jullie mal, denk je dat ik die groote trom kon meebrengen? Men bezorgt haar over acht dagen bij mij aan huis!” Thuis werkt hij in alle stilte in zijn werk plaats, met noeste vlijt, tot de trom eindelijk kant en klaar is! Vriend en geburen bewon derden het schoone instrument en zeiden »Dat zal mooi gaan bij de muziek, boem, boem.” Het heele muziekcorps komt nu feestelijk afhalen. Men blaast een men spreekt een woordje, men prijst den des kundige, tot het plechtig oogenblik aanbreekt de trom moet naar buiten worden gedragen bij het korpsDoch, hoe men ook wringt en duwt, de trom kan noch door de deur, noch door de raamopening Stomme verbazing! J het hoofd met de vraag ingebracht en nu zou zij er niet meer uit kunnen? Wat een mirakel!” Thijs, die ’t raadsel wel kan oplossen, houdt zich maar «leukjes.” Intusschen, men zit nu mooi met de groote trom, die niet meer uit de kleine I werkplaats kan! Welke Salomon helpt hier?; En welke dichter vereeuwigt deze klucht in een lied: »het lied van de groote trom?” 6123 kiezers: mr. J. A. van Gilse, Th. Heemskerk, aftr. antirev.; W. Kroese, cbr. hist. Schoterland, 5583 kiezers: H. Pijttersen, aftr. lib.; Dr. A. Kuyper, antirev.H. Verkouteren, chr. hist., en G. L. van der Zwaag, arb. partij. Dokkum, 5280 kiezersmr. E. Schaafsma, aftr. lib.J. Doornbosch, lib., protect.; H. Pollema, antirev. Tietjerksteradeel, 5969 kiezers: mr. H. Ph. de Kanter, aftr. lib.J. D. de Vries, antirev.; L. W. de Vries, chr. hist.; mr. P. J. Troelstra, arb. partij. West- Stellingwerf3726 kiezers: W. M. Hou wing, aftr. lib P. van Vliet, antirev.; G. van der Zwaag, arb. partij. Zooals men weet hebben de katholieken, be halve in het district Leeuwarden, geen candi- daten van eigen partij gesteld en zullen zij medegaan met den candidaat der antirevolutio nairen in hun district. In tegenwoordigheid van de genoodigden van de pers werden j.l. Zondag door het Oud- Hollandsch vendel op het marktplein van -Oud-Dordrecht onderscheidene wapen-oefeningen uitgevoerd. De zwierige, kleurenrijke kostumes, tegen den vroolijken achtergrond van de oude huizen ge Onze Koninginnen zullen van hunne buitenlandsche reis 14 Juni op Het Loo aan komen. In de verschillende kiesdistricten in de provincie zijn de navolgende officiëele candida- ten gesteld voor de aanstaande Tweede Kamer verkiezingen Leeuwarden, 5366 kiezers: C. V. Gerritsen, aftr., rad.; E. B. Kielstra, lib.W. C. van Munster, antirev.; J. F. H. Bekhuis, kath.; mr. P. J. Troelstra, arb. partij. Harlingen, 5676 kiezers: A. Bouman, aftr. lib.W. P. Zeilmaker, rad.; jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, antirev.; Dr. J. Th. de Visser, chr. bist. Franeker, 5651 kiezers: F. Lieftinck, aftr, lib.H. Kamstra, antirev.; L. W. de Vries, chr. bist. Sneek, lib.mr. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. De Centrale Vergadering van Liberale Kies- vereenigingen in de gemeenten Barradeel Harlingen, Wonseradeel, Bolsward, Workum en Hindeloopen, heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld Diens herkiezing wordt dan ook ten zeerste aanbevolen. en ren van een denkbeeldigen charge van ruiterij, waren in hoogemate schilderachtig. Natuurlijk verschillen de exercitiën hemel breed van die welke de infanterie van den tegenwoordigen tijd uitvoert. De kommando’s zijn soms zeer ingewikkeld en omslachtig, het marcheeren geschiedt in veel langzamer tempo, en zelfs het staan, met de hielen een voet van elkander, verschilt van hetgeen de militaire reglementen van onzen tijd voorschrijven. De Hopman van het vendel, de heer Joh. Tuinenburg heeft aan het oefenen van zijne manschappen heel W'at tijd en geduld ten koste gelegd, maar het resultaat van den arbeid is dan ook degelijk en schilderachtig beide. De evolutiën van het keur-vendel zullen een aantrekkelijkheid te meer van Oud-Dordrecht en de Tentoonstelling vormen. Door den minister van justitie mr. W. van der Kaay is in de vergadering te Alkmaar, waar hij Dinsdagavond in verband met zijne candidatuur voor de Tweede Kamer optrad, de verklaring afgelegd: »dat hij, die in Mei 1894 door het vertrouwen van Hare Majesteit de Koningin Weduwe Regentes met de samenstel ling van een Kabinet werd belast, noch zelfs, noch ook door tusschenkomst van anderen, zich dienaangaande met één of meerdere van de R. K. bisschoppen in betrekking heeft gesteld. Hieruit blijkt dus, zegt de A. R. Ct., dat zij volkomen recht had, de zoogenaamde ont hulling van den oud-minister, mr. Smidt te Dordrecht een vertelsel te noemen, van alle waarheid ontbloot. Door «het protest-comité” is aan kiezers in het district ’s-Gravenhage I circulaire verzonden, waarin de candidatuur jhr. mr. J. Roëll wordt aanbevolen als protest tegen de candidatuur van mr. H. J. Smidt, op grond van de rede, door dezen te Dordrecht gehouden, waarin hij zich deed kennen, als »den onverdraagzaamste der onverdraagzamen in den kring der Liberale Unie." De heer Roëll werd als protest-candidaat gekozen zoo verklaart »het protest-comité” omdat hem de beschuldigingen en insinuatiën van den heer Smidt het meest treffen aan hem per soonlijk is de heer Smidt eerherstel verschuldigd, als hij op een mandaat van de gezamenlijke liberalen aanspraak wil blijven maken. Intusschen heeft de heer Roëll in de Haagsche bladen voor de candidatuur bedankt. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Rjucht,” 5 Juni 1897 Üt de aide tiid, J. G. Ut de lange winter fen ’44 op ’45, B. S. Hylkema. Fen alles hwet, H. - It stille woldwaen, D. H. Z. Houlikssegen (met plaatje). Net ontofreden wêze, Z. Briefwiksel. Den 12en Juli a.s. zal te ’s-Gravenhage aan vangen het examen, eerste gedeelte, voor surnumerair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen. In de examen-commissie zijn benoemd de heerentot lid en voorzitter, L. E. Uijtten hoven, directeur van ’s Rijks-belastingen in Noord-Brabant te ’s-Hertogenboschtot leden dr. G. J. M. Coolhaas, leeraar aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Leiden, dr. J. F. Haverman, leeraar aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te ’s-Graven- Witte Tarwe 75 kilo Roode 75 kilo »’t Muziekkorps van Bolsward” bereid. Inge nomen met den vooruitgang die in den laatsten tijd bij dit korps valt waar te nemen, werd het, als blijk van erkentelijkheid, door eenige belangstellenden en muziekliefhebbers uit onze stad een keurig bewerkt vaandel aangeboden dat met ingenomenheid en dank werd aanvaard. Wij vertrouwen, dat het korps daardoor zal zijn aangemoedigd, om met zijn wakkeren di recteur, den heer Jacobs, op den ingeslagen weg voort te gaan en door ijverige studie zich al meer en meer in de schoone kunst te be kwamen. Pinkstermaandag gaat ons korps in vereeniging met korpsen uit Akkrum, Balk, Bergum, Heeg, Heerenveen, Lemmer, Makkum, Pingjum, Warrega en Workum, een festival geven te Wijckel bij Balk. HEM. OLDEPH. en NW., 3 Juni. In de j.l. Zaterdag gehouden Raadszitting zijn tot onderwijzeressen aan de gemeentescholen be noemd: te Koudum mej. Brandenburgb, te Hei denschap mej. Brijker, te Hemelum mej. Jan- sonius, te Warns mej. Molenaar. Door deze benoemingen is het onderwijzend personeel eens weer compleet, wat in de laatste jaren eene bijzonderheid genoemd mag worden. Mu- tatiën, die op zich zelf reeds niet voordeelig werken en bepaald schadelijk zijn, wanneer er een kortere of langere vacature op volgt, komen in deze gemeente veelvuldig voor. OOSTSTELLINGWERF. Het veenbranden is hier thans begonnen en zal bij droog weder binnen weinige dagen afgeloopen zijn. Dit jaar zal er weder minder veenboekweit worden ver- »Zeg bouwd dan verleden jaar, toen in deze gemeente maar slechts ongeveer 100 H.A. waren bezaaid. De zandboekweit begint op vele akkers boven te komen en laat zich door het gunstige weder goed aanzien. De rogge is in den laatsten tijd zeer ten gunste veranderd. De wei- en hooi landen bevatten voldoende gras, maar aan maaien wordt hier nog niet gedacht. Vele arbeiders zijn anders reeds naar den Westerboer vertrokken. HARICH, 2 Juni. Heden middag is door Jhr. Mr. J. H. F. K. van Swinderen onder een toepasselijke aanspraak de eerste steen gelegd van de in aanbouw zijnde coöperatieve zuivelfabriek alhier. Verschillende leden, als mede de commissarissen, benevens de directeur, waren er bij tegenwoordig. Door den heer B. v. d. Goot te Sondel werd eveneens gesproken. Hierna volgde gezellig samenzijn bij den loge- menth. P. Schram. Zaterdag a.s. wacht bet werkvolk een aangename avond. BALK, 3 Juni. Heden avond trad Jhr. Mr J. H. F. K. van Swinderen alhier als spreker op met het onderwerp: «Protectie.” Op verschillende gronden toonde spreker aan, dat bescherming nadeelig voor het volk zou werken en was daarom beslist tegenstander. Morgenavond zal Mr. Th. Heemskerk en 11 Juni Mr. Van Gilse hier optreden. FRANEKER, 31 Mei. f 5.40 a f 5.45 f 5.35 a f 5.40 Winter Garat 60 kilo f 3.30 a f 60 kilo 0.— a - 50 kilo f 3.40 a f 50 kilo - 3.35 a Sp. Kanariezaad 75 kilo Fr. 75 kilo o

Friso nl | 1897 | | pagina 1