Verkiezing. 1 A. BOUMAN, aftredend lid. V f ZATERDAG 12 JUNI 1897. No. 46. Officieel gedeelte. Geen vrede! Verkiezing van een lid der Tweede Kamer in ’t hoofdkiesdistrict Harlingen. N ieu wsti jdingen Zeven en twintigste Jaargang. I Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 1 - de an >8. »8. en MELWS- E\ IDÏERÏEÏÏIE- IIUII10011FRIESLAND. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG m e i- t I In teltsje myn D. H. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: I 1 I r 1 7 5 8 1 8 1 n n a ie m ce as £8 AFLOOP STEMMING. Het is van belang er op te wijzen dat elke Voorzitter van een stembureau, volgens art. 90 der Kieswet, verplicht is, Dinsdagavond 15 Juni, terstond nadat alle bij zijn bureau inge komen stembiljetten zijn geopend en vóórdat die verzegeld worden of proces-verbaal van de stemming wordt opgemaakt, bekend te maken ar Ik. punten zoekt >s. •r- e i. t- n it d a it rt 1- De Centrale Vergadering van Liberale Kies verenigingen in de gemeenten Barradeel Harlingen, Wonseradeel, Bolsward, Workum en Hindeloopen, heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld den heer A. Bonman aftredend lid. Diens herkiezing wordt dan ook ten zeerste aanbevolen. De BURGEMEESTER der gemeente WOR KUM maakt bekend, dat bij hem op Dinsdag den 29 Juni a.s. van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur, ten Gemeentehuize aldaar, opgaven van CAHDIDATEH kun nen worden ingeleverd voor de stemming van vier leden van den RAAD dier Gemeente. De tot invulling bestemde formulieren voor die opgaven zijn ter Secretarie der Gemeente, in de gewone kantooruren, gedurende veertien dagen, vanaf den 12 dezer en op den dag der verkiezing, kosteloos verkrijgbaar. Workum, 11 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, R. J. VISSER. van persoon geeft Brieven en Berichten, de Redactie betrefiende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. het getal der geldig uitgebrachte stemmen, dat in hel geheel en dat op elk der candidaten is uitgebracht. Reuter seint uit Weimar: HH. MM. de Koninginnen zijn gister aan gekomen op het kasteel Belvedere bij Weimar, waar Zij eenige dagen zullen blijven. De Groothertog ging naar Jena om Hare Majestei ten te ontvangen. Voor de komst van HH. MM. de Koning innen te Hel Loo, wordt alles op het Paleis weder in gereedheid gebracht. Voor de jonge Koningin zijn o. a. vijf vertrekken, vroeger door wijlen Z. M. den Koning bewoond, geheel nieuw gerestaureerd en op vorstelijke wijze gestoffeerd. Ook de bloemperken op het Basse- Cour zijn keurig veranderd. Met de Pinksterdagen werden zoowel Park als Paleis druk bezocht. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen te Stavoren de heer H. J. de Rode, thans te Tubbergen. De Minister van Marine is uit het bui tenland te ’s-Gravenhage teruggekeerd, en heeft zijn werkzaamheden aan zijn departement her vat. door zijn blad De Banier, dat thans blijkbaar een orgaan der Chr. Historischen is. Wat de heer Öe Visser aangaat, hij is predikant te Amsterdam en Vice-Voorzitter van de Vereeni- ging voor Chr. Volks-onderwijs, voorstander derhalve van de bijzondere school. Na de pacificatie doet men niet goed den schoolstrijd te doen herleven. Daarom reeds kan de heer De Visser niet de man onzer keuze zijn. Als men weet hadden de Chr. Historischen in ’t district Harlingen eerst den heer mr. R. van Veen, te Groningen gecandideerd, maar stelde deze laatste zijne candidatuur, na gebleken misverstand, weder ter beschikking. Eigenaardig is de aanhef, waarmede De Banier deze ver andering bij het publiek inleidt: Onze lezers hebben eenig recht om van de veranderde candidaatstelling door den bond van Chr. Histo rische Kiesvereenigingen in dit district iets te weten, teneinde misverstand te voorkomen. (Wij cursiveeren, omdat we van oordeel zijn, dat de kiezers volle recht hebben om alles te weten.) Ook de radicalen, met soms heel mooie namen als beslist democraten, enz. komen met hunne candidaten, Zeilmaker. Op een bierhuis heeft de eigenaar buiten op de deur doen schilderen Uitstekend bier, maar niemand behoeft mij op mijn woord te gelooven. BOLSWARD, 10 Juni. In de heden avond gehouden vergadering van den Raad dezer ge meente, werd door Burg, en Weth. overgelegd een platte grond van de vertimmering en ver- grooting van het vroeger aangekochte gebouw voor ziekenhuis, benevens een staat van de goederen en hulpmiddelenwelke benoodigd zijn en van die welke bij de gemeente voor handen zijn. In de toelichting wordt het getal en de plaatsing der ledikanten, kasten, priva ten enz. aangewezen, de ventilatie en de ver lichting met gas aangegeven enz. Uit een en ander blijkt, ook volgens advies van den plaat- selijken geneesheer, dat het gebouw bij gewone en besmettelijke ziekten dienst zal kunnen doen. De kosten worden geraamdvoor de ver- grooting en vertimmering, verlichting met gas zoo in Harlingen met den heer Wij zouden geene enkele reden weten om den heer Bouman, het aftredende lid, door den heer Zeilmaker te vervangen. Een telkenmale verandering al bitter weinig. Wij kennen den heer Bouman als een flink, eerlijk en bekwaam man, die in de Kamer steeds op zijn post was en daar een goed figuur maakte. De Banier zegt van hem, dat de heer Bouman is een gewoon (eigenlijk oud) liberaal, ~»die gaarne vereenigs- Wij vragen: is dit een ondeugd? ’t Ware te wenschen, dat er meerderen zoo baarheid aanstootelijk waren, dan zou het »Geen Vrede” weldra Vrede” worden. Door zijn optreden in het district kan ieder weten, dat de heer Bouman al wat naar eenig godsdienst-steM zweemt, geheel buiten de Kamer wil houden en zoo bepaald de werkelijke vrij heid van godsdienst voor allen wil bevorderen. Hij is tevens voor den vrijen handel en dus tegen beschermende rechten, die den werkman weer duur brood zouden doen bezorgen en die vooral voor de veehouders zoo erg nadeelig zouden blijken te zijn. Voorts is onze afgevaar digde een man uit één stuk, die weet, wat hij wil en die volgaarne de algemeene volksbelan gen zal bevorderen. Op grond van dit alles, wekken we de kie zers met warmte op een algemeen gebruik van hun stemrecht te maken en zoo veel mogelijk hunne stemmen uit te brengen voor het district HARLINGEN, op den heer Ook voor de andere districten ondersteunen we de candidaten der liberalen. »Er heerscht, zoo min als bij andere, bij de liberale partij alles behalve vrede.” Derhalve er is nergens vrede, nergens een stemmigheid en dat op ’t oogenblik dat er zulke groote politieke belangen in de handen der kiezers zijn nedergelegd. Voorwaar een verschijnsel, bedenkelijk genoeg. En geenzins van dien aard, om er zich vroolijk over te maken. Maar ondertusschen de schrijver der Banier vergeet eene zaak en die is niet van belang ontbloot. Over geheel Friesland, uitgezonderd wellicht het district Leeuwar den heerscht vrede tusschen Dordt en Rome en zal men gemeenschappelijk den anti-revolu- tionair gaan kiezen, voor Harlingen den heer Van Asch van Wijck en voor Sneek den heer Heemskerk. Ziet, dat is weer de herleving van het oude monster-verbond en daaartegen moet alles, wat den vooruitgang is toegedaan, zich met kracht verzetten. Nu is het waar, dat vele vroegere anti-revo- lutionairen, het dictoraal gezag van den leider moede, zich hebben afgescheiden en als chris telijk-historischen in vier der Friesche districten met eigen candidaten aankomen en wel voor Franeker en Tietjerksteradeel met den heer L. W. de Vries, te Minnertsga, voor Sneek met den heer W. Kroese, te Workum, en voor Harlingen met den heer Dr. J. Th. de Visser, te Amsterdam. De heer De Vries was vroeger een tijdlang lid der Kamer te Bergum. Over den heer Kroese spreken we niet, die is genoeg bekend De aandeelhouders in de Suez-kanaal- maatschappij hebben gister in een te Parijs gehouden algemeene vergadering besloten, om 250,000 frcs. uit te trekken voor een monu ment voor De Lesseps, den genialen stichter van dat Kanaal. C. M. Lulofs, die terecht gestaan heeft wegens het doen drukken van een artikel in het weekblaadje Pst! Pst!, dat voor de eer- en kwetsend was, werd door de rechtbank veroordeeld tot een boete van f 50 subsidiair 25 dagen hechtenis. Verkiezingen. De Commissaris der Koningin in onze provincie heeft, krachtens art. 39 der kieswet, bepaald dat de vaststelling van den uitslag der verkiezing in het kiesdistrict Dokkum wordt verdaagd voor de stemming tot Donder dag 17 Juni en voor de herstemming, zoo noodig tot Maandag 28 Juni, omdat te voorzien is dat niet alle processen-verbaal van stemming uit de stemdistricten op 15 Juni en 25 Juni naar den zetel van het hoofdstembureau kunnen zijn over gebracht. INHOUD van het Friesche Tijdschrift •sSljucht en Rjucht,” 12 Juni 1897. It moat hwet skikt wirde D. H. Z. By myn aide Widze M. Miedema. fen Doede Kouwedokter Jan fen ’e Gaestmar. By ’t Priis-oerlangjen nei in Keatspertij A. B. for langsliepers D. H. Z. Jippe Beanstronk oan syn wiif Jikke Eartriis op hjar 25ste jiirdei C. H. Tinken v. L. Plaatje. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht heeft Hr. Ms. fregat Van Speyk, onder bevel van den kapt.-luit. t. z J. G. Snefhlage, Alexandrette bezocht en is 8 dezer van daar naar Smyrna terug gekeerd. - Met vernietiging der beslissingen van den Militieraad en van Gedep. Staten van Noord Brabant is een loteling alsnog bij Kon. besluit vrijstelling van dienst verleend wegens broederdienst bij het reservekader. Mond- en klauwzeer. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat wegens de uitbreiding van het mond- en klauwzeer in verschillende provinciën geen voldoend nut meer is te verwachten van handhaving van sommige maatregelen, heeft goedgevonden, ingaande 10 Juni a.s., met betrekking tot het mond- en klauwzeer in de provinciën Gelderland, Zuid- Holland, Noord Holland, Utrecht, Friesland, Groningen, Overijsel en Drente, buiten toepassing te stellen de volgende maatregelen 1merking van vee; 2. sluiting van hoeven enz. en vervoer uit en naar afgesloten kringen; 3. ontsmetting; 4. vervoer van vee naar besmette plaatsen5. afzondering. De schipbreukelingen van de vlJstroom.” De 55 geredde schipbreukelingen van de in het Kanaal door aanvaring met de Bittern ge zonken stoomboot IJstroom zijn Woensdag per Harwich-boot te Rotterdam aangekomen en van daar naar Amsterdam vertrokken. De geredden waren vol lof over de behandeling aan boord van de Bittern. Zooals men weet verdronken twee passagiers van de IJstroom, een dame en een heer. Den 16en Juni vertrekt van de Instructie der Ille afdeeling een detachement afgeëxer ceerde mariniers naar de He afdeeling mariniers te Willemsoord ter verdere oefening in artillerie- zaken. Met denzelfden datum vertrekt van de le afd. te Amsterdam een aanvullings-detachement recruten ter opleiding naar de instructie-com- pagnie te Rotterdam. Zwitserland heeft thans ook zijn Boeren bond. Alle landbouwkundige vereenigingen hebben zich, ten einde beter te kunnen opko men voor de agrarische belangen, aaneengeslo ten tot één bond. Deze verlangt van het eedgenootschap een jaarlijksche subsidie van 18,000 frs. Onweer en ontploffing. Dinsdag heeft in Beieren een zwaar onweer gewoed. Daarbij sloeg de bliksem in een kruitfabriek nabij Stephanskirchenhet kruit ontplofte en elf gebouwen werden vernield. Groote boomen werden door den schok ont worteld. Te Rosenheim, dat een uur van de fabriek en te Stephanskirchen, dat er twee K.M. af ligt, zijn al de vensters verbrijzeld, de meeste deuren uit de hengsels gerukt. Een menschelijk slachtoffer heeft het ongeval niet geëischt, alleen werd een beambte licht gekwetst. Het onweer heeft ook nog anders belangrijke schade aangericht in Beieren. 1

Friso nl | 1897 | | pagina 1