A. BOUMAN, AFTREDE»» 1.11), Mr. J. A. van Gilse. A. BOUMAN Mr. J. A. van Gilse. ZATERDAG 19 .JUNI 1897. No. 48. Bij de herstemmingen. Ook bij de herstemmingen blijven wij den KIEZERS in hun eigen wel begrepen belang de keuze der liberale candi- daten aanbevelen, en dus N ieu wsti j dingen Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r het Een twaalftal oude vete- Asch en UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Uitgebracht op de heeren Schaafsma Minnertsga Wijnaldum Sexbierum Witmarsum Tjerk werd Makkum Arum Burgwerd Harlingen Bolsward Workum Hindeloopen 74 55 41 23 77 10 40 69 4 3 1 6 4 7 663 435 87 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent. Prjja der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 oent. Voor eiken regel meer 7| oent. Bij abonnement Is de prijs belangrjjb lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Stavoren Warns KoudumMolkw. Pijttersen 994, Dr. Kuyper 861, Mr. Verkou- teren 234 en van der Zwaag 1344 stemmen. Herstemming tusschen de heeren van der Zwaag en Pijttersen. Hieronder volgt nog een verkorte uitslag der verkiezingen. Gekozen zijn: 14 liberalen, 12 anti-revolu- tionairen, 22 katholieken, 1 christelijk-historische en 1 radicaal (samen 50 leden). Er moeten zijn herstemmingen tusschen libe ralen en anti-revolutionairen in 24, tusschen liberalen en katholieken in 11, tusschen libe ralen en i voor ’t district HARLINGENden heer en voor ’t district SNEEK, den heer burgemeester voor. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. G. van Sonsbeeck, vorderde tegen beklaagde 1 jaar van het recht van politie te Wij hebben daar voor ons de lijst van den uitslag der stemming voor de nieuwe Tweede Kamer onder de nieuwe kieswet, zoo nagenoeg van alle districten. Enkele ontbreken nog. Maar zij kunnen geen doorslag geven. Het feit staat vast er zijn reeds twee-entwintig katholieken gekozen, niet dat die menschen katholiek zijn, daar geven we niets om, dat is hunne zaak, maar zij zijn gekozen op den grondslag van het katholiek-program. En dat Rome is dus in den Hoofdkiesdistrict HARLINGEN. Opgave van de verschillende stemdistricten. onw. tot. 328 211 383 302 214 452 152 136 61 1088 16 10 B. d. V. v. W. Z. 119 68 137 127 101 57 76 320 297 142 170 Gilse Heemskerk Kroese 72 76 176 gevangenisstraf met ontzetting aan beklaagde om eenig ambt bekleeden gedurende 5 jaren. De verdediger, mr. B. van Loon, betoogde dat Sch. wel dronken geweest is, in elk geval heeft beklaagde niet opzettelijk wederrechtelijk gehandeld en concludeerde Pleiter tot vrijspraak. Uitspraak 26 Juni. Uit Harlingen wordt verhaald dat een kiezer wat heel lang in het hokje bleef en, naar de reden daarvan gevraagd, antwoordde: »ja, ziet u, ik kan wel schrijven en ik heb ook wel gehoord van het Onze Vader op de grootte van een stuivertje; maar om met dat dikke potlood den naam van mijn man op dat kleine vlakje te schrijven neen dat is mij te kras. INHOUD van het Friesche Tijdschrift •bSljucht en Rjucht.” 19 Juni 1897. In teltsje fen Doede Kouwedokter, Jan fen ’e Gaestmar. Nei Rein komt Sinneskyn wat de liberale voor heeft en voor blijft hou den, dat is het eeuwige en het groote beginsel, wat geene andere partij kan bieden «menschen weest godsdienstig zoo ge wilt, elk op uwe wijze, maar voor het staatkundige zijn we broeders en kennen slechts één belang, dat is het belang van ons allen. En ziet dat beginsel moet met ja en amen door ieder gedeeld wor den, door ieder in zijn eigen belang. En daarom verkondigen wij dit ook luide en willen het verdedigen tegenover ieder, die vermeent daartegen iets te kunnen inbrengen. Daar loopt geen godsdienst eenig gevaar. Daar is geen quaestie van bescherming al of niet, al doet de anti-revolutionair die omstan digheid handig wellicht, maar dom en zeer te kwader ure in het debat brengen. Daar is het eene zaak van groot, van maat schappelijk belang, zoo gij, o kiezers, uwe stemmen uitbrengt voor het district aftredend lid, den heer radicalen in 3, tusschen liberalen 14en Jan. op de secretarie geweest, maar moest onderling in 1, tusschen liberalen en C.-H. in 1, tusschen liberalen en S. D. A. P. in 1 district. Voorts: tusschen anti-revolutionairen en katholieken in 3, tusschen anti-revolutionairen onderling in 1, tusschen hen en radicalen in 2. Eindelijk tusschen radicalen en S. D. A. P. in 2 en tusschen C.-H. en S. D. A. P. in 1 district herstemming. Samen 50 herstemmingen. De 14 gekozen liberalen zijn de heeren: Rink, Willinge, Goekoop, Roessingh, Zijp, tethaan Macaré, Ferf, Lely, Smeenge, Henne- quin, Tydeman, E. A. Smidt, J. J. v. Kerkwijk en Goeman Borgesius, allen zitting hebbende leden. In Amsterdam komen de 8 aftredenden in herstemmingMr. W. H. de Beaufort was daar niet candidaat. Van elders aftredende liberalen komen in herstemming Mr. E. Fokker, Knijff, Schepel, Pierson (in Delft), van Delden, Hesselink, Schaafsma, v. Gijn, Lieftinck, Conrad, Pijnacker Hordijk, Drucker, Bouman, Veegens, v. Deinse, zoove^Frfesland Mees> Hintzen, v. Raalte, Pijttersen, Meesters, Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. HARLINGEN op den volgenden morgen; den 15en was bij er ’s morgens ten 9^ ure en is toen bescheiden op 11| uur en toen heeft bij het stuk getee- kend en ontvangen en is er mee vertrokken. Toen hij evenwel het stadhuis verliet, stond beklaagde op de stoep, pakte hem beet en rukte het papier uit zijn zak, dat daar een eind uitstak, zeggende «dat is mienes,” waarop Tj. Sch. zich verzette en toen heeft beklaagde hem naar het arrestantenlokaal gebracht en daarin opgesloten. Nu waren zeker de zwaarste verklaringen tegen beklaagde die van verschillende ambte naren ter secretarie, dat zij van dronkenschap niets bij Sch. gemerkt hebben en deze rustig een kwartier bij de kachel heeft gestaan te wachten, en dat zij onmiddelijk na zijn vertrek een schreeuw buiten deur hoorden en toen door de ramen zagen, dat beklaagde hem beet had en naar het arrestantenlokaal duwde. Tusschen 9^ en 11J uur had beklaagde op de secretarie vernomen dat Sch. zelf de attestatie de vita wilde hebben, waarop hij zeiik wou dat de man dronken was, dan kon ik hem in de kast krijgen” en «als ik mij hier eens onder de tafel verstopte en het hem uit den zak baalde.” Daartegenover hadden andere beambten op gemerkt dat Sch. abnormaal was, en een paar agenten van politie, die hem in bet arrestan tenlokaal hebben gesproken, oordeelden dat hij dronken was omdat bij naar drank rook en wartaal sprak. Als Sch. zijn pensioen ontvangt, dan is hij 14 dagen tevoren en 14 dagen er na dronken en mishandelt zijn vrouw. Allen verklaren gunstig omtrent beklaagde en de verdediger las een zeer gunstig attest van den daarin op te sluiten, en geruimen tijd opgesloten te houden, alles onder voorwendsel dat Tj. Sch. wel in kennelijken staat van dronkenschap was. Er werden 8 getuigen a charge en 9 a decharge gehoord. Uit dat onderzoek bleek, dat Tj. Sch. een gepensioneerd O.-I. militair is, die een tijd lang van beklaagde voorschot op zijn pensioen heeft, waarvoor deze hem dan de geteekende attestatie de vita geeft, maar in Januari 1.1. zelf dat papier wilde ontvangen. Hij is daarvoor den maar het katholiek-program. is heel iets anders. voorsprong. Dan komt Dordt. ranen, bondgenooten van Rome, versterkt bet anti-liberale kamp reeds tot vier-en-dertig. En daartegenover staan slechts een veertiental liberalen. Op dit oogenblik derhalve eene minderheid van, netjes berekend, twintig per sonen. Zoo’n minderheid beteekent nog al iets. Ja, maar de herstemmingenZiet, daar is nu de hoop op gevestigd. Als men den boel verbruid heeft, dan grijpt men nog zoo gaarne naar den stroobalm Maar neen, sta nu op eigen beenen en speel tegen alle waarschuwing in opnieuw met vuur. Stem nu eens niet den liberaal, maar maak den antirevolutionair of den katholiek nog zwarter dan bij reeds is. Dan hebt ge aan deel aan de zege, gij verwaten volksman, die de huid verkocht voor ge den beer zelfs een schot met los kruit had gegeven. In alle hei ligheid en deftigheid stapt ge daar rond, maar uw advies was ondoordacht en vierkant opper vlakkig. In uwen blinden ijver liept ge u zelven voorbij 1 Zoo en in dien geest kan ons oordeel zijn over tal van volksmenners, die onmiddelijk bij de hand zijn als er buitenkansjes zijn. Geheel het Vaderland verkeert nog in onrust. Herstemmingen te over. Wat zal het einde der geschiedenis zijn? Vier-en-dertig kamerzetels reeds door anti-liberalen bezet, en er zullen nog wel meer bijkomen. Zoo dus zullen we bet volgend vierjarig tijdperk ingaan met een anti-liberaal Kabinet Want het is duidelijk als de Kamer-meerderheid anti-liberaal is, dat dan het huidige Ministerie zijn plaats moet ruimen voor een ander. En dan hebben we weer een onvruchtbare tijd, waarin niets, letterlijk niets gedaan kan wor den. Rome en Dordt kunnen wel afbreken, maar van opbouwen is geen sprake. Dat heeft eene vroegere geschiedenis duidelijk bewezen. Hoe welwillend, hoe gezond is dan ook de oppositie der radicalen en «socialen” tegenover de liberalen, door wie ze zijn, wat ze zijn. Och ja, een moeder heeft telgen en onder deze «uitwassen”. In dit opzicht staat de liberale party met die van Rome en Dordt gelijk. Maar Woensdagmorgen zonden wij een bulletin aan de Abonnenten in de stad omtrent den uitslag der verkiezingen, voor TT betreft v. Karnebeek, Bastert, Houwing en Zylma. District Harlingen. Uitgebracht op de heeren Bouman 1019, de Visser 999, van Asch van Wijck 1758 en Zeilmaker 563 stemmen. Herstemming tusschen de heeren van van Wijck en Bouman. District Sneek. Uitgebracht op de heeren van Gilse 1402, Heemskerk 1890 en Kroese 1 205 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Heemskerk en van Gilse. District Franeker. Uitgebracht op de heeren Kamstra 1098, Lieftinck 1273, Middelkoop 778 en de Vries 535 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Lieftinck en Kamstra. District Leeuwarden. Uitgebracht op de heeren Bekhuis 505, Gerritsen 1213, Kielstra 766, van Munster 570 en Mr. Troelstra 939 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Gerritsen en Mr. Troelstra. District Dokkum. Doornbosch 195, Pollema 1969, 1650 en Van Swinderen 214 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Pollema Schaafsma. District Tietjerksteradeel. Uitgebracht op de heeren de Kanter 822, Mr. Troelstra 1149, J. D. de Vries 1867 en L. W. de Vries 392 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. D. de Vries en Mr. Troelstra. District West-Stellingwerf. Uitgebracht op de heeren Houwing 1409, van Vliet 948 en van der Zwaag 694 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Houwing en van Vliet. District Schoterland. Uitgebracht op de heeren 46 32 1019 999 1758 563 112 4451 Geldige stemmen 4339. Volstrekte meer derheid 2170. Voor ’t district SNEEK gelden de volgende opgaven 9 en voor het district SNEEK op den heer Bedenkt het wel, uwe stemmen wegen zwaar! H. 74 78 73 143 55 43 28 71 34 115 63 5 18 40 376 262 109 99 91 118 20 9 van 33 16 30 47 57 75 Tot. i/d Z W hoek 120 138 Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan C. W., 50 jaren, agent van politie le kl., tevens onbez. rijksveldwachter, te Sneek, terzake dat bij den 15 Jan. 1.1. opzettelijk zekeren Tj. Sch. wederrechtelijk van zijne vrijheid heeft beroofd door dezen, die, gelijk hem bekend was, niet verkeerde in ken nelijken staat van dronkenschap en zich even min aan eenig ander strafbaar feit bad schuldig gemaakt, van de openbare straat als arrestant over te brengen naar het arrestantenlokaal, VU ÏOA Jt JtiJLSS’O Mil «S- El ADI1TEITIE- BUD VOOR FRIESLAND. 20 26 2 260 26 28

Friso nl | 1897 | | pagina 1