A. BOUHAN, AlIKEDEVI) LID. Mr. J. A. van Gilse. Nog eene aanbeveling. 1 I 1 I I A. Bonman, aftredend lid, Mr. J. A. van Gilse, en voor de andere districten op de candidaten der liberalen. H. WOENSDAG 23 JUNT 1897. No. 49. Een nuttig advies. Ook bij de herstemmingen blijven wij den KIEZERS in hun eigen wel begrepen belang de keuze der liberale candi- daten aanbevelen, en dus Officiéél gedeelte. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG om aan Jan de Witt. hoofde- tijd maar zeer Y- KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM een En De Vaderlander van 19 Juni geeft een alge meen advies aan de christelijk-historischen. Zij schrijft o. a. »De christelijk-historische partij heeft in een groot aantal districten bij de herstemming de Zij zal den doorslag voor ’t district HARLINGENden heer en voor ’t district SNEEK, den heer Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever zoo goed als niets Aanvrage om ontslag van Mej. R. Feenstra van onderwijzeres in de nut- de openb. lagere school te een armvoogd te Koudum. van stembureaux voor de stemmingen ter benoeming van leden voor den I Een vijftig-tal herstemmingen Nooit zoo iets beleefd. Bij de eerste stemming is beslist. Alleen is van groote verdeeldheid gebleken. Als offer daarvan zijn enkele verdienstelijke mannen uitgeworpen. Zij zullen vervangen worden door min of meer bekende plaatselijke grootheden. Intusschen hebben we hier te doen met een gewoon verschijnsel bij uitbreiding van het kiesrecht. Een afgevaardigde, die zijn stem aan zulk eene wet geeft, teekent daarmede als ’t ware zijn eigen doodvonnis, ’t Kamerlid maatschap schijnt evenwel een zeer begeerlijk iets te zijn. In den gewonen regel willen de menschen gaarne omhoog, zetelen in grootheid en eere, met macht bekleed, een zeer begeer lijk iets. Anderen denken: »er valt twee duizend pop mee te verdienen en dat is geen kleinigheid.” Er zullen er wel zijn, die ’t zelfs voor minder willen doen. Deze gedachte brengt ons op ’t denkbeeld, als men nu de ge meenschappelijke belangen des Vaderlands toch maar op zijde wil zetten, of het geene aanbeveling zou verdienen eene openlijke inschrij ving te houden voor Kamerlid op de manier van eene aanbesteding, b.v. Misschien waren er die ’t voor f 1000 of nog minder wilden en in nog menig ander Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 26 Juni 1897 des voormiddags te 9| ure. Punten van behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Rapport van de commissie over de reke ningen van de Burgerlijke Armbesturen, dienst 1896. III. Vaststelling eener verordening, houdende verdeeling der gemeente in stemdistricten. IV. uit hare betrekking tige handwerken aan Nijega (Heidenschap). V. Benoeming van VI. Zamenstelling gemeenteraad. VII. Verzoeken om afschrijving van lijken omslag. VIII. Vaststelling van het le suppletoir kohier van hoofdelyken omslag, dienst 1897. IX. Idem van het kohier van schoolgeld over het 2e kwartaal 1897. Koudum, den 21 Juni 1897. De Burgemeester, H. M. TROMP. terwijl het vrijhandelstelsel ons zal doen rijpen, om ten allen tijde kranig en flink voor den dag te komen. Daarom wie als eigen persoon in zijn welbe grepen belang ter stembus wil komen, hij kieze a.s. Vrijdag beslist de candidaten der liberalen. En ter stembus komen, algemeen en eendrachte lijk is thans noodzakelijk. Thans, nu de aan vankelijke meerderheid reeds aan den anti liberalen kant is. Vooruit dan jongens van Jan de Witt. Als één man uwe stemmen uitgebracht voor het district HARLINGEN op den heer voor ’t district SNEEK op den heer trent meerdere bijzonderheden gegeven, thans komen daar enkele liberalen en over het geheel de anti-revolutionaireu met het bescher mend stelsel allereerst in den vorm van graan rechten. In het district Harlingen vertegen woordigt de heer Van Asch van Wijck het beschermend, de heer Bouman het vrijhandel stelsel. Een ongezond iets tot deze verkiezing. Een niets,” dat de handigheid van een goochelaar verraadt. Maar een niets” dat slim is. Ziet, zoo wordt tegen den kleinen man gepredikt, als je nu een brood voor tien of elf cents koopt, dat maakt niet uit, niet waar? Betaal je centje maar meer, als je dan maar doorloopend werk hebt, dan is het goed. Prachtig geredeneerd, maar van dat doorloopend werk valt nog weinig te verwachten. Het hangt nog in de lucht. En het dubbeltje dat elf centen wordt, wijst op een woekerwinst van tien procent en deze winst wordt betaald door den contant betalenden werkman. Het is niet de minste vrucht van het liberalisme dat de werkman goedkoop en deugdelijk brood kan eten voor weinig geld. Harkt nu den werkman op om het duurder te betalen. Wie het wil, hij kieze den heer Van Asch van Wijck. Maar ieder ander, die een geopend oog heeft voor volksbelangen en volkswelvaart, en die kan begrijpen, dat het heil van den Staat in de welvaart van a'len is gelegen, hij kieze het tegendeel. Ons volkje van nog geen vijf millioen kan geen vijftig millioen omwonenden dwingen, zij ons wel. Wij overdrijven niet. Het cijfer kan verdubbeld worden. Beschermende rechten zullen ons knoeien, en ten gronde richten, Nu zouden zij, die tot deze partij behooren, half werk doen, of juister gezegdhet ver richte werk te niet doen, indien zij nu een Hoe dit nu in dezen verkiezingsstrijd te pas roomschen candidaat (en anti revolutionair is komt, mag de drommel weten. roomsch) stemden, of door zich van stemming In een vorig hoofdartikel hebben we daarom- te onthouden, indirect zijn overwinning in de Maar hand werkten. Wat wil men nu Een Kamer, waarin de roomsch katholieken een krachtige meerderheid hebben Zoo ja, dan moet men de anti- i revolutionairen stemmen. Maar waartoe dan de Christelijk-Historische Bond opgericht, of tot dien Bond toegetreden? Hoofddoel daarbij was toch óók, en voorna melijk, met Gods hulp ons land te bewaren voor een roomsche Tweede Kamer. Welnu, dan moet nu, bij de herstemming, de stem der christelijk-historischen geschonken worden aan de tegenstanders der roomschen. Dus aan de liberalen Gewis Wat toch moeten wij bedenken Vooreerst, dat het hier een herstemming geldt. En bij een herstemming kiest men den candidaat, van wien men het minste te vreezen, en, betrek- kelijkerwijs, het meest te hopen heeft. Wij vragen, wat voor goeds bet protestantsche Nederland heeft te wachten van een roomsche Regeering Men bedenke vervolgens, dat men, door nu den liberalen candidaat te stemmen, aan de liberale partij geen overmacht bezorgt in de Kamer. Zij zal daartoe, dit kunnen wij nu reeds verzekeren, niet sterk genoeg zijn. Zij zal dus niet bij machte wezen, om hetgeen wij verkeerds van haar zouden kunnen duchten, ten uitvoer te brengen. Maar zij moet sterk genoeg wezen, om te verhinderen, dat wij door de roomschen geregeerd worden.” En ook nog: »Het is nu niet de vraag: geloovig of on- geloovig? maar: voor of tegen de roomsche zijn er nog. En nu aanhoe komen we lijke clericalen wagen nog eene poging, hun slag te slaan. Dit is hunne zaak. Dwaas, dubbel dwaas, is het daarom voor de vooruitstrevenden om zich te verdoelen. Louter in troebel water is het goed visschen. Maar ieder vooruitstrevend man behoort te weten dat het onzalig, ja rampzalig is het water troebel te maken. Hij werkt zich daardoor zelve in den grond. Een samengaan van Rome en Dordt kan in de Kamer eene meerderheid geven. En dan volgt een clericaal ministerie. Hoe dit zal werken, valt vooruit te bepalen. Algemeene wetten zijn onmogelijk, wijl de bondgenooton steeds van elkander de gewenschte concessiën zullen begeeren. Schipperen alzoo. Idem met benoemingen. Krijgt Rome het leeuwendeel, Dordt zal klagen, in het tegen gestelde geval treedt Rome als aanklager op. De geschiedenis van het kabinet Mackay heeft dit duidelijk bewezen. En als toen een aantal liberalen medegingen om werkelijk eene pacifi catie, eene bevrediging, op schoolgebied te ver-i krijgen, dan weten ze het nu, dat ze buiten den waard gerekend hebben. Immers daar I wordt eene hernieuwing van den schoolstrijd gepredikt. En dan nog bovendien. Daar is een tijd van malaise geweest, van teruggang voor den boerenstand. de clerus, die uit alles munt slaat wat hem beslissing in haar hand, kan dienen, heeft en ’t is een eigenschap moeten geven te Middelburg, te Harlingen, te van dit kaliber, zich weder handig in deze Steenwijk, in Sneek omstandigheid ingewerkt en het middel ter district, genezing gevonden. Dat middel nu heet beschermend recht? Een onzalig ding doen, wellicht een geheel eskadron, die nog geld zouden willen toegeven, eene omstandigheid die der schatkist al weder ten goede zou komen. Wilde men bij zoodanigen maatregel toch nog waarborgen voor eenige geschiktheid, men zoude een zeker soort van examen kunnen voorschrijven. Voor alle vakken heeft men die, alleen voor de hoogste wetgeving schijnt men te denken, dat het verstand met de jaren of wel met »het ambacht” komt. Staat ons deze causerie toe, geachte lezers, want werkelijk men heeft soms moeite om zijn lachen te bedwingen, wanneer men die bonte candidatenlijst naziet. Hoevele namen komen daar wel niet op voor van personen, van wie men met recht mag vragenzijn dat nu de mannen, die Nederland en zijne behoeften ken nen, die iets weten van onze Oost en onze West en de millioenen personen daar aanwe zig En toch zou men de belangen van die allen aan deze onkundigen en onwetenden toevertrouwen. Waarom niet, stemt maar raak Al was het nu louter voor de grap Zoo en in dien geest wordt werkelijk gere- redeneerd en gehandeld. Verbazend dwaas en spelen met vuur, gevaarlijk spel, ge zult ’t ons toestemmen. Het werk der verkiezingen is en moet zijn een ernstig en wel overwogen werk, omdat daarmede onze hoogste belangen zijn gemoeid. Onze hoogste belangen niet van eene andere, maar van onze tegenwoordige wereld en die zijn in de eerste plaats van waarde. Al wil de een of ander dit ontkennen, zijne eigene handelingen getuigen in dit opzicht tegen hem. Nu ja, wordt daar meesmuilend opgemerkt: bij zoo’n eerste stemming kan het wat lijden. Daar komt het zoo precies niet op aan, bij de herstemming, dat is wat anders Vergunt ons zulk eene redeneering oppervlakkig en dwaas te noemen. ’t Bij uitstek liberale district Den Helder verloor daar door zijne liberaliteit en vaardigde indertijd een Staalman af en het district Harlingen geeft in dit opzicht thans te leeren. De vrienden en voorstanders van de candidatuur Zeilmaker hadden slechts nog wat meer behoeven te loopen om een dozijn mannen over te halen van de partij-Bouman naar Zeilmaker en we hadden tot uitkomst gehad eene herstemming tusschen de heeren van Asch van Wijck en dr. De Visser, niettegenstaande het anderbalf-duizend- tal vrijzinnige stemmen. Wij zijn, laat ’t ons maar eerlijk bekennen, zoo maar pas met de hielen over de sloot. Maar gelukkig, we komt het er maar op verder De herstemmingen betreffen de grootste ste den, ja maar ze omvatten geheel Friesland ook In geen der acht districten is eene dadelijke keuze geschied. De dag der herstemming, Vrijdag 25 dezer, is dus ook voor dit gewest een belangrijk» dag. Bepalen we ons, zonder de anderen uit te sluiten tot het district Harlingen, omdat we daarbij dadelijk zijn betrokken. Daar is nu herstemming tusschen de heeren Van Asch van Wijck en Bouman, het aftredend kamerlid voor dit district. Nu is het bekend, dat zoowel voor hier als voor geheel de linie Standaard-stijl, Rome en Dordt samengaan. Het zoogenaamde mon sterverbond is weer hernieuwd en de gezamen- d HUH lllllll Fill ESI n II. l UITGEVER: i \l ri B- H Uil IH1111II. I 1 I 1

Friso nl | 1897 | | pagina 1