1 1 i ZATERDAG 26 JUNI 189T. No. 50. Zeven I Nieuwstijdingen. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. a. \iinb n uil i in iaiii III.1II lllllll Fll IESI1111. n te Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG a 1 bet Czaar op verzoek van Kneipp’s .11 7 1 UITGEVER: I 1 de en ii r V I 8, g> a, r. e, J. J. T. 1 1 houdelijke scholen, of wel als instructeurs in schermen of gymnastiek verdienstelijk hebben gemaakt, geldelijke belooningen worden uitge reikt. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Z. E. de Minister van Marine bracht Donderdagmorgen een bezoek aan ’s Rijks marinewerf te Amsterdam vergezeld van den de afdeeling perso- Door de Roei- en Zeilvereeniging De Amstel zullen op 26 Juni, 10 en 24 Juli en 7 Augustus onderlinge roeiwedstrijden geor ganiseerd worden. Tevens zal op die dagen aan de leden een concert worden aangeboden. De Amsterdamsche socialist Samson werd Woensdag te Harlingen, terwijl hij daar op de markt brochures verkocht, wegens daarbij ge bezigde opruiende taal in arrest genomen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht." 26 Juni 1897 In nije hoed, T. J. B. In Fryske Sim- merdei, J. S. len dei to ier to wrald komd, M. Miedema. Sytske Fjirtich, Sytske Fjirtich. Noardfryske Sprekwirden. Troch omgong, D. H. Z. Op ’t stran (met plaatje). Uit Malang schrijft men aan het Soer. Hand, dat de cholera daar volstrekt niet afnemen de is, maar integendeel in de afdeeling bedenke lijk toeneemt. Sommige dessahoofden hebben doodeenvoudig verzwegen, dat in hun dorpen de cholera heerschte en eerst nadat er tiental len waren bezweken en volksverloop dreigde, daarvan aangifte gedaan. Enkele families zijn van de ondernemingen gevlucht en logeeren nu in de Malangsche hotels, o.a. een op wier onderneming den 16den Mei niet minder dan vijf gevallen met doodelijken afloop voorkwa men. Het bestuur der nijverheidsvereeniging voor goud- en zilversmeden te Schoonhoven heeft zich met het bestuur van het Museum voor kunstnijverheid te Haarlem in verbinding gesteld, ten einde uit de verzameling van dit Museum het materieel te ontvangen om gedu rende de vacantie in de lokalen der teekenscbool te Schoonhoven een tentoonstelling op ’t gebied van het goudsmidsvak te houden. Van den maaltijd, Dinsdagavond in het venhage "zijn Buckingham-paleis te Londen gehouden, is niets bijzonders te vermelden. De Koningin schijnt den voor haar zoo afmattenden dag zeer goed te hebben doorstaan. Zij deed berichten in winnen omtrent twee mannen die zij bij het St.-James’s-park uit een boom had zien vallen, onderhield zich met verscheidenen harer hooge gasten en gaf zelve eenige aanwijzingen omtrent de soirée ten Hove. In de hospitalen zijn niet meer dan twee honderd menschen binnengebrachtop ettelijke millioenen zeker zeer weinig. Twintig waren door zonnesteek getroffen, tien ernstig. In de ambulances zijn een duizendtal menschen ver pleegd, die zich tijdelijk ongesteld voelden. Lord Derby en lord llowe deden lichte kwets uren op bij een val van het paard. De «Boodschap” der Koningin aan hare onderdanen in de gansche wereld werd afge zonden door middel van een telegrapheertoestel, aan den hoofdingang van het paleis geplaatst. H. M. gaf, door op een knop te drukken, het sein aan het centraal-bureau te Aldersgate. Binnen drie kwartier kwam er reeds antwoord van de Sechellen in den Indischen Oceaan, binnen bet uur van Nieuw-Zeeland, den Niger, Teneriffe, Oeganda, Hongkong; in het geheel kwamen dertig antwoorden in. De Rijksdag te Berlijn heeft met 183 tegen 113 stemmen de handwerkswet aange nomen. De ?weedsche stoomboot Onni is 1.1. Zondag op reis van Helsingfors naar Abo op vijf mijlen aftand van Ehenaes verbrand. Aan i kapitein ter zee, chef van i neel van het departement. De Minister deed zich op de werf een com pagnie presenteeren, welke gekleed was met het nieuwe hoofddeksel, den helm. Ijzeren scheepsbouw. Uit Hoogezand, Sappemeer en omstreken wordt gemeld, dat er een ongekende drukte in de scheepsbouw heerscht. Op en bij alle werven schijnt men tegenwoordig ruimte te kort te komen. Zelfs ziet men thans te Waterhuizen, even voorbij de laatste klap- brug over het Winschoter diep, aan den kant naar Groningen, vier kolossale ijzeren schepen zoo maar op een stuk land, heelemaal zonder helling bouwen. De schepen worden te breed om genoemde brug te kunnen passeeren. Dat heet zich naar de omstandigheden schikken. In den val geloopen. Een marinier, die in 1894 deserteerde, werd dezer dagen te Haarlem aangehouden wegens een burgerlijke overtreding en zal zich deswege hebben te verantwoorden voor de rechtbank daar. Als deserteur zal hij ook van deze handeling spoe dig rekenschap aan den militairen rechter hebben te geven. Door de Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen zijn fraai uitgevoerde zomerdienst-regelingen uitgegeven van de nieuwe snelverbindingen met Zwitserland en Italië, via Emmerik, Keulen en Basel, en met Noord- en Midden-Duitschland via Emmerik. De commissie ter viering van Peter-feest te Zaandam heeft zich, wegens ge brek aan financiëelen steun, genoodzaakt gezien den Historischen Optocht van haar programma te laten vervallen. Treurige verhouding. Door het O. M. bij de rechtbank te Haarlem werd tegen D. C. d. V., oud 20 jaar, wegens diefstal van een bedrag van ongeveer f20, een gevangenisstraf van 6 maanden geëischt. Van het geld, dat de jongen een week lang in zijn bezit had gehad, werd niets vermist. Beklaagde verklaarde aldus gehandeld te hebben, om op deze wijze te worden onttrokken aan herhaalde hoogst onaangename bejegeningen van zijn vader, die voor de derde maal in het huwelijk zal treden. Op Tessel wordt eene tentoonstelling van Tesselsche en andere oudheden voorbereid welke van 28 Juni tot en met 4 Juli zal gehouden worden in de Koningin-Wiihelmina- Bewaarschool te Oude Schild. Reeds zijn vele belangwekkende voorwerpen ingezonden. Ook zal daar de bedstede worden opgesteld van admiraal De Ruyter, welke is weggebroken uit het onlangs gesloopte loge ment «Zeven Provinciën.” Uit de Neder-Betuwe wordt gemeld, dat met de kersenpluk en de verzending begonnen is. Voor de Engelsche markt werd eerst 16 cent per half kilo besteedthans is deze prijs reeds tot 9 cent gedaald. Daar de vrucht nog zeer onrijp is, kunnen voor begin Juli geen goede kersen verwacht worden. Zij zullen dit jaar niet lang duren, ook al omdat door den laatsten storm vele vruchten zijn afgewaaid. - De Afdéffiing “«Oude Küitót en Nijverheid” der Dordtsche Tentoonstelling is ook in gereed heid gekomen en omvat een verzameling schatten, zooals zelden bijeen gezien is. Onder leiding van den Voorz. der Commissie, Mr. J. C. Over- voorde, Archivaris der gemeente Dordrecht, is het Museum, gevestigd in het Oude Stadhuis op Oud-Dordt verdeeld in de volgende groepen a. godsdienstig levenb. openbaar leven c, huiselijk levend. voorwerpen ter opluis tering; in het geheel zijn plus minus 2500 voorwerpen ingezonden. De opening van het Museum heeft plaats gehad op Zaterdag 19 Juni. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat- schappij heeft haar bepalingen op het vervoer van rijwielen gewijzigd. Dientengevolge moet, indien rijwielen ten vervoer als bagage in locaal verkeer worden aangeboden, voor inschrijving van den aanbrenger voor elk rijwiel één plaatsbewijs ter vertooning geëischt worden, ten bewijze dat de eigenaar zelf mede reist. Wordt hieraan door hem niet voldaan, dan wordt inschrijving als bagage geweigerd. De 46ste algemeene vergadering van Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- Ilandwerksnijverheid zal gehouden worden op 1 en 2 Juli te Tiel des morgens ten 9J, ure. De rekening en verantwoording, welke o.a. op ■de vergadering behandeld zal worden, sluit met ■een batig saldo van f 157.53j. Onder de te behandelen punten komt verder voor het voorstel van de afdeeling Amsterdam betreffende betere omschrijving van het tarief van invoerrechten en bespreking van het inge diende wetsontwerp tot verzekering van werk lieden tegen de gevolgen van ongevallen in fabrieken en werkplaatsen. De heer R. Tutein Nolthenius te Zutfen zal dit ontwerp inleiden. Gevolgen van den storm. Volgens door ■deskundigen gedaan onderzoek heeft de Sche- veningsche visschersvloot bij den laatsten storm een schade van dertig a veertig duizend gulden geleden. Verder zijn een tachtigtal badstoelen verloren gegaan of onbruikbaar geworden. Behalve de cadetten uit het hoogste stu diejaar der cadettenschool, die dit jaar het examen voor toelating tot de Kon. Milit. Aca demie afleggen, hebben zich 60 adspiranten uit de burgermaatschappij aangemeld om inge volge punt II van art 25 der wet van 21 Juli ’90 (Stbl. no. 126) aan bedoeld examen deel te nemen. Voor deze laatste categorie zijn 48 plaatsen opengesteld, nl. 29 voor h. t. 1. en 19 voor het O.-I. leger Van voormelde 60 adspiranten zullen er 34 <te ’s-Hage, 14 te Arnhem en 12 te Breda het achriftelijk gedeelte van het examen afleggen. Voor de rechtbank te Rotterdam stond terecht een persoon uit Kethel en Spaland be schuldigd van opzettelijk bij art. 13 der kies wet een valsche aangifte te hebben gedaan. Beklaagde woonde bij zijn moeder in huis en had opgegeven daar f 100 jaarlijks te ontvan gen voor zijn werkzaamheden. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van twee maanden. Op last van den Minister van Oorlog zullen ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, aan de officieren en min deren die zich als onderwijzers op de huis- EN TWINTIGSTE JAARGANG. boord bevonden zich 140 passagiers, waarvan er zes in de vlammen zijn omgekomen. De overigen werden gered, doch verschillende waren met brandwonden overdekt. De brand ontstond door het omverwerpen van een spirituslamp. In Londen is in de laatste dagen weer het gerucht opgedoken, dat Koningin Victoria zal aftreden als koningin, ’t Is nu de tiende maal, dat dit gerucht wordt verspreid, en men meent in ’t algemeen dat het nu evenmin geloof verdient als vroeger. Koningin Victoria zou dan afstand doen ten gunste van haar oudsten zoon, den prins van Wales. Men weet, dat deze volstrekt niet verlangt naar de kroonhij voor zich zou liever het tegenwoordige leven blijven verkiezen, waarin hij een rol speelt als zeer populaire prins en als man vol vrijheid, die de aangenaamheden des levens geniet, zonder een vorstelijke ver antwoordelijkheid te dragen. De baronnesse H. v. K., een Britsche onderdane in den Haag, heeft ter viering van het jubileum van Koningin Victoria een gift van f 1000 aan de redactie van het Dagblad toegezegd ter leniging der ellende, door den storm van Vrijdag 1.1. te Scheveningen teweeg gebracht. Ter gelegengeid van zijn negentigsten verjaardag heeft de Italiaansche generaal Ma- rozzo della Rocca een telegram van gelukwen- sching ontvangen van den Duitscben Keizer. Koning Leopold is van Ostende met het jacht Clementina naar Kiel vertrokken, om aldaar de internationale zeilwedstrijden bij te wonen, waarbij ook Keizer Wilhelm zal tegenwoordig zijn. Toegepaste Röntgenstralen. Te ’s Gra- i van wege het militair hospitaal van den auditeur-militair daar, dezer dagen op een klassiaan uit Vlissingen proeven genomen met Röntgenstralen, om te onderzoe ken of zijn beweren juist was, dat hij niet kon bukken, omdat er een stuk naald in zijn lichaam stak. Op grond daarvan bad hij dienst geweigerd. Hij was uit dien hoofde voor den krijgsraad gesteld. Het onderzoek had plaats ten huize van een stadgenoot, die daartoe welwillend zijne instru menten afstond. Een stuk naald werd echter niet in het lichaam ontdekt. Regrafenis van pastoor Kneipp. Dins dag had te Wörrishofen de plechtige teraarde bestelling plaats van pastoor Kneip. Er was een groote toeloop van belangstellenden, na tuurlijk in de eerste plaats van de «moderne barrevoetsorde”, maar ook het landvolk uit den wijden omtrek was dien dag naar Wör rishofen gestroomd. Achter den lijkwagen werden de ordeteekenen van den overledene gedragen, dan volgden enkele verre familie leden, Kneipp doctoren, deputatiën van Kneipp- vereenigingen, enz. De zaken te Wörrishofen zullen op denzelfden voet voortgezet worden door een oudste leerlingenP. Reille. Burgemeester en Schepenen van Brussel brengen ter kennis van belanghebbenden dat de derde paardenjaarmarkt zal plaats hebben op Woensdag 7 Juli as. Zou de visch aan het verminderen zijn Volgens bet Dagblad van Wilhelmshaven is de

Friso nl | 1897 | | pagina 1