k E Bravo! Zeven No. 51. ■8 Buitenlandsch Nieuws. WOENSDAG 30; JUNI 1897. I Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM e e t F N.lll NOB FRIISMII. «IMS- El 11)1 Ell I EV1IE- Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r 1 de heeren A. H. W ales UITGEVER: een door gevolg ook van dr. Ook al weder eene les voor het ver- groote, die zegtwilt ge iets, steunt Is dit Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever op dat de anti-revolutionairen binnengesmokkeld het district Harlingen is veroordeeld, in dit blad zal men omtrent deze verkiezing de uitkomsten der verschillende stemdistricten kunnen lezen. Sneek heeft zich kranig gehouden. i.' 1 1 om half negen uur ’s namiddags en is vermoedelijk op Alle pogingen om grootste aantal), radicalen, christelijk-historischen, sociaal democraten (niet van de kwaadste soort,) anti-revolutionairen en katholieken. Reeds boven is gezegd, het monsterverbond is verslagen en dat is de groote beteekenis van deze ver kiezing. Voor dien uitslag hebben we een driemaal herhaald Bravo Daar zullen zoo ongeveer zestig tegenover veertig staan, die afgescheiden van godsdienst- leerstellingen het Vaderland willen dienen en die uitkomst is in hooge mate verblijdend. ’s Lands raadzaal is geen kerkekamer, dit is begrepen en dit besef moge meer en meer doordringen. Wij hebben daar immer op gewezen en zien ons dan ook in de uitkomst niet bedrogen. Van harte wenschen we alle vrijzinnigen geluk en roepen de vertegenwoordigers van dezen toe, mannen, waar u is gebleken, hoe veel inspanning, soms ook zelfverloochening de kiezers zich getroost hebben, mannen van ver trouwen, toont U in het aanstaande vier-jarig tijdperk dat vertrouwen waard. Houdt koers opdat ook na het einde van Uw tegenwoordig mandaat een Bravissimo moge klinken en er alle termen bestaan om het thans geschonken vertrouwen te bestendigen. Inzonderheid wenschen we Bouman en mr. J. A. van Gilse geluk met hunne overwinning. Wij kennen beide heeren persoonlijk en weten daarom dubbel, wie ze zijn en wat ze bedoelen. Dat de heer Bouman het met 221 stemmen zijn mededinger won, is tevens een blijk, het beschermend stelsel, zoo handig dcor voor Elders Heems kerk gevallen, Heemskerk, de rechterhand v&n Dr. Kuyper. Van hoog tot laag heeft men in dit district geijverd en daardoor getoond, wat eenstemmigheid vermag. Van her en der is men getrokken om te stemmen, van uit Vlissin- gen naar Sneek, van uit Kollum naar Koudum. Bravo De kiezers rondom zulen dien ijver op prijs stellen, temeer daar de heer van Gilse slechts met ééne stem meerderheid boven den heer Heemskerk, het aftredend lid, gekozen is. Wel werd ons verluid, dat een kiezer uit IJlst, die in gebreke bleef zin oproepingsbrief mee te nemen en daarom nrt kon medestemmen, voor nemens was protet tegen de verkiezing van den heer van Gile aan te teekenen, maar al mocht dit het gval zijn en den man in zijn protest ontvankejk worden verklaard in zijn stem op mr. Hemskerk, dan nog zou de heer van Gilse gekozn zijn, aangezien hij de oudste in jaren is. Darom zal »dat spijkers op laag water zoeken”d weer niet baten. Ondertusschfl blijkt al weer het belang van één stem. leertijd hebben we voorbeelden gehad met deheeren Van Heeckeren Van Keil en Van Bast* Batenburg. Nu weder met den heer van Gilst Ieder kiezer bedenke deze lessen de uitslag ka van een enkele stem af hangen En nu ov' ’t algemeen. Daar zijn r nieuwe elementen in het gareel gebrachtCHstelijk-historischen, ons wel. Radi calen ook gsd, als ze beide maar weten mee te gaan, a het daar op aankomt. Hunne Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. DUITSCHLAND. Volgens de Freis. Zeit. zou als opvolger van wijlen dr. Stephan be noemd worden tot Staatssecretaris voor poste rijen in Duitschland, de heer Podbielski, con- servatief-lid van den Rijksdag. Deze benoeming is reeds meer dan eens als waarschijnlijk voor gesteld, maar men hechtte er weinig geloof aan, Podbielski is eigenaar van een adellijk erfgoed, gepensioneerd huzaren-generaal, hij dirigeert de Duitsche officieren-vereeniging en ook handels- ondernemingenmet het postwezen heeft hij zich nooit benoemd. In den Rijksdag heeft hij deel uitgemaakt van begrootings-commissiën en hij is rapporteur geweest van de oorlogs be groeting. Hij moet gezegd hebben dat hij de aannam, maar als gewoon was ’s keizers bevelen op EN TWINTIGSTE JAARGANG. benoeming met tegenzin oud-soldaat te volgen. In het Huis der Afgevaardigden verklaarde Zaterdag de Minister van Koophandel, dat het verbod van de bijeenkomst der graanhande laren ten doel had een beslissing van het Oppergerechtshof uit te lokken. De heropening van de productenbeurs achtte bij zeer wen- schelijk, want een organisatie van den pro ductenhandel was stellig noodig. Hij hoopte, dat de wettige toestand weldra zou hersteld worden. De Vossische Zeitung verneemt dat de Ber- lijnsche Beurscommissie, die zich gevormd heeft om te rappoteeren over de naar den Bondsraad verwezen aangelegenheden, door den Minister Von Bötticher is uitgenoodigd zich op 2 Juli aan het departement van Binnenlandsche Zaken te vervoegen. FRANKRIJK. Heden Dinsdag verstrijkt de tijd, binnen welken, volgens besluit der Kamer van 29 Maart 11., de nieuwe commissie van on derzoek naar de Panama-zaak moest worden benoemd. Met het oog daarop hebben de bureau’s der radicalen en der uiterste linker zijde Donderdag eene vergadering gehouden en beslist, dat alle partijgroepen der Kamer naar evenredigheid in die commissie behooren vertegenwoordigd te worden. Des avonds hebben gedelegeerden der genoemde groepen onderhandelingen met de anderen aangeknoopt en van verschillende van dezen reeds toestem ming erlangd. Blijkens openbaar gemaakte staten is het aantal tot deportatie veroordeelde misdadigers gestadig afnemende, maar vermindert aan den anderen kant ook de leeftijd der veroordeelden, wat trouwens ten aanzien der misdadigers in ’t algemeen valt waar te nemen. Dit is te opmerkelijker, met het oog op het verplicht onderwijsmaar het wordt in verband gebracht met de vrijheid van drankverkoop sedert 1880. ENGELAND. De Lord Mayor heeft ter gelegenheid van het jubileum op Mansion House een groote lunch gegeven, waarbij de prins en prinses van Wales, de vreemde vor- ten en buitengewone gezanten en ambassadeurs, allen in gala-kleeding aanzaten. Een dronk op de koningin werd met geestdrift ontvangen. Vervolgens stelde de Lord Mayor een dronk in op de buitenlandsche vorsten en vertegen woordigers der vreemde regeeringen. De prins van Napels en de hertog Auerstadt beant woordden den toast. Zaterdag was het prachtig weder. De ter reede van Portsmouth liggende 167 Engelsche en buitenlandsche oorlogsschepen, waaronder ook het Nederlandsche de Evertsen, leveren een treffend schouwspel op De prins van Wales verliet de stad aan boord van het koninklijke jacht Victoria and Albert, gevolgd door ver scheidene stoombooten met het corps diplomati que, de bijzondere afgezanten, de ministers uit de koloniën, de leden van Hooger- en Lager huis aan boord. Op elk der schepen hief de bemanning hoera’s aan en de muziek speelde het Volkslied bij ’t voorbijkomen van ’t konink lijk jacht, hetwelk vervolgens zijne aangewezen plaats innam. Nadat de vloot door den Prins van geïnspecteerd was, hebben de Engelsche ad miraals zich aan boord van ’t koninklijk jacht vereenigd, waar ook de officieren, die de bui tenlandsche zeemacht vertegenwoordigden, ge komen waren om den Prins te worden voor gesteld. RUSLAND. De Regeeringsbode meldt den ondergang van het pantserschip der le klasse van het Baltische eskader Gangout in de Fin- sche Golf, bij het eilandje Rondoe, in den Björkösund, Vrijdagavond om half negen uur. Het schip was om 4 uur ’s namiddags van Kroonstadt vertrokken blinde klip geloopen. pompen het vaartuig voor zinken te be hoeden bleven vruchteloos. De officieren en manschappen zijn allen gered. adviezen kunnen door de talrijke liberalen in ernstige overweging worden genomen. Zoo ook die. van de parlementaire socialisten, vier in getal, waarvan de heer Troelstra er wel drie vertegenwoordigd Een vreemd verschijnsel levert Leeuwarden op, waar de radicaal Gerritsen het tegen Troelstra moest afleggen. Voor vier jaren was Gerritsen de gevierde man, thans uitgestooten, niettegen staande de hulp van den heer Zeilmaker, die voor het district Harlingen no. 1 in vooruit strevendheid was. Ra, ra wie begrijpt de wonderlijke verborgenheden der politiek. De heer Troelstra is driemaal gekozen. Hier zullen dus twee nieuwe stemmingen noodig zijn, in de districten Leeuwarden en Winschoten. De heer Tak van Poortvliet is gekozen te Amsterdam en te Beverwijk. Derhalve weer eene nieuwe stemming. Het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond mag tevreden zijn. Niet alleen dat zijn voorzitter, de heer Heldt, herkozen werd, maar daarnaast stelde Amsterdam den heer P. o» 4nn Raai* Ha terwijl Amsterdam nog bovendien een onder wijzer afvaardigde, in den persoon van den heer Ketelaar en deze nog wel tegenover een man als de oud-minister Pierson. De heer Pierson evenwel is toch gekozen te Enschede, en heeft daardoor een zetel op de katholieken gewonnen. Ditzelfde is het geval met den heer Tak te Beverwijk, terwijl tevens de katholieken hunnen zetel voor Loosduinen aan de anti-revolutionairen moesten afstaan. De katholieken hebben dan ook bij de her stemmingen deerlijk verloren, een van hun samengaan met de partij Kuyper. volg, een op eigen kracht, op eigen beginsel. goed, het zal de zege verwerven, zoo niet, het einde zal de nederlaag zijn. Geen monster verbond kan handhaven. Dat ding is een on ding. Het is gebleken. Bravo Wij hebben recht met dit woord de verschil lende kiezers te begroeten, speciaal die in de districten Harlingen en Sneek. Daar is flink gestemd en met een ijver, ge ëvenaard aan het groote belang der zaak. Flink gehouden, stoere mannen van het noor den de herstemmingen hebben veel van de vroegere fouten goed gemaakt. Zoo moet het zijn, zoo moet het blijven. Zaagt gij het gevaar, dat dreigde? Voorzeker? Daar was een verbond tusschen Dordt en Rome en, hoewel ge ieder volkomen vrijheid van godsdienst wilt laten, had ge toch geen plan te bukken onder het gezag van het zoo genaamde monsterverbond, een onzalig iets, dat geen fundament kennend, alleen kan afbreken en in zich de kracht mist ter opbouwing, aangezien de onderlinge jalouzie op den voor grond troont. De werkelijke vrijheid is gehand haafd, de vrijheid voor protestant, katholiek en jood, door het monRtervprhanfl don gonorla. stoot te geven. Laat het voor altijd uit zijn en laten ook de heeren Kuyper en Schaepman ’t begrijpen, dat zij met hunne uitstekende gaven er zijn om de belangen van allen, niet van sommigen te dienen. Dan zullen deze eminente mannen bepaald blijk van warme vaderlandsliefde geven. Wij hebben een woord van hulde voor de wakkere, erentfeste liberale kiezers, die getrouw aan hun vaandel bleven en zich mannen op d’r plaats betoonden. Wij brengen hulde ook aan de zoogenaamde radicalen, die zich eerst schrap zetten tegen ons, maar, ten slotte overtuigd, eieren kozen voor hun geld. Zij inzonderheid mogen zich verheugendat het bijna verloren district Har lingen met ferm succes gehandhaafd bleef. Wij brengen bovendien onze hulde aan de christelijk historische kiezers, mannen, die het onzalige van de werking van het monsterverbond begrepen en die den moed bezaten daartegen openlijk te getuigen. Zij hebben voor geen gering gedeelte medegewerkt tot den goeden uitslag Den goeden uitslag Voorzeker, het monsterverbond is verslagen. Het bracht het slechts tot 41 a 42 stemmen, alsnog de katholieken, reeds op 1 Juni onbe twist gekozen, er bij gerekend worden, hoewel ze veilig kunnen worden afgetrokken, als geen Dordtsche hulp noodig hebbende. De anti revolutionairen brengen ’t slechts tot 19 a 20 stemmen En waren deze veelsprekers aan hun eigen lot overgelaten, had Rome hun niet geholpen, gewis ze zouden een figuur slaan, leelijk zelfs in eigen oog. Dit moge den heeren, die straks een groot woord zullen voeren tegenover de heeren Bronsveld c.s., tot deemoed stemmen. Het is een bemoedigend verschijnsel, dat Nederland bij meer uitgebreid stemrecht direct goed partij kiest. Bemoedigend vooral met het oog op de aanstaande troonsbeklimming van H. M. Koningin Wilhelmina. Bemoedigend ook, wijl zoovele godsdienstige mannen begrij pen, dat het heil van den Staat geen politiek godsdienstig karakter moet dragen, een onding, dat den werkelijken, den innigen godsdienst schaadt. De lezingen omtrent den uitslag verschillen. Er zijn er gekozen liberalen (verreweg het

Friso nl | 1897 | | pagina 1