Gemengde Berichten. Savornin Lohman. Binnenlandsche Berichten. 1 r Pope. Bij het D. en 4 Minnertsga Wijnaldum Sexbierum W itmarsum Tjerkwerd Makkum Arum Burgwerd Harlingen Bolsward Workum Hindeloopen 20 11 6 lum, met directeurswoning, zijn geworden O. Brune te Lollum en W. Boorsma te Hichtum, voor f 23979. Onw. 2 3 1 170 77 186 160 117 303 85 104 434 363 214 38 2251 25 uni. Bij de gehouden het fbreken der oude en eener ieuwe boerenhuizinge Twee Kanseliers. De njkskanselier prins Hohenlohe bracht gister een bezoek aan prins Bismarck op Friedrichsruhe dat vier uren duurde. Hij maakte met Bismarck een rijtoer van anderhalf uur. De rijkskanselier keerde 5,20 uur met gevolg naar Berlijn terug. De gezondheidstoestand van vorst Von Bis marck is uitstekend. Een slachtoffer van de hitte. Te Beem- ster is Donderdag een grasmaaier tengevolge van de hitte plotseling gestorven. Door den bliksem gedood. ook in Limburg gewoed hebbende onweer is te Canne een man door den bliksem gedood; zijn vrouw werd verlamd. Koudum Warns c.a. Oudega c.a.: Partijhartstocht is de dolheid van velen ten bate van weinigen. 68 32 NA DE VERKIEZINGEN. Wij hebben gaarne de meest begaafde mannen 1 ook der tegenpartij in de Kamer, en achten dit in het welbegrepen belang zoowel van onze partij als van het vaderland. heeren P. J. de Boer, B. F. Wartna en Y. T. de Boer. Ook vertelt men dat bij den WORKUM, 29 Juni 1897. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van 4 leden voor dcu Gemeenteraad, aijn als Candidaten gekozen: van Dijk H. J. Jansen J. Kroeze W. Nauta C. L. van der Werf IJntema O. Totaal 321 217 328 416 235 480 253 153 1110 706 459 92 4770 en aan mondzeer, gebruik van i lijdende koeien. OOSTEREND, aanbesteding van weder opbouwen op «Groot Bouta” ond- Arum (arch. Jac. Timminga alhier) is h( hoogst ingeschreven door P. Kampsma en S.Borneman te Hinde loopen met f 9990 en hi laagst door J. v. d. Leij te Arum met f7723. Er waren 15 briefjes ingekomen, die vrij geljmatig daalden van het hoogste tot het laage cijfer. Het werk is aan den laagsten inschiver gegund. Een verschrikkelijke dood. Een dertien jarig meisje, een dochter van een visscher Delabarre te Dieppe kwam op een vreeselijke wijze om het leven Zij liep op de rotsen langs de kust om schelpen te zoeken. Eens klaps raakte zij met haar voet beklemd tusschen de twee rotsen, zoodat zij dien onmogelijk kon terugtrekken. De vloed kwam op en steeg steeds hooger. Op de eenzame plek hoorde niemand haar, en zoo kwam zij jammerlijk om het leven. Naar we uit betrouwbare van ons dorp naar St. paaflentram worden aangelegd Men meldt uit ’s-Gravenhage Men verzekert dat de ministers besloten heb ben hun portefeuilles ter beschikking van de Regentes te stellen en dat het hoofd van het Kabinet, minister Roëll, heden H. M. daarmee in kennis heeft gesteld bij een audiëntie op Het Loo. Op 26 Juni 1897 heeft aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken te ’s-Gravenhage, de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging van het tusschen Nederland en den Oranje Vrijstaat op 9 April 1895 geteekend verdrag van vriendschap en handel. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat 24 Juni jl. tusschen de Nederlandsche en Bulgaar- sche regeeringen nota’s zijn uitgewisseld, krach tens welke van gemelden datum af van Neder landsche en Nederlandsche koloniale producten bij invoer in Bulgarije, geen hoogere rechten zullen geheven worden dan van de gelijksoortige producten der meest begunstigde natie. Mr. P. J. Troelstra heeft Zaterdagavond te Winschoten bekend gemaakt dat hij zitting zal nemen voor het district Tietjerksteradeel. De heer Tak van Poortvliet neemt zitting voor Beverwijk. Volgens het Berl. Tageblatt heeft prof. Engelmann te Utrecht de benoeming te Berlijn aangenomen. Op de Maandag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de «Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen,” werden balans-, winst- en verliesrekening over 1896 goedgekeurd en het dividend bepaald op 4 pCt. Als commissarissen werden herkozen de heerenmr. A. van Naamen van Eemnes, mr. B. Pb. baron van Harinxma thoe .Slooten en mr. jE. baron Mackay. In de verschillende stemdistricten van ’t hoofdkiesdistrict Harlingen zijn de volgende stemmen uitgebracht: Bouman v. Wijck 149 170 137 77 141 186 256 160 118 117 173 303 168 85 49 104 656 434 332 363 239 214 54 38 2472 ~225Ï 47 SCHOOLVERGADERINGEN. Voor eenigen tijd is door de Commissie van meenteraad wachten ons. Toezicht op het lager onderwijs te Leeuwarden aan de hoofden der openbare scholen als haar gevoelen medegedeeld, dat het houden van bijeenkomsten met het onderwijzend personeel van elke school afzonderlijk, ter bespreking van de onderwijs- en school-belangen, haar zeer gewenscht voorkwam. Tevens verzocht zij aan het eind van elk jaar, ten dienste van het jaarverslag, opgave te ontvangen van 1 die eventueel te houden vergaderingen Pas zijn we stemming voor de Tweede Kamer gereed, of die voor onzen ge- Dit jaar moeten vijf leden periodiek aftreden, n.l. de heeren P. J. de Boer en B. F. Wartna beide katholiek, de heer Y. T. de Boer a.r., en de heeren J. Haitsma Mulier en H. Schievink beide liberaal. De verkiezing of kandidaatstelling moet plaats heb ben Dinsdag 29 Juni, door het Dag. Bestuur is de stemming bepaald op Vrijdag 9 Juli en de herstemming, zoo noodig, op Maandag 19 het in Juli. Enkele kandidaten worden reeds genoemd, ver- De afdeeling «Bolsward” van den Chr. Hist. Kiezersbond heeft tot kandidaat gekozen den OUDERWETS. Koperslager. Waarom is de blikpletter Mul der bij jullie in de fabriek zoo gehaat. Blikslager. Omdat die kerel altijd zoo ver genoegd en tevreden met alles isDat hoort immers tegenwoordig niet meer zoo. lord Salisbury verklaard heeft, thans, op voorstel van die Commissie, door en Weth. een lokaal in de Doelestraat in de grens- j beschikbaar gesteld. Voorzitter van den Raad moet ingekomen zijn Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is bepaalddat de benoemde Rijkslandbouwleeraar C. B. Brinkman zal werk zaam zijn binnen de provincie Friesland en een kandidaatstelling van den heer G. Dijk stra Sz. Ons departement «Bolsward” der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen kwijnt. De gewone huishoudelijke bijeenkomst werd door i slechts negen van de zes-en dertig leden bijge woond en uit de rekening van den penning- j meester bleek, dat de financiëele toestand van het departement gaandeweg slechter wordt. De belangstelling in de volkszangsschool blijft wel is waar nog steeds levendig, maar ook daar sluit de rekening met een nadeelig saldo, een gevolg van de omstandigheid, dat er zich be trekkelijk zeer weinig betalende leerlingen Met de hoofden der partijen gaat het als met de koppen van slangen de staart schuift ze voort. Zondagsjagers. De Zondagsjager, dank baar type steeds voor de geïllustreerde humo ristische bladen, schijnt in Bohemen van een bijzonder gevaarlijke soort te zijn. Een statis tiek over zijn heldenstukken in het jaar 1895 geeft de volgende cijfers: Zij schoten 27 mannen 13 oude vrouwen, 7 jongetjes en 3 meisjes dood; zij verwondden 2104 mannen, meest drijvers. Verder velden zij 3 stieren, 12 koeien, 132 kalveren, 276 geiten, 57 duiven, 72 schapen, 3671 jachthonden, 11491 andere soor ten honden, 8762 katten, 844 musschen en 2 paarden. Het juiste aantal stuks wild door hen geschoten ontbreekt zonderling genoeg bij de opgave. Eindelijk hebben zij moeten betalen: aan boeten 566,000 gulden, aan geschenken voor gewonden 775,543 gulden, aan doctoren en advocaten 310,700 gulden. Zij zijn bij elkaar veroordeeld tot 3100 dagen gevangenisstraf wegens jachtovertredingen. Een strijd om miljoenen. De miljoe nen hier bedoeld zijn die van Barnato, welke zich heeft verdronken op zijn reis van Kaapstad naar Londen. De strijd om dat geld kan tamelijk heet worden, want in Noord-Amerika, waar Barnato geboren werd en talrijke ver wanten had, hebben zich totnogtoe reeds 14 menschen aangemeld, die beweren recht te heb ben op de erfenis. Dezen bevinden zich allen in behoeftige omstandigheden. Drie zijn sigaren, makers en twee kleermakersgezellen, welk op, te Beverwijk 94,3 pCtte Rotterdam II 93.7 pCt., te Ridderkerk 90 pCt., te Gouda 89.8 pCt., te Bodegraven 88,7 pCt., te Utrecht II 87,3 pCt. Het slechtst is gestemd in Schoterland waar 62,7 pCt. der kiezers hun plicht vervulden in Amsterdam V stemden 65 pCt., in Leeu warden 68 pCt. en in Amsterdam IX 70 pCt. De vrije verkiezingen. Nu Tak op twee en Troelstra op drie plaat sen gekozen is, vraagt men allicht binnen hoeveel tijd zij te beslissen hebben voor welk district zij wenschen te zitten. Dit is door de Kieswet aldus geregeld: Wanneer iemand ge kozen is (of liever benoemd zooals de wetsterm luidt), dan krijgt hij onverwijld van den voor zitter van het hoofd-stembureau een afschrift van het proces-verbaal der stemming (of her stemming). Dit afschrift strekt hem tot ge loofsbrief, is het bewijsstuk zijner benoeming. Wanneer de benoemde dit afschrift ontvangt, geeft bij binnen de drie dagen na de ontvangst daarvoor een re$u af, een bewijs dat het af schrift hem bereikte. En binnen de vier weken na de dagteekening van dit bewijs na de ontvangst heeft de benoemde te verklaren of bij zijn benoeming aanneemt en, zoo bij in meer dan één district is benoemd, binnen denzelfden termijn na het recu. voor welk district bil op treedt. De burgemeesters deelen aan den Minister van Binnenl. Zaken mee, of de benoemden het hebben aangenomen. Is dit het geval niet, of heeft wat op ’t zelfde neerkomt de meer dan eens gekozene voor zeker district bedankt, dan wordt daar binnen veertien dagen, nadat de Minister hiervan in kennis gesteld is, een nieuwe verkiezing gehouden op den dag, door den Minister binnen dien termijn te bepalen. Ziedaar wat de kieswet zegt. Over een maand en veertien dagen, d. i. over 6 weken zijn we er dus zeker af. Misschien ook wel eerder. De heeren zu len geen maand bedenktijd noodig hebben. Naar men verneemt, is de aanleg van het locaalspoor Leeuwarden Oostmahorn zoo goed als zeker. De lijn zal loopen over Hol- 1 werd, Dokkum, Metslawier en Anjum. WORKUM. Met genoegen vernemen wij dat onze vriend en vroegere stadgenoot H. Koch steeds voortgaat zijn naam hoog te houden in het verre Westen (Texas, Noord-Amerika). Een der Amerikaansche Couranten, de Hall County Herald, meldt o.a.: «Eene belangrijke verandering op het gebied van nieuwsbladen had de vorige week te Quanah plaats. De Chief werd aangekocht door Harry Koch, de eigenaar en uitgever van de Tribune; de beide couranten zullen voortaan vereenigd worden uitgegeven onder den naam van Tribune- j Chief. Het verheugt ons het succes te kunnen vermelden van onzen vriend Koch, en wij zijn overtuigd dat hij op dat gebied de algemeene goedkeuring zal verwerven.” BOLSWARD, 28 Juni ’97, met onze verkiezing en Leeuwarden dat de Rijkstuinbouwleeraar J. P. M. Camman zal werkzaam zijn binnen de pro vincie Gelderland en hem als standplaats is aangewezen de gemeente Tiel en dat de Rijks tuinbouwleeraar J. G. Hazeloop zal werkzaam zijn binnen de provincie Noord Holland en hem als standplaats is aangewezen de gemeente Aalsmeer. Hoe er gestemd is. Dat er bij de plaats gehad hebbende herstemmingen veel be- aanmelden, langstelling aan den dag is gelegd, blijkt uit I Van de bibliotheken van het departement de volgende cijfers. wordt nog steeds een flink gebruik gemaakt. Te Enschede kwamen 96,2 pCt. der kiezers I Bij de onder-afdeelingHulpbetoon aan jon- 2.. r>-o n-ii—j-— rr geneden Werden in ’t afgeloopen jaar slechts door drie jongelieden inlichtingen gevraagd omtrent beroepskeuze. De «Huisvlijtschool” die, al was ’t dan ook zijdelings, in verband stond met het departement, is, na langdurige sukkeling, tengevolge van gebrek aan belang stelling en deelneming, opgeheven. Alzoo, wanneer niet binnen kort zich belangstellenden bij het departement aansluiten, staat het te vreezen, dat het zijne werkzaamheid belangrijk zal moeten verminderen. WONSERADEEL. Als het op verkiezings- ijver en vuur aankomt, dan mag Wonseradeel bij de herstemmingen mee genoemd worden. En tevens gaf het een voorbeeld van eens gezindheid onder de vele vrijzinnige partijen, zooals wij niet gewoon zijn. Liberalen, radicalen en socialen trokken als één man op. Wagens reden af en aan, beladen met van verkiezings- vuur blakende kiezers. Te Witmarsum vervulde een oude, blinde kiezer van 80 jaar, met behulp van zijn zoon, zijn kiesplicht. En toen ’s avonds de uitslag bekend werd, was er onder de vrijzinnigen een geestdrift, zoo men hier zelden, misschien wel nooit, had aanschouwd. WITMARSUM. De Kaats vereeniging: «De LloU nonü Ipdpn-VOF- gadering. Van de ruim 130 leden waren pl.m. 30 op de vergadering aanwezig. Men besloot eene groote kaatspartij benevens eene leden- kaatspartij te houden. Als bestuurslid werd in de plaats van den heer T. Kamminga benoemd Joh. Stellingwerf. De h.h. S. Broersma en W. Visser werden tot keurmeesters aangesteld. KOUDUM, 28 Juni. De Ch r. Hist. Kies vereeniging candideerde voor de op 14 Juli- a s. te houden gemeenteraadsverkiezingen de heeren O. H. Bajema en J. S. v/d. Veer te Koudum, D. D. van der Wal te Nijega en I. T. Stoffelsma te Kolderwolde; de a.r. kiesver- eeniging «Nederland en Oranje” heeft tot can didaten de aftr. ledende drie eerst-bovenge- noemden en D. Molenaar te Koudum. Van liberale zijde worden geen candidaten gesteld. KOUDUM, 28 Juni. Bij de Vrijdag gehouden herstemming kwamen in de gemeente H. O. en N. van de 716 kiezers 488 «geldige” ter stembus. 239 verklaarden zich voor van Gilse 249 voor Heemskerk. De cijfers van de 3 stemdistricten waren als volgt: van Gilse 105, Heemskerk 149 71, 63, In de aangienzende gemeente Gaasterland kwamen uit de bus313 Heemskerkianen 295 Gilsianen. BALK, 28 Jun. bron vernemen, al Nicolaasga een in aansluiting met d richting JoureLemmer. GAASTERLAND, >8 Juni. In onze gemeente environs zijn een aantal personen lijdende Men schrijft dit toe aan het melk afkcnstig van aan die ziekte stemming, nu dat Griekenland zoude behooren toe te stem- Burg, men in de oorlogsschatting en rectification. Men acht aldaar het bestaan van het land zelf in gevaar en gelooft, dat de mogendheden nu ook wel eene internationale controle der Grieksche financiën zullen door- zetten. j jjem a]8 standplaats is aangewezen de gemeente I NOORD-AMERIKA. Naar men thans uit - - New-York meldt, wórdt het protest van Japan tegen de inlijving van Hawaii ernstiger opge nomen dan aanvankelijk het geval scheen, ja, wordt het bijna als een ultimatum aangemerkt. Het antwoord der Vereenigde Staten moet in- tusschen zoo goed als gereed zijn en in krach tige bewoordingen eene nadrukkelijke verdedi ging van Amerika’s houding bevatten, met een beroep op het volkenrecht. CUBA. Volgens een bericht uit Havanna heeft de opstandelingenaanvoerder Monteguto als weerwraak wegens generaal Weyler’s strenge maatregelen, dertig Spaansche krijgsgevangenen doen ophangen. ARGENTINIË. De President der Argen- tijnsche Republiek heeft dezer dagen de nieuwe dokken van Buenes-Ayres geopendwelker bouw tien jaren geduurd en 175 millioen fres. gekost heeft. Aannemers van de stoomzliivelfabriek te Lol- beer W. Harkema. De katholieken kozen de PuLTENEIJ.

Friso nl | 1897 | | pagina 2