4 u I I y No. 52. I ZATERDAG 3 JULI 189T. N ieu wstij dingen Goochelen met cijfers. Zeven en twintigste Jaargang. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM de J w. 1 11>' HUHNS' EN MRTENTIE- BLW VOOR FRIESLAND. Dit Blad veraohijiit eiken WOENSDAG en ZATERDAG G. Ds. dr. erg, >ten rar- gen curatoren der Rijks-universiteit te na Of er menschen bij zijn Een. nieuw rookvrij kruit. De Turken Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regel# 40 cents Voor eiken rege] meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: luli. )ds- en en ima tra v pen, men en in- jrp te ma te uur ond- H. xnk- ina ma v ds- en- en tast, tien uur A. zan jr rik Jr ind >ng •van zou 268 CA- TO- der- eere oor- zich ring zen, dit g is ring W. uur en v lar- rtje ma 'irk 1 v :rd. ak- de en Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Nij- uit- iga. fek seis zijn alle op een hoop gedreven en voor het grootste gedeelte bederven. de visschers van van duizenden guldens. Zoo dan, laat ons als ernstige mannen ons een poosje amuseeren met de handige zetten van sommige goochel-luiden, maar daarna in goeden gemoede de vraag stellen: "Wat nu? Over die vraag in ’t volgend no. II. Naar men uit ’s-Gravenhage meldt, is mr. Roest, burgemeester van ’s-Gravenhage, benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. De Javasche Bank zal een dividend van 6 pet. uitkeeren. De 4 pets. Ie hypothecaire geldleening groot f 1.500.000 ten laste van de Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriëel te Amsterdam is volkomen geslaagd. In den Haag is overleden mr. J. G. Kist, de president van den Hoogen Raad. Als voor zitter van ons hoogste rechtscollege bekleedde hij de eereplaats in de rechterlijke macht en zeker zal in dat college zijn heengaan zeer betreurd worden. De laatste jaren was Kist het loopen steeds moeielijker, maar het hoofd nog helder als voorheen. Als president den Hoogen Raad was mr. Kist ook lid den Raad van Voogdij, geroepen om de van het Van alle zijden wordt erkend, dat de anti revolutionaire en katholieke bondgenooten bij de stembus de nederlaag hebben geleden. Een beslist feit is het: de meerderheid behoort hun niet. Royaal weg wordt dit ook door meer dan één katholiek blad erkend. Maar De Standaard blijft nog dankbaar, hoewel niet voldaan. Dit laatste is te begrijpen en ’t zegt tevens genoeg. En de dankbaarheid tegenover de roomsche hulp mag dubbel uitgesproken. Zonder deze zou ’t er met de heeren anti-revolutionairen al povertjes hebben uitgezien. Terecht wordt dan ook van roomsche zijde over de weinige medewerking der anti revolutionairen voor katholieke candi- daten geklaagd. Zelfs vingen de eersten de laatsten in ’t district Loosduinen een vlieg af door den aftredenden katholiek door een anti revolutionair te vervangen. Van deze aange legenheid zullen de liberalen natuurlijk wel weer de schuld krijgen, die hebben toch in de oogen der bondgenooten «de heele boel ver bruid.” Maar de vraag mag gesteld worden waarom kwamen dan hier tegenover een aftre dend katholiek Kamerlid de anti-revolutionairen (leden van het genootschap) met een eigen candidaat, om zoo het bond te onderbreken? Nu worden de aldus verkregen cijfers eenvoudig bij de anti-revolutionairen gerekend, afschoon er wellicht eenige honderden liberale of chris- telijk-bistorische onder sluipen. Die cijfer- groepeering beteekent derhalve niets en de handigheid om daaruit ’t een en ander af te leiden beeft veel van die eens goochelaars. Maar de grootste goochelaar met cijfers toont zich wel De Standaard. Met slechts een 120 tal stemmen meer, zoo betoogt dit blad, zou de coalitie (het bondgenootschap) de zege hebben weggedragen. Precies als de kramer van onder de acht en boven de dertien tegen een jongen zei, die dertien wierp»op één oog na, m’n jongen, dan had je een wafel!” De jongen begreep nu drommels goed, dat hij niets, heele- maal niets, niemendal had en op één oog na of op twee of zes of tien, daar had hij pijn aan. Hoe De Standaard de goocheltoer van de 120 stemmen verricht. Heel eenvoudig, een leuke schooljongen zou ’t ook kunnen, laat staan van eminente mannen, voor wie zoo iets eigenlijk als kinderspel buiten bespreking moest blijvenDe Standaard kwam er aldus Sneek twee stemmen meer op Mr. Heemskerk, daar drie of vier of tien stemmen meer op dezen of dien (het lust ons niet de opgaven te herhalen) en we hadden warempel een zetel vier, vijf meer gehad en waren dan zoowat precies de baas geweest, wij (de coalitie). Als nu de liberalen, geen hunner sloeg die enghartigheid om ’t lijf, ook diezelfde tactiek hadden willen volgen, dan hadden ze b.v. kunnen beginnen met Middelburg en moeten zeggen met elf stemmen meer ware de liberaal Fokker gekozen en de anti-revolutionair Lucasse verdwenen en zoo verder over vele der andere districten. Met een 120 stemmen meer hadden de liberalen het dan ook tot over de helft gebracht, onafhankelijk dan van de radicalen c.s. Maar ieder fatsoenlijk menjeh begrijpt, dat zulk na pleiten niet baat. De teerling is geworpen, de keuze is geschied, de uitslag is geconstateerd en de uitslag is de uitslag. nim ovz ,ni was van van Koningin-Weduwe tijdens de minder-jarigheid der Koningin bij te staan. De overledene was tevens voorzitter van het college van Leiden. De Regeering heeft destijds zijn verdiensten gehuldigd door hem tot Commandant in de Orde van den Nederl. Leeuw te benoemen. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot gedele geerden der Nederlandsche Regeering bij het in den loop der maand Juli van dit jaar te Brussel te houden congres over Zondagsrust: H. W. E. Struve, inspecteur van den arbeid, en G. de Wijs, commandant der brandweer, voorzitter der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, beiden te ’-Graven- hage. Zaterdag wordt de Hertogin van Albany ten paleize op Het Loo verwacht. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat onder no. 15203 als lid van den A. N. W. B. is ingeschreven Z.Ex. jhr. H. M. van der Wijck, Minister van Marine. Dr. D. Bos te Winschoten heeft zich niet weer beschikbaar gesteld voor een candi- datuur voor de Tweede Kamer, ter gelegenheid van de tweede vrije stemming in dat district. De liberalen in de minderheid aldus vangt een hoofdartikel aan in De Standaard van 30 Juni j.l.daarin staat met vette letter: «volgens de rekening van Bartjes zijn er feitelijk slechts 34 liberalen gekozen.” Dit lezende zou men er haast toe komen te zeggenArme Dr. KuyperNiet alleen den slag maar ook zijn verstand verloren Het schriftelijk gedeelte van het examen voor toelating als adelborst voor den zeedienst of voor het korps mariniers, waarvoor resp. 19 en 10 plaatsen zijn opengesteld, zal op 21 en 22 Juli a.s. aan alle adspiranten gelijktijdig te ’s-Hage worden afgenomen, waarbij aan alle adspiranten dezelfde vragen ter behandeling worden gegeven. Adspiranten die zich daarbij van ongeoorloofde middelen bedienen, worden verwijderd en komen niet meer in aanmerking voor het afleggen van het mondeling examen. Ook dit jaar heeft van de 210 adspi ranten die zich hebben aangemeld om aan het examen voor toelating tot de cadettenschool deel te nemen, geen van allen den wensch te kennen gegeven, het voorbereidend onderwijs voor de Kon. Mil. Academie, elders dan aan de cadettenschool te volgen. Kamp bij Laren. Behalve door hen die, op gelijken voet als vorige jaren, dit jaar van 26 Juli tot 14 Augustus het kamp bij Laren mogen betrekken, kan dat kamp, bij voldoende deelname,, ook worden bijgewoond door a. Vrijwilligers voor het reservekader, die niet bij hun korps onder de wapenen zijn b. hen, die, hoewel nog niet bij het reserve kader verbonden, in het bezit zijn van een be wijs B of D c. hen, die toegelaten zijn tot de 4e of eene hoogere klasse eener hoogere burgerschool of van gymnasium, die in het bezit zijn van het diploma van eindexamen eener hoogere burger school met 3-jarigen cursus of die op andere wijze aanspraak hebben op vrijstelling van het toelatings-examen tot het reservekader. Zij die aan het kamp wenschen deel te nemen, moeten hun voornemen daartoe, uiterlijk 5 Juli a.s. schriftelijk hebben medegedeeld aan den hoofd-officier van het reservekader te Leiden, Vischmarkt 5. Gedurende het 2e kwartaal 1897 zijn door de Amsterdamsche Omnibus Maatschappij vervoerd 5.515.349 passagiers, tegen 5.343.783 in hetzelfde tijdvak van 1896. Totaal vanaf 1 Januari 10.100.839 passagiers, tegen 9.828.772 in het vorige jaar. Door het petroleumtoestel. Te ’s Gra- venhage geraakten gistermorgen door het om vallen van een petroleumtoestel de kleeren van een 60-jarige juffrouw in brand. Alhoewel kiemkracht der zaden. haar man en dochter trachtten haar de bran dende kleeren van het lichaam te rukken, kreeg het slachtoffer zulke ernstige brandwonden, dat zij in zeer deerniswaardigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. De toestand der moeder wordt hopeloos geacht, terwijl die der dochter, die bij haar pogingen om het vuur te dooven hevige brandwonden bekwam, vrij bevredigend was. De vrouw is sedert overleden. Jubileum. Dinsdag herdacht de heer F. A. Reimeringer, het laatst overgebleven lid der firma Gebroeders Reimeringer, den dag waarop hij voor 25 jaar als vennoot in genoemde firma is getreden. INHOUD van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht” 3 Juli 1897 Ho ’t Fryslan onder Spanje komd is, J. Gylstra. De aide iik, Y. S. Riedlingen. In lytse forgissing, T. J. B. Forstannich gebrük en hwet dermei mank giet, G. P. Forgetten, Jelke. Siik sabeare, Th. v. d. S. Noardfryske Sprekwirden. Gau biret (met plaatjes), D. H. Z. Inhoudsopgave van no. 12 Maandblad tegen de Vervalschingen Vervalsching van tafelzout. Onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek Keizersgracht 291 Amsterdam Directeuren Dr. van Hamel Roos en Harmens. Controle onderzoekingen(Beschuit. Boter. Bruin brood. Cognac. Eikelcaeao. Gecondenseerde melk. Geëmailleerde pannen. Gist. Kaasstremsel. Meel. Melk. Staalpillen. Stout. Tabak en sigaren. Thee. Verduurzaamde levensmiddelen. Wijn (voor suikerzieken). Wijn en cognac. Zeep. Zachte zeepsoorten). Kinine vervalsching. Vervalschte cacao. Weten schappelijke Berichten. (Herkenning van Mar- garineboter. Melkonderzoek op onzuiver water). draagbord en Correspondentie. Hygiëne en Industrie(Inspectie van vleesch en melk. Over de waarde der zouten voor de voeding. Iets over ’t gebruik van vruchten. Onzuivere thermometers bij zieken. Een beproefd middel ter verdelging van insecten. Laureol (Plantenvet). Een en ander over het wegmaken van vlekken (Slof). Inkt die op glas hecht. Nieuwe toepassing van kool zuur in de industrie. Het bewaren van touwwerk door steenkolenteer-olie. Houten waterleidingen. Iets over den duur van de - Korte Berichten. Feuilleton. (Ongevoeligheid voor de muskieten- steken. De plichten der kip in China. Geboorten, huwelijken en sterfte. De levens kracht der insecten). Een zonderlinge gebeurtenis. Te Loos- drecht heeft zich het volgende buitengewone geval voorgedaan. De kleerbleeker H. had een kip op eieren te broeden gezet. Eenige dagen vóór het uitko men der eieren werden deze onderzocht. In de meening dat men met een onbevrucht ei te doen had, werd een der eieren weggewor- over een sloot in een weiland. Nu hoorde twee dagen in het land iets piepen bleek het toen, dat dit ei nog was uitge komen en er een kuiken rondliep. Een kom kommer Weer een bom. In Parijs doet men zwaar aan bommen tegenwoordig. Nu heeft men weer in de Champs Elysées Maandagnacht een bom gevonden van ongeveer een liter in- houd, voorzien van een lont. Gelukkig is de bom niet ontploft, anders had zij schade genoeg kunnen veroorzaken. Zij was gevuld met een groen poeder, een zeer ontplofbare stof. Een werkende vulkaan. Op de Phi- lippijnen is weer een vulkaan aan ’t werken, sedert 1617 rustte. Het is de vulkaan in de provincie Albay. De uitbarsting Amsterdamsche Courant. De firma Perry Co., totdusver het eigendom van de heeren Perry en Verster is een maatschappij geworden, waarvan alle aan- deelen geplaatst zijn. De beide winkels te Amsterdam en die te ’s-Hage, Utrecht, Arnhem en Brussel worden in de maatschappij opgenomen. Mosselen als slachtoffers van den storm. De storm, die voor een tiental dagen op zoo veel plaatsen in ons land zoo groote verwoes tingen aanrichtte, heeft ook de mosselbanken die op de Schelde niet gespaard. Op bijna alle Majoe banken is al het mosselzaad, dat in het voor- heeft een geheel dorp, Lebong verwoest en den jaar gezaaid is, weggeslagen. De groote mos- tabaksoogst vernield. zullen omgekomen, weet men niet. Alleen Een nieuw rookvrij kruit. De Turken Philippine lijden een schade worden heele bazen op het gebied van oorlog- voeren. Thans hebben zij een uitvinding ge-

Friso nl | 1897 | | pagina 1