r 4 WOENSDAG 7 JULI 1897. No. 53. Wat nu? Buitenlandsch Nieuws. I Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad versohfjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG H. w Tyrol I UITG18 VER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Prijs per kwartaal 70 cent franco per poet 85 cent. Erfje der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 oenta Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement ie de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. deelingen af, waarop de heer Pelletan voorstelde, in de wet te bepalen, dat de Regeering ingeval van oorlog bevoegd zoude zijn om naar willekeur op de Bank te trekken, voor zooverre zulks voor de landsverdediging noodig wezen mocht. Dit werd met 306 tegen 231 stemmen ver worpen, evenals, met 319 tegen 208 stemmen, een tweede amendement, strekkende om in geval van oorlog het bestuur van de Bank geheel aan den Staat over te dragen. zee naar Kroonstad I 1 en ’t politieke redenen voor de hand lag, dat de heer Tak van Poortvliet de keuze van Beverwijk had aangenomen en dus voor die van eene der Amsterdamscbe districten had bedankt, schijnt dit toch niet het geval te zijn. Voorloopig heeft de heer Tak nog niet geko zen. Dit moge verwonderen, maar men weet niet, wat er in de lucht hangt. Daarover zoo straks nader. De Kamer is er dan, op een drietal uitzon deringen na, maar met een Kamer alleen is het Vaderland niet gebaat; er moet ook een Ministerie, een Kabinet of, als men dit ook noemt, eene Regeering zijn. Het tegenwoordig acht-tal Ministers heeft besloten zijn mandaat te stellen in handen van H. M. de Koningin-Regentes. Eene houding, die niemand anders dan correct zal kunnen noemen. Opgetreden als ’t ware met een’ be perkten lastbrief om het vraagstuk der kies bevoegdheid te regelen, heeft het Kabinet dit, benevens vele andere belangrijke zaken afgedaan en derhalve zijne opdracht met eere vervuld. Het heeft daarom aanspraak op de dankbaar heid van het Nederlandsche volk. Intusschen er bestaat, helaas! zoo weinig politieke dankbaarheid, dat zullen o. a. de heeren Pijttersen, De Kanter en Gerritsen wel met ons eens zijn. Vandaag is bet «Hozannah” en morgen «Kruist hemAls in ’t oude Israël was het in Frankrijk en is het ook bij ons in het oogenschijnlijk koude Nederland de volksgunst is wuft. Met deze omstandigheid rekening houdende was bet een stout bestaan eene breede kies- recht-uitbreiding te willen. De liberale partij spande zich er voor en scheen het, of ze na het eerst verkregen resultaat zou bezwijken ter wille van een monsterverbond, bet einde gaf den zege aan bet vooruitstrevend element. Die zege moge niet zoo glorieus wezen, als men billijk mocht verwachten, hij is er niet temin. Het is eene bij de stembus, derhalve door het volk der Nederlanden, uitgemaakte zaak, dat het Vaderland niet geregeerd wil worden in overeenstemming met eenige kerkelijke op vatting, welke dan ook. Waar nu het huidige Kabinet zijne porte feuilles ter beschikking der Hoogste Macht stelt, wachten we natuurlijk het oordeel daar omtrent. Wij hebben alleszins reden om te gelooven, dat H. M. de Koningin-Regentes hier weder den zuiver constitutioneelen weg zal bewandelen. En dit is reeds gebleken door het onderhoud van H. M. met de eerste waar digheidsbekleders in den lande. Wij voor ons vertrouwen, dat een Ministerie zal geboren worden in vrijzinnigen geest in overeenstemming met de Kamer-meerderheid. Of van het tegenwoordige Kabinet enkele leden zullen uitvallen of niet, doet oogenschijnlijk weinig ter zake. Oogenschijnlijk voor zoo- Behoudens een paar uitzonderingen is de samenstelling der nieuwe Tweede Kamer bekend. De meerderheid behoort den vrijzinnigen geest. Leeuwarden en Winschoten moeten nog spre ken. Doch er is geen twijfel, of ook in deze districten worden vrijzinnigen gekozen, tenzij onderling geharrewar den boel verbruie, als in ’t vroeger liberale district Den Helder, thans opnieuw anti-revolutionair. Alhoewel ’t ons stellig was verzekerd ook om deelen. Ook dit is haar plicht. De Grondwet gebiedt ’t. Van groot belang is het, dat al wat vooruitstrevend in de Kamer is, zich met elkander verstaat, dat al bet geharrewar achter de schermen, waarvan de kiezers in den regel niets weten, ophoude en dat men rond en on omwonden in de openbare vergaderingen der Kamer zegge, waar het op staat. Club verga deringen kunnen goed zijn, maar in den regel doen ze kwaad. Het groote publiek let op de verslagen der openbare samenkomsten en daaraan heeft het gelijk. Wat nu? Een Hink doortastend liberaal Ministerie, eene Kamermeerderheid, die zonder kleingeestigheid, het Kabinet steunt en een publiek, dat dit alles met belangstelling waarneemt en te zijner tijd weet te waardeeren. Dat is bet beste. Officieus wordt gemeld, dat president Faure den 18den Augustus over vertrekken zal en den 31 en in Frankrijk terug zal zijn, zonder zich onderweg ergens op te houden. ENGELAND. Te Londen is Vrijdag eene groote bijeenkomst gehouden van de voornaamste bij de suikerindustrie belanghebbende kooplieden uit de City, waarin eene motie werd aangenomen, met bekommering gewagende van de door Duitscbland, Oostenrijk en Frankrijk bestendigde uitvoerpremiën en de Regeering uitnoodigende om maatregelen te nemen, ten einde voor de Brit- scbe koloniën eene open markt te verzekeren op gelijken voet als het buitenland. Dr. Leyds niet teruggeroepen. Het bericht, door de Times gemeld, dat president Kruger dr. Leyds zou hebben geseind terstond naar Pretoria terug te keeren, is onwaar. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens een particulier telegram van de Temps heeft Kei zer Frans Jozef van Oostenrijk met de meest invloedrijke personen uit den Duitscben en Tzechiscben adel in Boheme een onderhoud gehad en hun den raad gegeven om graaf Ba- deni te steunen in zijn poging tot een ver zoening tusschen de beide rassen. De keizer heeft zich dus persoonlijk in den taalstrijd ge mengd. ITALIË. Volgens den berichtgever der Times te Parijs zal de Italiaansche Kroonprins op zijne terugreis van Londen over België naar Nederland gaan om het bezoek der jonge Ko ningin aan Italië te beantwoorden en voorts over Beieren en Tyrol naar zijn land weder tö keeren ZWEDEN en NOORWEGEN. In het Storthing is eene wet aangenomen waarin aan Noorweegsche zeelieden en visschers, die op het oogenblik eener stemming buitenslands ver toeven, het recht wordt gegeven tot overzending van hnn stembiljet. Op welke wijze en onder welke waarborgen dit zal geschieden blijkt niet. Het zal reeds in werking treden met de verkiezingen van het Storthing, die dit jaar zullen worden gehouden. In Zwitserland en in eenige Staten van Noord-Amerika bestaan sinds lang dergelijke bepalingen en er is thans voor het Britsche Parlement een wetsontwerp aanhangig gemaakt, dat dezelfde strekking heeft. TURKIJE. Naar uit Constantinopel wordt gemeld, zoude Edhem-pascha verklaard hebben het opperbevel over het leger in Thessalië te willen nederleggen, daar hij, kwam het wer kelijk tot een terugtrekken uit Thessalië, niet meer voor de handhaving der dicipline zoude kunnen instaan, zoo opgewonden was de stem ming onder de Turksche troepen. De neutrale zóne tusschen de Turksche en Grieksche legers is nu voor goed vastgesteld. CUBA. De Impartial bevat een telegram uit Cuba betreffende de groote sterfte, door ellende en gebrek veroorzaakt onder de bevol kingen, op last van generaal Weyler binnen verre bet betreft een betrekkelijk groot aantal ingediende wetsontwerpen, voor wier verdedi ging natuurlijk de ontwerpers de beste perso nen zouden zijn. Dit heeft men bij een omme keer vaak te betreuren, dat veel van het goede in tijd van practijk aangeboden door de slin geringen der politiek verloren gaat en weder jaren eischt voor de vulling van onderscheidene programma’s. Wie zou dikwerf, bekend met al de stroomingen, niet een weinig conservatief worden, al is bij ook liberaal in hart en nieren, om toch het aangebrachte goede te zien ver werken in plaats van terugnemen, om opnieuw ter fine van onderzoek te worden verwezen? Die conservatief is meer liberaal dan de ultra in den vorm van radicaal. ’t Oud Friesland moge in zijne vooruitstre vendheid der leuze gedachtig zijn: >’t It is mei sizzen net to dwaen!” Om een voorbeeld te noemen Leeuwarden zegt tegen vader Troelstra, m’n goeie man, je deugt niet, wij kiezen Ger ritsen en vier jaren later Gerritsen je deugt niks, niemendal, we kiezen zoon Troelstra Hebben we recht om spreken En mogen we de Friezen houden aan hunne aloude eervolle spreekwijzen? Zijn het nog erentfeste luiden Wij twijfelen soms. Waar wij met onze zeeweringen staan of vallen, wat vragen we daar, hoe elders de rivieren worden beveiligd. Friesland zal en moet zich redden, de zeewe ringen zijn provinciaal, of voor rekening der contributiën, beide om ’t even, door de inge zetenen te betalen. Op deze omstandigheid wordt niet gelet. Men stemt en stemt raak, al wat uit de hoofdkwartieren wordt bevolen en men vergelijkt Friesland met het Ierland tegenover Engeland. Mannen van wapenen, zou Van Schaffelaar spreken, wat nu Maar Van Schaffelaar is dood, hij offerde zich zelven ter wille der zijnen. Of deze er mee gebaat waren DUITSCHLAND. Sommige bladen achten van wufte politiek te de crisis thans overwonnen, zij gelooven dus niet aan het aftreden van Von Hohenlohe. Anderen daarentegen zijn van oordeel, dat met het heengaan van Von Bötticher en Von Mar schall de reeks veranderingen nog niet is gesloten. Ook in een ander opzicht denkt men in Duitscbland niet eenstemmig over de crisis. Sommigen zien in de niet-benoeming van Von Miquel een nederlaag voor dezen minister en een zegepraal voor Von Hohenlohe. Een paar Berlijnscbe bladen leeren thans, dat dit niet zoo is, dat Von Miquel integendeel bedankt heeft voor de benoeming tot plaatsvervanger van den Rijkskanselier, dat hij genoeg heeft aan de functiën van minister van financiën en vice-presi dent van den ministerraad. Tot welke gevolgen deze «allernieuwste koers,” die eigenlijk de op één na jongste weer is zal leiden in de buitenlandsche en binnenlandsche politiek is nog in lange niet te zeggen. Maar er zijn tal van bladen, die durven beweren, dat, wie ook in schijn de teugels van het bewind in handen houden, het toch Bismarck is, die den wagen van den Staat ment. De groothertog van Saksen Weimar heeft een b< zoek gebracht aan Bismarck op Fried- richsruh. De oud-kanselier was uitstekend ge zond, en kwam den groothertog aan den ingang van het landgoed tegemoet. FRANKRIJK. Eindelijk en ten laatste heeft Donderdag de Kamer de beraadslagingen over het wetsontwerp tot verlenging van het privilege der Fransche Bank besloten en met 419 tegen 97 stemmen het ontwerp aangenomen. Al de amandementen van radicalen en socialisten ten gunste eener Staatsbank of strekkende om de Fransche Bank zoozeer aan banden te leggen, dat zij geheel en al een willoos werktuig van den Staat geworden zou zijn, waren verworpen, en bet debat liep af met eene vrij warme ge dachtenwisseling over de bepalingen voor bet geval van oorlog. De heer Pelletan drong nog eens aan op den onredelijken eisch van derge lijke bepalingen, indien zij bestonden (maar dit was in confesso) openbaar te maken, en de voorzitter der commissie Ribot bleef weigeren verder te gaan dan te verklaren, dat op alle mogelijkheden gelet was en dat in elk geval oorlog den Staat recht zou geven om alle ver- eischte maatregelen te nemen. Op zijne beurt sloeg de minister-president Méline onbewimpeld alle onvoorzichtige mede Wat nu? Een ander kabinet? Wij voor ons zien geene redenen om bet huidige te vervangen. Daar mogen enkele elementen zijn, die liever rust verkiezen voor voortdurende werkzaamheid, die rust zij hun gegund met eere. Maar als men nu algemeen den heer Roëll, den primus van het Kabinet, aanwijst als het hoofd van bet volgend Ministerie, dan zien wij voor ons niet in waarom dan Van Houten en Sprenger van Eijck en anderen hunne zetels moeten verlaten, immers Roëll was solidair met al de andere heeren. Mocht de heer Van Houten uitvallen, dan schijnt de heer Tak van Poortvliet weder de aangewezen Minister van Binnenland sche Zaken en in verband daarmede kan zijne beslissing (zie boven) over Beverwijk of Am sterdam in verband staan. Maar hoe en wat ooker zal ongetwijfeld een Kabinet optreden in vrijzinnigen geest, een Kabinet, dat uitvoering dient te geven in den vorm van wetsontwerpen als er reeds zijn aan geboden en als er nog verwacht worden in gezonde, geleidelijke ontwikkeling ten bate van het algemeen. En de nieuwe Kamer? Zij zal en moet, dit is haar plicht, de aangeboden voordrachten naar eisch hebben te onderzoeken en te beoordeelen. Zij zal moeten letten op de belangen van allen in den lande, dat is op het algemeen belang, zonder het oog te slaan op particuliere of partjj-voor- r i iiliii mon ui ii:si, t\n. 1 --1 miEi tnun11:\11r i

Friso nl | 1897 | | pagina 1