I I N ieu wsti j dingen t 11 ZATERDAG 10 JULI 1897. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG in 14 dagen 1 Ij Vrouwen. 270,763 Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 oents Voor eiken regel meer oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGËVEBi Y. KUIPERS, FIRMA H- 8RANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Noord brabant Gelderland Zuidholland Noordholland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drenthe Limburg 481,719 106,808 122,123 170,243 156,897 148,205 67,922 136,030 bouwschool zijn benoemd de heeren Mr. A. van van I Zij brachten bij elk kind verlich- met verkorting van den duur der Totaal. 269,238 539,725 548,748 559,7351,082,678 933,692 211,617 241,178 339,425 319,494 292,834 143,028 276,239 Onder de penvoerende vrouwen zijn de brei-penvoerende niet altijd de minsteneen goede kous is beter dan een slecht boek. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Uit New-York een vreeselijke hitte heerscht; Dinsdag steeg de thermometer o.a. tot 38° Celsius of 100° Fahrenheit, in de schaduw. Wij hebben hier al hard geklaagd met 84° F. Te Detroit zijn 13 personen be zweken van de warmte. Ook is de hitte in de staten in ’t Zuiden en ’t Midden van Amerika buitengewoon, maar zij moet nog overtroffen worden door die in het Westen. De Pantoffelheld. Vrouw (in den circus.') Kijk toch eens naar dien leeuw, Willemdat is een wonder van dressuur. Man. Dat ben ik ook. pikols. Vorstelijke bezoekers te Amsterdam'. Woensdagmorgen te elf uur brachten de kroonprins en de kroonprinses van Italië een bezoek aan de stoom-diamantslijperij Coster in de Zwanenburgerstraat. De hooge bezoekers werden door den heer Felix Manus, directeur der inrichting, rondgeleid, terwijl de heer M. de Vries het gevolg, dat uit zes personen bestond, de werkzaamheden verklaarde. De prins, die ook voor zes jaren de fabriek bezichtigde, en de prinses schonken veel aan dacht aan het kloven, snijden en slijpen, terwijl een étalage van diamanteneen waarde vertegenwoordigend van circa een half miljoen gulden, met belangstelling werd bezien. Het bezoek duurde ruim een half uur. Hierna brachten HH. KK. HH. een bezoek aan de Portugeesch-Israëlitische Synagoge. Tegen twee uur zijn de vorstelijke persona ges uitgegaan voor een bezoek aan het Rijks- museum, na eerst het atelier van den kunst schilder F. de Amicis op de Keizersgracht te hebben bezichtigd; na afloop van het diner zou waarschijnlijk Artis bezocht worden. Door den kantonrechter te Beetsterzwaag is tegen een persoon, die niet de noodige pogingen gedaan had om een kind uit het water te redden, een gevangenisstraf van drie maanden geëischt. Wij lezen in het Nieuwsblad voor Nederland van Donderdag 8 Juli Omtrent de verkiezing te Leeuwarden wordt ons nog het volgende geschreven Voor uwe mededeeling, dat de heer C. V. Gerritsen dermate ontmoedigd is, dat hij bij de nieuwe stemming voor de Tweede Kamer niet meer in aanmerking wil komen, bestaat wel eenige grond. Het is hem bij de eerste verkiezing althans verre van naar den vleeze gegaan. Vooreerst had hij weinig aan den voorzitter der Radicale Kiesvereeniging, den heer Neder- hoed, die absoluut niet berekend is voor de leiding eener verkiezings-campagne, terwijl zjjn veel krachtiger vriend, de heer Zeilmaker, juist toentertijd als telegraphist gedetacheerd te Sneek, geene gelegenheid had om in Leeuwarden handelend op te treden. En toen men ten slotte het toch zoover had gebracht, dat eene meeting zou worden gehouden in de Harmonie was er geen geld aanwezig om de zaalhuur te betalen, en de pachter der Harmonie stond op zijn stuk: Geen geld geen meeting. In allerijl werd nu naar de vrienden in Amsterdam getelegrapheerd. Toen het antwoord Staatsvoogdij en algemeen stemrecht die dubbele leus beteekent, dat wie niet voor zijn eigen belangen kan zorgen, wel kan waken voor de belangen van de gemeenschap. telkens klokken, terwijl hij zijne kinderen zorg vuldig verdedigt tegen aanvallen van jonge en oude hanen. Middel tegen kinkhoest. Een middel tegen kinkhoest geeft dr. P. J. Hollman, te Alkmaar, aan: Van geen enkel middel, door den mond genomen, zag ik ooit de minste uitwerking, schrijft hijtoen beproefde ik het inademen van teerdampen, en in 14 dagen was de kinkhoest geweken. Dit echter geschiedde onder omstandigheden zooals zelden voorkomen. De kleinkinderen van een horlogemaker te Edam hadden den kinkhoest. Zij vertoefden op een bovenkamer. Ik gaf der moeder in overweging toe te staan, dat hare kinderen de kamer niet verlieten, wat wegens het ongunstige weer geen tegen stand ondervond. In de tweede plaats raadde ik haar aan, een. weinig bruine of Stockholmer teer op een schoteltje even te verwarmen, zoodat de kinderen dag en nacht de teerdam pen met de dampkringslucht vermengd in hunne longen moesten opnemen. Eiken dag verwij derde zij het slechts luttel verwarmd geworden teer en verving het door andere. En waarlijk, na 14 dagen was geen spoor van kinkhoest meer aanwezig. Na dien tijd heb ik het gebruik van zoo genaamde geneesmiddelen die niet genezen niet meer aangeraden, maar er immer op gewezen, dat teerdampen in deze ziekte veel vermogen, ting aan, ziekte. In geen enkel ander geval echter heb ik eene vrouw kunnen overreden, hare kinderen eenigen tijd in dezelfde kamer te doen verwijlen; des nachts werden wel de teerdampen aange wend, maar op den dag verlieten de kinderen de kamer, om buiten te gaan spelen. Een moeder, die hierbij strenger te werk ging, zou wellicht den kinkhoest ook binnen 14 dagen zien verdwijnen. Dr. H. voegt daarbij het vermoeden, dat ’t wellicht de ozon in de teerdampen is, die de goede uitwerking uitoefent. De hitte in Amerika. wordt getelegrafeerd, dat daar in deze maand bijeen te roepen ter afdoening van eenige kleine wetten en de huishoudelijke raming der Kamer, is naar men verneemt, thans afgezien. Uit Groningen wordt aan de Asser Ct. geschreven «De nieuwe wet op de personeele belasting brengt de provincie Groningen in ongelegenheid. In een voordracht van Gedeputeerden aan de Provinciale Staten wordt dit medegedeeld, en gezegd, dat hoogstwaarschijnlijk de opbrengst dezer belasting pl. m. zelfs 1/3 minder in de provinciale kas zal opbrengen, dan dit vroeger het geval was.” Naar men verneemt zal de heer A. H. van Tbiel, hoofdinspecteur bij de telegrafie, met 1 Oct. a.s. den dienst verlaten. Mr. Tak van Poortvliet heeft verklaard, dat hij voor Beverwijk opteert. In Amsterdam district IX dus een nieuwe verkiezing. Onder de «Argelooze Vragen” van de Semarangsche Courant De Locomotief van 22 Mei lezen wij o. a. Aan de Volksvertegenwoordiging: Waarom moeten de hoogste belangen van Indië steeds achterstaan bij de kleinste over wegingen van een kleine Hollandsche politiek Out-Dordrecht's Nieu-Maere schrijft onder zijn «Berechten uyt Out-Dordt en d’Ommelan- den” het volgende «De Courant-schryvers d’welke Sondagh de Te-Pryck-Stellinghe besochten, syn des avondts omtrent 9 uyren aldaer van den Borghemeester Heer Hidde Nylandt in syn huys ontfanghen, biedende hy aeu een yeghelyck een fluyt cham- pagnien wyn. «Alvervolghends hebben onderscheydene hee ren nogh langen tyd met den Borghemeester en syne gasten voor ’t huys Nylandt gheseten, daer toespraecken ghehouden syn en van de Gamere van Musyck ghenaemt Concordia scboone liederen gheblasen wierden.” De stemming verhinderd. Te Colijns- plaat heeft zich het geval voorgedaan, dat door het plotselinge overlijden van een der candidaten de stemming voor een lid van den gemeente raad niet kon doorgaan. De bevolking van het Rijk. De St. Cr. geeft thans de bevolking van het rijk op 1 Januari 1897. Mannen. 270,487 277,985 522,943 451,973 104,809 119,055 169,182 162,597 144,629 75,106 140,209 2,438,975 2,489,683 4,928,658 De bevolking des rijks bedroeg op 1 Jan. 1896 2,404,556 M., 2,454,895 V., 4.859,451 T. en is alzoo toegenomen in den loop van 1896 met 34,419 M., 34,788 V., 69,207 T. Hef cijfer der geboorten overtrof het sterfte cijfer met 75,933, terwijl er 6,726 meer uit ’t land vertrokken dan dat er zich personen vestigden. van dezen kwam, dat voor de zaalhuur werd ingestaan, was echter de tijd voor de meeting verstreken. Geen wonder, dat men na zooveel Pech geen lust heeft, om nog eens eene campagne te doorstaan. Valsche bankbiljetten. Zaterdagmiddag werd te Arnhem door een agent van politie in de restauratiezaal van het station een per soon aangehouden, die een valsch bankbiljet van f 25 aan den kellner in betaling had ge geven en in verband daarmede is te Duis burg, op verzoek van de politie te Arnhem, een vermoedelijke medeplichtige in die zaak gearresteerd. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met dezelfde personen, die eenige dagen geleden te Amsterdam valsche bankbiljetten in beta ling gaven. David Bles op het Loo. Onze oude schilder David Bles is thans naar de Tijd mee deelt, op het Loo druk bezig de jeugdige ko ningin Wilhelmina in baltoilet te schilderen. Naar men wellicht weet is Bles zeer doof, zoo dat het onmogelijk is een gesprek met hem te voeren, tenzij men door een hoorn met zijn oor in gemeenschap komt. Onder het poseeren wordt dus voor de jeugdige Koningin de tijd verkort door voorlezen. Hr. Ms. Fransche lectrice leest haar voor, terwijl de kunstenaar druk schildert, en de Koningin-Regentes door adjudant of kamerheer op een vel papier laat schrijven hetgeen H. M. aan den hardhoorenden schilder te zeggen heeft. Zoo gebeurde het, dat David Bles, plotseling een geheel veranderde uitdrukking op het gelaat der jeugdige Koningin waarnemend, zich omkeerde en vernam dat een spannend tooneel in het voorgelezen verhaal die gewijzigde stemming veroorzaakt had. Een valpartij. Te ’s Gravenhage reed een wielrijder tegen een zeer corpulente dame aan waardoor beiden kwamen te vallen. Bei den rolden langs den waterkant naar beneden en kwamen terecht in eenzandschuit. Andere gevolgen dan den schrik had deze val niet. Generaal Weyler heeft nu een proclamatie uitgevaardigd, waarbij amnestie wordt verleend aan alle opstandelingen, die hem onderwerping aanbieden, terwijl de Regeering hun voedsel zal verstrekken en hen zal helpen bij het zoeken van werk. Het crediet van 500.000 frcs. voor Faure’s reis naar St. Petersburg, is met 447 tegen 29 stemmen door de Fransche Kamer toegestaan. Uit Weenen wordt gemeld dat de bur gemeesters en wethouders van alle gemeenten in het district Teschen, alsmede 31 burgemees ters en wethouders in het district Trautenau besloten hebben, den 15en Juli hun functiën te staken. In de gemeente Brummen (Cortenoever) doet zich in de kippenwereld eene bijzonderheid voor. Eene kloekhen had de gewoonte aange nomen ’s avonds hare nachtrust te gaan nemen in een boom, hare kuikens aan hun lot over latende. De haan, toegeschoten op het angstig piepen der kuikens, bemerkt dat deze onver zorgd zijn en verlaten door de moeder. Hij neemt daarop de moederzorg over: ’s avonds neemt hij de kuikens onder zich, overdag wandelt hij met hen over de plaats en hoort men hem Tot leden voor het afnemen van het eind-examen aan de G. A. van Swieten Tuin- Van het voornemen om de Tweede Kamer Naamen van Eemnes te Zvrólle, voorzitter A. Fiet, hortulanus te Groningen P. C. van Calcar te Sappemeer en B. Ruijs te Dedems- vaart. V .v? 5 Het examen zal 26 en 27 dezer worden afgenomen.V) ’VY.) V. '*S Het bestuur van de Vereeniging voor evangelisatie onder de militairen in Ned.-Indië heeft uit Utrecht voor dat doel een gift van f 1000 ontvangen. Blijkens een telegram van den gouver- neur-generaal van Nederlandsch-Indië, van 4 dezer, wordt de gouvernements koffie oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 316000 Zeven en twintigste Jaargang. nieuws- 11 tin rm n i ii: BLIIlnum l:ll'II?| I I s r

Friso nl | 1897 | | pagina 1