i I WOENSDAG 14 JULI 1897. No. 55. Vrije Verkiezingen. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG 'Jl I Red. UI T G E V E B: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. kigen medemenschen geldt, Voor hun is dat we mede-pleiten. I 1 de Vereeniging «door Liefde deze stiet hem niet af, maar De nieuwe lotgenoot begint /f Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oenta Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever U dankzeggen met hoorbare klanken, allen zullen met sprekend oog U de hand drukken en een woord van erkentelijkheid stamelen. Wie een goed oogenblik wil doorbrengen, ga met gevulde hand naar de Westermarkt stille zijde No. 16. Hij keert huiswaarts, rijker dan hij ging. zond eene gift handen verdienden, om een zij het ook sober bestaan te kunnen leiden. Deze Vereeniging, die niet vraagt naar en vrouwen van zoo wij, een nieuw en verhoogd leven Rondom aller vriend «Vader -1—J- «-.j.-lx en die zooveel voor hen voelt, omdat nabij al den jammer der doofstombeid en die door zijne dochter ver- zoo Een eigen gebouw der Doofst ommen-Vereeniging „door Liefde Saamgebrachf door J. A. TOURS. dan ginds te kijken, wezen elkander op wat i en wisselden van ge- eene vingervlugheid die men moet om er zich eene juiste voor- te kunnen vormen. Perceel No. ruim 2 aren groot, is en den heer J. Beelen, die als hoorende, de tolk is tegenover de buitenwereld en ’t Hef en leed met allen sinds jaren deelt. Dat de beide mannen als Directeur en Concierge in het nieuwe gebouw zuilen inwonen, dat is allen een waar borg, dat zij ’t er goed zullen hebben. Welaan dan, laat ons een bewijs onzer be langstelling zenden naar bet nieuwe huis als het gereed is en giften ontvangt, of reeds dadelijk aan den heer C. Hellingman, Nassau- kade 113 of aan de voorzitster van het da mes comité mevr. M. J. BlaxHellingman, Nassaukade 112. Boeken voor de ontspanning» zaal, meubels voor de verschillende lokalen, versieringen voor de wanden, allerlei kleinig heden, die in een huis te pas komen, giften in geld voor de kas van den penningmeester, alles is welkom, zeer welkom. En al kan maar deze en gene, die, zonder zich zelf te hooren, de kunst van spreken heeft geleerd, De heer J. A. Tours, te Amsterdam ver zoekt ons opname van het volgende stuk. Men zal ons toestemmen, dat het te groot is voor een gewoon bericht, maar desniettegenstaande en ofschoon we het reeds in een paar andere bladen zagen opgenomen aarzelen we geen oogenblik en dit ter wille van de goede zaak werkelijk misdeelde natuurge- nooten ter wille te zijn, ’s mans edel pogen te steunen, door zjjne mededeelingen en op wekking eene eerste plaats in dit blad te geven. Vele woorden tot aanbeveling zijn overbodig. Wij hebben dagen lang verkeerd in het koude werk der verkiezingen, waarin beloften op beloften werden afgelegd, alle op en voor rekening van den Staat, ’t mag daarom een verkwikkend intermezzo gerekend worden eene uitnoodiging te ontvangen tot De breede poort kan dienen als toegang voor de werkplaatsen en wagens en karren doorlaten. Inderdaad, als dit huis, na het ondergaan van kleine veranderingen in gebruik zal zijn genomen, zal elk, die het ziet, moeten erkennen, dat de doofstommen, die zich hier vereenigeneen veilig toevluchtsoordeen vriendelijke verblijfplaats hebben gevonden. Nog geen twee jaren geleden begon de genoemde heer Hellingman, bijgestaan door een dames-comité, zijn plannen tot het ver krijgen van een eigen gebouw ten uitvoer te brengen. Niet minder dan honderd acht en twintig duizend circulaires werden naar alle steden en dorpen van ons vaderland verzonden. Zij hielden het verzoek in, eene bijdrage in den vorm van een postzegel over te zenden. Ofschoon de kosten van drukken en verzenden slechts zeer matig werden vergoed, werd de aandacht op de Vereeniging, die totnogtoe vrij onbekend was, gevestigd en de bekendheid, die nu verkregen werd, had allerlei gunstige ge volgen. Ook toen een kleine schets door den schrijver dezer regelen in verschillende dagbladen geplaatst, door den heer Hellingman als brochure met inschrijvingsbiljet in vele exemplaren werden verzonden, werden verscheiden jaarlijksche bij dragen of giften in ééns aangeboden. De Vereeniging ging nog verder en met het oog op doofstommen uit andere landen, die zij somswijlen bij hun doortocht door Amsterdam steunt, had zij den eigenaardigen inval, zich schriftelijk tot alle gekroonde hoofden van Europa te richten, met verzoek om geldelijke hulp, voorloopig niet zonder eenig resultaat. Vorst Johan II van Lichtenstein gaf het goede voor beeld, nog zal gevolgd worden, en van f 200. dat onze elk f 100 had bijgedragen. Zoo kwam eene som van ruim 5 mille in vrijheid dadelijk te wenschen gods dienstige belijdenis en mannen- elk kerkgenootschap gaarne opneemt, zal, kas van den Penningmeester en werd er aan vertrouwen jaarlijksche bijdragen f 1555 toegezegd. Het te gemoet gaan. gebouw, dat met overdracht voor ruim 13 mille Hellingman,” die steeds bedacht is op aller werd gekocht is dus niet vrij eigendom der welzijn J:*---,J‘ Vereeniging, maar de mannen die het kochten hij van hebben geloof in de medewerking der burgerij moest leeren kennen en geloof geeft moed. Voor vertimmering, en behuwdzoon krachtig gesteund wordt, aanschaffing van meubels, zal een sommetje eenigen zich de leden der Vereeniging noodig zijn, evenzeer i van hetgeen aan de koopsom ontbreekt. Naar berekening zou de Vereeniging met 10 a 12 genoot de heer J. Stuhr, die des Zondags mille geholpen zijn. Zal zij zooveel ontvangen de Protestantscbe vrienden eene leerrede voor- Voorzeker. Niet in ééns en niet in een paar draagt in de zoo eigenaardige godsdienstoefening weken, maar langzamerhand, in kleinere en grootere giften, die uit alle oorden van ons land zullen toevloeien. Zoo spoedig het gebouw gereed is zal bet voor een ieder ter bezichtiging gesteld worden. Eerst dan zal de werkzaamheid worden gekend en gewaardeerd. Wie daar de verschillende doofstommen aan den arbeid of in gezellig verkeer vereenigd zal zien, zal de groote waarde van dit vereeniging»- punt beseffen en gaarne iets bijdragen in het belang van hen, die zooveel missen en die in den regel met het weinigje wat zij bezitten, zoo tevreden zijn. Men vergete niet dat dit groepje mannen en vrouwen een innig gevoel van gemeenschap kweekt en de een zich verantwoordelijk stelt voor het wel en wee van den ander. Vriend schappelijk gaan ze met elkander om en geen wonder is het ook dat zij onderling huwelijken betrachting der particuliere liefdadigheid, die nooit mag ontbreken, waar het zoo ongeluk- i ’t Brieven en Berichtende Redactie betredende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Aan de stille zijde der Westermarkt staat een perceel No 16, thans leeg en onbewoond, maar niet lang zal het duren of elke kamer, groot en klein is betrokken en doet belangrijke dienst. Door de goede zorgen van den heer C. Hellingman, den schutspatroon van boven genoemde Vereeniging, is het aangekocht, om te worden ingericht tot een vriendelijk en gast vrij tehuis der doofstommen, die als leden dier Vereeniging een nauw aaneengesloten groep van vrienden en vriendinnen vormen. Zondag 27 Juni 1.1. was het huis voor de leden te zien. Ze kwamen er mannen, vrou wen, kinderen en toen ze de gangen doorloo- pende trappen op en afgeklommende Kamers bezichtigd hadden, toen drukten zij elkander van blijdschap de hand en gaven hun vreugde te kennen door allerlei gebaren en geluiden, toen voelden allen zich rijk in hun eigen gebouw. Merkwaardig is de opge wektheid die deze misdeelden bezielt, de vroo- lijkheid waarmede zij elkaar naderen en toe spreken. Toen zij daarna in de groote zaal van «ons Huis” eene tentoonstelling van aqua rellen bezochten, waren zij van alle bezoekers de meest belangstellende. Zij stonden nu hier Daar is sedert jaren gesproken van knoeierij bij de verkiezingen, daar is gewag gemaakt van allerlei herders, die de kiezers als schapen naar de stembus dreven, daar is zelfs in de Kamer het woord stemvee gehoord! Alles wel bekend. ’t Zou met de nieuwe kieswet beter worden. Het couloirstelsel, ’t zwart maken van een wit puntje in een afgescheiden hokje, zou het middel zijn, bovendien het wettelijk voorschrift, dat elk werkman minstens gedurende twee achtereenvolgende uren gelegenheid moet hebben om zijn kiesplicht te kunnen betrachten, plus nog al de andere bepalingen, die op de richtige nakoming van dit een en ander betrekking hebben. Wij wagen ’t voorbands niet te beslissen, of de wetgever zijn doel heeft bereikt om de ver kiezingen zoo vrij, zoo zuiver mogelijk te doen houden. Wij gelooven bepaald, dat hij ’t wel heeft gemeend en van zijn kant heeft gedaan, wat hij meende te kunnen. Maar waren de verkiezingen ook onder het nieuwe stelsel waarlijk vrij? Ziet daar eene belangrijke vraag. Waar de leiders van twee partijen reeds van meet af de handen ineensloegen met opoffering hier en daar van sommige inzichten, liet die i over. En als men nu, na de herstemmingen onomwonden hoort verklaren, gij, koppige christelijk-historiscbe lieden, ’t is uwe schuld, dat wij verloren hebben, daar hoort men verder. Royaal weg hebben we u aangeboden eerlijk de buit te deelen. Voor Friesland hadden we te beslissen over minstens vier districten. Ieder twee, dat was zeker en de gehate liberalen waren er onder geweest. Maar gij hebt niet gewild en de ons nadeelige uitslag is derhalve uwe schuld Wie walgt niet bij zoodanige «handjeplak- kerij,” waar het de gewichtigste belangen van den Staat betreft? Wie kan er nog een oogen blik aan denken, dat de leuzen van Vrije Uni- versiteit, van Vrije School, enz. eenig recht van welgemeendheid hebben? Het kiesrecht tot een dobbelspel verlaagd. De hooge heeren bezig te accordeeren en dan den eenvoudigen voorgeschreven hoe en wat ze te doen hebben. Zijn dat vrije verkiezingen? ’t Is goed, dat de aap uit den mouw komt kijken. Dit is de groote zedelijke triumf. Al dat voorschrijven, dat dringen, dat dwingen, dat gebieden moet over boord geworpenIedere kiezer is vrij. Dit moet hem aanhoudend ge predikt worden. De verschillende partyen mogen hunne candidaten aanbevelen, zoo warm ze willen, de kiezer mag niet afhangen van een onderling accoordje, de kiezer moet inderdaad vrij zijn. En vrij is bij, als bij slechts zijn eigen inzicht raadpleegt en alle bevel van boven af verwerpt. Bij de Kamer-verkiezingen is die gezonde zin gelukkig gebleken. Bij de gemeenteraads verkiezingen evenwel minder. Daar dreigde het gevaar niet alleen van clericalen kant, ook zij het mooist vonden dachten met hebben gezien, stelling van 16 der Westermarkt, een uiterst geschikt huis voor het hier gewenschte doel. Het ligt vrijwel in het midden der stad en is voor allen gemakkelijk te bereiken. Het zal bevatten een lokaal voor vergaderingen en gezellige bijeenkomsten, eene zaal voor de godsdienstoefeningen van den Zondagmorgen, een paar logeerkamers voor doofstommen, die van elders komen en hier korten tijd vertoeven, eene woning voor een directeur, eene andere voor den concierge, een kantoor, lokalen voor de werkverschaffing, en een grooten kelder als bergplaats voor materiaal. sluiten, waaruit gelukkig in den regel hoorende kinderen worden geboren. Is het geen voor recht voor onze samenleving dat deze Ver eeniging voor de misdeelden van haren aard zich in de bres stelt en verdient zij daarom niet den steun van wie wat missen kan Zoo gebeurde het nog onlangs dat tot de Vereeniging een doofstomme kwam, die twee nachten onder den blooten hemel en zoo goed ais zonder voedsel had doorgebracht. Tevergeefs had hij bier en daar aangeklopt om hulp. Een doof stomme mist de handigheid en gevatheid die hoorenden kunnen aanwenden om hun beklag te doen. Welnu, de Vereeniging beeft dien zwerver de hand toegestoken. Een goed verblijf en voedsel zijn hem verstrekt en bij de werk verschaffing is hem arbeid aangewezen. Zoo is deze ongelukkige in den kring opgenomen en voor verdere onheilen behoed. Zoo wordt de werkverschaffing dagelijks be zocht door twee broeders, waarvan de jongste in zijn jeugd geenerlei onderwijs heeft genoten, omdat noch burgerlijke noch kerkelijke overheid van het dorp zijner inwoning dat onderwijs kon bekostigen. Teneinde raad hebben zijne ouders hem gezonden naar de Vereeniging «door Liefde Saamgebracht” en nam hem aan. nu in den vriendenkring op te leven en leert allerlei, dat hem vroeger niet onder de oogen gebracht werd. Van de werkverschaffing gesproken den geheelen winter, die achter ons ligt, door, werden van 24 tot 26 doofstommen aan den arbeid gezet, thans is nog een 15-tal aan het werk. Kleedingstukken en voedingsmiddelen dat wie weet, door welke monarchen werden hun verstrekt, die te weinig met hun 1 mrtwzxlne/1 i-r. o»» OU mn zxarvs nn»» rvv4 ^^.1_ ~.~1— Vergeten wij niet te vermelden Koninginnen waren voorgegaan en als voor de aanvulling gaarne. Msar niet minder gaarne rondom hun lot- voor FRISO MilH 1111 EllTEIIIE- IIIID lllllll III ll'l, l\H f-

Friso nl | 1897 | | pagina 1