I ,1 1 I ZATERDAG 17 JULI 1897. No. 56. N ieu wsti j dingen Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG o r I een Prijs per kwartaal 70 oent franco per poet 85 cent. Prys der ADVERTENTIËN van 15 gewone regel» 40 oents Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM a Vacantie-abonnementskaarten. Wij vestigen de aandacht op een tarief van de Hollandsche Ijzeren Spoorweg-Maatschappij, waarin bekend gemaakt wordt, dat gedurende de vacantie dagelijks van 15 Juli tot 15 Sep tember abonnementskaarten tegen verlaagd tarief worden uitgereikt aan alle stations der Maat schappij. Het reizen met deze abonnements kaarten, geldig gedurende volle veertien dagen, is geheel onbeperkt, zoodat men, binnen haren geldigheidsduur, zooveel van de treinen gebruik maken kan als men verkiest. Deze goedkoope reisgelegenheid zal velen zeker uitlokken tot het doen van tochtjes door Nederlands schoone streken of tot het bezoeken van verschillende steden van ons vaderland. Ook is te verkrijgen een tarief van Reizigers naar Brussel met aanzienlijk verlaagde prijzen. den Zondag kon brengen. De dieren hebben de gewoonte ook Zondags melk te geven, wat de menschen noodzaakt ze te melken. De Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. veel gebruik wordt gemaakt, omdat de wille- men Schotland’s koeien tot hef houden van keurig genomen grenzen, vooral in Friesland, bij het publiek weinig bekend zijn. De Vereeniging besloot deze zaak te brengen ter kennis der Kamer van Koophandel te Leeu- Alliantie beveelt nu aan, op Zaterdag het voeden a-1- :ni-j-na f.e iaten om de tot dusver noodzakelijke zonde van Zondagsmelken in de toekomst uit de wereld te helpen. Niemand zal ons verdenken van met de viering van den Zondag te spotten, doch dit gaat inderdaad te ver. De koning van Siam is thans, zooals men weet, druk aan ’t reizen door Europa. Op dit oogenblik is hij in het hooge Noorden, in Scandinavië, te Stockholm. Op de landingsplaats, tegenover het slot, was een prachtige triomrboog opgericht, waar koning Oscar den gast met veel pracht en praal ontving. Door een stier gedood. Een ontzettend ongeluk is dezer dagen in den omtrek van Burgos (Spanje) voorgevallen. Twee stieren, die bij een in Burgos te houden gevecht zou den optreden, braken plotseling uit hun stallen los, en vluchten,, door een groote menigte achtervolgd, uit de stad. Tot de ijverigste ver volgers behoorde met een paar politie-agenten de graaf van Berberana, die de stieren nareed en ze bij Yasconcellos, negen mijlen van Burgos verwijderd, inhaalde. Op een afstand van vijf meters schoot hij op een der stieren. Het schot miste en nu wierp zich het woedende beest op zijn aanvaller, stootte hem van zijn paard, doodde dit en slingerde den graaf op de horens hoog in de lucht. Met gebroken ribben viel deze op den grond; hij werd in een ziekenhuis gebracht, waar hij weldra stierf. De stier werd door een agent doodgeschoten. Den anderen stier schoot een pastoor dood, die door het dier werd aangevallen en zich even eens in groot levensgevaar bevond. Een zonderlinge werkstaking. In een Duitsch dorpje bij Erfurt is een zeer merk waardige werkstaking uitgebrokende ganzen hoeders daar verlangen hooger loon en willen niet langer op de beesten passen. Vier ganzen hoeders kwamen nog, maar keerden spoedig weer huiswaarts. Nu loopen de ganzen van het dorp rond en doen meer schade aan tuinen en velden, dan de gevraagde loonsverhooging voor de eigenaars zou hebben bedragen. Een snuggere vraag. Aan een paartje, dat eenigen tijd geleden in een der Drentsche gemeenten in het huwelijksbootje stapte, werd bij het einde der plechtigheid het trouwboekje uitgereikt. Hierin kunnen, gelijk bekend is, de namen van een twaalftal kinderen worden aangeteekend. De jonge man bladerde het boekje eens door en vroeg toen met een onnoo- zel gezicht »En geet dat hier nou net as bij de spaorbank, meneer? ’k Wil zegggen als ’t vol is, kan ’k dan kostloos een nei boekie kriegen?” In de Engelsche bladen wordt heel ver schillend gesproken over het door de Zuid- Afrikaansche enquête-commissie uitgebrachte verslag. Natuurlijk wijdt de Times er een groot hoofdartikel aan en de Daily Chronicle niet minder. Maar grooter tegenstelling dan de slotsom, waartoe deze beide bladen komen, is moeilijk te vinden. De Times verklaart, dat de taak der commissie is volbracht; het Lagerhuis behoort de conclusies van het rap port aan te nemen en het verdere aan den minister van koloniën over te laten het blad Kabinets-format ie. In Het Vaderland komt een ingezonden stuk voor van T(ak?) van P., waarin deze als de meest gewenschte oplossing der crisis aanbeveelt: het aanblijven van het huidig kabinet. Immers zou een voor uitstrevend ministerie te zware eischen zich gesteld zien door zijn eigen partijgenooten, het zou »niet onvoorwaardelijk op den steun van alle oud-liberalen” kunnen rekenen, vooral niet wanneer de wetsontwerpen al te haastig bewerkt blijken te zijn. Valt dan door een toevallige combinatie het eerste ontwerp, dan zullen de oud-liberalen zich te zwak voelen om als regeer-partij op te treden en de cleri cale reactie staat voor de deur. Blijft het huidig Kabinet voorloopig aan, dan zullen deze ministers den wenk der stem bus: Zwenk naar links! zeker niet vergeten. »De wetsvoorstellen van dit Kabinet, indien dat met volle zeilen zwenken wil naar links, zullen den steun blijven houden der oud-libe ralen en zullen toejuiching ondervinden van de vooruitstrevende liberalen”. De clericalen zullen meegaan om een vooruitstrevende libe rale Regeering te voorkomen. Het Vaderl. verwerpt dit advies zoo beslist mogelijk. De ministers van dit kabinet zullen als mannen van overtuiging niet willen zwenken, maar willen heengaan. Hun aanvankelijke taak is afgedaandat in de nieuwe Kamer voor hen een meerderheid zou te vinden zijn, kan men niet zoo maar aannemen, vooral niet als het kabinet zwenken gaat. Zeer stellig is ontbinding van dit kabinet (al kunnen enkele leden blijven) evenzeer eisch van het oogenblik als opneming van krachtige geavan ceerde elementen. De vooruitstrevende partij genooten zullen geen onredelijke eischen stellen. Zij zullen weten dat zeemanschap bij het re- geerbeleid onmisbaar is. De grootste fout zou zijn terug te deinzen voor de taak, die de uitspraak der stembus oplegt. Ten opzichte van een bestaand verschil van meening omtrent de uitlegging van de artt. 86 en 91 der Kieswet, heeft de Minister van B. Z. aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën o. a. medegedeeld dat, ingeval een stembureau meent, door de wet verplicht te zijn om elk soort stukken afzonderlijk in verzegeld papier te sluiten het toch aan- bevelenswaardig is die pakken bedoeld in art. 84 en die, bedoeld in art. 91 in twee verze gelde papieren te verzamelen. Elke twijfel of aan de wet voldaan wordt is dan toch uitge sloten. warden, met verzoek te willen bevorderen, dat zij ook bij de andere Kamers in Nederland zal aan de orde worden gesteld. De Kiesvereeniging Algemeen Belang te Midwolda en het vrijzinnig democratisch comité in het district Winschoten hebben den heer C. V. Gerritsen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Met leedwezen zal in de Sport-wereld vernomen worden, dat de toestand van den heer F. A. Ankersmit president der Koninklijke Nederl. Roei- en Zeilvereeniging niet verbetert. Gelijk men weet, werd de heer Ankersmit Vrijdag jl. plotseling erg ongesteld, ten gevolge van een apoplexie. Het bezoek aan de Dordtsche Tentoon stelling neemt steeds toe. Zondag jl. bedroeg bet aantal betalende bezoekers voor bet Hoofd terrein circa 5400, voor Oud-Dordt 3400 en voor het Museum van Oude Kunst 700, boven dien is reeds voor een bedrag van ruim 10.000 gulden aan doorloopende entrée-kaarten ont vangen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht,” 17 Juli 1897. It aid wyfke, J. B. Schepers. De Em- mausgongers, Jan fen ’e Gaestmar. Do en nou, Leffert. Riedling. Stelle, G. Postma. For hwet heart hwet, M. G. S. Skrik fen rimen, T. J. B. Noardfryske Sprekwir- den. Hwa moast him skamje? Z. Plaatje. Het spoorweg ongeluk in Denemarken. Veel bijzonderheden komen er nog niet van het spoorweg-ongeluk in het kleine plaatsje even ten Noorden van Kopenhagen, dat nu eens Gyoste, dan Gjeitofte of Gentoft wordt genoemd, alleen weet men thans, dat de machinist van den trein, die van Elseneur kwam en met volle vaart op den daar wachtenden personen trein reed, beweert de noodsignalen niet begrepen te hebben en dat ook in het laatste oogenblik de rem weigerde. Er zijn, dat is zeker, 33 personen op de plaats gedood die ook allen herkend zijn, uitgezonderd het lijk van een vrouw. Alle gedooden behooren in Kopenhagen of den omtrek thuis. Onder de slachtoffers behooren een hoofdambtenaar der douane, Holst en vrouw en dochter, terwijl zijn zoon zwaar gekwetst is. Eveneens gekwetst zijn de schrij ver Michaëlis en zijn vrouw, ook de bekende pianiste Anna Schylte. Er zijn ongeveer 84 zwaar gekwetsten. Een ramp dus, zooals maar zelden is voorgekomen. Volgens den correspondent der Indépendance Beige hebben op den dag van het ongeluk goed gekleede personen de zakken van dooden en gewonden geplunderd. De begrafenis der dooden zal op rijkskosten geschieden en reeds zijn in het Deensche par lement aanvragen gedaan voor een krediet ter ondersteuning van de nabestaanden der slacht offers. Ook openen de dagbladen inschrijvingen. Van de meeste huizen in Kopenhagen waait de vlag halfstok. Zondagsheiliging door koeien. De Schotsche Sabbath Alliantie” besprak dezer dagen in haar zitting met grooten ijver hoe Men weet, dat onze gistnijverheid bedreigd werd met hooge invoerrechten in Engeland, ook dat de Schiedamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, benevens de Vereeniging van gisthandelaren pogingen hebben aangewend om die rechten tegen te gaan, thans kan wor den meegedeeld, dat die pogingen met gunsti- gen uitslag zijn bekroond. Althans de heer J. J. G. Nolet, Voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken, en de heer M. Eickholt, te Delft, ontvingen van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken het volgende bericht »Het is mij aangenaam u te kunnen berich ten, dat het gevaar, hetwelk de Nederlandsche gist bij invoer in Engeland scheen te dreigen, voorloopig als afgewend kan worden beschouwd. »Ik vertrouw, dat door de Nederlandsche gist-industrie er ten zorgvuldigste tegen zal worden gewaakt, dat niet, tengevolge van han delingen harerzijds, aanleiding worde gegeven dat op den voorloopig verkregen uitslag door de Engelsche autoriteiten moet worden terug gekomen. »Tot toelichting heb ik de eer u hiernevens in uittreksel te doen toekomen een terzake be trekkelijk schrijven van den Consul Generaal te Londen aan Hr. Ms. gezant daar, van 8 dezer.” Natuurlijk is deze tijding te Schiedam met groote vreugde ontvangen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de adspiranten, die dit jaar als cadet tot de Cadettenschool te Alkmaar worden toegela ten, op Donderdag 16 Sept. a.s. bij die inrich ting zullen moeten aankomendie voor de Kon. Milit. Academie te Breda uit de burger maatschappij eveneens op 16 Sept., en die van de Cadettenschool op Donderdag 30 Sept. a.s. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. flottielje vaartuig Edi, onder bevel van den luitenant ter zee le kl. P. A. R. Hennequin, 14 dezer van Port- Saïd vertrokken. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructiescbip Nautilus, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. P. van Rossum, 13 dezer te Las Palmas (Canarische eilanden) aangekomen. Hr. Ms. Logementschip VII is te Am sterdam in dienst gesteld, onder bevel van den luit, ter zee 2e klasse jhr. J. H. O. van den Bosch, voor de te houden oefeningen in de Nieuwe Holl. Waterlinie met de milicien-vlet- roeiers. In het Utr. Dbl. vindt men de volgende advertentie: Het zij mij vergund langs dezen weg allen, die mij hunne vriendelijke deelne ming betoond hebben in de door mij ondergane operatie, waarvan het vernieuwd gebruik mijner oogen de gezegende vrucht is geweest, mijn diepgevoelden dank te betuigen. NICOLAAS BEETS. Verkiezingen. De liberale kiesvereeniging te Leeuwarden heeft den heer H. Pijttersen Tzn. definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Provinciaal briefport. In de te Leeuwar den gehouden vergadering van de Friesche Handelsvereeniging is de wenschelijkheid bespro ken van de invoering van een provinciaal briefport van 3 cent, naast het bestaande 3 cents brief port. Men grondde de wenschelijkheid op de om standigheid, dat van het bestaande recht niet 3 e II El IIS- El IIIÏEIITEITIE- IIEII) llillll FRIESLAND. r i. 5 i. i. J r I i e 5 I n FRISO.

Friso nl | 1897 | | pagina 1