I 'I t Verkiezing. It WOENSDAG 21 JULI 1897. No. 57. De ministeriëele Crisis. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Zeven en twintigste Jaargang. I I] Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I rfj 1 1 •I I I I WK- EI1111 EHÏEVIIt- IIL1II llillll FIIIBI.IVI. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r de geloofsbrieven van de 9 t lL ll Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken rege] meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: f i De BURGEMEESTER der gemeente WOR KUM maakt bekend, dat bij hem op Dinsdag den 3 Augustus a.s,, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur, ten Gemeente- huize aldaar, opgaven van CANDIDATEN kunnen worden ingeleverd voor de stemming van één lid van den Raad dier Gemeente. De tot invulling bestemde formulieren voor die opgaven zijn ter Secretarie der Gemeente, in de gewone kantooruren, gedurende veertien dagen, vanaf den 19 dezer en op den dag der verkiezing, kosteloos verkrijgbaar. Workum den 17 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, R. J. VISSER. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Onmiddelijk na het bekend worden van den uitslag der herstemmingenwas het onze meening het Kabinet behoeft niet af te treden. Wij hebben die meening naderhand herhaald. Toch heeft het Kabinet zijn ontslag ingediend. Zijne houding te dien opzichte was correct en met onze meening van niet-aftreding was dan ook geene ontslag-aanvrage gemoeid, ’t Kabinet RoëllVan Houten—Van der Kaay was opge treden met beperkt mandaat. Kieswetregeling en verdere belastingherziening, dat was boofd- zakelijk de opdracht. Aan die opdracht is voldaan. Het Ministerie is ferm en met succes werkzaam geweesthet Nederlandsche volk geniet de vruchten van zijn arbeid. De ver kiezingen onder de nieuwe wet hebben plaats gehad. De uitslag is bekend. De liberalen hebben zoo ongeveer de helft der zetels bezet, de anti-revolutionairen. gedeeld als ze zijn in twee groepen, hebben er niet op gewonnen, de katholieken hebben er bij verloreneenige andere groepen als christelijk-historischen, radi calen en een enkele sociaal democraat en een man der volkspartij zijn er bij gekomen, het geheel teekent naar onze bescheiden meening eene meerderheid in vooruitstrevende richting. En die uitkomst hebben we met een Bravo 1 begroet. Het tegenwoordig Ministerie is die richting mede toegedaan en het heeft bewijs van zijn goeden zin gegeven. Waarom dan verandering? ligt nu DUITSCHLAND. De Keizerin vertrekt, naar de Neueste Nachrichten meldt Zaterdag van München naar Tegernsee. Vandaar begeeft zij zich over München naar Berlijn. Men neemt aan, dat de Keizerin een kort bezoek zal bren gen aan Kiel. In Berlijn heeft een groote brand gewoed in een winkel. Het huis is geheel uitgebrand. De telephoondraden, die boven over het huis liepen, zijn onbruikbaar geworden. De schade wordt op millioenen getaxeerd. De waarde der vernielde winkelgoederen, waaronder vele reeds uitgevoerde bestellingen voor Engeland en Amerika waren, wordt geschat op millioenen mark. Het in grooten getale toegestroomde publiek hinderde de brandweer zeer. De onderhandelingen om het circus Renz door eene Naamlooze Vennootschap te vervan gen zijn nog niet afgeloopen. De bezitter van niemand Minister zijn of hij moet per-sé Lid van het Lagerhuis wezen. Doch het groote onderscheid is hierin gelegen, de heeren Van Houten en van der Kaay werden door de kiezers afgewezen. Zij veroverden geen zetel in de nieuwe Kamer. De kiezers van de districten Groningen en Alkmaar oor deelden derhalve betere mannen als hunne vertegenwoordigers te kunnen kiezen. Maar ook in de nederlaag het bewijs, dat beide heeren het vertrouwen a's Ministers ver beurd hebben? Ziet, dat is juist de quaestie. Hoogere politici mogen haar uitmaken, wij kleinere luiden zouden nu ook kunnen denken, heel best, m’n goeie, brave man, we zouden je nu wel gaarne willen kiezen, maar kijk, je bent nu eenmaal al Minister en nu kiezen we den andere maar als onze afgevaardigde. Ziet, zoo zou ’t ook kunnen zijn. Wie weet? Intusschen er is sprake, dat sommige leden van het huidige Kabinet, o.a. de Minister van Marine, bepaald willen aftreden. Daartegen is natuurlijk niets te doen. En of er nu meer dergelijke personen zijn, ook die kunnen ver vangen worden. Ons vaderland bezit, Goddank nog krachten genoeg. En ’t is ook niet over personen, waarover we in hoofdzaak spreken. Het is onze bedoeling met dit epistel onze meening te handhaven, dat de stembus een Ministerie als ’t ware heeft aangegeven in de richting van het tegenwoordige. Natuurlijk, dat de opdracht eene andere isde regeling der sociale belangen treden nu op den voorgrond. En die regeling is van wijden omvang. Zij betreft niet alleen en uitsluitend die van de zoogenaamd lagere volksklassen, zij omvat niet minder die van den kleineren burger, zij omvat die van geheel de maatschappij, van laag tot hoog. De Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Nederlandsche volk zoo luidt de eisch der Grondwet. En die eisch moet betracht. Een allerlaatst bericht maakt melding, dat aan den heer Gleichman de samenstelling van een nieuw Ministerie zou zijn opgedragen. In dat geval zou men derhalve eene samenstelling van andere personen mogen verwachten, toch weer met dezelfde of ongeveer gelijke beginselen. Hoe het zij, wij wachten de koninklijke beslissing natuurlijk eerbiedig af, maar ’t zou ons niet verwonderen, dat de teugels des bewinds weder om in handen worden gesteld van de door zoo velen onverdiend gehate en gesmade oud- liberalen. H. het circus Salamonski uit Warschau vertoeft te Hamburg om over de overname te onderhan delen. Salamonski zal, naar het heet, ook het circus Carré te Amsterdam, dat met 1 Sep tember weer beginnen zal, overnemen. FRANKRIJK. Het nationale feest van 14 Juli is in Parijs zeer kalm verloopen, kalmer misschien dan ooit. Ook de Fransche bladen vinden dat, en zij vinden vooral, dat het mid delpunt van dat feest, de manifestatie der Elzassers aan het standbeeld voor Straatsburg ditmaal minder indruk heeft gemaakt dan ooit, minder emotie gewekt dan anders. Het nationale feest zal getuigen van de herdenking der bestorming van de Bastille, maar allengs is men minder aan de Fransche om wenteling van ’89 en meer aan den oorlog met de Duitschers in 1870 gaan denken bij de feestviering. De vreugde en het geluk over de verworven vrijheid hebben plaats gemaakt voor het somberder gevoel van wrok en haat, voor de revanche. Maar de betoogingen der Elzassers zijn thans slechts meer een schaduw van vroeger, is het met den revanche-lust ook zoo gesteld, vragen de Fransche bladen en zij komen daarbij tot zeer melancholische over denkingen. Zoo schrijft la France: Van jaar tot jaar neemt het aantal af dergenen, die naar het beeld van Straatsburg gaan. De pelgrimstocht, die kort na den oorlog van 1870 de wereld in extasie bracht, is nu nog maar een schim.. ENGELAND. Koningin Victoria heeft een treilenden brief aan haar volk gericht om uit het diepste van haar hart dank te zeggen voor al de blijken van genegenheid ter gelegenheid van haar regeeringsfeest. H. M. bidt God haar in staat te stellen om zoolang haar het leven geschonken blijft haar plicht te vervullen. (Hiermee zijn al de geruchten omtrent haren aanstaanden troonafstand gelogenstraft). In bet EngeFche Lagerhuis beeft de minis ter Balfour verklaard, dat de Regeering de vraag overwoog hoe voortaan de landen be stuurd zullen moeten worden welke onder de Gecharterde Maatschappij staan. Zij zal daar over de directeuren der Maatschappij en de autoriteiten te Kaapstad raadplegen. Op eene vraag van den heer Dillon of het rapport der parlementaire commissie van onder zoek tot eene gerechtelijke vervolging zou aan leiding geven, antwoordde de Minister»Voor zoover ik weet niet Toen zekere Kirkwood voor kwam om zich voor het Huis te verantwoorden, dewijl hij voor eene andere commissie (tot onderzoek naar woekeraarspraktijken) geweigerd had te ant woorden, deed de heer Dillon ter snede uitko- men hoe geheel verschillend deze arme drommel en een man als Cecil Rhodes behandeld werden. Hij werd tot de orde geroepen en Kirkwood weggezonden met eene bedreiging van strenge gerechtelijke vervolging in geval hij bleef weigeren. Lord Derby is, als opvolger van wijlen lord Sefton, tot ridder der Orde van de Kouseband benoemd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Tegenover de berichten van enkele bladen wordt nu weer van vrij bevoegde zijde gemeld, dat de bere- dene politie bij de laatste ongeregeldheden in Eger volstrekt niet op eenige wijze beschimpt heeft. Dit bericht wördt in de Kölnische Zeitung weer tegengesproken. Geen politie is zoo ide- Toch beeft het al den schijn, alsof er wijzi ging op til is. Waar we toch de aanbieding van ontslag als voor den vorm beschouwden, duurt de oplossing der Crisis o. i. te lang, om daaraan verder te denken. Onderscheidene hooggeplaatste personen hebben hun advies uitgebracht en ook de groote pers in den lande heeft dit ongevraagd gegeven, zij het ook in verschillenden geest. Het wordt derhalve moeie- lijk op de beslissing vooruit te loopen. Maar niettemin heeft ook de kleine pers het recht hare meening te uiten. En van dat recht wenschen we een bescheiden gebruik te maken. En dan meenen we in de eerste plaats, dat de leuze anti clericaal voldoende bij de stembus heeft gezegevierd. Waar bet zoogenaamde monsterverbond weder hand aan hand ging en kranig werkte, daar werd bet verslagen, ook en vooral mede door de hulp van oud mede strijders, tot betere inzichten gekomen. Die strijd was niet tegen de Roomsche of Dordtsche kerk alszoodanig, de vrijheid van godsdienst is en blijft gehandhaafd, daarvoor zou elk liberaal zich schrap zetten, die strijd was een voudig gericht tegen het verwarren van ker kelijke leerstellingen bij staatkundige aange legenheden. Wij kennen de onzalige twisten der Gomaristen en Arminianen. De onthoofding van een Van Oldenbarneveld staat daar niet voor niemendal geboekstaafd, evenmin als die van de graven Van Egmond en Hoorne een Willem van Oranje viel en naderhand wees men op de Gorcumsche martelaren. Waar zou het einde zijn, als we alles in dezen geest willen opnoemen Voorbeelden genoeg om te bewijzen, dat al dat getwist en geharrewar over den godsdienst geen godsdienst is en dat zulke verschillen nooit oftenimmer mogen vooraan zitten in de Vergaderzaal des Lands. Terecht dan ook hebben de kiezers den treurigen clericalen overmoed afgeslagen. En verderis duidelijk gebleken, dat bet Nederlandsche volk van een beschermend stelsel niets wil weten. Gelukkig ook. Bescherming toch komt slechts enkelen ten goede, de groote meerderheid lijdt er onder. En als men vandaag deze tak van nijverheid de hand reikt, moet men het morgen weer een anderen doen en zoo gaat het door van a tot z en waar is dan nog het einde. De statistiek bewijst reeds dat onze mannen, onbeschermd, den strijd om het bestaan tegen beschermde buitenlanders kunnen doorstaan. Weldra overwinnen ze en dan zijn ze dubbel, driedubbel vooruit. Courage, wak kere jongens van Jan de Witt. Ge hebt de opgaven indertijd in ditzelfde blad kunnen lezen. Het kleine Nederland kan nog groot zijn. En niet waar er is hier nog niemand bepaald van honger omgekomen Tegen den clerus, tegen het beschermend stelsel (protectie) zoo luidde het woord van Minister Van Houten, een woord hem als Minister euvel geduid, maar toch bekrachtigd door de uitspraak der kiezers. Nu moge men het dezen Minister, zoowel als zijn collega voor Justitie, den heer van der Kaay kwalijk nemen, dat ze zich verkiesbaar hebben gesteld als Kamerlid en hunne candida- turen hebben verdedigd, dit gaat echter niet aan. Immers de vorige Ministers Tak van Poortvliet en Lely werden ook gekozen, al bleven ze geene Ministers meer. De bekende afge vaardigde van Leeuwarden, wijlen de heer De Roo van Alderwerelt was Kamerlid en Minister (van Oorlog) tegelijk. En in Engeland kan VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelümer Oldephaert en Noordwolde op Zaterdag den 24 Juli 1897 des voormiddags te 94 ure. Punten van behandeling.- I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Aanbieding van de gemeente-rekening dienst 1896. III. Onderzoek van benoemde raadsleden. IV. Voorstel van B. en W., betreffende het adres van de vereeniging der Coöperatieve zuivel fabriek te Koudum. V. Idem betreffende de aanleg van een voetpad naar het Heidenscbap. VI. Adres van W. W. de Jong e.a. te Nijega (Heidenschap) om de vaart aldaar te laten slatten of uit te baggeren. VII. Behandeling van de reclames tegen aan slagen in den hoofdelijken omslag dienst 1897. Koudum, De Burgemeester, den 19 Juli 1897. H. M. TROMP.

Friso nl | 1897 | | pagina 1