I ZATERDAG 24 JULI 1897. No. 58. N ieu wsti j dingen Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r Dijkstra geven uit '1 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM weerlegging van de in het Frieseh medegedeelde verklaringen, behelst Hepk. N. A. nu een uitvoerig schrijven van Allard Dijkstra, welk tegenschrift het Fr. V. Stamrozen in potten. Ter versiering der zaal 15 groote Palmen in soorten, 15 planten in kuip, in verscheiden heden; koppel-laurierboomen, Verzameling Phor- miums. Onder de bloemwerken kunnen worden inge zonden Bruids-, Bal- en Rozen bouquetten, Vaas bouqetten, kruizen, kransen, Corbeilles, afgesneden Rozen en andere bloemen, enz. Verder worden gevraagd Tuinmeubelen, Tuinsieraden, Gereedschappen, enz. Als prijzen worden uitgeloofd medailles of geldswaarde naar verkiezing, tot een bedrag van f 500. Bovendien zijn beschikbaar gesteld door den heer Joh. de Jonge, Directeur der Maatschappij Nederland, te Dordrecht, een ver guld Zilveren Medaille en een Zilveren Medaille, voor planten uitsluitend met Kunstmest bemest; door den heer P. C. Jorissen, te Dordrecht, een verguld Zilveren en een Zilveren medaille; door den heer A. C. C. van Maaren, te Dordrecht, twee verguld Zilveren Medailles. Onze muntbiljetten. De minister van financiën heeft, in antwoord op het adres der kamer van koophandel voor de gemeenten Schoterland c. s. ook ondersteund door de Asser kamer betreffende de inferieure kwali teit van het papier der in omloop zijnde munt biljetten, geantwoord, dat deze thans gedrukt worden op papier, over welker duurzaamheid het publiek stellig niet klagen zal en voorts, dat zeer waarschijnlijk binnenkort de biljetten zou hebben geweigerd op te nemen en waarin Dijkstra zegt te weten dat Klaas Stienstra, zooal geen materieel, dan toch een zedelijk aandeel in de zaak heeft gehad, waarom deze zich zedelijk verplicht gevoelt met alle hem ten dienste staande middelen te trachten de drie gebrs. Hoogerhuis te bevrijden. Schandelijke praktijken van Klaas Stienstra komen daarbij aan ’t licht Verdere mededeelingen van den indruk, dat men op allerlei wijzen heeft getracht de justitie op een dwaalspoor te brengen, zelfs verschillende personen, desnoods bepaald onschuldigen, onder verdenking heeft willen om aldus de bewijskracht tegen de Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. J. van Giffen, predikant te ’t Spreekt wel van zelve, dat er nog andere gebrs- Hoogerhuiste verzwakken, en voor hen geruchten loopen ook, daarom doet men ’t best, deze samenstelling eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. Zeker is het evenwel, dat prof. Drucker, die in ’t buitenland vertoefde, onver wacht van daar is teruggekeerd. Indien het Kabinet werkelijk wordt samengesteld als boven is aangegeven, zullen er niet minder dan vier nieuwe Kamerverkiezingen moeten plaats hebben. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep terecht gestaan J. J. W., die door de Rechtbank aldaar was schuldig verklaard aan verduistering en veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, omdat hij een ge deeltelijk ongebruikt retourkaartje Amsterdam Leeuwarden, door een reiziger aan hem als portier 3e kl. Wachtkamer station Leeuwarden afgegeven onder mededeeling er geen gebruik te zullen maken voor de terugreis, heeft ge geven aan den schoenpoetser Cohen, die het voor f 2.25 verkocht en hem daarvan f 1.75 gaf, inplaats van het den Controleur te geven. De verdediger, Mr. J. M. van Hettinga Tromp, betoogde dat voor verduistering vermogens- benadeeling van den rechthebbende wordt ver- eischt en het kaartje zelf geen waarde had Spoorweg-maatschappij en het voorschrift, de kaartjes af te dragen aan den Controleur, alleen is een administratieve maatregel van controle. De Proc.-Generaal, Mr. G. A. Visscher, die bevestiging van het vonnis gevorderd had, voerde na deze verdediging aan, dat de waarde van het retourkaartje niet zat in het stukje carton maar in het recht voor den houder er van, om er op te reizen en de vermogensbenadeeling hierin bestaat, dat door dit te gelde maken van het kaartje een onbevoegde daarvan ten nadeele van de Spoorweg-maatschappij gebruik kon maken. Uitspraak Woensdag a.s. De inbraak te Britsum. Allard Dijkstra en Paulus van Dijk, die met Simon Alberda door Klaas Stienstra worden aangewezen als de daders van de inbraak te Britsum, deelen mede dat zij tegen gezegden Stienstra een aanklacht hadden ingediend wegens aanranding in goeden naam en eer. Zij hebben echter van den officier van justitie ten antwoord ontvangen dat er geen vervolging tegen Stienstra kan worden ingesteld, aangezien de mededeeling niet geacht kan worden te zijn gepleegd met de bedoeling om de eer en goeden naam van de klagers te benadeelen. Ter Volksblad waren vertegenwoordigd 129 stemmen. Voorzitter was de heer Fr. Lieftinck. Aan de orde kwam in de eerste plaats de statuten-wijziging, noodig geworden door het besluit om het beheer der Maatschappij te veranderen en daarvoor den raad van beheer op te heffen. Op voorstel van den heer Savry werd besloten dat deze vergadering niet toe gankelijk zou wezen voor de pers. Naar aanleiding van de verwerping, met 83 tegen 46 stemmen, van een voorstel van com missarissen, om dit college voortaan te laten bestaan uit ten hoogste tien personen en voor de aanvulling tot dat tal nu te benoemen de heeren J. Scholtens, C. G. Loomeijer en J. Leupen, en een door de aandeelhouders aan te wijzen candidaat, namen de raad van beheer en commissarissen unaniem ontslag. De heer Lieftinck verklaarde, dat het bestuur echter zou aanblijven totdat een nieuw bestuur zou zijn benoemd. Door eenige diamanthandelaars te Amster dam is een officieel bericht ontvangen, dat het invoerrecht op geslepen diamant in Amerika is vastgesteld op tien procent. De heer Feerwerd, heeft onder vele blijken van be langstelling zijn 90sten geboortedag herdacht. Hij is de oudste leeraar uit ons land, maar denkt er nog niet aan emeritus te worden, vooral ook omdat zijne gemeente hem nog steeds zeer waardeert. Volgens officiëele mededeelingen in de op gisteren gehouden Hoofdbestuurs-Vergade- ring der Dordtsche Tentoonstelling bedroeg het aantal betalende bezoekers gedurende de eerste zes weken 80974 voor het Hoofdterrein en 40251 voor Oud Dordt. De dagelijksche ontvangsten overtreffen de raming met pl.m. f 200 per dag. Waar dus gebleken is dat en het aantal bezoekers en de ontvangsten de raming overtreffen mag gerust gezegd worden dat het succes der Tentoonstel ling bereikt is. Ter uitbreiding der concerten op de Tentoonstelling is thans geëngageerd een Oud- Dordtsche Muziekkapel, die zich dagelijks, in costuum op Oud-Dordt zal doen hooren. I Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Aug. 1897, bij het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie benoemd tot hoofdcommies mr. A. Nilant, secretaris van de Staatscommissie tot adjunct-commies jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, advocaat en procureur, beiden te ’s-Gravenhage. In het Kiesdistrict Leeuwarden zijn de volgende candidaatstellingen voor de Tweede Kamer bij den burgemeester ingekomen: W. Bax (soc. dem.), Z. Middelkoop (rad.), W. C. van Munster (antirev.), en H. Pyttersen (lib.) Laatstgenoemde is gesteld, behalve door de liberale kiesvereeniging te Leeuwarden, door nog een vereeniging van liberale kiezers daar, van twee kanten uit Idaarderadeel en Leeuwarderadeel. De katholieken hebben geen candidaat ge steld. In eene te Haarlem gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aandeelhouders van f 10 zullen gedrukt worden op een papier soort die aan alle redelijke eischen zal voldoen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift ïSljucht en Rjucht,” 24 Juli 1897 De Emmausgongers, Jan fen ’e Gaestmar. Dat kin wol, J. Gylstra. By ’t Priis- oerlangjen nei in Hirddraverij, D. In frjemde interfal, T. J. B. Frijende pearkes (met plaatjes), Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. tiottieljevaartuig Edi, onder bevel van den luitenant ter zee der I ie kl. P. A. R. Hennequin, 21 dezer te Aden aangekomen. Naar men uit Groningen schrijft, worde vooral in het Noorden dier provincie een leven dige handel gedreven in het nog te veldt staande vlas. Het zijn vooral Hollandsche en Belgische kooplieden die er komen. De eersten koopen op wortel en laten het vlas later voor hun rekening trekken, de Belgen koopen per K.G., ontvangen eerst het volgend voorjaar, wanneer de boer alle werkzaamheden er aan der »Maatscbap j ~tot exploitatie van staal- heeft verricht, waarvoor hij dan ook het lijnzaad - A-io» mag houden. Voor de beste stukken vlas geven de Holl. kooplieden f 325, terwijl de Belgen 8 ct. ongeveer per Kilo besteden. De beste stukken zullen, denkt men, niet meer dan 4000 Kilo opbrengen. Het onweder. Er komen berichten waaruit blijkt, dat Dinsdagavond het onweder op verschillende plaatsen in ons vaderland nog al hevig is geweest. Vooral in oostelijk Noord- Brabant, waar te Haspert en Bladel drie men- schen werden doodgeslagen, heeft het vreeselijk huis gehouden. Te Helmond o.a. sloeg de bliksem in het torentje van het liefdesgesticht; in de fabriek der firma Ramaer en Co. sloeg bij in den schoorsteen, waarin een breede scheur ontstondook ontstond er een begin van brand. In een andere fabriek werden verscheidene ruiten vernield en al de electrische lichten uitgedoofd. In Beek en Donk, in Boekel, Erp en Uden zag men groote branden. Ook Bar neveld, in Gelderland, is zeer geteisterd. Een kwakzalver. Maandag j.l. ver voegde zich een z.g. kwakzalver aan de woning van een inwoner te Zandfoort, voorgevende een middel te bezitten tegen tering, waaraan, zoo- als die persoon zeide, de vrouw des huizes lijdende was. Door zijn welbespraaktheid ge loofde de vrouw zijn bewering en kocht voor de som van f 7.75 twee pakjes z.g. kruiden en een fieschje met een geelachtige vloeistof, welke te zamen gekookt en ingenomen, bepaald genezing zouden aanbrengen. Vóór zijn vertrek deed hij nog een gebed om spoedige genezing voor de zieke (die evenwel in ’t geheel niet aan tering lijdende is.) De man verdween spoedig. Na onderzoek is gebleken, dat die geneeskrachtige kruiden niets anders zijn dan gedroogde bloemetjes, blaren en hooi. Deze persoon was gekleed in een licht grijs pak en licht grijzen hoed. Een ieder zij dus op zijn hoede 1 Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Bij de Maandag te Leeuwarden gehouden harddraverij werd de prijs gewonnen door prinses Olga, van den heer E. Bindervoet te Zuidhorn, berijder J. F. de Boerde eerste premie door graaf Adolf II, van den heer G. Kruit te Stadskanaal, berijder S. Hettinga; de tweede premie door Wilhelm lil, van den heer F. C Hemmes te Amsterdam, berijder A. Siderius( Bij Kon. besluit is benoemd tot Dijkgraaf van het Waterschap Het Oude Bildt, de heer S. K. Rienks. Verschillende geruchten omtrent de samen stelling van het nieuwe Kabinet worden van uit den Haag gehoord, ’t Zou als volgt worden samengesteldMr. N. G. Pierson, Kabinet- formeerder, Financiën, Jhr. Mr. J. Roëll, Bin- nenl. Zaken, C. Lely, Waterstaat, Mr. W. baron van Goltstein, Buitenl. Zaken, van Dam van Isselt, Oorlog, J. T. Cremer, Koloniën, Mac Leod, Marine, Mr. II. L. Drucker, Justitie. Dit Kabinet zou dan heden, Vrijdag, optreden, brengen, vrijspraak te verkrijgen, zonder dat anderen zouden kunnen worden veroordeeld. Dijkstra eindigt met eene verklaring, waaruit hij en P. van Dijk hun alibi bewijzen op het oogenblik dat de misdaad plaats had. Dijkstra heeft thans weer een klacht ingediend bij den off. v. justitie te Leeuwarden, op grond van art. 265 van het Wetboek van Strafrecht. In de Feestzaal der Dordtsche Tentoon stelling zal van 5 tot en met 8 Augustus een Tuinbouwtentoonstelling worden gehouden, uit geschreven door de Afd. Dordrecht en Omstre ken der Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde ter gelegenheid der Vriendschap pelijke Bijeenkomst van de leden dier Maat schappij, welke te Dordrecht op bovengenoemde dagen wordt gehouden. Het programma omvat planten en bloem werken, etc. Gevraagd worden o.a.: eene verzameling Pelargonium Zonale, Pelargonium peltatum, Fuchsia’s, Helio tropiums, Petunia’s Reseda, knolbegonia’s, Bladbegonia’s en heesterachtige i begonia’s, Colóus, Warme kasplanten, eenjarige bier niet plaats heeft gehad, omdatplanten in potten, Bloeiende planten in soorten voor de j en verscheidenheden, Adrianthum’s, Selaginella’s, om MBIIS-1 IIIIIUTUIII mui imii riiiESLiiii. UITGEVER: I

Friso nl | 1897 | | pagina 1