y t «I WOENSDAG 28 JULI 189T. Zeven No. 59. Buitenlandsch Nieuws. Het nieuwe Ministerie. I bu,iten te, sluJitei?’ is ,a!weder een® aTTJzi“g gelegen, dat de liberale partij, na het bedoelde intermezzo (tusschen-tijdvak) van kieswet-oplos sing, de hand voortdurend aan den ploeg wil slaan, om voorwaarts te gaan op de baan der algemeene ontwikkeling. J ;e H. st st n Y. KUIPERS, FIRMA H’ BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM le N in it st ti ll- r- ;n f- m VIBES- El Uil EIIIEVIIE- iii.iiiiiiiiiiuiiem.ivi. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG- en ZATERDAG 0 T :e Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever 5 4 5 i- ti 3 3 d 9 UITGEVER: D 5 d n 31 ’d rE >s r. i- ;e B. >e >e i. I Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. DÜIT80HLAND. De Reichsanzeiger zegt, dat een tijdelijk verbod van invoer van granen, dat in een aan den Rijkskanselier gericht adres van den Bond der landbouwers wordt gevraagd, met de bestaande handelsverdragen niet zou zijn overeen te brengen en reeds daarom onmogelijk zou zijn. Baron Von Marschall heeft zijn ontslag ge vraagd als Minister van Buitenlandsehe Zaken in Duitschland. Hij zal echter in rijksdienst blijven vermoedelijk treedt hij in October op als gezant te Rome of te Konstantinopel. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 209 tegen 205 stemmen (die der conservatieven, vrij-conservatieven en uit de nationaal-liberalen van de heeren Schoof en Bueck) het ontwerp tot aanvulling van de wet op de Vereenigingen verworpen. De Keizer heeft den Sultan uitgenoodigd eenige officieren te zenden naar de groote Duitsche manoeuvres. De Sultan heeft dit dankbaar aangenomen en denkt Grumbckow- pascha met zijn adjudant, benevens nog eenige Turksche officieren, daarheen af te vaardigen. FRANKRIJK. De Minister Barthou heeft weigerend geantwoord op ’t verzoek der par ket Patentrecht en den accijns lementaire commissie van onderzoek naar de om overlegging van de politie dossiers betreffende de sedert 1892 gedane nasporingen om Arton te vatten. Hoe gaarne hij ook hare taak verlichten zou, kan de Minister aan want, schrijft hij »De politiedossiers zijn uit bunnen aard en wegens hun bestemming bij uitnemendheid ver trouwlijk, en ik zou meenen te kort te doen aan mijn plicht, indien ik die zonder eene stellige beslissing der Kamer aan de openbaarheid van de vergaderingen der commissie prijs gaf.” Deze laatste zal zelve best weten in hoeverre de laatste woorden als eene welverdiende hate lijkheid aan haar adres zijn op te vatten. De vrederechter te Versailles heeft de abbé’s Groux en Dutilliet, wegens de door hen aldaar op 27 Juni buiten de kerk bij wijze van protest tegen het verbod van kerkelijke ommegangen gehouden processie ter eere van den Sacraments dag, tot eene boete van 2 frcs. elk veroordeeld. Hun advocaat had staande gehouden, dat er van eene processie in den gewonen zin geen sprake wezen kon, maar enkel van eenen vol strekt niet verboden eeredienst. De heeren voorzien zich in cassatie. Het verbod van processiën te Versailles dag- teekent van 1879. ENGELAND. Omtrent de werkstaking der machinemakers valt niets bijzonders te melden. Het aantal tegen hen verbonden patroons be draagt omtrent 300, dat der werkstakers ongeveer 40,000. Te Londen hebben twee firma's, wier werklieden na het buitensluiten van de 25 pet. aan den arbeid waren gebleven, hare fabrieken Justitie Binnenl. Zaken Oorlog Marine W aterstaat Koloniën. Dit lijstje nagaande, ontdekt men allereerst, dat geen enkele der leden van het tegenwoordige Kabinet op nieuw eene portefeuille zal behar tigen. Al de heeren gaan dus gezamenlijk. Ofschoon wij in den uitslag der verkiezingen volstrekt geene redenen zagen tot aftreding, schijnen daar toch overwegingen gegolden te hebben, die tot algemeene vervanging hebben geleid. Evenwel, het aftredend Ministerie heeft den dank des Lands verdiend. Het heeft veel gewrocht, dat der Natie tot zegen kan zijn en dat al zijne leden, althans voor ’t oogenblik, finaal aftreden, getuigt van homogeniteit (een stemmigheid) tot den einde. Brengen we dan ook onze hulde aan de aftredende Regeering, met niet minder warmte begroeten we de nieuwe. En dit wel in de eerste plaats, dewijl we hier hebben te doen met een voortgaan bestuur in liberale richting, de richting die o. i. uitsluitend het Vaderland tot heil kan strekken. Een liberaal Kabinet wordt vervangen door een geheel ander, maar toch ook weder liberaal Kabinet. Dit feit getuigt wel, dat onder deze partij mannen in overvloed zijn van bekwame en goede wille, om het Vaderland te dienen. Men moge onder de overige partijen, met alle respect voor sommige leiders, naar een tweede voorbeeld zoeken. Intusschen, als we hebben opgemerkt, het voortgaande regeer zal weder in handen der liberalen zijn en dit is voor ons de hoofdzaak. De ingezetenen van ons gezegend Nederland kunnen èn voor hunne burgerlijke èn voor hunne godsdienstige aangelegenheden volkomen gerust zijn. En die uitkomst is veel waard. Vrede, inwendige vrede en voortgaande behartiging der algemeene belangen, dat is het ware der zaak. Dat is het, wat we allen behoeven. Is het Kabinet-Tak indertijd gevallen op grond van het kieswet-vraagstuk, ’tKabinet-Van Houten heeft dit opgelost en thans weder is het Kabinet- Tak in eere hersteld, hoewel de titularis zelve daarvan geen deel uitmaakt. Niet minder dan drie zijner leden treden thans wederom als Ministers op, de heeren Pierson, Jansen en Lely, en zelfs is de eerste dezer heeren als premier aan te merken. In de heeren Cort van der Linden, Goeman Bor- gesius en Cremer, om de andere heeren niet larissen onze verwachtingen uit te spreken. Daartoe zal nader nog wel gelegenheid bestaan. Den heer Cremer, als oog-getuige van Indische toestanden, begroeten we met blijdschap en zoo ook de andere heeren. Van harte hopen we, dat dit nieuwe Ministerie door geheel de Kamer zal worden gesteund, opdat zoo door eendrach tige samenwerking worde verkregen, wat toch ten slotte ieder kiezer wenscht Alleen in eendracht macht! Ten deele hebben de geruchten dus op een grondslag van waarheid berust. Dat was het eerste oordeel, dat we uitspraken, toen ons de samenstelling van het nieuwe Kabinet werd bericht en wij de namen zijner leden lazen. Ja, officiéél is eigenlijk nog niets bekend, maar een feit is het, dat de Kabinetsformeerder zijne lijst reeds heeft voorgedragen aan H. M. de Koningin-Regentes en algemeen wordt verluid, dat deze Majesteit heden (Dinsdag) de voor gedragenen zal beëedigen, waarna de heeren op morgen, Woensdag, de portefeuilles van hunne voorgangers zullen overnemen. Afgaande op al deze gegevens zal dus het nieuwe Ministerie zijn samengesteld als volgt: Mr. N. G. Pierson, Minister van Financiën Buitenl. Zaken Deze uitkomst begroeten we met vreugde, en we roepen het daarom zoowel allen hard dravers als allen tragen op dit terrein toe spant alle uwe krachten in, doet mede, ook al denkt ge den eersten prijs niet te winnen, weest eenstemmig en let op het einddoel en dan wint ge, dan hebt ge den eersten verworven. En niet alleen gij, maar heel het land met u. Alleen nog weest bij den aan vang niet te prat op uwe vermeende zelfstandigheid. De vrijheid van den eenen burger is gebonden door die van den ander, overweegt dit wel en kiest daarom voor het vervolg eieren voor uw geld, om het geheel niet in gevaar te brengen. Het nieuwe Ministerie zal dus zijn een Ka binet in vooruitstrevende richting. Waarin dat vooruitstrevende zal bestaan ’t Is moeielijk om op een programa vooruit te loopen, terwijl het er nog niet is, eigenlijk ook, terwijl het Kabinet alszoodanig op het moment van dit opstel nog niet officiëel bestaat. Maar iets toch valt af te leiden en dit is in hoofdzaak, dat de zoogenaamde sociale belangen, ze alle van werkgever tot werkman toe zullen worden behartigd. »De pong is ’n teare saek” zegt een oud Friesch spreekwoord en de »pong” staat hier vooraan. De Minister van Financiën is de hoofdman van het Kabinet. Met zijne antecendenten (zijn verleden, zijne bewezen dien sten) als lid van het Ministerie Tak-Tienhoven weten we, door de invoering van de Vermo gens- en de Bedrijfsbelasting en door de af schaffing van of vermindering daarvan op zeep en zout in Panama zaak welke richting hij verder wil sturen. Hij is J een volksman en wij kunnen dit uit eigen ervaring constateeren, (bewijzen.) Het hoofd van het nieuwe Ministerie gaat alzoo vooruit, en zijne leden zullen ongetwijfeld volgen. Niet als marionetten, maar als zelf denkende wezens. De heer Pierson zelve zou geene andere verlangen. De heeren Cort van der Linden, raad adviseur bij het departement van Justitie, op voorstel van Minister Van der Kaay benoemd, Lely, oud-minister van Water staat, Jansen, idem van Marine, enz., om niet te vergeten de heer Cremer, eene Indische specialiteit, ook door zijn herhaald verblijf in dit tropisch gewest, van nabij bekend met zijne nooden en behoeften. Daarbij de heer Goeman Borgesius, als Minister van Binnenlandsche Zaken. Wij kennen dezen wakkeren afgevaar digde, evenals de heeren Pierson en Lely en anderen persoonlijk. Meermalen hebben we hunne degelijke adviezen gehoord. De heer Goeman Borgesius is algemeen Voorzitter van de Vereeniging Volksonderwijs. Dat hij als Minister optreedt en zal waken over een groot, een zeer groot volksbelang, dat Amsterdam het niet beneden zich achtte in een zijner districten een onderwijzer te benoemen tot lid der Tweede Kamer, dit verheugt ons om en ter wille van de maatschappij, die in de eerste plaats ont wikkeling op het algemeen program dient te hebben, ontwikkeling, onbelemmerde ontwikke ling, dus zonder schoolgeld of welke andere kool ook, gestoofd in bijzonderen broeibak. ’t Gaat niet aan, omtrent al de nieuwe titu- EN TWINTIGSTE JAARGANG. Mr. W. H. de Beaufort Mr. P. W. A. Gort van der Linden Mr. H. Goeman Borgesius Eland, Generaal-majoor, Jansen Lely J. T. Cremer gesloten, omdat dit haar nog minder nadeelig uitkwam dan op dien voet door te gaan. Te Blackburn zijn vijf firma’s, die nog niet aan de buitensluiting hadden meêgedaan, er thans toe overgegaan. Een eigenaardige toestand werd te Chatham en Devonport aangetroffen, waar kruisers voor rekening van den Staat in aanbouw zijn. De Bond der patroons had bij de Admiraliteit stappen gedaan om onder de tegenwoordige omstandigheden uitstel van de levering te ver krijgen, maar dit werd geweigerd, omdat de Regeering niet anders dan als bemiddelaarster tusschenbeide wilde komen in den strijd. De betrokken firma’s echter zijn onder de eersten geweest om de buitensluiting van 25 pct. harer werklieden met alle gestrengheid toe te passen en zij hebben nu den Ambachtsvereenigingen eene wapenschorsing voorgesteld voor den duur der voor rekening van den Staat aangenomen werken. Tot nog toe heeft de werkstaking nergens in het land tot eenige ongeregeldheden aan leiding gegeven, ofschoon te Newcastle en te Leeds door anarchisten propaganda schijnt te worden gemaakt. PORTUGAL. In de Kamer van Afgevaar digden heeft de Regeering medegedeeld het bericht ontvangen te hebben, dat de bemanning van een Portugeesche kannonneerboot te Chinde is vermoord. De Regeering heeft kapitein Continho bevel gegeven de opstandelingen in Zambesi te tuchtigen. NOORD AMERIKA. Het Huis van Volks vertegenwoordigers heeft, in verband met de goud-ontdekkingen in Klondyke, aan de grens van Alaska, eene motie aangenomen ten gunste van een nieuw landdistrict in dit gewest. Middelerwijl blijft de opgewondenheid aan de Westkust groot en velen trachtten te San- Francisco vruchteloos plaats te krijgen op de stoombooten, die slechts een tiende der reis- lustigen kunnen opnemen. Men zegt, dat het Columbiaansche goud meer met zilver en waarde den wensch der commissie niet voldoen, looze bestanddeelen vermengd is dan het Cali- k;; fornische. Volgens Reuter verwachtte men uit St.-Michael nog 4 millioen dollars aan stofgoud. Zekere Philscater, voor acht maanden uit Michigan naar Klondyke vertrokken, keerde nog geen twee weken later met 100.000 dollars aan stofgoud terug. Een ander, Berry, die van Tresno in Californië driejaar geleden reeds met zijne vrouw daarheen toog, bracht 85,000 dollars terug en heeft nu aandeelen in twaalf mijngronden, zoodat hij verwacht spoedig millio- nair te zijn. Volgens Berry is Klondyke het rijkste goudveld ter wereld en is het eene ge wone zaak mannen te zien loopen zwoegende onder zooveel stofgoud als zij maar torsen kunnen. Tal van vrouwen zoeken mee naar goud. Men wil, dat de goudstreek driehonderd mijlen ver langs de Joekoen loopt, welker zijrivieren let terlijk dampen van goud.” De Koning van SIAM is Vrijdag te Kopen hagen aangekomen. Er had eene officiëele ontvangst plaats aan het douanekantoor. De Parijsche berichtgever der Times schrijft aan dit blad een breedvoerigen brief, volgens welken de Koning van Siam, wegens moeilijk heden omtrent de uitlevering van twee misda digers aan Frankrijk, er eerst van afgezien had dit land te bezoeken, maar nu toch in Sep tember aldaar verwacht wordt, omdat de Fransche Regeering, ziende met welk eene buitengewone hartelijkheid Z. M. door den

Friso nl | 1897 | | pagina 1