ft ZATERDAG 31 JÜLI 1897. No. 60. k Nieuwstijdingen. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG moeten i Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I aan de het belasting- Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regel» 40 cents Voor eiken regel meer 7{- cent. Bij abonnement 1» de prij» belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever f h mr. A. Kerdijk. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. worden; vrij zeker zullen ook einde Augustus veulens, in Oldenburgh aangekocht, onder de leden geveild worden; omtrent de in het bui tenland aangekochte en hier gezaaide schokkers (groene erwten) en zaaihaver werd voorloopig meegedeeld, dat het gewas van de haver gun stig staat, maar met de schokkers staat het zoo goed niet, die kunnen de vergelijking met eigen pooters bijna niet doorstaan. De heer Mesdag, die een onderzoek ingesteld had naar de voederwaarde van verschillende lijnkoeken, kwam tot het resultaat dat er eene bepaalde verhouding tusschen eiwit, vet en zetmeel moet zijn, hooger vetgehalte verhoogt niet de voederwaarde, maar ook hier houde men rekening met het ander voer; bij het beste hooi van dit jaar kan men volstaan met minder vetgehalte in het bijvoer. De Minister van Marine verwittigt belang hebbenden, dat door hem in den regel eiken Vrijdag, te beginnen met Vrijdag 6 Augustus a.s., des voormiddags te 11 uren, aan het lokaal ven het Departement van Marine, zullen worden ontvangen diegenen die hem over zaken, gezegd Depcitement betreffende, wenschen te spreken. De Minister van Financiën geeft kennis, dat door hem eiken Donderdag te 12 uren, aan het lokaal van het Departement van Financiën, zullen worden ontvangen diegenen, welke hem o er zaken, het gezegde Departement betreffende, wenschen te spreken. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij eiken Zaterdag, te beginnen met Zaterdag 7 Aug. a.s., des middags te 12 uren, aan het lokaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn Departement wenschen te spreken. De Minister van Justitie verwittigt de belang hebbenden, dat door hem eiken Dinsdag, te beginnen met 10 Augustus a.s., des namiddags te 1| uur, aan het Departement van Justitie, zullen worden ontvangen diegenen, welke hem over zaken, het Departement betreffende, wen schen te spreken. Verkiezing voor de Tweede Kamer. Amsterdam. District IX. Aantal kiezers 5223. Uitgebracht 2382 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heerenmr. A. Ker dijk 1229, mr. Th. Heemskerk 835, mr. W. A. de Beaufort 285 en W. J. den Boer 33 stemmen. Zoodat is gekozen de beer Leeuwarden. bracht 3669 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heerenH. Pijttersen Tz. 1399, W. Bax 1081, Z. Middelkoop 333 en W. C. van Munster 856 stemmen. Derhalve moet eene herstemming plaats heb ben tusschen de heerenH. Pijttersen en W. Bax. Winschoten. Aantal kiezers 6090. Uitge bracht 3880 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heerenP. Dijkhuis 441, C. V. Gerritsen 1050, H. H. van Koll 1181 en B. L. Tijdens 1208 stemmen. Derhalve moet eene herstemming plaats heb ben tusschen de heeren B. L. Tijdens en H. H. van Kol. Naar uit ’s-Gravenhage gemeld wordt, zijn er onder de nieuwe ministers vier die wielrijden nl. de heeren Cort van der Linden, Goeman Borgesius, Lely en Cremer. Gerritsen af? Men schrijft van sterdam aan De (a.-r.) Nederlander: Wat zou I zich in Amsterdam af, dat de heer C. V. Ger ritsen, een man van bekwaamheid, redenaars talent en ijver (wiens eenige in het oog loopende fout is, dat hij zoo gauw boos wordt) bij de laatste verkiezingen telkens voor het hoofd ge- stooten wordt? Hij heeft toch werkelijk veel goeds uitgevoerd en heeft steeds een warm hart ten toon gespreid (ik zeg niet zoo gauw getoond) voor de minder bedeelden. Als we nagaan, dat de heer Gerritsen nergens gekozen werd voor de Tweede Kamer, terwijl iemand als de heer Nolting wel gekozen werd en dat nu weer aan den heer Fabius de voorkeur gegeven werd voor de Provinciale Staten, dan moet men tot de conclusie komen, dat het kopstuk der radicale partij door de een of andere reden zijn invloed is kwijt geraakt of dat het volk zich juist, omdat hij een kopstuk is eener niet geliefde partij zich van hem af keert. In het laatste geval als het de partij is waarvan men zich afkeert is Nederland zeker meer te feliciteeren met den uitslag, dan wanneer we hier te doen hebben met een van die zon derlinge uitingen van volksgunst, die meer op grillen dan op weldoordachte daden gelijken. De Amsterdamsche briefschrijver van De Nieuwe Gron. Crt. bespreekt ook het échec- Gerritsen, doch geeft tevens aan waar z. i. de schoen wringt De fout van den heer Gerritsen is, dat ’t hem als het ware een behoefte is om zich met alles in te laten en daarop critiek te oefenen op die wijze vervreemdt bij zijn beste vrienden van zich. Daarbij is hij dikwijls onnoodig scherp en batelijk. Zoo komt ’t dan ook, dat te Amsterdam èn de liberalen èn de parlementaire socral-democraten, tusschen welke partijen hij staat, hem bitter vijandig gezind zijn zoo hevig, dat er onder deze beide groepen velen zijn, die nog liever piof. Fabius hebben dan hem. ’t Is zoo jammer van den heer Gerritsen, dat hij door zijn optreden afstoot wat toch zoo nauw aan hem verwant is, want bekwaamheden zal niemand hem ontzeggen. En na de zware proeven, die in de verkiezingsdagen zijn eerzucht want deze is ter dege aanwezig heeft ondergaan, staat ’t te vreezen, dat al wat er nog conciliant en verdraagzaam in hem heeft moeten maken voor bitteren is, plaats wrevel. - Te gasfabriek Aantal kiezers 5366. Uitge- nr>__i-i te Doetinchem. Maandag arriveerde te Apeldoorn een der Vorsten van Reuss, tot het brengen van een bezoek aan HH. MM. de Koninginnen op het paleis Het Loo. Door den dienstdoenden kamer heer graaf van Limburg Stirum aan het station ontvangen, vertrok Z. D. H. weder des namiddags door denzelfden kamerheer uitgeleide gedaan. De gemeenteraad van Amersfoort heeft afwijzend beschikt op het verzoek der firma H. Geveke en Co. te Amsterdam, die concessie had gevraagd voor de electrische verlichting dier gemeente. In overweging blijft het denkbeeld om, zoo noodig, nevens gas-, ook electrische verlichting van gemeentewege te leveren. Gijsbert Japiks In de Spectator bespreekt dr. F. Buitenrust Hettema de mogelijkheid eener uitgave van de stukken van Gijsbert Het afgetreden Kabinet. Nu bij Ko ninklijk Besluit een nieuw achttal raadslieden de Krooa zal voorlichten over tot stand te brengen hervormingen, voegt het nog eens na te gaan wat t.nder het afgetreden Kabinet door Regeering en Parlement op wetgevend gebied is gedaan. Ziehier de merkwaardige lijst der belang rijkste wetten, die in het achter ons liggend drie-jarig tijdvak haar weg naar het Staatsblad hebben gevonden: de veiligheidswet; de wet op de verveningen; de wet tot uitvoering van artikel 191 der grondwet de inrichting der Kamers van Arbeid de noodwetten van Opsterland en Werf stel lingwerf de wet tot uitvoering van art. 152 der grondwet de kieswet; de invoering der wet op de faillissementen; de herziening van het wetboek van burger lijke rechtsvordering; de nieuwe regelen voor de invordering van gerechtskosten in strafzaken; de wijziging van onderscheidene artikelen in het wetboek van koophandel; de verbeterde heffing der invoerrechten de conversie der schaatsschuld de hervorming der personeele belasting; de suikerwet; de wijziging van het successierecht; de herziening van den belastbaren grondslag der gebouwde eigendommen, en de regeling van de rijks-uitkeeringen gemeenten en de wijziging van wezen der gemeenten. Men overdrijft niet door te zeggen, dat deze opsomming nabijkomt den oogst der vrucht baarste jaren op wetgevend gebied. Nu dit Kabinet alszoodanig is afgetreden, pleiten wij niet na over de verschillende eigen schappen der afzonderlijke leden, over de kunde van dezen, de werkkracht van genen minister. De enkele opsomming bevat in zich den hoog- sten lof, dien men dit ministerie brengen kan: dat zij in ’s lands belang de beperkte taak” met onverdroten ijver tot op de uiterste gren zen heeft afgewerkt. Amst. Ct. Het Ministerie. De Staatscrt. van heden bevat het nieuwe ministerie. Zoover aanwezig zijn de ministers reeds door IIM. de Koningin- regentes beëedigd, terwijl Maandag de overdracht der portefeuilles heeft plaats gehad. De minister van marine, Jansen, zal eenige dagen interimair de portefeuille van oorlog waarnemen, totdat generaal-majoor Eland uit het buitenland is teruggekeerd. In de vergadering van de Afd. Leeuwar den en Leeuwarderadeel van de Fr. Mjj. v. Landb. is o. a. meegedeelddat eerlang een landbouw-winter-cursus te Huizum zal geopend worden, waarvoor het gemeentebestuur een schoollokaal beschikbaar heeft gesteld; de Afd. zal aan de heeren N. A. en J. A. Was senaar hare tusschenkomst verleenen voor de inzending van eene verzameling vee op de tentoonstelling te ’s-Hage; het hoofdbestuur heeft 20 Eng. fokrammen gekocht, die in September moeten geleverd, en dan te Leeu warden onder de leden publiek verkocht zullen Am- Jacobs, gevonden in de Bodleyan Library van Oxford. Hij wil deze Gijsbertiana volledig af- toch de oorzaak zijn, vraagt men drukken en daartusschen een 10 tal photografi- sche facsimilé’s van de voornaamste bladzijden plaatsen. Voorin zou een afdruk komen van de oorspronkelijke plaat van Gijsbert’s beeltenis die door Hilarides aan de uitgaaf van 1684 werd afgestaan, of wel van het portret dat nog te Leeuwarden bewaard wordt. In de Inleiding behoort ’t geen men in 1897 weet van den mensch en den dichter Gijsbert Japiks. Zal men dit plan ten uitvoer kunnen brengen, dan moet de uitgever zekerheid hebben althans 150 exemplaren te verkoopen a f 10 en dr. B. H. vraagt wie van de Friezen en wie onder de liefhebbers van ’t Friesch, dit plan willen steunen met hun bijdrage. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr, Ms. fregat Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kapt. t. z. L. J. K. A. Jeekel, 27 dezer van Algiers vertrokken en is Hr. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapt. luit. t. z. J. P. van Rossum, 27 dezer van Santa-Cruz (Teneriffe) vertrokken. De dienst van de nieuwe stoomvaartlijn tusschen de Roemeensche havens en Rotterdam, waarvan, gelijk men weet, de heeren Wm. H. Müller Co. tot generaal agenten zijn aangesteld, wordt, naar de N. R. Ct. verneemt, met 5 nieuwe stoomschepen van 3500 tons laadvermogen geopend. Het eerste schip, de Dobrogea, is reeds te Galatz ladende met bestemming voor Rotterdam. Het is gebouwd te Glasgow bij de bouwmeesters R. Napier Sons Ld., alwaar nog twee schepen voor den dienst op stapel staan, terwijl de twee overige te Kiel worden gebouwd. Dat de Roemeensche regeering voor haren nieuwen stoomvaartdienst aan een Nederlandsche haven boven Antwerpen de voorkeur heeft ge geven, is in de eerste plaats te danken aan het beleidvol optreden van den Woensdag af getreden Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Roëll, die de Nederlandsche havens, zonder een van beide voor te trekken, tegenover Antwerpen met kracht verdedigd heeft. Naast het Departement van Buitenlandsche Zaken heeft de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en met name haar vice-voorzitter, de heer A. Plate, die met terzijde stelling van alle eigen belang de zaak ten krachtigste bevorderd heeft, een belangrijk aandeel in het welslagen gehad. Uit het jaarverslag van de «Maatschappij van Weldadigheid over 1896 blijkt, dat het leden-aantal 3562 bedroeg, welke f 9282.284 aan contributie betaaldenaan giften en lega ten werd in den loop van het jaar ontvangen f 6375. De kapitaalrekening bedroeg op 1 Jan. 11. f 756,880.304 en ultimo December f 738,189.59 dus een verlies van f 18,690.714 de balans sluit met een totaal van f928,610.614. Door den bliksem gedood. Te Wou- drichem is een 20-jarige visscher bij de Maas door den bliksem getroifen en onmiddelijk ge dood. Woensdag bood mr. S. van Houten, afgetreden minister van binnenlandsche zaken, een afscheids-diner de hoofdambtenaren van het departement aan. De gemeente Vlaardingen zal een leening groot f 170,000, sluiten bij de «Maatschappij voor Gemeente-Crediet” gevestigd te Amster dam, tot den koers van 98,75 pet. tegen een jaarlijksche rente van 3,5 pet. Harlingen is tot directeur aan de benoemd de heer L J. van Erp Taalman Kip, onder-directeur aan do gasfabriek IILIO mil FIIIESI. I lil. «mis- h iiiiim i:\iii UITGEVER: 1 L

Friso nl | 1897 | | pagina 1