1 H WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1897. Zeven No. 61. Zoo in 7 klein, zoo in 7 groot. Buitenlandsch Nieuws. TWINTIGSTE JAARGANG. EN 7 f s Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG e r r. H. 1 1 Het Lagerhuis heeft het ontwerp, waarbij geduid, welke die beslissingen zullen zijn. Vele bewoners, die op de daken waren ge- pers Te Görlitz is een brug ingestort, waarop zich F i. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVEBs Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM k I I r e Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. zijn voor de gelukkig ver bet recht van vereenigen het Duitsche volk te komen. is hem in meer dan een vlucht, zijn van het verkeer afgesneden. Men gevraagd, of hij dan nog betreurt verscheidene persoonlijke ongelukken. maar 1 van belangrijke beslis singen, die op het punt staan van wel uitgestrekte meren gelijken, waaruit de huizen soms alleen met het dak te voorschijn De verkiezingen voor de verschillende ge meenteraden zijn zoo ongeveer afgeloopen en, behoudens eenige wijziging hier en daar, over ’t algemeen in gelijken geest als vroeger uit gevallen. Toch viel, als b.v. in Wijmbritsera- deel het optreden der Christelijk-Historischen waar te nemen en werden daar en ook elders, als in Wonseradeel, de scherpe kanten van bet oude anti-revolutionaire begrip tamelijk veel verzacht. Vooruitgang dus ook hier en zeker naderen we een toekomst, waarin werkelijk gevraagd zal worden naar de meest geschikte mannen, zonder op godsdienstige belijdenissen te letten. Voor het heden hebben we nog te doen met zoogenaamde anti-revolutionaire (en katholieke) tegenover liberale raadsleden. En al is het verschil in houding en richting ter raadszaal in den regel niet merkbaar, toch schijnen de heeren bij eene enkele aangelegenheid zich als hanen tegen elkander te moeten stellen. Die ééne gelegenheid is er als er zaken aan hangig zijn, rakende het openbaar lager onder wijs. en plooien, men moge draaien en zwaaien, het kan allen man duidelijk zijn, dat al deze dingen niet meer passen in de lijst onzer dagen. Zij, die zulk eene omlijsting nog OOSTENRIJK. Op verschillende plaatsen te houden, dat juist in deze van Duitschland en Oostenrijk hebben geweldige zeer heftig wordt regens zware overstroomingen doen ontstaan. Men verwijt hem, Groote schade is aangericht. Nabij Breslau hij met den heer Von der Recke, Prui- zijn de dalen der Bober, der Zacken en der jaren tot de openbare scholen in die gemeente toe te laten. Gelukkig werd het verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Als men weet bestaat in de gemeente Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde eene verordening, waarbij kinderen van twaalf jaar en ouder slechts bij wijze van gratie nog verder aan het onderwijs mogen deelnemen. In de gemeente Workum is voor de school in het Heidenschap, volgens de wet nog wel, een onderwijzer noodig. Toch komt de raad scholen zijn nog niet tot een besluit. Met 5 tegen 5 stem men, als van te voren reeds was geprofe teerd, bleef de zaak aanhangig. Zonderlinge toestanden, zonderlinge houdingen en dat nog wel in dezen, onzen tijd. Bij de Kamerverkiezingen ging daar een roep door den lande: bevordering der Sociale belangen Geen enkele candidaat, die er niet aan mee deed. Het was de modekleur, de leuze van het oogenblik, het was het aas. om visch te vangen. Predikanten zelfs zag men en ziet men nog zich in de armen van het socialisme werpen. Radicalen werden uit geworpen, als niet radicaal genoeg, de stem ming helde over naar links; een zeer verdienstelijk Ministerie trad af, om plaats te maken voor een, naar we hopen, niet minder kranig Kabinet, kortom vooruit en nog eens vooruit Maar dat is alles in het groot, maar in het klein, daar weet men nog zoo de kat in den donker te knijpen, ziet u. De wetten zijn goed, vele wetten zelfs uitmuntend, maar op de uitvoering daarvan, daar komt alles op aan. En nu nog eene herinnering. Onder het Ministerie-Mackay is daar eene pacificatie, eene bevrediging op schoolwetgebied gesloten. In goeden gemoede hebben de liberalen daartoe mede gewerkt, zonder hunne hulp was het stuk nooit tot stand gekomen. Nu zou men toch billijk en eerlijk mogen verwachten, dat er voortaan recht uit recht af op het belang der kinderen zou worden gelet ook in den lijst van onzen tijd, die de sociale belangen wil omvat te worden, zonder dat overigens wordt aan- en gewichten wordt toegestaan, voor de derde geduid, welke die beslissingen zullen zijn. maal gelezen. Niet zonder belang is het overigens om er aanteekening van I dagen de minister Miquel aangevallen in vele bladen, meu verwyt uem, J J— -• A -J L— VT r. zj I-J ly- l—F W1 11 sen’s minister van binnenlandsche zaken, ver- Schwarzwasser geheel ondergeloopen, zoodat zij antwoordelijk zou ijdelde poging om en vergaderen voor verkorten. Vooral de clericale zeer vijandelijk gezind, en blad wordt hem g niet bemerkt heeft, hoe achter de kleine meerderheid, die het ontwerp-Von der Recke 8 kinderen bevonden. Allen verdronken. Ook heeft verworpen, bijna geheel Duitschland staat. Een paar voorbeelden uit den laatsten tijd mogen dit bewijzen. Het raadslid Agricola diende ter vergadering onderwijs, integendeel, zij kanten er zich geheel van Doniawerstal een voorstel in om geene tegen. Zij hebben hun grond in haat en deze kinderen beneden de zes en boven de dertien wordt verheeld, omdat de wet zich ook doet hooren. Zich zoo nauwtjes mogelijk aan de wet te houden, omdat het wel moet en dan met een ruim geweten nog victoria kraaien en dat in onzen tijd van sociale nooden en sociale belangen, dom, dom Friesland Staat ons, geachte lezers dezen uitroep toe, want nergens heeft het onzalige geharrewar over de volksschool grootere proportiën aange nomen dan juist in ons gewest. Bijzondere verrezen als paddestoelen uit den grond, soms twee of meer in een nietig dorpje. En ’t kwam op betalen aan. Bij al de andere lasten, dubbele schoollasten, maar ’t deed er niet toe. Gij hoordet, vuldet uw stembiljet in en moogt thans betalen. De ge volgen komen voor Uwe rekening, terwijl de bewerker veelal den dans ontsprong. Die weelde kondet ge u veroorloven in uwe goede dagen, toen ge rijk waart of althans zoo werd genoemd. En wat zegt men nu van u? Arm, arm Friesland en men gaat u stellen als Ierland tegenover Engeland. Kan de bittere spot, kan het sarcasme grooter? En dat in onze tijden van sociale nooden en behoeften Is er nu betere gave voor het kind des volks denkbaar dan goed, ontwikkelend onderwijs? Is dit niet het hechtste fundament voor orde en rust, het beste bolwerk tegen elke aanranding van onzen Staat? Het algemeen ontwikkelend onderwijs, ’t doet er na de pacificatie niet aan toe of aan eene openbare of aan eene bijzondere school verkregen, is en blijft een Staatsbelang bij uitnemendheid en zijne behartiging is de eerste voorwaarde voor de bevrediging van alle sociale behoeften. Deze omschrijving is die als van eene waarheid ais eene koe. En wat beteekent dan al het geleuter daartegen? Beperking van leertijd, onthouding van leerkracht, men moge schikken van besluiten de Keizer zal nemen tegenover den j saris willens zeer bijzonderen toestand in Duitschland ge- geweest. schapen door de verwerping van het ontwerp Het is merkwaardig, dat zoowel het oppo- op het recht van vereenigen en vergaderen. sitie-orgaan de Daily Neus als de conserva- Men voorziet natuurlijk weer nieuwe wijzi- tief-jingoosche Globe gelijkelijk deze behande- gingen in de hooggeplaatste ministerieële en deling van de officieren als een meten met administratieve ambtenaren, maar bovendien twee maten nadrukkelijk afkeuren. spreken de couranten van belangrijke beslis Het Lagerhuis heeft het ontwerp, waarbij genomen het gebruik van het metrieke stelsel van maten I 1 1 i 3 3J Naar de Norddeutsche verneemt, heeft de Britsche gezant, de opzegging van het Engelsch- Duitsche handelsverdrag mededeelende, tevens voorstellen gedaan tot onderhandelingen over een nieuw. FRANKRIJK. In eene Donderdag gehouden vergadering der leden van het gemeentebestuur te Rijsel heeft een der wethouders voorgesteld stappen te doen om te verkrijgen, dat Presi dent Faure, hetzij op zijne reis naar Duin kerken hetzij terugkomende van Rusland der stad een bezoek bracht. Zulk eene uit- noodiging, meende de voorsteller, zon strekken om de vijandschap te temperen, waaraan het collectivistisch gemeentebestuur sedert de ont vangst van de socialistische Afgevaardigden van den Duitschen Rijksdag ten Stadhuize en wegens zijne houding tijdens het bezoek van den Czaar, blootstond. Na eene levendige discussie bleken vijf leden (vier collectivisten en een radicaal) tegen, vijf (vier radicalen en een collectivist) er voor te zijn. De maire voegde zijne stem bij die der eersten en het voorstel was verworpen. Te Clermont-Ferrand zijn een soldaat en een kwartiermeester in hectenis genomen, die in overleg met een mede gevatten aannemers- bediende haver plachten te stelen. ENGELAND. Reeds is kortelijk gemeld hoe in het Hoogerhuis de minister van Oorlog Donderdag verklaard heeft, dat sir John Wil loughby en zijne medeofficieren hunne rangen in het leger, wegens hun aandeel aan Jameson’s inval hun ontnomen, niet zullen terug krijgen. Deze aangelegenheid was te berde gebracht door lord Carrington, die het tegenoverge stelde billijk vond, nu de eigenlijke aanleg- gers van den inval geheel straffeloos uitgin gen, die toch bedoelde officieren tot hunne handelingen verleid hadden door hen wijs te maken, dat de Regeering in het moederland die zoude goedkeuren. Lord Chelmsford toonde zich van hetzelfde gevoelen. De minister van Oorlog echter hield staande, dat er in de zaak niets veranderd wasdat, zoo anderen niet of te weinig gestraft waren, dit aan de schuld der officieren zelve niets afdeed, welke voor namelijk hierin bestond, dat zij de zeer stellige bevelen van den Hoogen Regeerings commis- en wetens ongehoorzaam waren ten. Maar die verwachting blijkt gelijk te zijn met eene rekening buiten den waard. Daar werden vonden gezocht om de aan stelling van een onderwijzer te voorkomen. De anti-revolutionair (zelfs de christelijk historische) wikkelde zich in om het gebiedend voorschrift der wet met nog edelen zwier en losse beval ligheid te ontduiken, niet bedenkende, dat het gezag der wet in den lande is het hoogste gezag. Anti-revolutinair in naam revolutionair in daad En dan het voorstel-Agricola. Hoe ter wereld is het nog mogelijk dat er zulk een voorstel gedaan kan worden? Ja, als men eene bepaalde practische regeling bedoelde! Als men het bewaarschool-onderwijs voldoende had af gewerkt en men voor ieder, ook voor den toekomstigen werkman, scholen had opgericht, waar hij na zijn 12 a 13-jarigen leeftijd zijne verdere ontwikkeling kon voltooienMaar al die scholen ontbreken in de gemeenten Donia werstal, Hemelumer Oldephaert en meer anderen. De bewaarschool te Workum is, meenen we, eene instelling van het Nutsdepartement aldaar en in het Heidenschap vindt men dienaangaande niets. Al die voorstellen en besluiten geschieden dus niet in het belang dier inrichtingen van bevorderen mogen zich eene zekere mate van grootheid droomen, de maatschappij zal ze in hare verdere ontwikkeling niet meer kennen en ze uitwerpen te zijner tijd, als reeds ge schiedt. Want, 't zij nogmaals gezegd, het hangt niet alleen af van goede wetten in Den Haag gemaakt, maar vooral en hoofdzakelijk van hare toepassing in elke gemeente des lands. Het volk van Nederland mocht tot heden meer letten op het groote, bij het meer en meer rijper worden begint het in te zien, en dat inzicht is uit zich zelve, dat ’t ook en vooral op ’t kleine aankomt. Mocht de toeneming van dit inzicht ook in onzen hoek meer en meer alge meen worden. Men zou dan de ware en valsche volksvrienden beter van elkander kunnen schei den en alle personen, die de ontwikkeling van den kleinen, zoowel als den grooten, burger eenvoudig aan den kant schuiven, met een hartelijk bedankje. Waar het geniepig goedje nog eene poos wroet en ploetert, daar hebben we alle hoop, dat het met dien duisteren arbeid spoedig ge daan zal zijn. Het optreden van den heer Goeman Borgesius als Minister van Binnenland sche Zaken waarborgt ons, dat de zaken van het algemeene Volksonderwijs in goede handen zijn, en evenzeer verwachten we van den onder wijzer Ketelaar, als Kamerlid opgetreden, dat hij de knoeierijen op schoolgebied zal ontnuch teren, evenals de afgevaardigde voor Harlingen, de heer Bouman, dit deed terzake van den boterhandel. Flink op, wakkere jongens van Jan de Witt en geeft den bedillaars, de zooge naamde hoofdlui over honderd een veeg, die ze verdienen. Zij zijn er niet om tegenstribbelingen te maken, zij zijn er om de algemeene belangen mee te behartigen, om de wetten in milden geest uit te voeren. Zoo in ’t klein en zoo in ’t groot. DUITSCHLAND. Binnen een paar dagen zal keizer Wilhelm II van Duitschland terug - keeren van zijn uitstapje naar het Noorden. Zijn terugkeer wordt met groote nieuwsgierig heid verwacht in de politieke kringen in Duitschland. Vooral vraagt men zich af, welke j bijzonderen toestand in Duitschland ge- geweest. door de verwerping van het ontwerp vergaderen. IILIII VOOR Fll 1ESL1111. 1IM8- H iiiiuiinin- I i D u 1 i. O O J O o o o I O 1

Friso nl | 1897 | | pagina 1