1 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1897. No. 62. Baas boven baas. I ^1 Nieuwstijdingen. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG UITGEVER: Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM. 1 r Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever amanuensis aan die inrichting jaarwedde f 550, aan welke laatste betrekking later bovendien het genot van vrije woning, vuur en licht zal worden verbonden. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 15 Aug. e. k. aan te melden bij den directeur van genoemd Rijkslandbouw-proefstation. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. fregat Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kapt. t. z. L. J. K. A. Jeekel, 3 dezer te Smyrna aangekomen. Naar de Soerabayasche bladen meedee- len, heeft de gouverneur-generaal voorgesteld, generaal Vetter bij gelegenheid van den ver jaardag der Koningin tot adjudant in buiten gewonen dienst van Hare Majesteit te benoe men. - De heer J. T. Cremer, minister van koloniën, zal zijn functiën van commissaris- generaal der Nederlandsche afdeeling van de Parijsche tentoonstelling, van commissaris van de Deli-Spoorwegmaatschappij en van de Kon. Ned. Pakketvaart-maatschappij neerleggen. In het Handelsbl. heeft mr. N. A. Calisch een woord van waardeering gewijd aan mr. S. van Houten, van wien hij de werkzaamheid roemt, terwijl hij alles opsomt wat hij als minister tot stand heeft gebracht. Als P. S. voegt hij er de volgende woorden aan toe: »Er was een tijd toen ik behoorde onder de woordvoeders der opkomende radicale partij, dat ik meedeed aan de bestrijding van Van Houten en hem den afvallige oordeelde der vooruit strevende partij, aan wier hoofd hij diende te staan. Veel is er wat ik dien tijd dacht, zei en schreef, dat ik nu niet meer zou kunnen herhalen, zonder in botsing te komen met mij zelf. De ondervinding is inderdaad de beste leermeesteres. Ik acht wijziging van denkbeelden gewoon menschelijk, en men kan die wijziging zelf zien tot stand komen, zonder berouw te hebben dat men vroeger anders dacht, zelfs dat men die denkbeelden uitte en met klem verdedigde maar één zaak heb ik bejammerd, sinds ik mij een paar jaar geleden onttrok aan den poli- tieken strijd, dat is dat ik mede heb gedaan aan de verkeerde beoordeeling van Van Houten, dat ik zijn werk als Kamerlid trachtte te hel pen afbreken en in den aanvang van zijn ministerschap met anderen, onder den invloed van den verloren stembusstrijd van 1894, zijn wetsvoorstellen aan niet altijd onpartijdige critiek onderwierp. Thans nu Van Houten, naar ik hoop slechts voor korten tijd, ambteloos burger is, durf ik ’t uit te sprekeneen hartgrondig «peccavi.” I Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. met een mes in het oor gestoken had, tenge volge waarvan deze zijn spraakvermogen ge deeltelijk verloren heeft en machteloos is ge worden in zijn rechterhand en rechterbeen, een gevangenisstraf van drie jaar. Tegen een 65-jarigen schoenmaker, die zijn 73-jarige halfblinde vrouw met een mes in borst en armen gestoken had, werd twee jaar geëischt. De rechtbank te Rotterdam heeft den 19-jarigen boomkweeker te Gouda, die terecht heeft gestaan wegens diefstal van een rijwiel, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Een jongeling te Drachten heeft, tenge volge eener liefdesgeschiedenis, getracht zich met een revolver het leven te benemen. Hij bracht zich twee schotwonden in den schouder toe, die echter weinig gevaar opleveren. Kapitein Lehman van de Dordrecht blijkt zich vergist te hebben: hij heeft in de Witte Zee niet Andrée’s luchtballon, maar een dooden walvisch gezien. Aan de Berl. Lokal Anz. wordt uit Vardö gemeld dat het door kapt. Lehman genoemde voorwerp op de aangeduide plaats is gevonden, het was werkelijk een doode walvisch, gestreept en door gassen op geblazen. Het cadaver is naar Vardö gesleept. Maar de gelijkenis met een luchtballon was wel groot. Een brutaal stukje. Verleden week werd een Duitscher door de Haagsche rechtbank vrijgesproken van de aanklacht van diefstal van een portemonnaie. Gister kwam hij dat overtuigingsstuk terughalen. Toen hij vertrok ken was, werd het rijwiel vermist, dat de waarnemende griffier, mr. Schlingsmann, in de gang had geplaatst. Het was een nieuwe machine ter waarde van f 300. Naar de Frankfurter Zeit. uit New-York verneemt, heeft president Kinley den Ameri- kaanschen gezant te Honolulu opgedragen on- middelijk het protectoraat over Hawaï af te kondigen. Von Hohenlohe, de Duitsche Rijkskanse- lier is thans ook naar St. Petersburg gegaan. Aan de universiteit te Luik is met »la plus grande distinction” bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer W. Ver- sluijs van Amsterdam. Wat men van een postmeester eischt in Amerika. Een postmeester schrijft in de Arizona Kicker: »Mijn voorganger schepte er een genoegen in om van allen, dip zulks ver langden, de postzegels voor het opplakken te belekken. Ik heb hierin een verandering ge bracht en zes biljetten doen aanplakken waarop duidelijk te lezen is «hier wordt niet gelekt.” Met ernst zal ik deze verandering handhaven. Zoo kwam aan mijn loket Dinsdagavond jl. een jongen, die mij twee brieven overgaf met de opdracht daar 4 zegels op te lekken. Ik wei gerde dit. De jongen maakte zich gereed mij aan te vallen, doch in een oogenblik had ik hem ont wapend. Als postmeester wil ik ieder, die zich bij mij aanmeldt, zooveel mogelijk van dienst zijn, maar mijn plicht houdt met den verkoop van postzegels op. Het valt mij te lastig aan al deze zegels, die het publiek moet 15e ieuw, J. P. A. Skets, J. B. Schepers. In trien, D. De snoadste to snoad, D. H. Z. In trieneager is ’t as min ien fen beiden mist, T. J. B. Noardfryske Sprek- wirden. Riedlingen. Twa fammen (met plaatje.) Uit Transvaal. Havas seint uit Pre toria De Volksraad hief gistermiddag de zitting op ter eere van den verjaardag van de Ko- ningin-Regentes der Nederlanden. Majoor Albrecht, de commandant der Vrijstaatsche artillerie, is door een verslaggever van de Volkstem geïnterviewd. Met het oog op de nauwere aaneensluiting tusschen de beide republieken, zijn eenige mededeelingen over de militaire zaken van den Oranje-Vrijstaat niet zonder belang. Toen ik te Bloemfontein aankwam, 17 jaar geleden zeide de majoor, bestond de geheele Vrijstaatsche artillerie uit 9 manschappen, 6 paarden en één kanon. Thans zijn er 500 geoefende manschappen, waarvan er 120 in actieven dienst zijn. De overigen zijn reserve-troepen en kunnen ten allen tijde worden opgekommandeerd. Deze zijn verplicht bij verandering van hun woon plaats kennis te geven op straffe eener geldboete. De diensttijd dezer artilleristen is 3 jaar. Het geschut bestaat uit 14 Krupp-kanonnen 7.5 cM., 5 Armstrong 9 ponders en 2 Withworth 6 ponders en een dito 3 ponder berggeschut I. 3 cM. Krupp kanon, 3 Maxim-kanonnen, benevens de noodige wagens en paarden. De Volksstem-vaan vertelde hoe de Trans- vaalsche artillerie-officieren de geoefendheid der Vrijstaatsche manschappen prezen. Hier raakte majoor Albrecht in vuur, en hij verhaalde hoe zijn artillerie wat geoefendheid en discipline betrof zelfs niet voor de veel ge roemde Duitsche behoefde onder te doenhoe te Bloemfontein zadel en tuig in de stallen boven elk paard hingen, zoodat men zelfs elk oogenblik van den nacht met alle geschut zou kunnen uitrukken. De majoor was echter ook zeer ingenomen met de Transvaalsche artillerie. Alleen vond hij, dat deze te veel verschillend geschut had. Ondergeschikte officieren heeft de Vrijstaat sche artillerie nietslechts onderofficieren die echter volkomen de practische bekwaamheid bezitten om als officieren te kunnen handelen en bevelen, meende de majoor. «Fiksche kerels, op wie ik mij evenals op al mijne man schappen volkomen verlaten kan.” Hierop geraakte het gesprek op de loopbaan van majoor Albrecht, van het uitbreken af tot Parijs den oorlog van Op zijn borst prijken dan ook behalve de De heer Tijdens en het dure brood. dalje Het toeval wilde, zegt de Tel., dat Dinsdag j.l. den dag waarop de heer B. L. Tijdens tot lid der Tweede Kamer herkozen werd, de korenprijzen op de Groninger markt iets hooger waren. Woensdag verhoogden dientengevolge de bakkers te Beerta den prijs van het brood met 2 cent de 4 K.G. Bitter klonk het toen uit den mond van een kiezer aldaar: »Doar eb je ’t nou al, guster is ’e pas kozen en nou is ’t brood al duurder. INHOUD van het Eriesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht.” 7 Augustus 1897. In bield üt Frysl&ns tastan yn ’t lést fen de Herstemmingen voor de Tweede Kamer. Leeuwarden. Uitgebracht 3611 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heerenH. Pijttersen Tzn. L. 1943 stemmen en W. Bax S. D. 1698 stemmen, zoodat gekozen is de heer H. Pijttersen Tzn., L. Winschoten. Uitgebracht 4402 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heerenB. L. Tijdens R. P. 2302 stemmen en Van Kol S. D. 2100 stemmen, zoodat gekozen is de heer B. L. Tijdens R. P. De Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. W. H. de Beaufort, bracht Dinsdag be zoeken bij de te ’s-Gravenhage geaccrediteerde gezanten der vreemde mogendheden. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van assistent aan het Rijkslandbouw proefstation te Maastricht. Jaarwedde f 1300, en de betrekking van In het Hollandsch Kerkblad bespreekt ds. Sikkel den uitslag van den stembusstrijd vol- gender wijze »En nu, de schoone hope, dat wij zoo onze mannen tot heil des volks als Ministers der Koningin zouden zien optreden, is verijdeld op een wijze, die met geen naam is te noemen. Goddeloos en onzedelijk is in één woord de wijze, op welke men ons bestreed en lasterde van ons bedoelen. Goddeloos en onzedelijk het bedrog, waarmee door vele libe rale bladen, geschriften en menschen de onkun digen zijn verleid. Men heeft ons mishandeld, mishandeld onzen naam, ons recht en onze eer, heel onze positie, onze mannen en onzen arbeid. Onze beste mannen, om nu geen an deren dan Heemskerk en Van Asch van Wijck te noemen, zijn daardoor verworpen en vertre den, waar ze met dankbare liefde ontvangen hadden behooren te worden. En behalve wij Roomschen zijn ook menschende Roomschen zijn behandeld zóó schandelijk, zóó leugenachtig, zóó lasterlijk, dat deze zonde tegen den naaste roept, tegen den Heere Zebaöth met al het onrechtvaardig vergoten bloed, waar van de historie gewaagt. »En wat het meeste, het diepste smart! Wie hebben aan dit laaggezonken, onbeschaamd liegende ongeloof den triomf be zorgd Wie hebben deze nachtelijke bende aangevuurd en aangevoerd Wie hebben die speculatie, om door bedrog zelfs geloovige maar eenvoudige en onkundige protestanten voor den opzet van het ongeloovig liberalisme te winnen, aangegeven en ingezet? Wie hebben langs een omweg, liegende dat het tegen Rome ging, het volk opgehitst om onze banier voor het Woord Gods over te leveren aan het ongeloof? O, noemt den Judasnaam niet! Hier bijt de slang aan den weg, voor welke Jacob in zijn sterven sidderde Dat is nu nog eens vermakelijk schelden en schimpen, wie had ooit gedacht dat zalvende woorden op zulk eene wijze van vrome lippen zouden glijden. In de sportwereld zou men zeggen: dominé Sikkel heeft het record in het schelden gesla gen Hij verhaalde hoe hij aan de inneming van 1870 had medegemaakt, me- van 15-jarigen trouwen dienst, het insigne van den veldtocht van 1870 en de insignes van den veldslag bij Gravelotte, van Sedan en van het beleg van Parijs. Naar men verneemt, bestaat bij den Sultan van Koetei het voornemen, het volgend jaar naar Nederland te komenzijn bezoek zou dan samenvallen met de feesten ter ge legenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin. Het O. M. bij de rechtbank te ’s-Her- togenbosch eischte tegen een fabrieksarbeider uit Strijp, die in een vechtpartij zijn tegenparij FR I. Illi lis-111IH Ell III111 llllll lllllll FRIESLAND. Q 1 I. i •1 1 8 i. d

Friso nl | 1897 | | pagina 1