r 1 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1897. No. 63. Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Zeven en twintigste Jaargang. l, I d Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG aan Christelijk Oosten. Pry’s per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIÈN van 1—5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANOENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I J- t, e 1 1 DUITSCHLAND. Naar aanleiding der aan komst van den Duitschen keizer in St. Peters burg schrijft de Nowoje Wremja dat Duitschland aan het hoofd van het Drievoudig Verbond staat en dat het zijn best doet de beste relaties te onderhouden met twee landen, die geen deel uitmaken van deze alliantie en die door nauwe vriendschap zijn verbonden: Frankrijk en Rusland. VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelumer Oldephaert en Noordwoi.de op Zaterdag den 14 Augustus 1897, des voormiddags 9| uur. Punten van behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Verzoeken om afschrijving van hoofdelijken omslag. III. Rapport van de commissie betreffende het onderzoek der gemeente-rekening, dienst 1896. IV. Voorstel van B. en W. betreffende het verzoek van de vereeniging der Coöperatieve Zuivelfabriek te Koudum. V. Idem tot heffing van gemeente-opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. VI. Behandeling van reclames tegen het kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1897. Koudum, den 9 Augustus 1897. De Burgemeester H. M. TROMP. Verrassing, verbroedering, verwachting. ’t Heeft voeten in de aarde om de nieuwe Staats-machine, die het werk weder gedurende vier achtereenvolgende jaren zal voortzetten, men vergeve ons deze uitdrukking, dewijl onze bedoeling beter bekend is, volkomen in orde te krijgen. Nieuwe bestuurders zijn er, en naar onze meening zijn het mannen, der zake kundig niet alleen, maar ook der zaken vertrouwd. Wij hebben groote verwachtingen. Maar daarover nader. Allereerst staan we stil bij den uitslag der verkiezingen Leeuwarden en Winschoten. Beide districten verklaarden zich in eersten aanleg, zij ’t ook na herstemming, verklaard sociaal. De heer mr. P. J. Troelstra behaalde een zege, als slechts weinigen te beurt valt. Dit dient gezegd, want ’t is waar. Maar thans? Leeu warden kiest een liberaal, Winschoten idem, zij ’t ook, dat deze beschermende allures over zich heeft. Bescherming wil Leeuwarden niet, Winschoten evenmin. Dat is gebleken. Welke socialist zal beschermen, tenzij zijn partijgenoot. Maar die zaak is, in dat geval, niet zuiver, dat zal hij spoedig genoeg leeren inzien, als hij werkelijk socialist is. Trouwens het be schermende stelsel is door de algemeene ver kiezingen geoordeeld en veroordeeld. Het kan voorloopig buiten beschouwing blijven en de heer Tijdens is dan ook in dit licht volstrekt niet gehonoreerd. Naar onze bescheiden mee ning, hebben de kiezers in beide districten, lettende op den gang der vergaderingen, let tende op den inhoud van zoovele verspreide biljetten, eenvoudig beslist, hoe gaarne we U, ijverige luidjes ook ter wille zijn, hoe gaarne we ook willen medewerken, om misstanden uit den weg te ruimen, ziet op deze manier gaat ’t eenvoudig niet. Daar is te veel drukte, te veel lawaai en te weinig degelijkheid, te wei nig ernst, en dan keeren we ons in vorm van U, omdat we de behartiging van Uwe en onze belangen dan liever in handen stellen van meer vertrouwde en kalmere personen van onzen kant, die alzoo het beter kunnen en zullen maken. Zulk eene ommezwaai nu is geene dwaasheid. Integendeel. Zij dient op prijs gesteld. En ze kan de zoogenaamde «ijverigen” in elk geval bescheidenheid in optreden leeren, eene deugd, die wel wat heel veel uit het oog wordt ver- Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. die we desalniettemin met ijver hebben voor gestaan en, naar onze krachten, hebben be vorderd, spijt zoo iets, wat naar hoon of smaad mocht rieken. Van meet af, hebben we samen werking geraden door alle vrijzinnigen in den lande. Ofschoon die raad aanvankelijk met hooghartigheid in den wind werd geslagen, heeft de uitkomst over geheel den lande ons triomfantelijk in het gelijk gesteld. Daar is een Ministerie geboren van eminente personen, samengesteld uit verschillende groepeeringen der liberale partij. Daar heeft verbroedering plaats gehad in het groot. Laat het dit ook zijn in ’t klein, waar men dol-ijverig van stapel liep, niet lettende op de groote maatschap. En ook hier zal zegen zijn. Als de ontwikkeling onderling kijft, dan zegepraalt de domheid en dit resultaat is toch voor niemand der vooruit- strevenden begeerlijk. Men heeft elkander noodig, laat deze eenvoudige waarheid alleen slechts de grondslag zijn ter samenwerking. Alle droomen van aanrakingspunten met tegen voeters, zoo ze niet eerzuchtig zijn, zijn ze dwaas. Hoezeer we deze verbroedering zelfs op den hoogsten prijs schatten, als het groote fundament van alle staatkundige en maatschappelijke ont wikkeling, willen we er heden niet verder op ingaan en spreken we liever over onze ver wachtingen ten aanzien van het nieuwe Kabinet en de nieuwe Kamer. In algemeene bewoordingen hebben we deze reeds vertolktAlles goeds Koloniën, binnenlandsche zaken, oorlog, ma rine, justitie, we laten deze alle voorloopig daarmaar we willen er op wijzen, dat er twee personen, oud-leden uit het Kabinet- Tak zijn opgetreden, die veel van zich laten verwachten. Vooral ten opzichte van het vraag stuk der Zuiderzee. De heer Lely oud- ingenieur der Zuiderzee-vereeniging, vader der gerieflijkheden aanbieden welke bekende Staatscommissie, groot voorstander derhalve van de afsluiting en de drooglegging en de heer Pierson man van bekwaamheid op geheel de Europeesche markt wat financiën betreft, wij hebben alle hoop, dat onder hun bestuur het groote werk, eisch tot bestendiging van onzen alouden waterbouwkundigen roem, zijn beslag zal erlangen en dat de aanstaande regeering van Koningin Wilhelmina zal aan vangen met de meest groote, meest trotsche zegepraal der werkgevende en intusschen vrede lievende zegepraal der annexatie van zoo on geveer een twaalfde provincie 1 Afrika moge dan wijzen op een Suez-kanaal, het trotsche Amerika suffen, loerend naar Frankrijk, op zijn mislukte poging om Panama te doorboren, Nederland verjongd van harte zal dan kunnen bogen op het onovertroffen groote werk een zee te hebben overweldigd zelfs onder ’t bestuur eener jonge Koningin. Laat geene gift zoo groot zijn als deze, o kloeke Vaderlanders, en noemt den grooten, op eervolle wijze overwonnen polder, provincie of wat ge ook wilt, het Wil- helmina-gewestH. loten, niet alleen aan de zijde der socialisten, maar ook aan die der anti-revolutionairen. Men herinnere zich slechts, wat dit laatste betreft, hoe de heer Van Gilse in het district Sneek werd nagereisd door een paar jongeren van dien stempel. Zou het komen van de aanhou dende belaging der christelijke deugden van de openbare school om de koude onchristelijkheid der bijzondere aan het licht te stellen Maar o, foei, dit kan toch niet de bedoeling zijn? De bedoeling, neen, doch aan de vruch ten leert men den boom kennen. Leeuwarden en Winschoten dan, en ze hebben er pleizier van gehad, ze hebben zich verklaard. Er resten nu nog de verkie zingen, noodzakelijk tengevolge van het optre den van een vier- a vijftal heeren als Ministers. De heeren Borgesius en Lely schijnen zich een nieuwe candidatuur te zullen laten welgevallen. Een Minister kan ten onzent tevens Kamerlid zijn, in Engeland moet hij op nieuw als lid van het Parlement gekozen worden. De stem der kiezers bekrachtigt dus zijne benoeming. De heer Cremer weigerde dadelijk eene nieuwe candidatuur en ook de formeerder van het Kabinet, de heer Pierson, heeft, bij nadere overweging, te kennen gegeven zich niet weder beschikbaar te stellen. O. i. terecht. Immers louter als premier zouden al de ontevreden groepen zich in verbinding kunnen stellen om den bekwamen en vol-ijverigen man eene nederlaag te bezorgen, die dan als nederlaag voor geheel het Kabinet en de Regeerings- partij zou kunnen gelden en ook ongetwijfeld door politieke raddraaiers bij elke gelegenheid zou worden aangegrepen om in den geregelden gang van ontwikkeling door de Staats-machine een spaak in ’t wiel te steken. Intusschen wij hebben goeden moed, dat in laat ’t ons zoo noemen, de ministeriëele districten, afgevaardigden zullen gekozen worden van hunne partij, van hunne richting. De kiezers in deze districten, al moeten ze zich op nieuw weder de moeite der stemmingen getroosten, kunnen opgewekt ter stembus gaan met de wetenschap, dat hunne keuze eene goede is geweest, waardig om in een ministerieel departement omgezet te worden. Deze weten schap strekke hun tot bemoediging! Rekening houdende met den tegenwoordigen stand van zaken vinden we als gekozen 46 liberalen, 5 radicalen en 5 christelijk-historischen, alzoo eene groep van 56 Kamerleden, die, naar ’t ons voorkomt, der Regeering bepaalden steun behooren te verleenen. Dan volgen 22 katholieken, 20 anti-revolu- tionairen en 2 socialen. Of nu de katholieken er belang bij zullen hebben zich schrap te zetten tegen deze Regeering, willen we geenzins beslissen. Er is een tijd geweest, dat o. a. de afgevaardigden uit Limburg beter liberaal waren dan vele aldus gekozenen uit het Noorden en, wat de anti-revolutionairen aangaat, bekend is reeds de welgezinde houding van de fractie- Lohman. De fractie-Kuyper en de beide socialisten kunnen dus gerust buiten beschou wing blijven, al zal hunne steun in vele op zichten welkom zijn. Den uitslag dezer verkiezing, bij bet ver dubbeld stemrecht, noemen we ook met ’t oog op de tijdsomstandigheden verrassend. En deze uitkomst niet alleen stemt ons tot blijdschap. Eene andere doet het meer. Eene andere bij voorbaat door ons geprofiteerd, eene andere waarom we zelfs hard zijn gevallen en eene instelling verwacht. Ter uiterste linkerzijde ziet men deze poging om tot eene algemeene organisatie der gema tigde partijgroepen te komen natuurlijk met leede oogen aan. Rochefort heeft de club alvast voor een «speelhol” verklaard, opgericht oom de belas tingschuldigen te plunderen en handel te drijven in stembiljetten.” ENGELAND. De parlementszitting is ver daagd met een troonrede van den volgenden inhoud De hartelijkheid van mijn betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden blijft onveran derd. De gezamenlijke invloed van de zes mogendheden die het verdrag van Parijs onder- teekend hebben, werd ernstig ingeroepen in den aan vang van het jaar om den koning van Griekenland terug te houden van een oorlog, waarin hij zich helaas wenschte te begeven. Hoewel de mogendheden in deze pogingen niet slaagden, waren zij in staat de vijandelijk heden tusschen de oorlogvoerenden reeds spoe dig tot stilstand te brengen en vredesonder handelingen te openen. Deze hebben vertraging ondervonden en het formeele vredes verdrag is nog niet onderteekend, maar er bestaat goede grond om te gelooven dat al de eenigszins belangrijke geschilpunten geschikt zijn en dat tegen een voldoende schadeloosstelling het door Turkije veroverde grondgebied, behoudens een geringe grenswijziging, aan Griekenland zal worden teruggegeven. Aan den koning der Belgen en aan den Duitschen keizer heb ik de opzegging aange- Keizer Wilhelm II heeft ongetwijfeld de internationale conventie begunstigd, die Rusland de eerste rol heeft afgestaan in het Christelijk Oosten. Wij gelooven, zegt het Russische blad, dat Keizer Wilhelm naar Pe- tershof komt met het oprecht verlangen om ook in den vervolge den toestand der Christe nen in het Oosten te verbeteren. De Duitsche keizer heeft niet alleen in den laatsten oorlog, maar ook in dien tusschen China en Japan, een politiek gevolgd van vrede, en van vriend schap voor Rusland en Frankrijk. Uit dit oogpunt bezien, is het bezoek van Wilhelm II aan den Russischen Tsaar een nieuwen waar borg voor den vrede, die den innigen wensch vormt van alle goede Russen. Men doet in Duitschland veel voor de over stroomde streken. Berlijn dat zelf niet geteis terd werd, zal op voorstel van den eersten burgemeester Zelle 500.000 mark geven. De gemeenteraad nam het voorstel des burgemees ters eenstemmig aan. FRANKRIJK. Onlangs is een comité ge vormd ter oprichting van een «Groote Repu- blikeinsche Club,” bestaande uit de voorzitters en vice-voorzitters van de verschillende gema tigde republikeinsche partijgroepen van Senaat en Kamer, o.a. de heeren Waldeck-Rousseau, Deschanel enz. Blijkens eene thans door ’t comité uitgevaardigde circulaire is het te doen om een middenpunt van overleg en handelen voor ’t gansche land. Zoodra de Vereeniging tot stand is gebracht zal zij een bestuurs-comité benoemen, dat in de eerste plaats een algemeen partijprogram zal vaststellen voor de eerstvol gende zitting der Kamer en welks taak het o. m. zal zijn inter-parlementaire en andere wenschelijk geachte samenkomsten te beleggen. Voor ’t overige zal de club voor de leden alle men van zulk FRISO 'S mms- n winmwi- iiLiii mn mibinii

Friso nl | 1897 | | pagina 1