4 4' ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1897. No. 64. N ieu ws ti j dingen. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG o r «Instituut band zal Onder dit Pry» per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVERS Y KUIPERS, FIRMA H‘ BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM zoo voor i Middel tegen de Erven Wed. Abbring. van bet Friesche Tijdschrift 14 Augustus 1897. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Voor het verkrijgen van een betrekking vroeg bij in het antwoord toezending aan zijn adres van een postbewijs groot vijf gulden, die de afzenders vermoedelijk kwijt zouden zijn zonder het bekomen der begeerde betrekking. De politie zette den man, die zulke aan oplichting grenzende bestaansmiddelen zocht, als vreemdeling over de grenzen. Tot de administratie van de posterijen is het verzoek gericht om, wanneer er reeds post- bewijzen aan het adres van den Parijzenaar in omloop zijn, deze terug te sturen aan de afzenders. Nederlandsch Bijbelgenootschap. Aan het verslag der algemeene vergadering van de af- deeling Amsterdam van het Nederlandsch Bijbel genootschap ontleenen wij het volgende. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd. Er bleek, dat de totale ontvangsten 1 Mei 1896 tot 1 Mei 1897 bedroegen f 14,720,574, de stortingen bij het hoofdbestuur f 12,187,424. Tot lid werd gekozen de heer A. L. Drost Dzn. Voorts werden herkozen de periodiek aftredende bestuursleden. Aan het verslag van den bibliothecaris ont leenen wij het volgende De aanvragen in ’t afgeloopen boekjaar aan waarvan het meerendeel werd uitgereiktin voorraad bleven 100 exemplaren. In het boekjaar 1895/96 bedroegen de aan vragen 14.814 exemplaren, waarvan zijn uitge reikt 13.860, terwijl in 1894/95 zijn uitgereikt 14.743 exemplaren. Van de bijbelblaadjes zijn ongeveer 5000 exemplaren verspreid. De factuurwaarde der boeken, in het afge loopen jaar ontvangen, bedraagt de som van f 6492,45 tegen f 8512.60 in ’t vorig jaar. Maandag en in den daaropvolgenden nacht zijn zoo meldt de N. R. Ct. door de politie in het belang van orde en veiligheid, tot op de grens van Barendrecht buiten de gemeente Rotterdam gebracht 23 kermiswagens met eene zeer rumoerige bevolking van ruim honderd mannen, vrouwen en kinderen. Die uitleiding was zeer tegen den zin dezer kermis reizigers. Enkelen betoonden zich zoo weder- spannig, dat zij hunne paarden uitspanden onder voorgeven, dat de dieren te vermoeid waren, en de wagens midden op den weg lieten staan. Daardoor waren de politie-agenten gedwongen zelven de wagens te helpen voorttrekken om den hun verstrekten last ten uitvoer te bren gen. Aan de bereden politie is het opgedragen door het maken van patrouilles deze vlottende bevolking in toom te houden. Hoewel zij nu met hunne wagens twee uur van de kom der gemeente verwijderd zijn, laten zij niet na zich des avonds in de stad te verspreiden. Een reis per luchtballon. Bij gelegen heid van de Haarlemsche kermis heeft de jon- een kermis-luchtballonnetje opgelaten en daaraan bevestigd een briefkaart met verzoek aan dengene, die den ballon mocht vinden, om de briefkaart over te zenden. Heden, 11 Augus tus, kwam de briefkaart terug. Zij was gevonden te Wekerom (gemeente Ede, Gelderland) door den heer J. G. Schreuder, timmerman aldaar, die haar den lOden te Ede op de bus had ge daan. De kruit-ontploffing te Roestsjoek blijkt aan nog meer menschen het leven gekost te hebben dan aanvankelijk is gemeld; 320 per sonen, meest vrouwen en kinderen, waren in de groote barak der gebr. Iwanoff uit Sofia werkzaam en men vreest, dat niet meer dan twintig of dertig hunner in het leven zullen blijven. Genoemde firma bad eenige millioenen oude geweerpatronen opgekocht om die van het kruit te ontdoen. Volgens de voorschriften der politie moest dat gevaarlijke werk geschieden in kleine goed van elkander gescheiden barakken. Aan dat voorschrift echter is de hand niet gehouden. Toen alzoo brand ontstond in de groote barak, die alleen voor het ledigen der patronen ge bruikt werd, kon de ontploffing niet anders dan ontzaglijk zijn en moest zij wel de vreese- lijkste gevolgen hebben. Tot overmaat van ramp waren alle uitgangen der barak gesloten op ééne na, omdat gebr. Iwanoff eene makke lijke controle wilden uitoefenen, dat geen der werklieden patronen of kruit kon stelen. Slechts weinige personen konden bijtijds dien éénen uitgang bereiken waren meer uitgangen open geweest, dan hadden veel meer lieden de vlucht kunnen nemen voordat het vuur de groote kruitverzameling bereikte. Dood geslagen. Te Lexmond is een liet bezoek der Koninginnen aan Dordrecht. In de laatst gehouden vergadering van Vak en Kunst deelde de voorzitter mede, dat voor den 18 en Augustus den dag, waarop de Ko ninginnen Dordrecht zullen bezoeken, de vol gende voorloopige regeling getroffen is. Voor het publiek zal de entree vermoedelijk zijn f 3 per persoon, de houders van doorloopende toe gangsbewijzen van f 10 en f 5 zullen toegang hebben met bjjbetaling van f 2, terwijl ten slotte de leden van Vak en Kunst de leden der commissiën en de houders van kaarten, waarop steeds, zonder eenige reserve toegang verleend wordt, vrij zullen binnenkomen. De laatsten kunnen een bijkaart bekomen tegen f 1. Om echter de toeloop niet al te groot te doen zijn, zullen niet meer dan 5000 toe gangsbewijzen worden uitgegeven. Op Oud-Dordt, waar natuurlijk minder ruimte is, worden slechts toegelaten de leden der di verse commissiën voorzien van insigne ieder met een dame. Deze bepalingen moeten echter door het uitvoerend comité nog definitief vastgesteld worden. De Czaar-Peterfeesten te Zaandam be loven zeer druk bezocht te wordenreeds nu zijn, naar de Zaand. Ct. meedeelt, voor de uitvoering op Woensdag 18 dezer geen kaar ten meer verkrijgbaar. Met het oog op de verwacht wordende hooge bezoekers zijn door het bestuur van Vondel maatregelen van orde voorgeschreven waaraan streng de worden gehouden. Deze bepalingen zijn gedrukt op de pro gramma’s zoodat houders van kaarten geacht kunnen worden hiervan op de hoogte te zijn. Zondag 15 dezer des n. m. ten 24 uur pre cies zal aan de vereeniging een vaandel wor den aangeboden waarvoor door het bestuur een buitengewone algemeene vergadering is uitgeschreven, opdat deze plechtigheid door alle vrienden van Vondel kan worden bijge woond. Of een der te Zaandam bestaande muziekcorpsen deze vaandel-aanbieding met muziek zal opluisteren is nog niet bekend. Een goede gedachte is het dat een volksuit- voering voor een zeer lagen prijs zal worden gegeven. Ook hiervoor zijn geen kaarten meer verkrijgbaar, velen moesten worden afgewezen. Voor Vondel naderen vermoeiende dagen, moge haar pogen om een deel der feesten voor haar rekening te nemen, financieel gesteund worden. Door een Haagsoh bankier is f 900.000 gegarandeerd voor den van Haarlem naar Zandvoort en Bloemendaal te leggen electrischen tram. - H.H. M.M. de Koninginnen zullen 19 Augustus vermoedeljjk een gedeelte der wed rennen te Clingendaal bij wonen. - Een nationale feestdag. opschrift schrijft het Nederlandsche Dagblad: Van verschillende zijden hooren wij het denkbeeld opperen, dat de 31e Augustus, de verjaardag onzer Koningin, tot nationale feestdag zal worden verheven, en wij juichen dat plan van harte toe. Een nationale feestdag evenwel moet een feestdag zijn voor iedereen en dus ook voor drukkers, zetters, correctors, verslag gevers en redacteuren van bladen. Absolute rust voor iedereen is in onze samengestelde jl.j (f i maatschappij helaas zelfs op den Zondag niet mogelijk. Er zijn altijd behoeften, die ook op Zon- en Feestdagen bevredigd moeten worden, maar de behoefte aan nieuws kan desnoods wel eens een enkelen dag, zonder onherstelbare schade, zoo niet geheel, dan toch ten deele onbevredigd blijven. Wij zijn dus zoo vrij dat denkbeeld aan onze lezers ter overweging aan te bevelen, opdat de feestdag voor den een, niet zonder noodzaak een beproeving zij voor een ander. Veelbelovende knapen. Twee veelbelovende knapen, H. de Groot, oud 16 jaar, en R. van Dijk, oud 14 jaren, waren Zondag tegen den avond in den Molenhorn te Winschoten aan ’t centen spelen. Dat dit spel hartstochtelijk is en dikwijls aanleiding geeft tot oneenigbeid, weet bijna iedereen, maar dat het tot zoo ruwe daden kon voeren als hierbij werden vertoond, zou men bijna niet van zulke jeugdige personen kunnen denken. Beide knapen kregen twist over het spel, die zoo hoog liep, dat de oudste een mes trok en den jongsten daarmede een steek in den rechter schouder toebracht, waardoor zooveel bloedverlies ontstond, dat men genood zaakt was de hulp van den arts, den heer E. J. Buning, in te roepen. Toen de stiefvader van den patiënt, P. Achterhof, van dit feit aangifte deed bij de bereden politie, kwam ook de dader aldaar zich zelf als zoodanig aangeven, voorgevende dat het feit bij ongeluk door hem was gepleegd. Natuurlijk werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt. De commissie voor volksvermaken te Harlingen zal dit jaar weder een zomerfeest organiseeren op 31 Augustus, den verjaardag van Koningin Wilhelmina. Het voornemen is, eene groote gymnastiekuitvoering van eenige honderden kinderen op een der pleinen te geven, vervolgens volksspelen en ’s avonds, als het weder meeloopt, eene gondelvaart of eene illu- minatie. Voor het houden van deze feestviering stond de gemeenteraad f 200 toede burgerij zal bij inteekening wel voor het overige zorgen. De coöpera- blik dat hij bezig was de ontelbare brieven te - i beantwoorden. guldens, 1,120,000 twee-en-een-halve cent stukken en 60,400,000 centstukken. INHOUD van no. 8 van het Maandblad uitgegeven door de Vereeniging tegen de kwak zalverij. Iloofdartikel Drouet.” Berichten: Een kwakzalver te Zandvoort. Onbevoegde uitoefening der geneeskunde. Elixer Godineau. Grootere artikelen: Een oordeel over Pastoor Kneipp. Maagoline. Een attest voor Rijmanns. Het haarmiddel van Van de Zedde en andere haarmiddelen. Ter overneming: Paul Weidhaas. Varia: Kwakzalvers-alphabeth. Correspondentie. Herhaalde Waarschuwingen dronkenschap van INHOUD sSljucht en Rjucht.'’ In bield üt Fryslans tastan yn ’t lést fen ’e 15e ieuw, J. P. A. It Silveren Holoasje, IT. J. B. In gut of ryk en earm op ’e Keatsersdei, J. Gylstra. Us aide Moaike (Wier bard,) P. W. Ek godtsjinst, Th. v. d. S. Noardfryske Sprekwirden. Oeral Ljeafde (met plaatje.) Oplichterij. Eenige dagen geleden bevatte een der Amsterdamsche bladen een advertentie, waarbij voor een groote fabriek te Parijs kantoor personeel werd gevraagd, zeer goed kunnende Hollandsch lezen en schrijven, tegen 250 frs. per maand. Deze annonce was geplaatst door een Parijzenaar H. Clement, zich echter noe- ge^eter _Ju“S Je Jaarlem 19en Augustu8 mende R. de Paravan, wonende aan de Dunne Uil-- Bierkade te ’s-Gravenbage. Aangelokt door het salaris deden zich duizenden gegadigden voor en regende het brieven aan het adres van «monsieur De Paravan.” De politie vertrouwde het zaakje echter niet en hield een oogje in ’t zeil en zooals later bleek was dit wel noodig. Genoemd heerschap werd eergisteren namelijk in zijne woning overvallen, juist op het oogen- Weer eens het Men leest in de Veldpost1 tieve stoomzuivelfabriek te Smilde is 24 Juli bij publieken verkoop in handen overgegaan van een viertal heeren te Assen, voor de som van f 900. Hoe het mogelijk is, dat men een kolossaal gebouw met macherieën enz. ook gemaal, voor deze som van de hand kon doen, is onbegrijpelijk, daar geen andere fabriek te Smilde bestaat. De volledige inrichting dezer fabriek kostte aan de coöperatie f 30,000. Prof Falb heeft voorspeld wij lezen het in de Figaro dat op 13 Nov. 1899 een komeet in botsing zal komen met onze aarde. Zijn becijferingen enz. zijn nog niet ver genoeg gevorderd om te weten of het geweld van den schok onze planeet uiteen zal doen vliegen, dan wel of zij zal worden omringd door een vergiftigd gas, ’t welk den dood van alle levende wezens ten gevolge zal hebben. Dit zal dus de critische dag bij uitnemendheid worden. van Eenige cijfers. Uit het jaarverslag nopens de muntwerkzaamheden blijkt, dat in 1896 vervaardigd zijn aan ’s Rijks munt: 100,000 goedgekeurde guldenstukken, 600,000 vijf-en-twintig centstukken2 miljoen tien centstukken, 3 miljoen centstukken, alles voor Nederland; voorts voor Ned.-Indië: 1,230,000 stuks kwartguldens, 3,075,000 stuks een tiende het hoofdbestuur bedroegen 8705 exemplaren, FRISO IILIII IIIDll HIIESI.ni). TOS- H Uil EIITEUIE- I I I g

Friso nl | 1897 | | pagina 1