ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1897. Zeven No. 66. N ieuwsti jdingen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r heel beleefd zijn petje delijke betrekking. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM INHOUD van „Sljucht en Rjucht.” reele van den inspecteur der posterijen en telegraphic te Utrecht; ter standplaats Leen warden, E. J. K. van Lidtb de Jeude, vroe ger directeur van het postkantoor te Kampen, thans werkzaam ten bureele van den inspecteur der posterijen te Zwolle. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Zij: «Herinner je je nog wel, Alfred, dat je mij voor ons huwelijk, altijd zoo kuste en omarmde, dat mijn japonnen er van scheurden?” Hij: «Ja, maar toen behoefde ik ze ook niet te betalen.” WORKUM. Op de te Dordrecht gehouden bakkerij tentoonstelling zijn o a. bekroond onze stadgenooten, K. J. de Vries met zilveren medaille, hoogste onderscheiding, voor roggen- Slaatsbegrooting. De na het optreden der nieuwe ministers opgemaakte ontwerpen der staatsbegrooting voor den dienst 1898 zijn, naar gemeld wordt, naar den Raad van State ver zonden. In de begrooting van Binnenlandsche Zaken is uitgewerkt het beginsel van concentratie der landbouw-belangen, bij een daartoe in te stellen afzonderlinge afdeeling landbouw, die onder beheer van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken gesteld zal worden. Verkiezingen. In vijf districten hebben Dinsdag verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats gehad. Te Amsterdam (district VI), Delft (tot September), te Enschedé, Lochem en Zutfen. Het belangwekkendst is de uitslag in het district Enschedé, voor welk district minister Pierson, de vroegere afgevaardigde, niet wenschte in aanmerking te komen. Er moet eene her stemming plaats hebben tusschen de heeren Ter Veer, Katholiek, maar die zich verklaard heeft tegen protectie en voor persoonlijken dienstplicht, en Van Kol (socialist). De heer Ter Veer, hoofd)onderwijzer te Groningen, ver kreeg 3238 stemmen, de heer Van Kol (oud- ingenieur) 2589. De liberale candidaat, de heer Jannink, had 4653 stemmen de heer Six (Chr.-Hist.) 199 en de heer Van Vliet (a. r.) 263. In Zutphen is gekozen de minister Goeman Borgesius met 3365 stemmen. De heer Heems kerk had 2074 stemmen. In het Amsterdamsch district VI moet her stemming plaats hebben tusschen de heeren Geertsema die 774 en Heemskerk, die 844 stemmen verkreeg. De heer Gerritsen had 679 stemmen. Verder waren uitgebracht op den heer Van Houten, die trouwens bedankt had, 16 stemmen en op den heer Van Hasselt 51. In Delft is zonder strijd gekozen de heer Van de Velde met 1195 stemmen. De heer Cornelissen eene opgeworpen candidatuur had 124. Het district Lochem herkoos den heer Lely met 3478 stemmen. Op den heer Jhr. Quarles van Ufford waren 348 stemmen uitgebracht. Het Kamerlid baron Michiels van Ver- duijnen wordt commissaris generaal en president van de Nederlandsche Centrale Commissie voor de Wereldtentoonstelling van Parijs in 1900, ter vervanging van den heer J. T. Cremer, die na zijn optreden als Minister van Koloniën ontslag nam. De Koning van Siam wordt omstreeks 6 September a.s. in de residentie verwacht, en zal gedurende zijn verblijf, dat 2 a 3 dagen zal duren, in een gedeelte van het Koninklijk Paleis logeeren. Een dier dagen is bestemd voor een bezoek aan HH. MM. op Het Loo. het Friesche Tijdschrift 21 Augustus 1897-: In bield üt Fryslans tastan yn ’t lést fen ’e 15e ieuw, J. P. A. De skeage, de greid- kiste en it loas-ein, Jan fen ’e Gaestmar. Onwennich, D. Ut de Grytmans-tiid, A. W. W. Gzn. In Droom, Rêddüdimar. Echt Ingelsk, T. J. B. Moardsjen en moardsjen is twa, Th. v. d. S. Noardfryske EN TWINTIGSTE JAARGANG. sproken over een millioenenvangst. Een visscher moet namelijk in de nabijheid van Harderwijk een kist vol goudstukken, afkomstig uit de 13e eeuw, gevonden hebben. De zaak, die met veel geheimzinnigheid be handeld wordt, zou zich ongeveer als volgt hebben toegedragenNaar men weet, is onlangs een zwaar stuk steen, op ongeveer dezelfde hoogte waar de kist gevonden is, uit de Zuiderzee ver wijderd. Nabij die plek nu, waar het water niet hoog staat, scheurden in den laatsten tijd vele visschers hunne netten. Het net, dat echter van den thans bedoelden visscher sterker scheen dan die van de anderen, bleef wel haken, maar scheurde niet. Onze visscher nu, met zijn knecht onderzoek doende, vond op den bodem der zee een grooten houten kist, die bij nader inzien bet omhulsel bleek te zijn van een looden kist. Zij besloten de zaak geheim te houden en begaven zich des nachts met hunne vondst naar huis, alwaar zij notaris N. ontboden. Bij onderzoek bleek, dat de kist gevuld was met goudstukken uit de dertiende eeuw. Naar het Hbld. verneemt, is de heer Domela Nieuwenhuis, »de leider der anarchisti sche sociaal-democraten,” te Hilversum Zondag avond met zijn tweewieler in botsing geweest met een anderen tweewieler. Hij viel tegen een steen, kreeg een diepe hoofdwonde en werd verpleegd in een villa. Bij een socialistisch bestuur moet men ook al niet wezen om een familie-regeering tegen te gaan zegt de Middelb. Ct. Zooals bekend zijn de socialisten sedert een viertal jaren meester van de stad Roubaix. De burgemeester heeft zijn neef aangesteld tot bewaarder van het stedelijk gebouw. De oom van den wethouder Desobry is concierge aan het college. De oudste zoon van den wethouder Lepers is doodgraver; zijn vrouw bekleedt een be trekking aan een schoolinrichtingde tweede zoon van Lepere is verbonden aan de water werken; zijn broeder levert steenkolen aan de scholen; diens aanstaande heeft onlangs een postje gekregen in een schoolgebouw. De zoon van den wethouder Coutelier is beambte aan het stadhuis, evenals de schoon broeder van den wethouder Thérin en de zoon van den wet homier Milbéo; de schoonbroeder van dezen Milbéo is opzichter van de slacht plaats. De schoonbroeder en de twee neven van het raadslid Carpentier zijns ingelijks in een ste- De zuster van het raads lid Van Mullem heeft een bediening in het hospitaal en zijn vader aan een stadsfabriek de vader van het raadslid de Ponaut is op perman der stad; de schoonbroeder van het raadslid Morct is belast met het kerkhof. De broeder van het raadslid Etienne, de oom en de schoonvader van het raadslid Dubrulle heb ben eveneens een betrekking van de stad; de twee zoons van het raadslid Delettiez zijn aan het stadhuis, enz. Miss Sarah A. Discor is, na aan de uni- versiteit te Boston haar theologisch examen te hebben afgelegd, tot predikant benoemd. Reeds sedert drie jaren preekte zij eiken Zondag in de nabijheid van Boston en deze gemeente heeft haar nu ook tot predikant beroepen. De baptisten in Wisconsin hebben thans vier door vrouwen te erkennen. Te Boston en Connecticut zijn vrouwen als diakens aangesteld. Evenzoo heeft de unitarische kerk vrouwen tot predikant benoemd. De plicht om als soldaat dienst te nemen mag nu ook wel worden opgelegd. Een lieve familie. Te Oude Pekela kregen twee zusters ruzie waarbij zij handge meen raakten. Een der zusters kreeg zoo’n schop tegen de borst, dat eenige ribben braken. De verwonding is zoo ernstig, dat men voor haar leven vreest. Valsche bankbiljetten. Te Keulen heeft de politie eene belangrijke ontdekking gedaan inzake de valsche Nederlandsche bankbiljetten. Men heeft namelijk aldaar in een logement een complot ontdekt van lieden, die voor f 50,000 aan valsche Nederlandsche biljetten van f 25 bij zich hadden. Men vermoedt nu, dat dit de eigenlijke fabrikanten van de nagemaakte biljetten zijn. De omstandigheid, dat in het woord «gevan genis,” in plaats van eene v eene f is gezet, doet denken aan Duitsche afkomst van deze biljetten. Geconcentreerde zonnewarmte. Volgens mededeeling van professor Cerashi heeft deze door middel van een verzilverden hollen spiegel een temperatuur van 3,500 graden Celsius, alleen door concentratie der op den spiegel vallende zonnestralen, weten te verkrijgen, ter wijl de concentratie der door een electrische lichtbron uitgezonden stralen bij een afmeting van de lichtbron gelijk aan de schijnbare grootte van de zonneschijf slechts een temperatuur van juist 100 graden Celsius gaf. Deze proef laat ons er toe besluiten, dat de temperatuur der zon nog veel hooger is, daar van de uitgezon den stralen slechts een zeer klein deel door den spiegel wordt opgevangen. Een dure kus. Een gerechtsdienaar in Hammerstein had in een bijzonder kuslustige stemming de vrouw van een eerbaar burger tegen haar wil gezoend. De beleedigde dame deed haar beklag bij het gerecht, doch dit vond in het gebeurde niets beleedigends. Hier mee was de dame echter niet tevreden, zij kwam in hooger beroep en de strafkamer vond het geval zeer ernstig en veroordeelde den misdadiger tot een geldboete van 120 gulden en de kosten. Bij Bozen, aan de lijn BerlijnRome, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Op het oogenblik dat de trein uit een tunnel kwam, viel er een groot rotsblok op den in vollen vaart zijnden trein. De locomotief en vijf waggons ontspoorden. De machinist en de stoker werden aanstonds gedood, verschillende treinbeambten en veertien passagiers zwaar gewond. De Jong op vrije voeten. De Jong, Hen drik de Jong, die zooals men zich nog wel zal herinneren zijn jonge wettige vrouw, miss Sarah Anna Huett, met wie hij den 15den Juni 1893 te Maidenhead, in Engeland was getrouwd, op een geheimzinnige wijze had Inten verdwijnen; Hendrik de Jong, die ver volgens een Amsterdamsche dame, Maria Sy- billa Schmitz, met wie hij liefdesbetrekkingen had aangeknoopt, eveneens op geheimzinnige wijze van het wereldtooneel heeft laten ver dwijnenHendrik de Jong, die den 12den April 1894 voor de Amsterdamsche rechtbank voor genoemde feiten terechtgestaan beeft en tot 4 jaar gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis, werd veroordeeldHendrik de Jong, die van zijn vonnis in hooger beroep gekomen, dcor het Hof voor 3 jaar, zonder aftrek der preventieve hechtenis achter slot en grendel gezet werd, Hendrik de Jong, eindelijk, die tot op het laatste oogenblik, wan neer hij in instructie gehoord werd, zich wist te beheerschen en door zijn geslepenheid en kalm redeneerend overleg, gezegevierd heeft over al het vernuft en al de scherpzinnigheid, waarmee de instructie plaats hadHendrik de Jong dan is hedenmorgen te negen uur uit zijn cel aan den Amstelveenschenweg ontslagen en op vrije voeten gesteld. Toen hij uit de gevangenis kwam, begaf hij zich oogenblikkelijk naar het Paleis van Ju stitie, naar de Griffie, om daar zijn goederen en zijn uitgangskas, die zeer groot is, in ont vangst te nemen. Toen ik tegen twaalf uur hedenmiddag de trappen van het Paleis van Justitie afdaalde, kwam Panhorst, thans portier, vroeger Am sterdam’s meest geslepen speurhond, mij achterop en vroeg me nog een kwartiertje te wachten, wijl Hendrik de Jong, zoo aanstonds in zijn rijtuig, dat voor het Paleis op hem wachtte, zou stappen, met medeneming van zijn goe deren. Even twaalf uur stiet Hendrik de Jong de deur der Griffie open en verscheen, op zijn hoofd een vracht kleeren, en andere goederen torsend, gekleed in een grijze demi saison, lichtblauwe broek, een sportpet op het hoofd. De Jong was in de 3 jaren van zijn ge vangenschap aanmerkelijk dikker geworden, had een volle baard gekregen, en nog steeds keek bij even geheimzinnig om zich heen, met de licht-blauwe, dof-matte oogen. Toen stapte hij in z’n rijtuig, nam J voor ons af en verdween toen in de stadsdrukte. Hij is waarschijnlijk van plan zich naar Mei bourne in Australië te begeven. Amsterdamsche Courant. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot inspec teur der spoorweg postkantoren, P. Menschaar, thans inspecteur der posterijen te Zwolletot inspecteur der posterijen en telegraphie, ter standplaats Groningen, G. M. de Bloeme. thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Zierikzeeter standplaats Zwolle, jhr. J. J. de Pesters, commies der posterijen van de eerste klasse, thans tijdelijk werkzaam ton bu reele van den inspecteur der posterijen en ook de bisschoppelijke kerk begint thans de voor beschuit. libben (met plaatje). stelling wordt in de gemeente Harderwijk ge- 1 FRISO min moil rn i i M mi. urns- i.i mi eiiteiiie-

Friso nl | 1897 | | pagina 1