1 IV L Gemengde Berichten. I beklaagde vroeg op I I I ge- slechts drie f 1666.— - 1603.— - 1597.— 1 van de be- Palmer, is geeft aan Zweet, een slag waardoor nu al gehad? 1 vrouwlief aan teert meer opennu straat blijven »Och doe het Wie tegenwoordig onze van roode vlag waaien van minstens vóór den aanvang der schietoefeningen een gunstigen indruk gemaakt. Ook heeft de heer Sherman kennis gegeven van de ontvangst der voorstellen, aan zijne Regeering door den heer Paternótre, den Franschen gezant, gedaan en die ten doel hebben de onderhandelingen te openen In de vergadering der Maatschappij tot exploitatie der Pamanoekan en Tjiassem Lan den, is besloten wijziging te brengen in art. 2 der statuten, waarbij de Maatschappij in staat wordt gestold eventueel het landbouwbedrijf uit te oefenen. De circus-Carré wordt, zooals men weet, op 1 September ontbonden. De paarden en een groot deel van het personeel, waaronder de zonen van Carré gaan naar Rusland, waar zij in den circus Salomonsky te Petersburg zullen optreden. De heer Carré die met zijn gezelschap tot 1 September te Scheveningen voorstellingen geeft wenscht zijn vrienden en vereerders in Nederland de gelegenheid te geven afscheid van hem en de zijnen te komen nemen. Tot dat doel worden er te Scheveningen van 2830 Augustus gala-afscheids-voorstel lingen gegeven in den versierden circus. De regeering der Vereenigde Staten is zeer terughoudend met betrekking tot bet be richt, dat de gezanten van de Unie aan de verschillende hoven van Europa opdracht zouden hebben ontvangen om de verschillende regeerin- gen der groote mogendheden te polsen, hoe deze zouden denken over een tusschenkomst der Vereenigde Staten in de Cuba-quaestie. In Engeland schijnt men in dit opzicht nog al gunstig te denken over bedoelde interventie. De algemeene opinie is dan ook, dat generaal W oodford belast is om aan de Spaansche regee ring te doen opmerken, dat de belangen der Unie een tusschenkomst eischen op Cuba, indien althans Spanje niet iets doet om de toestand op het eiland te verbeteren. Moord in de wittenbroodsweken. In de gemeente Laszsalva (Hongarije) was Julie zeldzame schoonheid, zeer bij de Een jonge man, Béla was de gelukkige, die Het jonge paar leefde maar, Griet; ik breng ook ’n flesch wijn mee!” >Dat is wat anders,” denkt Jan’s vrouw en doet open. »Waar heb je den wijn nu?” >Hier vrouw!” (en Jan wijst op zijn buik). den aangemerkt, fort en twee ten een roode vlag aan den mast voerende, afstand van deze schepen tot het fort bedraagt ongeveer 8000 M., terwijl zij ongeveer 6800 M. van elkaar verwijderd zijn. Een stoomboot zal op de dagen, dat EEN MUZIKALE DOKTER. Dokter (tot patient). Uw pols gaat te vivace furioso en daarbij nog zeer onregelmatig in syncopeneen weinig chinine zal zoodanig ritardando werken, dat hij weer als vroeger a tempo slaat. Toch zult ge in den eersten tijd zeer con sordino moeten leven. Neem vooral u in acht voor capriccio’s; an ders volgt een onvermijdelijk decrescendo. Moderato, mijn vriend, anders zingt gij wel dra uw laatste lied en het wordt een lange point d’orgue Balint, een jonge lieden gezien. Maczkovics genaamd, met baar trouwde, ongeveer vijf weken buitengewoon gelukkig, hoewel de jonge echtgenoot op zijn vrouw zeer ijverzuchtig was. En, in een aanval van dien ijverzucht verpletterde Maczkovics op een mor gen, toen de vrouw nog in bed lag, met een bijl het hoofd zijner echtgenoote. De onge lukkige was terstond dood. De moordenaar heeft zich zelf bij het gerecht aangemeld. Een spoorbaan op den berg Sinaï. Een Engelsche maatschappij is sedert eenigen tijd bezig, van de Porte de toestemming te krijgen om een spoorweg aan te leggen, welke het Arabische schiereiland doorsnijden zal en Port-Saïd met de stad Bassorah aan de Per zische golf zal verbinden. Van bet station El-Tor zal een zijlijn aangelegd worden, die slechts voor toeristen bestemd is en als tand radbaan tot aan den top van de Sinaï zal voeren. Daar het gebergte slechts van een kant toegankelijk is, is de weg van te voren reeds bepaald. Een eerste station wordt bij het steenen kruis gebouwd, dat keizerin Helena de moeder van Constantijn, op de plaats liet oprichten, waar Mozes onder donder en blik sem de tafelen der wet ontving een tweede wordt gebouwd voor de spelonk, waar de pro feet Elia op zijn vlucht voor de Baalsprofeten verscheiden weken met waken, vasten en bidden doorbracht. De reislust groeit van dag tot dag aan misschien is de tijd niet ver meer, waarop men eiken dag op het teiras van een groot hotel een gezelschap licht gekleede en slaperige toeristen, zooals op den Rigi zien kan, die op den berg Sinaï de zon willen zien opgaan. Telegraafpalen van papier. In Amerika worden tegenwoordig vele telegraafpalen uit papier vervaardigd. De papierpap wordt met wat borax, talk en andere bestanddeelen ver mengd. Dan wordt een holle cylinder ge goten. De papieren telegraafpalen moeten niet alleen door hun lichtheid beter bevallen, maar zij zijn ook sterker en beter tegen den invloed van het weer bestand. George Palmer de stichter kende biscuitfabrieken Huntley en in Engeland overleden. Moord op een schip. De kapitein en de stuurman van den Amerikaanschen schoener Olive Pecker, van Boston naar Buenos-Ayres, zijn door de equipage vermoord, die daarna het schip in brand stak, en, naar men ge looft, naar Bahia is ontvlucht. Een vreeselijke tegenstelling. Een oude kunstenaars-anecdote uit het leven van Leonardo da Vinei is onlangs door een kunst-historicus opgedolven. De geschiedenis staat ip betrekking tot het beroemdste schilderij van Leonardo da uitgebrachte geldige stemmen 364. LEEUWARDEN, 23 Augustus. Voor de Rechtbank heeft Johan F. B., 19 jaren, tim merman te Hindeloopen, terechtgestaan omdat hij den 19 Juli 1.1. W. Zweet geslagen heeft. De arbeider W. Zweet, die een extra ver maning kreeg om vooral de waarheid te ver klaren, kon niet zeggen dat bij dien avond durende den tijd dat deze schoten worden gedaan, a fzonderlijk door roode vlaggen afgebakend. WORKUM, 24 Augs. Bij de heden alhier gehouden herstemming is tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer M. KUIPER met 203 stemmen. Op den heer J. Jansen waren 155 uitge bracht. teits clausule van het Dingley-tarief. De be- j zoo goed als handeling van dit tractaat zal eerstdaags kun-I President nen geschieden, doch de Vereenigde Staten i zullen aan Frankrijk geen belangrijker reductie President dan ruik je zeer sterk naar één van inkomende rechten kunnen toestaan dan borrel. van een millioen dollars. De werkman J. v. d. Woude was dien avond j bij Zweet geweest en verklaarde, dat er niet Binnenlandsche Berichten. zoo n s™* g.ewees*- Bij Kon. besl. is: aan J. S. ’t Hooft, steken omdat deze een slokje op had. op verzoek eervol ontslag verleend als eerste- drank gehaald, Zweet essaieur bij ’s Rijks munt, onder dankbetuiging borrel gebruikt. voor de vele goede diensten door hem aan den I Staat bewezen en met aanspraak op pensioen; benoemd tot eerste-essaieur bij ’s Rijks munt, J. W. F. baron van Utenhove, thans tweede- essaieur, en tot tweede-essaieur J. M. C. Kooi- 1 man, thans tijdelijk als aide-essaieur bij ’s Rijks munt werkzaammr. G. Blom, commies bij het Munt-college, aangewezen om gedurende het jaar 1897, in geval van afwezigheid van een der leden van het Munt-college, diens plaats te vervullen. De Min, van Bin. Zaken brengt ter ken nis van hen, die het examen van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 25 Augustus e. k. schriftelijk bij het Departement van Binnen landsche Zaken moeten aanmelden. In de tweede helft van October a.s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegrafie, om naarmate van de behoefte te worden benoemd. Aan die betrekking is verbonden een jaar wedde van f 400, welke tot f 1200, respectie velijk f 1500, kan klimmen. Dit laatste alleen voor hen die bij de examina in de beide dienst vakken blijk geven daarmede voldoende ver trouwd te zijn. In dit geval geschieden ook de verhoogingen van jaarwedde naar een gunsti ger maatstaf dan voor hen die deze examina niet of met onvoldoenden uitslag afleggen. Zij die zich aan dit onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich vóór 27 September a.s. aanmelden bij het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. De aandacht van vrouwelijke candidaten wordt er in het bijzonder op gevestigd dat zij niet minder dan de mannelijke ambtenaren aan den dienst in zijn vollen omvang moeten deelnemen. Voor nadere bijzonderheden zie de St. Ct. Schietoefeningen te Umuiden. Noordzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Minster van Oorlog, van 17 dezer, zullen op den 4den September en zoo noodig ook op den 11 den September, schietoefeningen houden worden van het fort te IJmuiden. De driehoek, welke als onveilig moet wor- wordt aangegeven door bet anker liggende zeilvaartuigen, De jben stoomooor zal op ue dagen, dat er ge vuurd wordt, voor zooveel mogelijk, waarschu wen en desgewenscht hulp verleenen om buiten den onveiligen driehoek te komen. Op de dagen dat er gevuurd wordt, zal het fort een één uur i tot aan het einde daarvan. Bij het doen van eenige schoten wordt slechts een strook van 400 M. breedte en 600 M. lengte onveilig gemaakt. Dit gedeelte is, ge- last van dronkenschap heeft gehad, noch dat hij met zijn zoon aan het vechten geweest is, I maar wel, dat deze hem met een mes wilde i steken en dat hij hem heeft afgeweerd. Toen hij uitging om een boodschap te doen, heeft -tusschen de beide landen omtrent een hij van beklaagde een slag in zijn nek gekregen, reciprociteitsverdrag, gegrond op de reciproci waardoor hij op den grond viel. Hij was net Presidenthoeveel borrels heb je Getuige een. President dan ruik je zeer van Zweet wilde zijn vader met een mes Er was en hij hebben elk één Op straat kwam de moeder I van beklaagde op Zweet toe en zei, dat hare moeder last van dat leven had, maar dat leven was niet zoo bar. Toen komt beklaagde op bloote voeten uit huis en die een boodschap deed, deze viel. Vrouw Koopmans en vrouw Veenstra, die daar ook in de buurt wonen, verklaarden echter dat er een verschrikkelijk leven was, eerst bij Zweet in huis, daarna op straat; de 15-jarige De moeder van beklaagde vroeg»Wil je asjeblieft stil wezen, de oude vrouw heeft er last van.” Maar ze wilden niet. beklaagde in zijn onderbroek en voeten de deur uitgekomen en die tegen hun huis aan stond te vloeken en te razen, bij de borst gepakt, waardoor Zweet, die flink dronken was, viel. Beklaagde bekende het duwen en beweerde, als Zweet nuchteren geweest was, dat deze dan niet zou zijn gevallen. Hij deed het omdat zijne grootmoeder door dat leven de slaap niet kon krijgen en hij zelf ook niet. Daarom is bij van bed gegaan, om te zien hem weg te krijgen. Het is er elk oogenblik te redden. De Off. van Justitie, Mr. G. J. Ph. Graaf Schimmelpenninck, acht door de beide eerste getuigen het toebrengen van een slag bewezen, al ontkent beklaagde zulks, bewerende, dat bij alleen een duw aan Zweet gegeven heeft. Het komt Spreker voor, dat beklaagde zijne banden uitgestoken heeft om den man kwijt te raken, maar tevens komt het hem, op grond der ver-’ klaringen van de 3e en 4e getuigen, voor dat er zeer veel ter verschooning is aan te voeren, omdat het duidelijk gebleken is dat de le getuige met zijn zoon schandelijk de rust der buren verstoorde, zoodat het aannemelijk is, dat beklaagde driftig is geworden. Z.E.A. requireert, dat beklaagde wegens mishandeling worde veroordeeld tot f 1 boete subsidiair 1 dag hechtenis. Uitspraak 4 September a.s. SNEEK, 23 Aug. Tijdens een meeting van ja ’k zal maar zeggen niet-socialisten, die hier gisteren op een stuk weiland werd gehouden, waren eenige jongens onder, in plaats van op de tribune gekropen. Door overlading stortte de laatste plotseling in en zes knapen zag men weinige oogenblikken daarna in deerniswaardigen toestand wegdra gen. Na geneeskundige behandeling kon worden geconstateerd dat vier jongelui den rug hadden gekneusd, dat een andere den enkel had ge broken en dat eindelijk een zesde een zeer groote schedel wond had bekomen. ’t Ongeluk is indirect te wijten aan den kleinen Jacob Keijzer van Oudebiltzijl, die op deze meeting als reclame moest dienst doen en dien alle aanwezigen om strjjd wilden zien en booren. BOLSWARD, 23 Augustus ’97. Bij de ten raadhuize gehouden aanbesteding van het bag geren der Witmarsumervaart tot de grens der gemeente Wonseradeel, waren briefjes ingekomen, nl. van W. Krikke te Oudehaske G. Praamsma te Veenwouden T. G. de Vries te Dedgum De gunning werd nog niet beslist, deze werd acht dagen uitgesteld. Wat in jaren niet gebeurde is heden alhier vertoond’t is paardenmarkt geweest en Het getal kiezers bedraagt 491, het getal jg regen bleef absent; paardenmarkt en regen, ze waren anders onafscheidelijk. Maar, ’t kan verkeeren 1 Dat leerde de markt althans van daag. Hebben we jaren gekend, waarin er van vijf tot zeshonderd paarden aan de lijn kwamen, hun getal bedroeg heden nog geen twee honderd, terwijl de handel vrij flauw was; alleen voor beste werkpaarden werd soms nog een fatsoenlijk prijsje besteed. Nog een paar dagen en onze kermis zal beginnen. Of ’t wat worden zal dit jaar? In »de Doele” zal even als ’t vorig jaar de sNederlandsche Tooneelvereeniging” van Am sterdam optreden. Moge het met hetzelfde succes zijn als toen. Het paardenspel van den heer Markini is reeds gearriveerd, de stoom- carrousel van Huiskens komt eveneens, we krijgen een keuring van tuigpaarden met hard draverij, een ringrijderij, eenige biljartpartijen, vuurwerk op Maandagavond, kaatspartij op Dinsdag mijn liefje, wat wilt ge nog meer? WONSERADEEL. o De 15-jarige bouwlanden bezoekt wordt getroffen door het verschil in kleur en stand der aardappels. Terwijl sommige stukken met aardappels be bouwd, geheel een dor en doodsch aanzien opleveren, zijn andere nog zoo groen als in den voorzomer. Dit verschil wordt niet alleen door de soort van aardappels, maar vooral door bet besproeien veroorzaakt. Kon men verleden jaar van het besproeien weinig resultaten zien, dit jaar valt het zooveel te meer in ’t oog, welke stukken al of niet besproeid zijn. Zeker zullen de besproeide stukken een veel betere opbrengst geven, zoodat de kosten wel weer zullen terug gekregen worden. Fr. ZUIDWESTHOEK, 23 Aug. Verlangde men hier voor een paar weken sterk naar regen, thans is aan dien wensch zoo ruimschoots Toen is voldaan, dat met het oog op de veldgewassen, j bloote eenige droogte niet ondienstig zou zijn. Op heeft Zweet, vele aardappelvelden toch begint de ziekte zich hevig te vertoonen, wat ongetwijfeld op reke ning van den regen komt. Rogge en haver zijn gelukkig binnen; de laatste niet zuiver droog. De weilanden hebben nu gras genoeg. BALK, 23 Aug. Bij de heden alhier ge houden keuring van tuigpaarden waren 10 stuks aangebracht. De prijs (f 40) werd toe gekend aan de 5-jarige vosmerrie van den heer W. Visser te Oosterzee, de premie (f 10) aan de 3-jarige bruine merrie van den heer P. Wijnia te Follega. OOSTSTELLINGWERF, 20 Aug. Valt de oogst van appels en peren over ’t geheel nog niet tegen, toch zijn er dit jaar weinig gave vruchten. Bijna al het ooft valt te vroeg af en is zeer wormstekig. Denkelijk is dit een gevolg van de langdurige droogte, waardoor het aantal insecten in den regel menigvuldig is. De vruchten, welke nog al eene voldoende rijpte krijgen, zullen vrij zeker niet lang kunnen duren. De prijzen zijn niet hoog, daar de kwa liteit veel te wenschen over laat. Nu de rogge in de schuur is gebracht, hebben de boeren een begin gemaakt met het maaien der zandboekweit. De oogst zal even wel niet toevallen, althans niet zoo goed zijn als men algemeen verwachtte. Het blijkt, dat het gewas nog al iets heeft geleden van de vorst en natuurlijk ook van de droogte. Daar door is het stroo tot geen voldoende ontwikkeling gekomen. Rijpt de groene korrel niet te snel, dan zal de opbrengst van het zaad echter beter zijn dan in 1896. Ook de veenboekweit is beter dan in bet vorige jaar, maar toch niet best te noemen. De boekweitverbouw is evenwel in Ooststellingwerf in de laatste jaren sterk afge nomen en van geen groote beteekenis meer. Fr an. Ct. EEN GLADDE. Jan is op een doopfeest geweest, waar het kolossaal laat geworden is. Tot overmaat van ramp merkt hij, dat hij den sleutel vergeten heeft. Op zijn donderend aankloppen verschijnt ’t geopende venster en decre- Zóó laat doe ik mijn voordeur niet kun je den heelen nacht op Hielke vloog de deur uit, zijn vader hem na. F I r l 1 .1-1. ii-> nu I 1 za ZA xr za Ia za Ir I n n ZT zi za xr »za za z~b» aa \AZ t I x za I

Friso nl | 1897 | | pagina 2