ZATERDAG 28 AUGUSTUS 189T. No. 68. N ieu wsti jdingen Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIÉN van 15 gewone regel» 40 oonts Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM. vlucht f 7715. en de 6e prijs van de 9 voor revolver. 84 rijksveld wachters en jachtopzieners namen Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. j Erythrea deringen concours veldwacht in het 8e district zijn de volgende prijzen behaald door den heer D. Brouwers De redacteur, die den volgenden dag ook alhier: de le prijs van de 13 voor karabijn, een correspondent van de Zw. Ct. op de vol gende wijze in de wereld is gekomen. Op een warmen dag, in het begin dezer maand, gaf de visscher M. zijnen zoon last, de aan boord aanwezige kachel te verwijderen, daar het hem bij de hooge temperatuur anders te benauwend zou worden. Alvorens aan deze opdracht te voldoen, heeft de jongeling de kachel gepoetst en in een zak gewikkeld, waarna hij het voor werp op een kruiwagen naar huis ging brengen. Toen hem werd gevraagd, wat hij daar had, antwoordde hij gekscherend dat bet een stuk was van groote waarde. Dit gezegde werd door den een zoo, door den ander zus geïllu streerd, tot eindelijk het verhaal van den ge vonden schat in de wereld kwam. Net zoo als van de kip die één veertje had laten vallen De Abyssinische quaestie schijnt voor Italië nu weldra geheel en al te zijn opgelost. De Italiaansche regeering zal de door koning Menelik voorgeslagen grenslijn aannemen voor en in elk geval daarin maar veran- van ondergeschikt belang wenschen. Echter zal Italië de voorwaarde stellen, dat de Negus waarborgen biedt voor de bescherming van ’t leven en den eigendom der volksstam men, inzonderheid der Askari’s die tusschen de tegenwoordige grenslijn en de toekomstige wonen. In September zal majoor Nerazzini zich waarschijnlijk opnieuw naar Schoa bege ven om de laatste punten in orde te brengen. Overigens zijn er geen quaesties meer tusschen Abyssinië en Italië. Het is reeds lang uitge maakt, dat de regeering te Rome 9 miljoen lire zal betalen als schadevergoeding voor de verpleging der Italiaansche gevangenen door het volk van koning Menelik. Te Arlon bij Luik, in België, zijn Dins dagnacht uit de gevangenis 2 gevangenen ontvlucht, na eerst den cipier te hebben ver moord. Beiden waren tot 2 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens kerkdiefstal. Zij waren Duitschers. WORKUM. Bij het Donderdag te Leeuwar den gehouden jaarlijksch concours der rijks- gaan, van Hare Moeder afscheid nam en den bezoeker minzaam toeriep: dag, mijnheer! De redacteur, die den volgenden dag ook de verschillende kunstnaaldwerken bezichtigde, roemt ook de uitstekende, artistieke bewerking ervan. aan den wedstrijd deel. De vredesonderhandelingen. De optimisten profeteeren weer, dat de vrede tusschen Turkije en Griekenland nu weldra gesloten zal worden. Volgens de Köln. Zeit. had de ministerraad in Constantinopel den Sultan verzocht, toe te willen staan, dat het voorstel der gezanten omtrent de ontruiming van Thessalië tot de lijn, zuide lijk van Larissa, die ook Volo insluit, werd aangenomen. De iradé, waarin aan dezen wensch wordt tegemoet gekomen, is verschenen en nu verwacht men de onderteekeningen van den vrede heel spoedig. Engeland, denkt men, zal meedoen onder eenig voorbehoud ten op zichte der ontruimings-kwestie. De Daily Tele graph meldt uit Weenen ook, dat er tusschen Engeland en de andere mogendheden eene over eenkomst getroffen zal worden. Een onwaar bericht. Het bericht, dat een visscher uit Harderwijk in de Zuiderzee een kist vol goudstukken uit de 13e eeuw zou hebben gevonden, is, jammer genoeg voor den visscher, niets dan een praatje, dat volgens Na afloop daarvan werden de prijzen bij monde van den advocaat-generaal, mr. T. J. Noyon, aan de winnaars uitgereikt. WORKUM. Het zal voorzeker velen ge noegen doen te vernemen dat a. s. Dinsdag, Koninginnedag, wederom eene muziek-uitvoering zal plaats hebben op het Marktplein, te geven door de leden van beide fanfare-corpsen alhier. Door de Friesche bond van Harmonie- en Fanfare-corpsen is de groote muziektent welwil lend afgestaan, vanwege de gemeente wordt voor fraaie verlichting der tent gezorgd, werkt nu het weder ook een beetje mee dan wordt het nog eens een feestelijke avond. WORKUM. Heden, Zaterdag, is het vijf- en-dertig jaar geleden dat de heer W. de Boer als agent van polite in gemeentedienst is ge treden. In zulk een tijdperk is er al heel wat gebeurd langs Workums straten en voor iemand die 35 jaar achtereen dezelfde betrekking heeft bekleed is de terugblik groot. van beklaagde, bleek een tekort van Controle op zijn beheer werd niet uitgeoefend in strijd met het bestaande regle ment op het beheer der instelling dat eene jaarlijksche verificatie voorschreef. Deze om standigheid gaf den president van de rechtbank aanleiding om, vooral den voorzitter der com missie van toezicht op het beheer der bank van leening, zeer streng te berispen over de verregaande nalatigheid in het volbrengen zijner officiëele verplichtingen. Het O. M. eiscbte een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Een moordaanslag. Te Etten-Leur, in Noord-Brabant, is een aanslag gepleegd op het leven van den heer J. J. Bij de Neerstraat onder die gemeente werd plotseling een revolver op hem afgeschoten. De kogel doorboorde het deksel van een tabaksdoos, die hij in den zak had. zoodat de kogel in de doos terecht kwam. J. bekwam geen letsel. De dader is gearresteerd. Inktvisschen Schipper J. Noordzij, be varende de sloep Gualtherie van Weezel van de beugvisscherij Rotterdam, Woensdag binnenge komen, rapporteert dat overal waar hij gevischt heeft, de zee overdekt is met inktvisschen. Hij zag zelfs een balk drijven, naar zijn schatting 15 voet lang, waarvan geen hout te zien was, zooveel jonge inktvisschen hadden zich daaraan bevestigd. Gedurende de 30 jaar, dat hij de Noordzee bevaart, heeft hij zooveel duizenden inktvisschen nooit gezien. Zooals men weet, klagen ook de haringvisschers daarover en be schouwen zij dit als de oorzaak van de slechte vangsten. De vorige week Donderdag heeft een lid van de firma Janssen Co. te Tilburg de eer gehad te worden toegelaten tot onze Vorst innen, om aan HH. MM. een overzicht te geven van hetgeen de firma op het gebied der kerkelijke kunstnijverheid kan leveren. Een redacteur van het Dagblad van Zuid- Holland en ’s- Gravenhage heeft naar aanleiding daarvan een onderhoud gehad met genoemden firmant, waaraan wij hier het een en ander ontleenen De werkstukken die waren tentoongesteld in de particuliere vertrekken der Regentes, bestonden uit verschillende proeven van goud smeekunst en borduurwerken. Ontvangen door den intendant jhr. Hoeufft en Hr. Ms. particulieren secretaris jhr. de Ranitz, werd de heer Janssen door den laat- sten voorgesteld aan de Koningin Regentes. Over die ontmoeting zegt de heer J. «De Regentes kwam mij met de grootste minzaamheid tegemoet, en alhoewel ik zeer onder den indruk was van de onmiddellijke tegenwoordigheid van Hare Majesteit, waren Hare welwillende betuigingen van ingenomen heid met mijn werk zoo recht hartelijk en welgemeend, dat het mij leek, alsof de afstand die mij van Haar scheidde, verminderde en het gemeenschappelijk gevoel voor de kunst hier een toenadering tot stand bracht. «Ik had de eer zoo ging de heer Janssen voort aan 11. M. inlichtingen te geven om trent de symbolisch-religieuse beteekenis der voorstellingen op de zilveren vaatwerken en de broderies, en Haar te verklaren de moeie- lijkheden van het Handwerk. De Vorstin hoorde deze bijzonderheden met belangstelling aan, en uit Hare opmerkingen bleek mij, dat mijn doorluchtige Gebiedster op dit speciale gebied van kunstnijverheid zich volkomen thuis gevoelt. Als bescheiden artist kreeg ik eerbied voor den kunstzin en de kunstopvatting van de Regentes. Uit den aard van mijn vak spreek ik met veel dames over borduurwerken maar nooit ontmoette ik eene vrouw, die met zooveel kennis van zaken, oordeel en smaak over deze bijzondere kunst kon spreken. Over de nuan- ceeringen in de kleuren, over de moeielijkheid van het bewerken der beelden tegen den gou den fond en over meer dergelijke technische bijzonderheden sprak de Regentes en bracht mij onder de bekoring van Hare persoonlijk heid.” Intusschen legde de heer Janssen uit, hoe de bewerking der kostbare borduurwerken ge schiedde, waarbij hij tevens ter vergelijking oorspronkelijke kunstborduurwerken uit de XVde en de XVIde eeuw liet zien. En op de vraag van den redacteur, of ook de jonge Koningin de kunstwerken had be zichtigd antwoordde de heer Jansen «Zeker, toen ik met mijn verklaring bezig was, trad de Koningin het vertrek binnen. Niet licht zal ik dat oogenblik vergeten. Zie, mijnheer ik ben iemand van tamelijk sterke zenuwen en nog al kalm van aard, maar de lieftallige, engelachtige en door Haar eenvoud zoo majestueuse persoonlijkheid van onze jonge 1 Koningin trof mij met een tot heden niet ge kend gevoel. Ik kan dat misschien het best vertolken door te zeggenik gevoelde dat ik j voor mijn Koningin stond.” En na eenige oogenblikken «Gij moet weten, mijnheer, dat wij in Noord- Brabant een groote vereering koesteren voor ons Vorstenhuis, maar het is nog geheel iets anders de Koningin en welk een Koningin van aangezicht tot aangezicht te hebben mogen zien en hooren: dan ontwaken op een- 1 maal alle ridderlijke gevoelens en beseft men het voorrecht van Nederlander te zijn.” De heer Janssen sprak nog veel over het welgevallen, waarmede ook Koningin Wilhel mina alles bezichtigde en over de ongemeen hartelijke wijze waarop Zij, gereed om uit te De verkiezingen voor de Tweede Kamer in de hoofd-kiesdistricten Amsterdam VI en Enschede hebben de uitkomsten erlangd, welke men er van verwachtte. In ’t laatstgenoemde district heeft de sociaal van Kol gezegevierd met ruim 450 stemmen boven zijn mededinger Ter Veer. In Amsterdam VI verkregen de heeren Geertsema (lib.) en Th. Heemskerk (anti-rev.) elk 1225 stemmen. Aanvankelijk meende men, dat de heer Geertsema er 1226 had, zoodat hij dan met ééne stem meerderheid gekozen zoude zijn. Het hoofdbureau verklaarde echter die ééne stem van onwaarde en toch nog, overeenkomstig de wet, den heer Geertsma de gekozene, als zijnde de oudste in jaren. Voor den heer Heemskerk wel een hard geval, zoo in Sneek, als nu weer in Amsterdam VI. Intusschen gevoelt ieder op nieuw de waarde van één stem en de loome Amsterdam mers mogen er zich dubbel rekenschap van geven. Één is er, die dit reeds publiek doet. De Tweede Kamer bestaat alsnu uit 45 liberalen, 5 radicalen, 5 chr. historischen, 22 r.-kathol., 20 antirev. en 3 soc. democraten. De Dordtsche Tentoonstelling uitgeschre ven door de Vereenig. Voor Vak en Kunst is tot op heden bezocht door 167000 betalende bezoekers aan den hoofdingang waaronder be grepen zijn 22000 schoolkinderen a 5 cents per kind. In de hoofdbestuursvergadering van gisterenavond is met algemeene stemmen besloten de tentoonstelling nog eene week te verlengen en onherroepelijk te sluiten op Dinsdag 7 Sep tember. INHOUD van het Friesche Tijdschrift •nSljucht en Rjucht.” 28 Augustus 1897. Fij, Griet, P. J. Braaksma. Bij ’t Snitser Hirdsilen. Tsjinoer in tiger, T. J. B. Riedling. Koartswyl. Neat nedicb, M. G. S. Ho min yn Siam kiezen lukt, (met plaatje. Er liep een bericht in de pers, dat de minister van binnenlandscbe zaken allereerst de herziening der Armenwet ter hand zou willen nemen en dat daarvoor een Staatscommissie in het leven zou worden geroepen. Dit bericht wordt door Het Vaderland in twijfel getrokken. Van een voornemen om zulk eene commissie tot dit doel in te stellen, zou ter plaatse, waar men het weten moet, niets bekend zijn. Honderden brieven en briefkaarten zijn, wegens onvolledig of onjuist adres, onbestelbaar en worden, wijl de afzenders niet bekend zijn en de stukken daarom niet aan hen kunnen worden teruggegeven, na verloop van 3 maan den vernietigd. De aandacht van het publiek wordt er nog maals op gevestigd, dat de afzenders zich tegen zoodanig gevolg kunnen vrijwaren door ver melding van hun naam op de achterzijde der stukken. Ter vervanging van den minister Borge- sius werd tot directeur der Eerste Levensver- zekering-Maatschappij in den Haag benoemd mr. A. F. K. Hartogh, lid van de Tweede Kamer. Door de Rechtbank te Breda is behan deld de zaak van den ontslagen directeur der Bank van Leening te Bergen-op-Zoom. Bij de inventarisatie die gevolgd is op de I I 1 FKISO ui iii' ii iim ini'iii mui mi rim smii.

Friso nl | 1897 | | pagina 1