Zeven'•bn twintigste Jaargang. '1 I I JT WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1897. No. 69. I Buitenlandsch Nieuws. 1 I J Uit onzen tijd en - van heden. Officiéél gedeelte. 1 Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Tegenover deze schaduwzijde doet het goed lijk geluk i tigheid, tegenover den engel des lichts I wereldcongressen zien omringen J Wenscht terug, ’t geen hij eens zag!” Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 oent» Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Van verre tot nabij. Niettegenstaande den jongsten, hevigen ver kiezingsstrijd, viert de jeugdige Koningin der 1 I De ver- Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. I waarop men elkander leerde kennen en waardeeren. En dit laatste zegt al veel. De daemon der verschrikking gaat wijken voor den engel des lichts. van het departement van de Buitenlandsche Zaken, die de heer Von Bülow sedert eenige weken voor hem «waarneemt.” FRANKRIJK. Het groote woord is ge sproken. «Frankrijk en Rusland vormen twee bevriende en verbonden volken,” heeft Tsaar Nicolaas II gezegd, toen bij afscheid nam van Felix Faure. Deze verklaring is natuurlijk in Frankrijk met algemeene instemming, met groote blijdschap ontvangen. En al geven die woorden nu juist geen nieuws, al liggen reeds achter ons de dagen van admiraal Gervais te Kroonstad, van admiraal Avellan te Toulon, van den Tsaar te Parijs, als zoovele schakels van een zelfde keten, eerst door het bezoek van Faure aan St. Petersburg schijnt deze keten volkomen te zijn geworden, is zij ge sloten. Al is het woord van Nicolaas II ook niet meer dan een bevestiging van vroegere feiten, de omstandigheden, waaronder het gesproken is, eenige dagen na de kalme toos ten van keizer Wilhelm II, geven er een zeer bijzondere een zeer belangrijke beteekenis aan. «Het Tweevoudig Verbond bestaat, het Drie voudig Verbond bestaat, maar het eene staat niet tegenover het andere, want Rusland wilde dat Verbond alleen onder voorwaarde, dat Frankrijk den vrede wenschte en bewaarde.” En dan wat godsdienstzin aanbelangt. De 1 van ieder is gewaarborgd. Maar juist Het duizend-jarig rijk van vrede ligt nog in bel feit is het reeds, dat er wereldcongressen ’t verschiet, al zal de geschiedschrijver wellicht in zake den godsdienst zijn gehouden, congressen, zijne pen in den inkt doopen, om te boekstaven, dat er eene schrede ten goede is gevorderd. Van David tot heden is een lange tijd. En toch jaagt en zwoegt en draaft de maat schappij zoowel om bet dagelijksch brood als om het brood des levens. Daar is gevloekt, gescholden, gemarteld, ge brand, gekruisigd en wat niet al in «het belang der menschheid.” Daar is in stilte welgedaan, daar zijn won den geheeld, pijnen gestild, ongelukkigen wel- DUITSCHLAND. De Keizer en de Keizerin zijn na de onthulling van het ruiterstandbeeld huns grootvaders te Maagdenburg naar Pots dam gegaan, waar zij den uit Dresden komen den Koning van Siam ontvingen. De Koning heeft op het graf zoowel van Keizer Wilhelm I als van Keizer Frederik een prachtigen bloemkrans nedergelegd en aan verscheidene leden van het Keizerlijk Huis bezoeken ge- Voorts woonde hij militaire oefeningen Het is duidelijk, dat de mensch bij al de wisseling naar iets blijvends zoekt, naar iets wat het gemoed versterkt, dat niet vergaat het edele, het reine, het hoogere. Bedenkende, dat men bij brood alleen niet leven zou, bad reeds de grijze dichter David «Heer, leer ons onze dagen tellen, opdat we een wijs hart bekomen naar iets blijvends zoekt, naar iets den engel der het beste bewijs daarvan is wel het feit dezer ;heid en barmhar- dagen, dat de machtige Czaar van alle Russen, i de meest-despotische Europeesche vorst, den Duisternis en licht zijn van meet-af vijanden burger Faure, president der Fransche republiek, geweest. /Juiuaoïti uccu uc,uc iu axju gvuo- i dienst belichaamd. Zoroaster, ongeveer zes eeuwen voor Chris- Er komen predikers ten tooneele met den tekst«het uwe is het mijne,” en andere, die beweren, dat alle gezag overbodig is geworden en als van ouds het recht van den sterke weder op den voorgrond moet treden. Met eene sluwheid en eene standvastigheid, eene betere zaak waardig, werpen hunne leer lingen bommen zelfs in de vergaderingen, door het algemeen kiesrecht ontstaan en steken ze dolken in de harten van personen, die het ook met hen wel meenden. Men denke o.a. aan de gepleegde moorden op den Franschen pre sident Carnot en op den Spaanschen minister president Canovas. De moordenaars werden gegrepen, gehangen of geworgd. Zij verdwe nen, als hunne slachtoffers mede van dit nietig stipje in het wereldrond, zelfs met een loflied op de lippen, als waren ze martelaren. En niettemin draait de aarde weer rond en gaat alles weder zijn ouden gang. Men roemt de gevallenen als slachtoffers van hunne plichts betrachting en verfoeit de laagheid der straf waardige bedrijvers. Er kunnen uitwassen zijn en zij zijn er, helaas! die van vernieling, verwoesting, vernietiging het eenige heil der maatschappij verwachten, die duivels der verschrikking over tuigen duizenden en tienduizenden, dat helsche krachten als bommen en granaten geene projec tielen zijn op weg ter verbetering. Integendeel, het oude gevoel van ridderlijkheid, nog in zoo- velen aanwezig, stempelt zulke daden van geweld tot lafheden. Op zulk eene wijze kan een kwajongen wel een reus vellen en dat zegt niets! De wereld draait er ongestoord mee voort en morgen komt er weer een dag! en Hare doorluchtige Moeder op tienden verjaardag. De groote menigte, die standvastigheid, stabiliteit in onzen regeerings- komen, vorm verlangt, verheugt zich en ondubbelzinnige blijken. Oranje en Nederland, een baak van vertrouwbaarheid, van hope voor de toekomst! Als al de goedgezinden in den lande wenschen yy I T 1 yl sx «al at v C* A. z» /■!- u z.». dezen dag alle heil en het Vaderland geluk. Daar is een band, innig en onverbreekbaar, niet steunende op kogel of dolk of dynamiet, maar op het sterkere wapen «Hebt elkanderen lief!” En liefde, onderlinge liefde, moet het cement zijn der geheele maatschappij zal het haar wel gaan. Medewerken, medestreven en daarbij elkander vertroostende en elkanders lasten dra gende. Regeerders en geregeerden hebben slechts één belang. En dat is het belang van allen. Welop dan, landgenooten, weest blijde en neemt u heilig voor, bij alle wisselingen in dit leven, het goede te betrachten in het aloude om zijne deugden zoo geroemde Vaderland. Blijft eendracht en onderlinge welwillendheid bevorderen en ge zult daardoor het best de voornemens steunen van de jonge Majesteit, i die wij twijfelen daaraan geen oogenblik ook als een Engel des Lichts zal optreden, als ze geroepen zal worden tot den Troon Harer Vaderen. Ook voor Haar zal er zijn een tijd «En zoo rollen dan de wereldbollen rusteloos en toch met wiskunstige zekerheid voort van eeuwigheid tot eeuwigheid Dat was het slot van een zeer diepzinnig gesprek naar aanleiding van bet onuitputtelijke onderwerp «Komen en Gaan.” Wij kwamen niet op dezelfde stonde, wij zullen niet op een eigen oogenblik verdwijnen. Tusschen beide laat ze ons zoo noemen, eindpunten, ligt een wijle tijds, elders een spanne geheeten. Die wijle, die spanne maakt dan ons leven uit. Een oogenblik, slechts één enkel van de eeuwen der eeuwigheid, gelijk we zelve tegenover het groote, het verhevene als wormpjes een gangetje rondkruipen op een enkel stipje in de oneindige ruimte Wij, groote bazen, mogen dit treurig vinden, het is eenvoudig zoo. «Alles wat w’ ons In den schouwburg der natuur, Toont ons vorm-verwisselingen, Wanklen stand en korten duur.” Zoo is ’t. En toch maken we ons op, alsof we voor altijd onze tenten op dit ondermaansche zouden opslaan. Wij jagen en drijven om de wereld naar onze hand te zetten. Geheel anders dan de groote leekenwereld van vroeger. Deze beschouwde het «hierzijn” als van weinig waarde en slechts als een tijd van voorbereiding. Daar om verdroeg zij smaad en hoon en slavernij. Voor de groote toekomst toch zoude er geen onderscheid van rang of stand bestaan. Dit te weten gaf moed en volharding. Hoe geheel anders thans. Men moge nog het oude geloof aankleven of een ander daar voor in de plaats hebben gesteld, tegenwoordig is men bet er vrijwel over eens, dat men nu tijdens het korte hier-zijn, een goed, behoorlijk, menschwaardig bestaan wil hebben. Dat streven is ieder reeds bij, al verschilt het inzicht omtrent de maat van het begeerde, en de billijkheid van dit streven wordt door ons in het geheel niet ontkend. Het komt er op aan, ook in dit geval zich van overdrijving te onthouden. Het rusteloos jagen naar ver andering en weer verandering werd reeds ver oordeeld in het bekende lied «Ieder woelt hier naar verand’ring, En betreurt ze dag aan dag, Hunkert naar hetgeen hij zien zal, bracht, bij. De nieuwe minister van Marine, admiraal Tirpitz, is te Friedrichsruh geweest en dat heeft natuurlijk de aandacht getrokken, om dat hij dat bezoek zeker niet zonder voorkennis des Keizers zou afleggen, evenmin als twee maanden geleden de Rijkskanselier (prins Ho- henlohe) toen hij prins Bismarck opzocht be geleid door den tot minister van Buitenlandsche Zaken bestemden ambassadeur Von Bülow. Men verneemt thans, dat de admiraal aan prins Bismarck eene uitnoodiging des Keizers heeft overgebracht om in de volgende maand tegen woordig te zijn bij hef van stapel loopen van een der nieuwe kruisers, die «Bismarck” ge doopt zal worden. Wat den heer Von Bülow aangaat, deze is en blijft de aangewezen opvolger van baron Von Marschall, hoewel laatstgenoemde nog Nederlanden heden rustig en wel haar zeven- pas eene verlenging van zijn hem «om ge zondheidsredenen” verleend verlof heeft be- Niemand gelooft, dat de heer Von geeft daarvan Marschall weder feitelijk zal optreden als chef aw. "NT yx J „M1 w. I rrnn Vi r»4- rl Annvif AmnvG TvZttt zin van komen en gaan en daartusschen een tijd van leven. Dat leven is een deel ook van ons leven, van het leven onzes Koninkrijks. Dit hangt voor een groot gedeelte van onze medewerking af. Het goede, het edele, het reine omhelsd en een blijden blik geworpen op de lichtende toekomst met een heil voor Nederland en Oranje! Koninginnedag 1897. H. te constateeren, dat kalme, bezadigde mannen voortgaan met de teugels des bewinds te voeren. Deze teugels over ’t algemeen op verschillend Laat het gezegend zijn, gebied genomen. Men laat zich niet zoo plotse ling bang maken of verschrikken door een enkel loos alarm, overtuigd als men is, dat tegenover een enkelen onverlaat duizenden goed gezinden staan, die in rust en orde en in vreedzame ontwikkeling alleen het maatschappe lijk geluk voor het heden en de toekomst zien. Zij werken door van dag tot dag en staande op den grondslag van elkander lief te hebben, twijfelen ze geen oogenblik aan hunne kracht en evenmin aan de bereiking van hun doel, al ligt dit ook in het verre, verre verschiet. Tal van maatschappijen voor ongelukkigen, behoeftigen, misdeelden, werken onophoudelijk gedaan en wat dies meer zij, ook in het belang door, al zouden dolken en granaten en bommen der menschheid. De daemon der verschrikking, ze van het goede werk terughouden. - der vernieling, der verwoesting, de duivel der schillende standen der maatschappij verliezen duisternis, de koning der verschrikking stond de scherpste kanten, zij ontmoeten elkander en i daar en wroette er tegen vertroosting, der hulpvaardigheid VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelümer Oldephaert en Noord wolde, op Dinsdag den 7 September 1897, des voormiddags te 9} ure. Punten van behandeling: I. Installatie van de nieuw benoemde raads leden. II. Ingekomen stukken en mededeelingen. III. Benoeming van een wethouder. IV. Idem van Ambtenaren van den Burgerleken Stand. V. Idem van een armvoogd te Nijega. VI. Idem van een veearts. VII. Reclames tegen het 1« suppletoir kohier van hoofdeljjken omslag, dienst 1897. Koudum, den 30 Augustus 1897. De Burgemeester, H. M. TROMP. Zoroaster heeft beide in zijn gods- j omarmt en omhelst als teeken van onderlinge welgezindheid en vrede ongeveer zes eeuwen voor Chris- T" tusEn sedert heeft de aarde weder duizenden vrijheid wentelingen gemaakt, zijn millioenen gekomen door die vrijheid is de onderlinge verdraagzaai en is de strijd nog niet uitge- heid geboren en, wat FR lil, lil lllllll IIIII.MIIII, MEIEl Uil EI1TEIIIE- s f V im- en gegaan en is de strijd nog niet uitge- heid geboren en, wat men voor eene eeuw streden. anderhalf niet kon droomen, een feit, een dub-

Friso nl | 1897 | | pagina 1