l ZATERDAG 4 SEPTEMBER 189T. Zeven No. TO. tl ff Nieuwstijdingen. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG De 1 beeldjes modelleerde Om 1 1 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen b(j den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM I r l. r 1 1 r j. r van 1 van zijn ambtgenoot van binnen- aan Verschil van beschouwing. Een dorpspredikant bezocht met zijn vrouw de Groote Kerk te Haarlem, en zeide, die groote ruimte beschouwende, terwijl zij bij een der uitgestrekte witte muren stonden: »’t Moet een heole Kerk zijn om te bepreeken! »En om te witten I” liet zijn wederhelft er meteen op volgen. De operatie van Op hetzelfde oogenblik vertrok de Beriijnsche trein met den mantel erin, en toen zij op de andere perronzijde kwam, zag zij ook den Breslauer trein wegstoomen met haren hoed. Eer zij evenwel, radeloos wat te doen, naar den trein in de richting Görlitz kon terugkeeren, zette deze zich ook in beweging met haar reis goed, en liet de dame op het perron achter. I schade is zeer aanzienlijk. Om cc in Frankrijk, gebruik bestaat van toezicht op der vraschvrouwen, beeft men rozenkoninginnen. een rozenkoningin is nu meenteraad ontbonden, de gemeenteraad De minister van financiën heeft door bet dorp Jony-en-Josas bij Versailles, tusschenkomst van zijn ambtgenoot van binnen- 1j-- laodsche zaken aan de Gedeputeerde Staten der provinciën medegedeeld, dat de ontvangers der directe belastingen vanwege eerstgenoemd departement zijn aangeschreven om de gemeen tebesturen, desgevraagd, in de gelegenheid te stellen, door inzage van de kohieren der per- soneele belasting, aan het ontvangkantoor ge gevens te verzamelen, noodig voor de samen stelling der verordeningen tot heffing van op centen op die belasting, overeenkomstig het gewijzigd artikel 247, der gemeentewet. De prinsen van Koetei zullen in het ffiegin van October naar hun land terugkeeren. De a.s. winterdienstregeling voor de lijnen der Staatsspoorwegen is door Z.E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid goedgekeurd. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. een rozenkoningin. Men weet, dat vooral in Zuid-Frankrijk, bet om een jong meisje voor een lang tot koningin te verheffen, tot koningin der naaisters, enk. Ook Terwille van zulk dezer dagen een ge- van De rozen - koningin van dit jaar was een naaistertje, van wie een mededingster en de bloedverwanten van deze zeiden, dat zij al te zeer een dame was. Daarom werd tegen baar een complot gesmeed, hetwelk zou uitbarsten op den dag der krpning. Daarvan onderricht stelde de maire de kroning uit, maar reikfe niettemin aan de koningin den prijs uit, een bruidschat. Daarover werden de gemeenteraadsleden echter boos. Zij vielen den maire aan, en toen deze er niets aan veranderen wilde, namen zij allen hun ontslag. Donderdagmorgen verwachtte men in Londen de terugkomst van den ontdekkings reiziger Jackson met zijn schip Windward. Men zal zich herinneren, dat het Jackson was, die voor ongeveer een jaar dr. Nansen ontmoette en hem naar Christiania vergezelde, na diens De Koninginne dag, 31 Augs., is bijna allerwege in den lande met geestdrift gevierd. Tal van bladen bevatten daaromtrent uitvoerige verslagen. Ook in onzen hoek wapperden de vlaggen lustig, versierde menigeen zich met oranjelinten of den goudsbloem on zag men ’s avonds vreugde-vuren branden. Het geheel geeft de verzekering, dat de aloude band tus- schen Nederland en Oranje niet alleen nog bestaat, maar als met de jaren nauwer ver bindt. Wij zien dan ook het volgende jaar, bij de troonsbeklimming van H. M. Koningin Wilhelmina, algemeene feestvreugde tegemoet. Ter gelegenheid van Hr. Ms. verjaardag zijn een paar honderd personen in den lande geridderd, in rang bevorderd, of andere onder- scheidings-teekenen toegekend. Het lid der Tweede Kamer, de veteraan J. van Kerkwijk, is plotseling door eene ongesteldheid aangetast. De laatste berichten melden .eenige .beterschap. het nieuw gekozen lid vóór-Schoterland, den heer Van der Zwaag, schijnt mede een gunstig verloop te hebben. - Volgens De Zeepost zal de stoombootdienst Harlingen Goole (Engeland), die aanvankelijk 1 Sept, zou worden opgeheven, voorloopig nog worden voortgezet. De generaal-majoor W. J. H. Romer, inspecteur der cavalerie vertrok Woensdag naar Gelderland ,waar hij tot 10 dezer als leider zal optreden van de cavalerie-manoeuvres die in de omstreken van Apeldoorn-ien Amersfoort .zullen plaats hebben. Aan deze oefeningen -wordt deelgenomen door den staf en de 5 weldeskadrons van het le en 3e reg. huz. iresp. uit Deventer, Zutfen, den Haag en Am sterdam, een batterij van het korps rijdende art. te Arnhem, een detachement van het eskadron ordonnansen te Amersfoort, benevens detachementen trein-hospitaalsoldaten en ma rechaussees. mannen vermist. Men vermoei *aar de Zutph. Ct. verneemt zal bin- onder de puinhoopen liggen. Anna de ^avornin Lobman (schrijfster Vragensmoede) getiteldHet èéne noodige. EN TWINTIGSTE JAARGANG. De telefonische verbinding tusschen Urk, Schokland en Kampen is thans gereed. Binnen eenige dagen zal de dienst geopend worden. Te Tzum werd Woensdag en Donderdag de gewofie jaarlijksche kermis gèhouden. Dat de kermis ook daar niet drukker wordt kon men dan ook zien, daar noch tent, kraam, Draaimolen of iets anders van dien aard aan wezig was. INHOUD van het Friescbe Tijdschrift „Sljucht en Rjuclit” 4 September 1897. Fij, Griet, P. J. Braaksma. Nei ’t sure komt it (s)wietJan fen ’e Gaestmar. Doeke Martens en De fjijdepart, X. Myn Blomjre, M. M. Grêfskrift, X. Rjucbts balde (met plaatsjes). De commissie, die onder voorzitterschap van den luitenant-kolonel W. F. de Wijs, van het reg. grenadiers en jagers, te Kampen zitting heeft tot hef afnemen van het officiersexamen van de sergeanten uit het oudste studiejaar van den hoofdcursus, zal op den 14den Sept. a.s. met de werkzaamheden gereed komen en als- J na gehouden eindvergadering, den uitslag het examen ter kennis brengen. terugkomst uit de Poolstreken. Jackson heeft bijna de geheele Noord- en Westkusten van de Frans-Jozef-eilanden onderzocht, waar hij drie jaar lang vertoefde met zijn expeditie. Hij heeft zeer belangrijke ontdekkingen gedaan en brengt voor de wetenschap kostelijke docu menten mee. In kringen te Berlijn, die in verbinding staan met het bof, gaat opnieuw het gerucht en wordt geloofd, dat keizer Wilhelm II naar Jeruzalem zal gaan in de Paaschweek van het volgende jaar. Den commandant van het Keizerlijke jacht Hohenzollern zou reeds aan Harmens Ilarkës, D. êezegó zlJn om zlJn schikkingen te nemen. De Hohenzollern zou vergezeld gaan van een pant- serschip. De geheele reis zou ongeveer twee maanden duren. Een jong genie, een beeldhouwer, wordt in Italiaansche bladen veel besproken. Luigi Loperfido werd te Matera als kind van dood arme ouders geboren, en lang reeds vóór hij de eerste lettere leerde, kon hij teekenen. Elk vrij oogenblik bracht hij door in een naburige pottenbakkerij, waar hij reeds op zes jarigen leeftijd allerlei vazen en op zeer schoone wijze. Op elf jarigen leeftijd maakte hij een levens groot standbeeld van den H. Paul, hetwelk zoo schoon was, dat men het vergeleek met de beelden van Michel-Angelo. Op den leef tijd van 13 jaar vluchtte hij naar New-York. Daar moet hij thans op een dakkamertje leven en bezig zijn met een levensgroot standbeeld van St. Johannes voor de Parijsche tentoonstel ling van 1900. Het Fransch-Russisch verhond. De officieele aankondiging van de Fransch-Russische alliantie is het hoofdonderwerp in de politiek dezer dagen. Wat het verdrag eigenlijk inhoudt, is nog het geheim der hooge Russische en Fransche regeeringsmannen en wellicht zal dit voorloopig i ook wel hun geheim blijven. De algemeene overtuiging echter is, dat het verbond van grooten invloed kan zijn bij de regeling der internationale vragen, welke thans aan de orde van den dag zijn. Uit Petersburg schrijft men, dat bet verdrag gericht is niet tegen Duitsch- land, maar tegen eene andere groote mogend heid (Engeland) en dat zelfs waarschijnlijk moet geacht worden dat de alliantie onder zekere omstandigheden een aanvallend karakter kan krijgen Men kan namelijk het gevat denken, dat Rusland in Azië of Frankrijk in Egypte met een anderen staat in conflict komt. In dat geval zou de andere gealliëerde verplicht zijn, zonder er rekening mee te houden of zijn bondgenoot de aanvaller of de aangevallene was, actief op te treden. Wat daarentegen de verhouding van het nieuwe Tweevoudig tot het Drievoudig Verbond betreft, mag men aannemen, dat de Czaar niets minder op het oog heeft gehad dan eene engere aaneensluiting van alle mogendheden van ’t vasteland van Europa, tot bescherming der wederzijdsche belangen tegen over de aspiraties van eene groote mogendheid, die zich bij voorkeur beschouwt als buiten het EurOpeesch concert staande. Is deze mededee- ling juist, dan zou het contract, inplaats van op revanche, op een samengaan van Duitschland en Frankrijk wijzen. Hoe dit zij, dat de goede verhouding tusschen Rusland en Duitschland er niet door bedreigd wordt, volgt uit het bericht, dat Wilhelm aan de Russische ministers Moera- wief en Witte de hoogste Duitsche orde den Zwarten Adelaar heeft geschonken. dan, van Woensdag werd aan de werf der Maat schappij de Schelde te Vlissingen de kiel gelegd van den kruiser Nöordbrabant daar in aanbouw voor rekening der Nederlandsche Marine. Te Breda is bij het plaatsen van een stoomketel in een boot een ketting gebroken waardoor het gevaarte van eenige duizenden kilo’s in de boot viel. De boot werd daardoor zoo beschadigd, dat zij buiten dienst gesteld moest worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Brand te Venetië. Een zware brand I beeft Maandag te Venetië gewoed in een I meubelmagazijn op het Lucasplein. De brand weer poogde tevergeefs het vuur te blusschen. Het geheele reusachtige magazijn is vernield. Verscheidene personen zijn bij deh brand ge wond, en er worden bovendien zes brandweer- Men vermoedt dat hun lijken De stoffelijke Rartenveroveraar tegen wil en dank. Een hartenveroveraar tegen wil en dank is de Spaansche tenorzanger Batistini van de Konink lijke Opera te Madrid. Sedert zijn laatste kunstreis door Rusland wordt hij door een schoone jonge dame uit een aanzienlijke Peters- burgsche familie vervolgd, die hem naar Madrid nagereisd is en niets minder dan zijn weder liefde verlangt. De zanger is echter reeds, en wel is waar zeer gelukkig, met een Spaansche gehuwd en daar de smeekbeden der schoone Russische hem niet in zijne deugd kunnen doen wankelen, heeft hij de hulp van den gouverneur der hoofdstad moeten inroepen, om van zijn kwelgest verlost te worden. De gouverneur heeft het meisje in hechtenis doen nemen en voor den Russischen ambassadeur gebracht. Langs den diplomatieken weg” zal zij nu naar het vaderland teruggezonden worden. De Duitsche rijkskanselier Von Hohenlohe wordt dezer dagen verwacht bij den Keizer. In verband met dit bezoek vragen organen van verschillende Duitsche partijen of Von Hohenlohe wel in staat zal wezen om de lang verwachte hervormingen van de militaire rechts pleging in vrijzinnigen geest door te drijven. Uit des Keizers woorden, nu pas gesproken, dat hij »het leger als het werk van zijn groot vader zou beschermen tegen eiken invloed van buiten,” wordt het tegendeel opgemaakt, en de mogelijkheid van een botsing tusschen den Keizer en den Kanselier wordt daaraan vast geknoopt. Te Leipzig is een gedenkteeken onthuld ter eere van keizer Maximiliaan, die voor 400 jaren het privilege der groote jaarmarkt aan de stad schonk. De gevolgen van een twist. Onder Hoeven, ter plaatse Heul, kregen twee vrienden ruzie, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes een doodelijken steek in de borst toebracht. De getroffene verkeert in levens gevaar. Fen reis met hindernissen. Een dame, die met den trein BerlijnBreslau naar Kohlfurt was gereisd, en in den trein naar Görlits wilde overstappen, liet in der baast in den eersten trein haren hoed liggen. Op de andere zijde van het perron gekomen, stapte zij, in plaats van in den trein naar Görlitz ip den sneltrein naar Berlijn. Door den conducteur werd zij daarop opmerkzaam gemaaktzij stapte haastig uit liet echter haren mantel liggen. Ge lukkig in den rechten trein aangeland, bemerkte zij haar dubbel verlies en ijlde eruit om de verloren voorwerpen te halen, nadat zij haar •reisgoed in den trein naar Görlitz had neer gelegd. nenkort een nieuw boek verschijnen van mej. Anna de ^avornin Lohman (schrijfster van Vragensmoede') getiteldHet èéne noodige. Bij Kon. besl. is aan mr. P. W. A. Cort van der Linden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad ix:-u‘- de Rijkspostspaarbank, onder dankbetuiging -voor de als zoodanig door hem bewezen dien sten. FRI I. L nun vuur mnM ni). «ras- W Illi EIITFATIE- f I 1 j-iar i_..o 1 „e

Friso nl | 1897 | | pagina 1