WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1897. No. 71. V erwachtingen. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsche Berichten. 1 Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG H. gal. ’t meerendeel nog Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM Voor bet gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep terechtgestaan KI. B., 29 jaren, landbouwer te Opeinde, terzake dat hij aan zijn dienstmeid f 500 heeft beloofd, indien DUITSCHLAND. Het feit, dat de Koning van Italië en zijne gemalin de groote manoeuvres te Homburg bijwonen, in verband met de om standigheid, dat Keizer Wilhelm daarna als gast van van de aan erkend bekwame handen, mogen we verder tot een goed einde zien gebracht, vooral ook wijl het stelsel onzer verdediging in de naaste toekomst eene geheele herziening doet ver wachten. Voorts wordt, om niet te uitvoerig te zijn, gemeld, dat de huidige Regeering met ernst vraagstukken ter hand neemt, rakende de voorbereidende werkzaamheden ter afsluiting en drooglegging der Zuiderzee, een werk, waarvoor de Financiën-Minister natuurlijk bui tengewone middelen zal voorstellen. Bij dit alles nog datgene, wat ter verdere bevrediging van sociale nooden en behoeften dient en de belangstelling naar den derden Dinsdag dezer maand is voldoende gerecht vaardigd. Met verklaarbaar ongeduld verbeidt men dan ook den inhoud der aanstaande Troonrede. Blijke hij van dien aard te zijn, dat de ver wachting hoog gespannen blijft en Vertegen woordiging en Regeering samen kunnen werken tot bevordering van den algemeencn bloei en de welvaart van den lande, ook daar, waar na kort verloop de hooge taak van ’s Lands Moeder zal worden overgedragen aan onze jeugdige Koninginne! ook en ’t is velen gebleken, naar eisch wordt gewaardeerd. Het Kamerlidmaatschap is geen louter eere- hoewel het eene eer mag heeten tot lid der Kamer gekozen te zijn. Eene getrouwe vervulling van zijn mandaat eischt den gehee- len man. Wij willen, aannemen, dat ons honderd-tal naar de hofstad trekt vol goeden moeds en met de beste bedoelingen bezieldliberalen, radi calen, socialen, katholieken, anti revolutionairen, cbristelijk-historischen en wie er meer zijn. In onze gedachten drukken we allen hartelijk de hand met een welgemeend: «succes!” En mochten we er eene raadgeving aan toevoegen zij zoude deze zijn muees waar Daar zat ’m juist de kneepde politiek was zoo troebel, zoo onoprecht. Zij verborg zoo onder mooie weerden hare ware gestalte. Controle bleek onmogelijk. De Genestet snapte ’t reeds, als hij, zoekens moede, getuigde «Politiek, je maakt mij ziek De eerste eisch te stellen aan het nieuwe Nederlandsche Parlement is dus die van waar heid en oprechtheid. Geene verwerping van begrootingen of andere voordrachten om rede nen daar buiten gelegen, maar eene aangrijping van al het goede, ook zelfs dan als het betere voorloopig niet is te verkrijgen. Het betere is altijd de vijand geweest van het goede. Die vijand moet dan nu maar eens voor goed op den achtergrond worden geschoven, om zoo het gemeenschappelijk overleg tusschen Kroon en Volk meer dan een wassen neus te doen De Kamer doe dus wat eener goede bondgenooten zoeken getuige de omstandigheid dat Koning Umberto op zijn reis naar vergezeld is van zijn minister van Buitenlandsche Zaken. De groote manoeuvres 1 aan over de Keizer parade hield, vele vorstelijke personen bijgewoond, onder van Saksen en de Prins-Regent Laatstgenoemde op bijzondere den Keizer, die hem ook aan van Duitschland en uitte voorts de grootste beleedigingen tegen de Hongaarsche Regeering. SPANJE. Naar gemeld wordt beeft, naar aanleiding van de laatste wandaden der zee schuimers van het Rift, de Spaansche Regeering besloten eenige kanonneerbooten naar de Moor- om er beter wacht te Bovendien zijn twee Portugeesche sche kust te zenden, 3 houden. E-o pantserschepen derwaarts onderweg, in verband - met het afloopen van de bark Bosita Fazo. PORTUGAL. De Cortes namen de voor stellen van den minister van financiën aan be treffende de hervorming der Bank van Portu- De Cortes gingen uiteen zonder aan de orde te hebben gesteld de voorstellen betref fende de conversie der buitenlandsche schuld. Heden, als dit no. de pers verlaat, schrijven baantje, we Dinsdag, 7 September. Over veertien dagen, dat is dus den 21 en dezer, hebben we eerst den derden Dinsdag in deze maand, den bij de Grondwet voorgeschreven dag voor de opening der gewone zifting van de Staten-Generaal, (art. 100, 2e alinea.) Naar dier -dag wordt door velen reikhalzend uitgezien. 0J’ oral onder de tegenwoordige omstandighe „u. Immers het groote werk eener nieuwe kieswet is niet alleen achter den rug, maar ook na tal van stemmingen en herstemmingen is daar eindelijk door een verdubbeld aantal kiezers eene nieuwe Tweede Kamer gekozen, die dan nu zoo ten naastenbij de afspiegeling zal zijn van den wil des volks. Het zoo dikwerf gebezigde argument van onbevoegdheid der Kamer, waar het er op aan kwam goede en nuttige wetten tot stand te brengen, heeft dus vrijwel zijn kracht verloren. Dit vijgeblad der schande kan geen dienst meer doen om eigen onwil te verbergen, tenzij men zich nu gelieft te plaatsen op het standpunt van het allémans kiesrecht. Wij zijn dus eindelijk zoo ver gesparteld dat er klare wijn moet worden geschonken dat er kleur bekend; dat er in het kort niet alleen gepraat, maar ook gehandeld, dat er zaken afgedaan moeten worden. Dit schijnt ieder te begrijpen. Men is het afgetreden Kabinet dankbaar worden. het vele goede, door hem tot stand ge- Kamer betaamt En de Regeering Omtrent haar zijn de verwachtingen mede hoog gespannen. Men verlangt van harentwege Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. voor brachtmen verwacht van het tegenwoordige meer. Het gezamenlijke acht-tal aanvaardde derhalve eene gewichtige taak. Maar ook men verwacht van de nieuwe Kamer veel. Eene gepaste samenwerking van de leden der Volksvertegenwoordiging met de raadslieden der Kroon is een billijke eisch der kiezers, die zich zooveel moeite en inspanning hebben getroost. De vroegere politiek moge zich in windselen hebben gehuldigd, meermalen ondoordringbaar voor het belanghebbende en belangstellende publiek, onze tijd eischt eene openbaarheid om te kunnen controleeren belofte en daad. De oogen der kiezers volgen dus de heeren naar het Binnenhof. Allereerst de nieuw-gekozen leden. Zij voorzeker zullen ’t in hun binnenste ge voelen, dat hun gang maar niet is louter een feestelijk binnengaan naar «de plaats der eere.” Daar rust eene zware verantwoordelijkheid op hunne schouders. Hun ter wille, zijn overigens bekwame en verdienstelijke mannen ter zijde gezet; van de nieuw gekozenen is de ver wachting dubbel sterk, ook omdat ze zullen en moeten optreden als organen van opkomende partijen, die ter Lands-Vergaderzaal dan nu eens de puntjes op de i’s moeten zetten. En de herkozen leden? Zij zijn gewogen en voor eens gewogen. Hier en daar meende men op ’t gewicht te mogen afdingen en soms niet geheel ten onrechte. Zij weten derhalve, dat er gelet wordt op de wijze der vervulling van het man daat. Zij kunnen vroegere fouten beteren en zich met ijver toeleggen op de behartiging der belangen van het algemeen, een werk, dat dan gezonde voordrachten. Geene kleinzieligheid, werkende in allerlei belemmerende bepalingen, maar cordaatheid, den weg banend voor het kunnen van elk, die wil. Een Staats socialisme, met andere woorden: een aartsvaderlijk bestuur verlangt het groote geheel in geen enkel op zicht, een kloekmoedig optreden tegenover gebleken tekortkomingen echter wel. En dan hebben we vooral het oog op de verwaarloozing van de werkelijke belangen van het opkomend geslacht. Eene onttrekking aan de inrichtingen van onderwijs en eene beschikbaarstelling ter dienstbaarheid voor er voldoende krachten aan wezig zijn. Afdoening van het vraagstuk van den leerplicht schijnt ons derhalve een eerste punt op de agenda toe. Een jeugdige politieke weerhaan moge kraaien «Ouders, ziet en be grijpt het wel, ze willen jelui in de gevangenis stoppen in zijne onbezonnenheid was hij alweer onwaar. Die zij bedoelen eenvoudig de goede ont wikkeling van het kind, den aanstaanden burger der samenleving. Welontwikkelde, waarheid lievende leden van den Staat zijn het hechtste fundament waarop het gebouw van het ordelijk verloop kan opgetrokken worden. Zoo ook ten aanzien van beschermende rechten. Waar er nog eenige belemmering omtrent den Nederlandschen handel of de Nederlandsche nijverheid mocht bestaan, moet deze worden weggenomen. Het vrijhandels-begrip in zijn vollen omvang dient gehandhaafd, al schenke men ook onze nijverheid, bij en onder overigens gelijke omstandigheden den voorrang. De regeling der belastingen, toevertrouwd wie de Koning van Beieren, uitnoodiging van het parade diner te Neurenberg eergisteren uiterst hartelijk heeft toegesproken. De Koning van Siam is na zijn bezoek aan Friedrichsruh en Hamburg naar Essen gegaan bij bleef daar tot Maandag, de gast van den fabrikant Krupp, die hem allerlei merkwaardigs in zijn grootsche instellingen ging toonen. Des avonds arriveerde bij te ’s-Gravenhage. FRANKRIJK. Herhaaldelijk heeft de Figaro er op aangedrongen, dat, om de kroon op te zetten aan President Faure’s reis en de resul taten van het buitenlandsch staatsbeleid der Regeering. de tegenwoordige Kamer ontbonden worde. De officieuse Temps verklaart heden in een hoofdartikel, dat daarvan niets komen kan. Erkennende, dat de maatregel allerlei voordeelen zou opleveren, acht zij dien niet temin onuitvoerlijk, omdat daartoe de Kamers midden in de vacantie zouden moeten worden teruggeroepen, de Kamer zelve er zeer stellig tegen zoude zijn en het ongerijmde vooroordeel nog lang niet overwonnen is, krachtens hetwelk het publiek in eene ontbinding een poging zoude zien tot een coup d’état. Indertijd had de socialistische maire van Sotteville-lès-Rouen met twee burgers onaan genaamheden gehad. Om hun een denkbeeld te geven van zijn gezag en macht, diende hij hun zonder eenige verdere aanleiding op de openbare straat vuistslagen en schoppen toe en deed hen zonder plichtplegingen gevan gen zetten. De betrokken personen dienden eene aanklacht in en de maire is tot honderd frs. boete verocrdeeld, en door den prefect geschorst. ENGELAND. De svice-coroner” (of plaats vervangende gerechtelijke lijkschouwer, die in Engeland ten overstaan van een jury en ge tuigen een onderzoek instelt naar de oorzaak van eiken gewelddadigen dood) voor Exmouth heeft bij een schouwing een getuige met 40 shillings beboet, die, omdat hij den naam des Heeren niet ijdelijk wou gebruiken”, weigerde den eed af te leggen, en voorts een jurylid voor onbepaalden tijd gevangen doen zetten, die opmerkte, dat de «vice-coroner” niet wist, hoe men den eed moest afnemen. Dr. Jameson schijnt weer aan een betrekking geholpen te zijn. Uit Kaapstad wordt namelijk als iets gewichtigs gemeld, dat deze heer naar Blantyre in Nyasaland is vertrokken, ten einde de directie te aanvaarden over den aanleg van de transcontinentale telegraaflijn. Won- Keizer Frans Jozef getuige zal zijn derlijk genoeg, verneemt men nooit, dat de manoeuvres van het Oostenrijksch- dokter geneeskundige praktijk uitoefent. Hongaarsche leger, is wel geschikt om te doen zien, dat het Drievoudig Verbond tusschen komt Maandag 20 September bijeen. Duitschland, Oostenrijk Hongarije en Italië in al zijne kracht gehandhaafd blijft, trots het Tweevoudig Verbond tusschen Rusland en Frankrijk en de toenadering van Rusland tot Oostenrijk en Duitschland der laatste maanden. Italië is daardoor niet geisoleerd geraakt en OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Rijksraad Naar men verzekert, zal de Keizer in zijn troonrede er met kracht op aandringen, dat de oppositie niet langer door haar obstructionisme de zittin gen der Kamer onvruchtbaar make. Eene strafvervolging is te Budapest door de justitie ingesteld tegen zekeren dr. Schmith, blijft zijn hei) in de aansluiting aan zijne oude die zich de apostel der ideale anarchisten noemt 1 n- 11 en in zijn blad, dat den naam «Zonder Staat” Homburg voert, den moordenaar van den Spaanschen den markies Visconti-Venosta, minister-president Canovas bad verheerlijkt; hij schetste dezen daarin als een roover, die zeer bij Homburg, waar- vele menechen om het leven had gebracht; de vier legerkorpsen deelnemen, waar noemde prins Bismarck den grootsten misdadi- werden door ger \mS I ll'lIII TlAlII. min Tiiiiii niihi.ivt i

Friso nl | 1897 | | pagina 1