I I r I No. 72. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1897. Zeven N ieu wsti j dingen EN TWINTIGSTE JAARGANG. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG a. I de 2e prijs de heer J. woord van hulde i Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 71 cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Moord te Kerkrade. Toen de politie een van de nog niet gearresteerde verdachten in zake den moord te Kerkrade poogde te vatten, vluchtte deze en klom op het dak van een huis. De politie schoot op hem, waarna de man naar beneden sprong en gearresteerd werd. Op weg naar Kerkrade overleed hij of het schot hem geraakt had, dan wel of hij bij het naar beneden springen zich doodelijk verwond had, weet de Limb. K. nog niet te melden. De eerstvolgende oproeping ter dienst neming bij het instructie-bataljon te Kampen is bepaald op 23 Sept. a. s. De rechtbank te Leeuwarden beeft een slager, die, toen een vriend bij hem op bezoek was, zich even verwijderde en ten huize van den vriend f 97 ontvreemdde, veroordeeld tot 9 maanden. Groote opschudding is te Nieuw-York verwekt door schrikkelijke beschuldigingen door zekeren Mack onder eede ingebracht tegen zijne vrouw, thans in hechtenis omdat zij haren min naar vermoord en in stukken gehakt moet hebben. Mack beweert, dat zij tal van jongge borenen heeft doen verdwijnen, door ze te ver branden en op andere wijze, verklarende eens niet minder dan twaalf lijkjes tegelijk in hare WORKUM. onder den man, den heer J. H. van der Pal, meerd. Negen dravers de prijs f 40 werd behaald door de Vos Tabor, eigenaar de beer M. de Vries te Benedenknijpe, bereden door B. de Vries en bij de winnende rit door M. Bakker; het cadeau f 10 werd behaald door Sarta 11, eigenaar de heer P. van Kampen te Hoogcarspel, berijder B. de Vries; de troostprijs f 10 behaalde de zwarte merrie van den heer Tj. Westendorp Heiden schap, berijder B Yntema. Het fanfare-corps Concordia, directeur de heer H. Zeijlstra, luis terde de wedstrijd op door flinke muziek. Woensdag Zeilwedstrijd op het Gaast- en Zandmeer, uitgeschreven voor vier klassen, waren er voor de derde klasse, schouwen met platten bodem, geen mededingers. De prijzen werden behaald als volgt Eerste klasse, Vracht- en Beurtschepen de prijs f 30 werd behaald door De drie Gebroeders van den heer M. v/d. Meer te Oudegade le premie een fraaie Regulateur door De drie Gebroeders van den heer Rein Kool te Oudega, de 2e premie f 5 door De Goede Verwachting van den heer E. v/d. Meer te Oudega. Tweede klasse, Open Bootende prijs een fraai Schenkblad met twee Karaffen en 12 kamer gezien te hebben. Twee geneesheeren moeten bij deze gruweldaden betrokken zijn. Bij Wiesbaden zijn in de laatste dagen berhaaldelijk bij het baggeren in den Rijn Fransche goudstukken uit de rivier opgehaald, en wel in zoo groot aantal, dat men vermoedt hier te doen te hebben met een Fransche krijgs- kas, die de vijand daar in oorlogstijd zal hebben laten zinken. Aan de N. R. Ct. wordt het volgende gemeld: In October 1895 werd de postdirecteur te IJmuiden, de heer Massink, bestolen voor een som van goed f 2600. Politie en justitie stelden een onderzoek in, doch hoe scherp ook geleid, niets kwam aan het licht. Nu echter, bijna twee jaar later, schijnt men den dader op het spoor te zijn. En alweer is het »la femme,” die de aanleiding tot de ontdekking belooft te worden. De zoon van den heer M. gaf zich geruimen tijd af met een juffer, werd vader en stond op het punt dit voor de tweede maal te worden, doch daar zijn liefde voor de vrouw verdwenen schijnt, heeft hij haar de bons gegeven. En nu heeft de juffer aan de justitie dingen verteld, die er op schijnen te wijzen, dat haar minnaar niet vreemd is aan het in 1895 gebeurde. Gebleken is reeds, dat bij groote verteringen heeft gemaakt, verteringen die van zijn salaris, ad f 80, niet te maken vielen. Zoo heeft hij indertijd met zijn geliefde een reisje naar Duitsch- land ondernomen, dat tien dagen duurde. In het medegedeelde heeft de justitie aan leiding gevonden de gevangenneming van den jongen M. aan den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam te gelasten, en heden reeds wordt te Haarlem de instructie geopend. Ook de juffer is opgeroepen. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Omslachtig maar duidelijk. Ik zeg je, als jouw haren zaten in de plaats van jouw hersens en jouw hersens zaten op de plaats van je harendan had je een leeljjken kalen kop! De harddraverij van paarden op Dinsdag uitgeschreven door was zeer geani- waren op de baan Glazen werd behaald door den heer W. S. Visser te Gaastmeer. Vierde klasse, Sprietbooten de prijs een nickel Koffiekan met dito Stoofje behaalde de Gijsbert Japiks van de heeren W. en L. O. Mulder te Langweer, de premie een kristallen Suikerschaal met zilveren hengsel de Gebroeders Mens van den heer W. Westra te Langweer. De lucht, aanvankelijk dreigend, klaarde mooi op, ofschoon de zeilers niet afkeerig waren van meer wind was het weder voor de toe schouwers uitstekend. De prijsuitdeeling had plaats op het terrein direct na afloop van den wedstrijd, de schippers die verlangend waren huiswaarts te keeren behoefden zich dus niet op te houden. Ook bij deze gelegenheid klonk de muziek van het reeds genoemd fanfare-corps vroolijk over de wateren. Donderdag Wielerwedstrijden. Des voorm. I I uur aangifte in hotel Ketelaar, waar de wielrijders werden ontvangen, 12 uur optocht door de stad, en ’s nam. 2 uur aanvang der wedstrijden op den stationsweg, terwijl het publiek eene schoone gelegenheid was aange boden op het land daarnaast welwillend door den heer burgemeester afgestaan, zooals ook plaats had bij de harddraverij. De wedstrijden bestonden uit snelrijden over een afstand van 400 M. b. langzaam rijden. Voor snelrijden waren ingeschreven 12 rijders, de le prijs werd behaald door den heer W. Jager te Heerenveen, de 2e prijs door den heer Y. v/d. Bosch te Irnsum. Voor langzaam rijden werd deelgenomen door 22 rijders, de le prijs werd behaald door den heer J. Santé Thedinga te Veendam, de 2e prijs door den heer G. Santé Thedinga te Veendam. Er is kranig gereden, het publiek was talrijk, het weder bij uitnemendheid schoon te noemen, het fanfare-corps van den heer Zeijlstra zond ook hierbij weder opwekkende melodiën het luchtruim in, geen wonder dat er eene opwek kende stemming heerschte. Des avonds halfacht had men nog het genot van een optocht met lampions door de stad, voorafgegaan door de muziek van den morgen en namiddag wederom lokte het schoone weder de menschen naar buiten, zoodat honderden getuige waren van den fantastischen optocht. Voor de mooiste en eigenaardigst verlichte fiets zijn vier prijzen uitgeloofd, die werden behaald als volgt Voor mooist de le prijs de heer J. II. de 2e prijs de heer T. D. Inbraak. Te Sterktel (N.-B.) is inbraak gepleegd ten huize van een weduwe, waar verschillende gouden en zilveren voorwerpen van groote waarde gestolen werden. Alhoewel de boschrijke omstreken door de politie, mare- chausee en een menigte vrijwilligers doorzocht werden, heeft men de daders niet kunnen op sporen. De rijks-commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als mahinist aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 28en September, te 9', uur voormiddags, zitting houden in het Nutsgebouw te Amster dam. Om tot een van die examens te worden toegelaten zal de candidaat, onder overlegging van een geboorte-akte en met opgave van woonplaats en laatsten werkkring, de aanvraag hiertoe vóór 21 dezer schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der commissie, wonende te Hilversum, moeten inzenden, waaruit tevens dan moet blijken voor welk diploma hij ver langt geëxamineerd te worden. Zie verder de St. Ct. no. 209. De 5e serie vesting-art., bestaande uit de le, 3e, 5e, 8e en 9e compie 2e reg. vest.- art. te Naarden, waarbij thans ook de miliciens verlofgangers der lichting 1895 voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn, zal onder bevel van den luit. kol. J. G. H. Schoch, van 1323 Sept. a.s. een kamp betrekken in de legerplaats bij Oldenbroeck, om onder leiding van dien hoofdofficier practische oefeningen te houden. Woensdag kwam ter reede van Vlissin- gen Hr. Ms. pantserschip Kortenaer, comman dant de kapt. t. z. M. F. Tydeman, komende van het Nieuwe Diep. Deze bodem zal naar Antwerpen opvaren, waar, naar men verneemt, Z. M. Leopold, koning van België, een bezoek aan boord zal brengen, terwijl de commandant en de officie ren van den état major der Kortenaer tot een diner ten hove te Brussel zijn uitgenoodigd. De heer Benier, consul van België te Vlis- singen, bracht een officieel bezoek aan boord van de Kortenaer, en hem werd, als zoodanig, bij het van boord gaan het voorgeschreven saluut met kanonschoten gebracht. INHOUD van het Friesche Tijdschrift »Sljucht en Rjucht.” 11 September 1897. Fij, Griet, P. J. Braaksma. Nei ’t sóre komt it (s)wietJan fen ’e Gaestmar. Wol utsliept, J. G. Yn in Tongerbui, M. Miedema. In Loopke, D. Aldfeintesangkje, In Tritiger. Riedlingen. Koartswijl. Bij de telefoan (met plaatje.) De koning van Siam (een rijk in Achter- Indië, omstreeks 22 maal zoo groot als ons land en met 6 millioen inwoners) bezoekt tegen woordig ons land. Een ontzaglijke volksmenigte begroette den vorst, die onder kanongebulder en fanfares den Haagschen bodem betrad. Wat al pracht en weelde, hoogheid en grootheid, vormen en eerbewijzen, daarbij ten toon gespreid werden, wordt natuurlijk haarfijn beschreven. Maar dat is bet niet, wat zoo’n vorstelijk be zoek tot eene blijde inkomst” maakt zegt de F. Ct. Het is dat juichen en jubelen en ver heerlijken van het volk van ieder, die eene kroon draagt, of uitblinkt door schittering en geboorte, boven het gewone gros der stervelingen. Zeker, omdat het weet, dat in prinsen wel ver-' trouwen is te stellen en alle prinsen, ze mogen dan Wilhelm, Humbert of Paraminde Maha Chulalong Korn heeten en de gelukkige vaders zijn van een half dozijn of van een honderd zeven en veertig kinders, zich willen inspannen den vrede te handhaven. INHOUD van no. 9 van het Maandblad uitgegeven' door de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. Berichten} Uit den Geneesk. Raad van Zuid-Holland. Waarschuwing tegen Reteau, van-wege de Alg. Vrouwenbond. Gratis verspreiding van het Maandblad. Wéér een geval van bijgeloof. Een aanklacht van Pastoor Beek. Een attest van Reimanns. Mohrmann weer eens gepakt. Reclames voor Beecham’s pillen. Grootere artikelen: Een nieuw boek over de natuur-geschiedenis en do kwakzalverij. White’s oogwater. Uitoefening der artsenij- bereidkunde in Indië. Optreden tegen de kwakzalverij in vroegere tijden. De adver tentie betreffende Pastoor Beck’s breukzalf. Ingezonden De elëctrische genees inrichting te Laren. Pnjsverlagiag van het Instituut Drouet. Ter overneming: Het Volta-kruis. Correspondentie. Herhaalde Waarschuwingen De fistelpot van Klaas Ursom. Santal Midy. Aan de gevolgen overleden. De 16- jarige dienstbode die te Loppersum door te vroegtijdig uit te stappen onder den trein ge raakte, waardoor haar beide beenen verbrijzeld werden, is in het academisch ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen dier verwonding overleden. Wraakoefening. Een ontslagen ma chinist van de ’s Gra venhaagsche stoomboot- reederij heeft een te Delft liggende boot uit wraak onbruikbaar gemaakt door den ketel te laten leegloopen, het peilglas te verbrijzelen, enz. Swart Jzn., Gaastra. Voor eigenaardigst de le prijs de heer T. Rinia, Makkum, en v. d. Zande. Halfnegen had de Prijsuitdeeling plaats op de bovenzaal der Sociëteit ^Harmonie," opge luisterd door Café Chantant. Het fanfare-corps komt een toe voor zijn onvermoeid optreden. Heden, Vrijdag, Ringrijderij door ongehuwde heeren en dames, waarvan de aangifte plaats had bij den heer S. v/d. Pal, in De Leeuw op het Noord. BOLSWARD, 9 Sept. Gemeene streken Zijn roerende goederen kan men opbergen, maar zijn levende have, dat gaat minder goed, ’t Vee in ’t land moet veilig zijn. Toch scheen dit in den laatsten tijd niet het geval te zijn MRWJ- H lllllllinill- 11.111 IM lllü'I.IHl. en 1 1 UITGEVER:

Friso nl | 1897 | | pagina 1