Leerplicht. WOENSDAG 15 SEPTEMBER 189T. No. T3. Zeven en twintigste Jaargang. Buitenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG de tijd Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANOENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. den leerplicht heeft als de uitbreiding van het De laatste is tot stand gekomen de eerste de noodige aandacht te Door verschillende om- s over de tien laatste jaren bedraagt 79,2. Het cijfer is gedaald tengevolge van de zware regens, die op de groote droogte gevolgd zijn. Beieren uit Homburg En daarom een wetsontwerp op den leerplicht, niet tot twaalf, maar alsjeblieft tot veertien jaar, met verplicht herhalingsonderwijs daarbij tot zestien h achttien jaar. Komt, kloeke Nederlanders, van welke richting ook, werkt daartoe nu eens ferm en kranig mede. Waarachtig, ge zult een goed werk doen. Als ge nu nog ligt te leuteren over de toenemende ondeugendheid der straatjeugd, ge zult een middel hebben aangegeven tot be teugeling daarvan en tevens het beste hebben aangegeven om den gezichtskring te verruimen tot oplossing van een der groote vraagstukken op sociaal gebied in den zin van«God geeft ieder vogeltje zijn brood, maar hij moet het zoekenH. DUITSCHLAND. De Kölnische Zeitung leest zeer scherp de les aan de Parijsche Avenir Militaire, welk blad «in den roes” over de Fransch-Russische alliantie onder meer dwaas heden te verstaan bad gegeven, dat de Duitschers in de Rijnprovincie, gelijk zij «in 1870 de zege der Fransche wapenen wenscbten”, bij den eerstvolgenden «gelukkigen” oorlog wel weder van dezelfde gevoelens bezield zouden worden. Laat de schrijver van dat artikel zoo besluit de Kölnische eens inlichtingen gaan vragen bij die Fransche soldaten, welke in 1870—1871 tegenover Rijnlandsche regimenten stonden; dan zal hij het juiste antwoord betref fende hunne «sentiments” ontvangen. «Mochten echter de lieden, die nu zoo luide schreeuwen, nogmaals lust hebben hunne groote woorden in daden om te zetten, dan zal het hun niet aan slagveld, hetzij als gevangenen in eene Uit het maandelijksch rapport over den graan oogst blijkt, dat de gemiddelde staat der mais op 1 September was 79,8 tegen 84,2 in de vorige maand en 91 te vorigen jare. Tarwe 85,7 tegen 74,6 in 1896; haver 84,6 tegen 74, rogge 90,1 tegen 82, gerst 86,4 (een maand geleden nog gesteld op 87,5) tegen 83,1 in het vorige jaar. Het uitvoerend comité der Kamer van Koop handel te New-York heeft eene motie aange nomen, verklarende dat de douaniers opzettelijk nalatig plegen te zijn bij het onderzoek van de bagage der aldaar aankomende eerste-klasse reizigers. AUSTRALIË. De minister van Landbouw in Nieuw-Zuid-Wales heeft, na het oordeel van een «expert” gehoord te hebben, die meende, dat de noordelijke deelen der kolonie geschikt waren voor koflie-cultuur, besloten van Staats wege een kweekerij aan te leggen, teneinde eventueele planters te voorzien. De graanoogst in de kolonie wordt op 11.600.000 schepels geraamd, zoodat 2.500.000 schepels overblijven voor den uit voer. CUBA. De Spaansche Gaceta zet de open baarmaking van het tarief voor Cuba voort. Het is thans duidelijk, dat de (verlaging der rechten van invoer van bijna alle artikelen, behalve ruwe petroleum, uit het buitenland aanzienlijk is. Alleen eenige artikelen van weelde ondergaan in het tarief eene kleine verhooging. Zonder op den inhoud der aanstaande Troon rede vooruit te loopen, zou het ons sterk ver wonderen, zoo daar niet eene zinsnede in zal voorkomen, gewijd aan de noodzakelijkheid van de invoering van den leerplicht. Natuurlijk wij moeten afwachten, doch we meenen voor ons oordeel verschillende gronden te hebben. Vooreerst is de zaak reeds lang aan de orde. Een onzer vrienden, die het weten kan, ver zekerde ons, dat er reeds tot drie a vier malen toe een ontwerp van wet op den leerplicht aan het ministerie van binnenlandsche zaken in be werking is geweest. Die voorraad ligt dus nog als opgehoopt. Ten tweedende tegenwoordige Minister van dit Departement is sedert eene reeks van jaren Voorzitter geweest van de Vereeniging «Volks onderwijs,” welke al sedert lang de bevorde ring van den leerplicht in haar vaandel schreef. Vanwege dit lichaam werd indertijd eene com missie benoemd tot het ontwerpen van eene zoodanige wetsvoordracht en ter algemeene vergadering werd deze met zooveel vuur en zooveel warmte door mr. De Kanter, bet onlangs niet herkozen lid der Tweede Kamer voor ’t kies-district Tietjerksteradeel, uiteengezet en verdedigd, zoowel in het algemeen als in hare onderdeden, dat de gansche Vergadering, die bij den aanvang eenige bedenkingen meende te hebben, onder algemeen applaus mede ging. En eindelijk het vraagstuk van den leer plicht stond op het program van die vooruitstrevend heeten. En immers deze hebben de meerderheid in de tegenwoordige Kamer. Wat nu beteekenen programma’s, als ze geene vervulling na zich baren? afgetrokkene wijd Wij mogen dus van Regeering en Vertegen woordiging een welgemeend, zusterlijk samen gaan ten dezen verwachten. Oppositie van de zoogenaamde kerkelijke partijen is niet te vreezen. En al ware het dit al, dan behoeft men zich voor een goed werk nooit terug te houden. Daar is eene pacificatie, eene bevrediging, gesloten. Deze moge blijken niet voor de leuze, maar in waar heid te bestaan. Anders is de vrede een on vrede, een wapenstilstand, die slechts zoude dienen om het kamp der tegenstrevers te ver sterken. Na de pacificatie is de invoering van den leerplicht naar onze meening meer gemakkelijk dan vroeger. Zij schrijft niet voor, uw kind zal en moet of ter openbare of ter bijzondere schole gaan, maar eenvoudig: uw kind mag niet op straat rondslenteren om zoo bij het opgroeien dan en later tot een ballast in de maatschappij rond te dolen. Uw kind moet onderwijs genieten, ’t zij in huis, ’t zij in eene bijzondere inrichting, ’t zij aan de openbare scholen, die rondom in den lande in voldoende mate aanwezig moeten zijn. Waar ter synagoge doet er niet aan toe, als met behoorlijke con trole maar aan het wettelijk voorschrift wordt voldaan. Redenen van financiëelen aard kunnen niet meer gelden. De bijzondere scholen genieten subsidie en dit is, naar we meenen, door allen zonder onderscheid aanvaard. De penning- quaestie, vroeger de school-quaestie genoemd, is dus opgelost. Alleen zou eene wet op den leerplicht een verhoogd subsidie met zich mee ciatie der daar gesproken woordenhet blad wijdt er een lang artikel aan. Karakteristiek is vooral het volgende daarin. «De gewisselde woorden laten geen dubbelzinnige uitleggingen toe. Wilhelm II heeft met zijn gewone scherp heid en kracht de duurzaamheid van het Drie voudig Verbond uitgesproken; dat was van hem niet anders te verwachten Maar het antwoord van den koning van Italië verdient veel meer aandacht. In zijn verklaring is iets geheel nieuws te vinden. Hij stelt niet meer het Drievoudig Verbond tegenover het Tweevoudig, hij schijnt niet te gelooven, dat Europa wegens het bestaan dezer beide verbonden noodzake lijkerwijze verdeeld moet zijn in twee groepen van staten. Integendeel hij hoopt, door aller eensgezindheid, op de handhaving van het be staande en de bevordering van den vooruitgang. ENGELAND. De Times bevat een brief van vertrouwbare hand, verklarende dat de directeurs der Engelsche Bank er in hebben toegestemd, de Bankreserve voor een vijfde in zilver te doen bestaan. De Times keurt dit scherp af en noemt den maatregel eene omwen teling. Koningin Victoria heeft aan den «Lord lieu tenant” van Ierland van haar kasteel te Balmoral uit een telegraphische boodschap gezonden, waarin H. M. hare voldoening uitspreekt over de loyale en vriendelijke ontvangst van hare kleinkinderen den Hertog en de Hertogin van York. OOSTENRIJK. De Keizer is naar de ma noeuvres bij Totis, in Hongarije, vertrokken, waar de Duitsche Keizer zich bij hem voegen zal. AMERIKA. Volgens het verslag van het de gelegenheid ontbreken, hetzij op het landbouw-departement te Washington, is de ge- j Rijn- middelde stand van den katoenoogst 78,3; het landsche vesting, hunne kennis van Rijnlandsche i gemiddelde vaderlandsliefde aan te vullen.” 1 '7Q Q TToi Koning Umberto is Vrijdagmiddag om 5 uur met Koningin Margherita en even daarna de Prins-regent Luitpold van vertrokken. De Duitsche Keizer en Keizerin en Keizerin Frederik deden hunnen gasten tot het station uitgeleide, waar men zeer hartelijk afscheid nam. Een uur later vertrok Groot vorst Nikolaas Nikolajewitsch. Keizer Wilhelm heeft ook, naar gemeld wordt, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, markies Visoonti-Venosta, in bijzonder gehoor ontvangen en hem vervolgens zijn portret gezonden. FRANKRIJK. De internationale toestand in Europa is niet zoo hachelijk meer. Het eindigend conflict in het Oosten niet meegerekend kan men zeggen, dat het volop vrede is in ons werelddeel. Merkwaardig kalm ook nemen de Fransche bladen de toosten in Homburg op. De verklaringen en verzekeringen der beide daar saamgekomen monarchen, dat het Drievou- men in Parijs zooveel mogelijk te ignoreeren. In- tusschen de commentaren op de redevoeringen der Vorsten zijn door en door vredelievend men zou er uit kunnen opmaken, dat men in Frankrijk evenzeer overtuigd is van de zucht naar vrede, die het Drievoudig Verbond bezielt, als in Duitschland, dat het Tweevoudige niets anders wil dan dienzelfden vrede in Europa handhaven. Over ’t geheel echter zijn de bladen kort in hun uitingen over de drinkspreuken te Homburg. Alleen de Temps, als officieel orgaan, kon zich niet tevreden stellen met een korte appre- kunnen brengen, maar de gelden, daarvoor be- nocdigd, zouden den Staat, alszoodanig dubbele renten leveren. De invoering van eisch gegolden voor kiesrecht, zonder aan hebben geschonken, standigheden heeft het liberale element in den lande gezegevierd. Mannen, van wie men bij aanvang dit niet mocht verwachten, gingen kloekweg mede, om het groote beginsel der verdraagzaamheid, het sieraad van ons land, te handhaven en te bestendigen. Bij meer alge meene ontwikkeling kan het niet anders of dit zal steeds de leuze zijn, waarom tienduizenden en nogmaals tienduizenden zich scharen. De ware vrienden van Nederland en Oranje kun nen dus niet anders dan voorstanders van den leerplicht te zijn, vooral dewijl zij weten, hoe zeer door de kinderen het onderwijs nog te hooi en te gras wordt genoten. Menig onder wijzer, en zoo ongeveer ieder houdt daarvan aanteekening, zou de meest erbarmelijke lijst van allerlei nietigheden niet alleen, maar ook van allerlei misselijkheden kunnen aantoonen, waarom kinderen de lessen verzuimden of wel de school verlieten. Half rijp weggegaan, om verder nimmer weer te keeren. Het her- balings-onderwijs in den lande beteekent nog zoo bitter weinig. En toch is en blijft het waar, dat de Staat in de eerste plaats behoefte heeft aan goed onderlegde burgers. Deze voorwaarde mag met recht bet fundament van den Staat genoemd worden. Ieder, met eenig al de partijen, verstand, zal ons dit gaaf toestemmen en daarom is het dan ook, dat we omtrent deze quaestie geen woord meer willen verspillen. Daar zijn waarheden als koeien, waarover men in het en breed kan redeneeren. Over de zaak van den leerplicht is deze rede natie al zoo lang, dat men niets anders behoeft te zeggen en helaas ’t is treurig genoeg, hij is noodig, dringend noodig en zijner invoering is daar. Die invoering staat ook in verband met de behartiging der sociale belangen. Wij nemen ten dezen den zwaksten term, anders hadden we geschrevenzij is de voorwaarde voor elke hervorming. Waar ter wereld kan behoorlijk, zelfs dragelijk werk geleverd worden door on- ontwikkelden. Wij weten ’t, hoe meer de machines de menschen ’t werk uit banden nemen, hoe meer de menschen machines wor den Stopt, als ’t u belieft. Niet aldus. De historie leerde geheel iets anders en wel dit, dat de machinist door oplettendheid zelve menige verbetering aanbracht. Een denkend wezen kan niet zonder denken, ook niet bij eene machine Maar en dit is van wijder belang, de jongen of ’t meisje is in de prille jeugd dig Verbond krachtiger is dan ooit, zoekt geen arbeidskracht, ’t Is de woeker alleen, die hem of haar plaatst in de fabriek, de woeker van den fabrikant of wel de luiheid of de ge makzucht der ouders. Een paar kleine bengels houden een groote uit het werk. En ’t is zeker waar, als de kinderarbeid werd beperkt, zouden tal van huisvaders langer arbeid vinden om in de behoeften van hun gezin te voorzien. Verbod, scherper verbod zou dus reeds veel zegen aanbrengen. Maar als de jongens dan als baliekluivers den tijd gingen dooden, zou er nog weinig of niets gewonnen zijn. Naar school met die kereltjes. Daar is hunne plaats. mms- Ei nu urn i ii m in mon i iiiLsiiui. b

Friso nl | 1897 | | pagina 1